Čiernobiele kamery sa vyznačujú lepšou svetelnou citlivosťou, vlastnosťou dôležitou počas snímania pri nízkej úrovni svetla. Postupne sú nahradzované farebnými typmi, ktoré poskytujú lepšiu orientáciu v zábere. Predtým boli menej citlivé na hladinu svetla, čo sa prejavovalo na kvalite obrazu pri nepriaznivých svetelných podmienkach, avšak aj túto chybu sa farebným kamerám postupne darí do istej miery eliminovať.
Kamery môžu byť prepojené so záznamovou jednotkou drôtom, alebo bezdrôtovo, ktoré je však obmedzené prenosovou vzdialenosťou. Počítajte s kratším dosahom iba cez niekoľko stien a na vzdialenosť 30 - 50 m. Ide teda o menej spoľahlivé riešenie, než káblové prepojenie. Vzhľadom na to, že sa nepretržite prenáša veľké množstvo dát, aj malá chyba alebo výpadok majú za následok podstatné zhoršenie výsledného záznamu.
Inštalácia kamerového systému je jednoduchšia, ako sa zdá. Použitím bežného náradia na uchytenie zariadení a káblov (vŕtačka so súpravou vrtákov a skrutkovač) ju zvládne každý domáci majster.
Prepojte kameru (alebo kamery) so záznamovou jednotkou a monitorom (televízorom alebo počítačovým monitorom, postačí kompozitný alebo VGA vstup), pripojte napájacie adaptéry a inštalácia je hotová. Dôležité je, aby kamera bola pripevnená na pevnom podklade - napríklad stena alebo strop.
Analógové kamery udávajú rozlíšenie v hodnote TVL, teda v počte televíznych riadkov. Bežné rozlíšenie je zhruba 330 TVL, kvalitné kamery už disponujú rozlíšením okolo 420 TVL. Ostatné, teda AHD, IP a HD-SDI kamery v pixeloch. Čím väčšie rozlíšenie, tým je ostrejšie zobrazenie detailov.
Zvyčajné rozlíšenia
HD rozlíšenie (1 280 × 720 px)
Full HD rozlíšenie (1 920 × 1 080 px)
Vyššie rozlíšenie, napríklad 2560 × 1920 bodov nájdeme pri IP kamerách.
Uvádza sa písmenkom f a čím je hodnota nižšia, tým lepšia je svetelnosť objektívu. Kamera s veľmi dobrou svetelnosťou dokáže snímať okolie aj za šera.
Delenie kamier podľa použitej clony
Pevná clona - pre prostredie so stabilnou hladinou osvetlenia
Automaticky sa meniaca clona - pre miesta, kde dochádza k silnému osvieteniu objektívu
V dnešných webkamerách sa môžeme stretnúť s dvoma typmi obrazových snímačov.
CCD snímače - citlivejšie na svetlo, čo sa odráža v lepšej kvalite zobrazenia za zhoršených svetelných podmienok. Využívajú sa vo webkamerách s vyšším rozlíšením. Nevýhodou je vyššia cena.
CMOS snímače - horšia citlivosť na svetlo, než v prípade CCD snímačov. To však v miestnostiach s dobrým osvetlením nevadí. Výhodou sú menšie rozmery a nižšie náklady na výrobu.
Vytvorený záznam sa ukladá na SD karty alebo do internej pamäte. Z hľadiska náročnosti na úložnú kapacitu je prínosom funkcia detekcie pohybu v snímanom priestore. Kamera zachytí a vyhotoví záznam iba zaujímavých udalostí.
Čiernobiele kamery - veľmi dobrá svetelná citlivosť, hojne sa používali najmä v minulosti
Farebné kamery - horšia svetelná citlivosť, kedy za zhoršených svetelných podmienok je obraz zrnitejší, a teda s nižšou vypovedajúcou hodnotou. Používanejšie než čiernobiele kamery.
Z hľadiska odolnosti delíme kamery na vnútorné a vonkajšie. Schopnosť vyrovnať sa s nepriaznivými poveternostnými vplyvmi, ako je dážď, je definovaná stupňom krytia na stupnici IP. Kamery do vonkajšieho prostredia sú značené väčším číslom IP, napríklad IP66.
Otočné priemyselné kamery možno otáčať pomocou ovládacej klávesnice alebo potrebného softvéru až o 360°. Spolu s funkciou zoom (až 36-násobný) ide o kombináciu, ktorá obslúži pomerne veľký priestor použitím malého množstva kamier.
Niekedy je lepšie kameru schovať a s tým počítajú aj výrobcovia. Skryť ju možno napríklad za sklo so zrkadlovou fóliou alebo v prípade PinHole kamier, ktorým stačí pár milimetrov na snímanie, aj do rozvodnej krabičky alebo do svetla.
Ďalšou možnosťou, ako zmiasť potenciálnych nepozvaných hostí, sú atrapy, ktoré sú vernou kópiou funkčných modelov. Za zlomok ceny dostanete "kameru" s blikajúcou LED diódou, drôtmi a detailným vyhotovením.
Na nočné sledovanie sú vhodnejšie čiernobiele kamery s vyššou citlivosťou, čo je vlastnosť dôležitá práve pri nízkej úrovni osvetlenia.
Niektoré modely majú vstavané IR prisvietenie na nočné videnie, špeciálne LED diódy vyžarujúce svetlo v infračervenom spektre. Toto svetlo ľudské oko nevidí, je však viditeľné pre obrazové čipy kamier.
Infra prisvietenie sa spravidla aktivuje automaticky pri poklese hladiny okolitého svetla. Funguje zhruba do vzdialenosti 25 m.
Snímač CCD (Charge-Coupled Device - s viazanými nábojmi) je čip, ktorý sníma farebný obraz. Záznam obrazu sa vykonáva dvoma metódami: umiestnením RGB filtrov pred čip alebo sú filtre umiestnené pred pixely v šachovnicovom vzore. CCD čip dokáže prenášať informácie z bodov po celých riadkoch, CMOS senzor, ktorého výroba je konštrukčne náročnejšia, z každého bodu samostatne.
Charakteristika CCD snímača
- Vyššia spotreba energie
- Nižšia rýchlosť spracovania dát
- Vyššie náklady na výrobu
CMOS čipy sú často používané pri digitálnych kamerách. Na výrobu sú lacnejšie, majú nižšiu spotrebu energie a rýchlejšie prenášajú dáta ako CCD snímače. CMOS senzor dokáže prenášať dáta z každého bodu samostatne, zatiaľ čo CCD po riadkoch. CMOS snímač sa niekedy označuje skratkou APS (Active-Pixel Sensor).
Charakteristika CMOS snímača
- Nižšia spotreba energie
- Vyššia rýchlosť spracovania dát
- Nižšie náklady na výrobu
Zaostrenie (focus) je proces, ktorý má za cieľ zobraziť fotografované objekty v poli zaostrenia tak, aby sa javili ostré. Zaostrenie možno pomocou optického člena v sústave objektívu meniť, teda môžeme zaostriť na predmety blízko aj ďaleko od kamery.
Kamery sú vybavené aj automatickým zaostrovaním, čiže autofocusom (AF). Zaostrenie zabezpečuje elektronika, ktorá nastavuje zaostrenie automaticky. Autofocus najlepšie funguje tam, kde sú nejaké kontrastné rozhrania v obraze. Pokiaľ to tak nie je, napríklad pri namierení na vodnú hladinu alebo ľudskú tvár príliš blízko objektívu, zaostrite na iný kontrastný predmet v rovnakej vzdialenosti, aufotocus zablokujte a potom naspäť namierte na nekontrastný predmet.
Slovník pojmov
Technológia kamerových systémov
Analógové kamery
Najrozšírenejšia technológia na trhu. Vyznačuje sa spoľahlivosťou, jednoduchou inštaláciou a možnosťou vzdialenej správy. Nevýhodou je nízke rozlíšenie záznamu iba 720 × 540 pixlov.
AHD kamery
Najnovšia technológia, nástupca analógových systémov. Ponúkne až Full HD rozlíšenie (1920 × 1080 px), teda detailnejší obraz než analógové systémy.
IP kamery
Technológia využívajúca na prenos obrazu počítačovú sieť. Plusom je vysoké rozlíšenie až 2560 × 1920 px, mínusom vyššia cena a zložitejšia infraštruktúra s vyššími nárokmi na dátové toky. Používajú sa napríklad na stavbách, veľkých parkoviskách a pod.
HD-SDI kamery
Pomerne mladá technológia kamerových systémov s jednoduchým zapojením a infraštruktúrou a rozlíšením obrazu až Full HD.