Vybrať perfektný gril nie je nič jednoduché. Na trhu nájdete nepreberné množstvo rôznych grilov a každý má iné funkcie a výhody. Ako teda vybrať ten pravý? Pomôžeme vám zorientovať sa v typoch, poradíme, na čo si dať pri výbere pozor a aké súčasti by vášmu novému grilu rozhodne nemali chýbať.
Grily na rýchlu prípravu jedla vonku aj vnútri.
Ideálne na grilovanie v interiéri
Vonkajšie grily na rýchlu prípravu jedál bez nutnosti prikladania uhlia alebo brikiet.
Ideálne na grilovanie na záhrade či terase
Pre milovníkov vône grilovaného mäsa na otvorenom ohni.
Ideálne pre gurmánov
Grilovacie náradie, špízové ihly či štetec na potieranie mäsa by nemali chýbať vo výbave žiadneho kuchára.
Pre všetky typy grilov
Tejto otázke sa venovali aj vyhlásení kuchári a nepreukázali rozdiel v jedle pripravenom na plynovom grile, elektrickom grile alebo grile na uhlie.
Gombíky na reguláciu teploty nájdete v prípade elektrických aj plynových grilov. V prípade grilu na uhlie nie je možné jednoducho regulovať teplotu vnútri grilu.
Jednoduchú údržbu ponúkajú elektrické grily. Grilovacie dosky je možné zložiť a očistiť. Niektoré možné vložiť do umývačky. O niečo menej zložitejšiu údržbu potrebujú grily plynové. Z grilov na uhlie je nutné okrem klasického čistenia ešte navyše vynášať popol.
Pokrmy pripravené na grile na uhlie majú úplne jedinečnú chuť a vôňu, ktorú žiadny iný gril vytvoriť nevie. Grilovaná aróma dokážu však čiastočne vytvoriť aj plynové grily s oceľovými profilmi (systém Flame Tamer), ktoré využívajú odparovanie šťavy a tuku z mäsa na vytvorenie špecifickej chute. Chuť grilovaného mäsa z elektrického grilu sa takmer nelíši od vyprážania mäsa na panvici.
Veľkosť vždy zvoľte podľa počtu stravníkov, ktoré budete hostiť.
Avšak aj na grile pre viac osôb môžete ugrilovať 1 alebo 2 porcie. Spotreba energie či paliva bude v takom prípade väčšia. Preto sa na časté grilovanie pár porcií oplatí zaobstarať malý gril.
Ak plánujete grilovať často, odporúčame investovať do robustného grilu, vyrobeného z kvalitných materiálov s väčšou hrúbkou a odolnou povrchovou úpravou. Silné materiály najmä v prípade grilov na drevené uhlie lepšie zvládajú žiar a ich životnosť bude s veľkou pravdepodobnosťou dlhšia.
Uvedené doplnky nie sú nevyhnutne nutné, ale ak sa pre ne rozhodnete, budete nakoniec radi, že ich máte.
Palivo/Energia
Zásadným kritériom pri výbere grilu je jednoznačne jeho „pohon“.