VR PC sú zostavy, ktoré spĺňajú náročné požiadavky na virtuálnu realitu. Zatiaľ čo predtým to boli tie najlepšie počítače z najlepších, dnes na VR postačia aj herné počítače s komponentmi starších generácií. Súčiastky, ktoré virtuálnu realitu podporujú, sú pre jednoduchosť označené „VR-Ready“. Nechcete sa stavaním počítača zaoberať sami? Presne pre vás sú tu VR PC. Čo všetko zostavy pre virtuálnu realitu ponúkajú?
VR je technológia, ktorá vám umožňuje prežívať simuláciu, pohybovať sa a dokonca ju aj meniť, akoby ste boli priamo v nej. Najpopulárnejším využitím sú hry pre VR, kde hráč hru už iba nehrá, ale je jej súčasťou. VR má však celý rad využití. Predstavte si napríklad, že chcete postaviť nový dom a s architektom sa v ňom môžete prejsť skôr, ako sa začne stavať. VR si našla využitie aj vo výukových aplikáciách pre športovcov, vojakov a podobne.
Ako funguje virtuálna realita?
Základom sú okuliare na virtuálnu realitu, v ktorých je jeden alebo dva malé ale kvalitné displeje. Snímanie pohybu sa rieši viacerými spôsobmi, napríklad pomocou externých senzorov, ktoré snímajú pohyb okuliarov a ovládačov. Možností v rámci VR je v dnešnej dobe veľa a každé okuliare sú spravidla nejakým spôsobom unikátne oproti konkurencii.
Čím sa vyznačujú počítačové zostavy kompatibilné s VR?
PC zostavy pre VR sa skladajú z komponentov s označením „VR-Ready“. To vzniklo predovšetkým kvôli jednoduchému rozoznaniu. V minulosti boli tieto súčiastky tie najlepšie z najlepších, dnes už však virtuálnu realitu zvládne takmer každý lepší herný počítač. Určite ale sledujte systémové požiadavky pri hrách, ktoré máte v pláne hrať. To, že je počítač VR-Ready, ešte neznamená, že rozbehne tie najnáročnejšie VR hry a aplikácie na najvyššie nastavenia.
!
Systémové požiadavky sa často líšia aj naprieč jednotlivými okuliarmi. Pokročilejšie headsety pochopiteľne potrebujú aj viac výkonu. Je možné, že komponenty pod minimálnou hranicou špecifikácií daného headsetu budú fungovať, ale ponúknu nižšie FPS. Pri bežných hrách by vám to nemuselo prekážať, pri VR však môže nižšia snímková frekvencia spôsobovať nevoľnosť.
Aké parametre sú pri VR PC kľúčové?
VR PC musí byť samozrejme hlavne výkonný. Je ale aj niekoľko ďalších parametrov, ktoré je nutné brať do úvahy.
Grafická karta (GPU)
VR-Ready grafická karta je pre virtuálnu realitu zďaleka najdôležitejšia. Je to práve ona, ktorá sprostredkováva spojenie vášho počítača s okuliarmi na virtuálnu realitu a okrem výkonu je nutné, aby mala aj dostatok výstupov. Nechcete predsa kvôli hernej seanse vo virtuálnej realite zakaždým odpájať monitory, aby ste uvoľnili HDMI port.
Práve podľa grafickej karty sa najčastejšie počítače stávajú vhodnými na VR. Ak teda uvidíte PC zostavu, ktorá v kategórii VR PC nie je, ale má VR-Ready grafickú kartu, pravdepodobne bude s okuliarmi taktiež fungovať.
Procesor (CPU)
Vo VR-Ready strojoch nájdete nové generácie procesorov Intel Core a AMD Ryzen, ktoré vás svojím výkonom určite nesklamú. Výkonnostne sú vždy na úrovni grafickej karty, aby sa predišlo vzájomnému obmedzovaniu.
Úložisko
Na zabezpečenie maximálnej rýchlosti načítania OS aj hier odporúčame počítač s rýchlym SSD diskom. Dlhé načítanie vo virtuálnej realite totiž môže byť nepríjemné a len by vás rušilo pri zážitku. V zostavách býva často prítomný aj klasický pevný disk s vysokou kapacitou na hry menej náročné na načítanie, dokumenty a ďalšie dáta.
Operačný systém
Počítače sú spravidla vybavené jedným z operačných systémov Windows 10, alebo Windows 11, ktoré sa postarajú o nutnú stabilitu, rýchlosť systému a predovšetkým kompatibilitu s hrami pre VR a ďalšími programami virtuálnej reality.
My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.