Obnoviť stránku

Ako vybrať PC

Aktualizované

Na trhu existuje niekoľko typov stolových počítačov, či už sú to herné či kancelárske zostavy, počítače integrované do monitoru alebo mini počítače. Podľa čoho vybrať výkonný herný počítač, aké majú výhody All In One počítače alebo čo je dôležité pri pracovnom počítači? Poradíme vám, ako správne vybrať vhodný PC.

Ako vybrať PC

Tipy na výber počítača

  1. Budete na počítači hrať moderné hry? Vyberajte z herných počítačov so silnou grafikou.
  2. Ste limitovaní priestorom? Dobrou voľbou je mini PC alebo All in One.
  3. Hľadáte počítač pre nenáročnú prácu? Vyberte kancelárske počítače s tichým chodom.
  4. Chystáte sa ponoriť do virtuálnej reality? Istotu dostatočného výkonu získate s VR Ready počítačmi.
  5. Budete upravovať video alebo pracovať s grafikou? Určite oceníte výkonný procesor a profesionálnu grafickú kartu.

Základné parametre na výber počítača

Procesor

Procesor je najzákladnejším a najdôležitejším komponentom počítača. Na starosť má správny chod všetkých programov a má vplyv na herný a multimediálny výkon celého počítača. Ovplyvňuje počet snímok za sekundu alebo napríklad multitasking.

Frekvencia procesora

Frekvencia sa uvádza v GHz a označuje počet inštrukcií, ktoré dokáže procesor vykonať za 1 sekundu. Všeobecne môžeme povedať, že čím vyššia je frekvencia procesora, tým lepší je jeho pracovný výkon.

Normálne hodnoty základných frekvencií sa pohybujú od 1,6 GHz, do 3,8 GHz. Najvýkonnejšie procesory majú svoju základnú frekvenciu a hranicu 4 GHz. Podobné to je v prípade technológie Intel Turbo Boost 2.0, ktorá dosahuje v priemere 2,8 GHz. Najvýkonnejšie a najdrahšie modely však ponúknu výkon až 5,2 GHz. Pokiaľ zháňate kancelársky počítač, hodnoty okolo 2 – 2,5 Ghz sú pre vás ideálne. Pre hráča platí, že čím vyššia je frekvencia, tým lepší je herný výkon, takže v tomto ohľade ste obmedzení iba financiami.

Intel Turbo Boost

Vďaka tejto technológii, ktorá je exkluzívna pre procesory Intel, môžete v prípade potreby zvýšiť výkon procesora aj o niekoľko Ghz. Boost sa zapína automaticky, kedykoľvek je to potrebné. Čím je hodnota Turbo Boost vyššia, tým lepšie. Pre potreby bežného aktívneho hráča postačia modely s frekvenciou 3,5 GHz.

Jadrá procesora

Jadrá predstavujú najdôležitejšiu časť procesora. Práve tu sa totiž odohrávajú všetky operácie. Pravdepodobne najbežnejšími typmi procesorov sú dvojjadrové na prácu a štvorjadrové na hranie. Všeobecne platí, že čím viac jadier procesor má, tým rýchlejšie spracováva dáta, a tak niektoré výkonnejšie zostavy majú aj 8-jadrové procesory. Procesory s viacerými jadrami sú potom vhodné skôr pre servery.

  • Kancelárska práca – na kancelársku prácu postačia dvojjadrové procesory. Väčšina z nich si bez problémov poradí s kancelárskym softvérom, ako napr. balík Office, a s prehliadaním webových stránok.
  • Hranie hier – na hranie hier sú najlepšie procesory so štyrmi jadrami. Veľká väčšina hier je totiž práve na tento počet optimalizovaná.

Značenie výrobcov procesorov

V súčasnosti existuje hneď niekoľko značiek procesorov. Medzi najbežnejšie však patria procesory Intel a AMD.

Značenie procesorov Intel

  • Celeron a Pentium

Najmenej výkonné série, ktoré firma Intel ponúka. Postačia do menej výkonných kancelárskych zostáv, ale určite nie na hranie hier.

  • Core i3, Core i5, Core i7, Core i9

  1. generácia – Nehalem
  2. generácia – Sandy Bridge
  3. generácia – Ivy Bridge
  4. generácia – Haswell
  5. generácia – Broadwell
  6. generácia – Skylake
  7. generácia – Kaby Lake
  8. generácia – Coffee Lake

Séria Core je rozdelená podľa výkonu do niekoľkých radov. Core i3 postačí na bežné a ľahko výpočtovo náročnejšie činnosti, ako napríklad používanie balíka Office, webového prehliadača, atď. Do výkonných herných aj kancelárskych počítačov sa odporúčajú procesory Core i5 a Core i7. Ak ste naozaj nároční hráči a nebojíte sa zainvestovať, môžete sa poobzerať aj po procesore Core i9.

Každý procesor radu i3, i5 a i7 sa značí štvorčíslím a písmenom. Prvá číslica udáva generáciu, ktorá v porovnaní s tou predchádzajúcou vylepšuje výkonnostné parametre. Najviac sa oplatí kúpiť čo najnovšie procesory, ideálne z poslednej generácie. S každou novou generáciou totiž prichádza vcelku razantný nárast výkonu oproti tej predchádzajúcej.

Pre najnáročnejších používateľov a pre servery sú tu tiež v súčasnosti najvýkonnejšie Intel procesory Core i9. Niektoré modely tejto série ponúkajú až nevídaných 18 jadier. V počítačoch sa s nimi zatiaľ ešte veľmi nestretnete, ale už začínajú prenikať do sfér tých najvýkonnejších herných počítačov.


Značenie procesorov AMD

  • Séria FX

Jedny z najrozšírenejších AMD procesorov. Ide o vcelku výkonné viacjadrové procesory, ktoré ľahko obstoja v kancelárskej práci a nezľaknú sa ani náročnejších hier. Problémom tohto radu je vysoká spotreba (TDP), ktorá, okrem iného, môže spôsobiť nadmerné prehrievanie.

  • Séria A4, A6, A8, A10 a A12

Séria procesorov, ktoré sú podobné svojim ekvivalentom z radov Intel. Na tieto procesory však stráca výpočtovým výkonom. Výhodou tejto série je výkonnejšia integrovaná grafická karta. To však oceníte iba ak hľadáte kancelársky počítač. Každý správny hráč totiž siahne skôr po karte dedikovanej.

  • Séria Ryzen

Séria procesorov AMD s názvom Ryzen bola stvorená priamo pre hráčov. Značenie je podobné ako v prípade procesorov Intel Core. Podobné je aj rozdelenie podľa výkonu. Ryzen 3 je teda vhodný do výkonnejších kancelárskych počítačov a pre príležitostných hráčov. Ryzen 5 a 7 sú potom procesory pre skutočných hráčov. Ich naozaj vysoký výkon prichádza s celkom prijateľnou cenou a procesory AMD úplne prvýkrát výkonom šliapu na päty procesorom Intel.

Grafická karta

Grafická karta je ďalším zásadným komponentom. Slúži na zobrazovanie obrazu na monitore, televízore alebo napríklad projektore. Jej výkon má zásadný vplyv na prácu v grafických programoch, spracovanie videa a hranie počítačových hier, ktoré výkon čerpajú z grafickej karty.

Typy grafických kariet

  • Integrované grafické karty

Karty, ktoré sú zakomponované priamo v procesore a nemajú vlastnú operačnú pamäť. Integrované grafické karty sú síce čím ďalej tým výkonnejšie, ale napriek tomu sú vhodnejšie pre kancelárske počítače.

  • Dedikované grafické karty

Samostatné grafickej karty s vlastnou pamäťou vRAM. Umiestňujú sa do slotu PCIe a sú oveľa výkonnejšie, než integrované grafické karty. Sú teda ideálnou voľbou pre hráčov alebo grafikov.

Pamäť grafických kariet

Väčšia pamäť grafickej karty zaisťuje lepší výkon pri hraní hier alebo spracovaní videa. V prípade lacnejších grafických kariet sa môžete stretnúť aj s 512 MB, na druhej strane tie najvýkonnejšie karty prekračujú aj hranicu 11 GB. Keď je pamäť nedostatočná, hry môžu výkonom zaostávať na vyšších detailoch a rozlíšení.

Grafické karty Nvidia

  • Rad Nvidia GeForce GTX – ponúka najvýkonnejšie modely určené primárne na hranie hier

  • Rad Nvidia GeForce GT – slabšie a dnes už menej obvyklé modely vhodné na základnú kancelársku a multimediálnu prácu

  • Rad Nvidia Quadro – profesionálne grafické karty určené na prácu v CAD alebo s 3D grafikou. Často ponúkajú neobvykle veľkú pamäť.

Grafické karty AMD

  • Radeon RX – najnovší rad grafických kariet AMD určený na hranie tých najnovších hier

  • Radeon R9 – výkonný rad AMD grafických kariet, ktorý postačí na hranie aj novších hier

  • Radeon R8 – výkonné modely, v prípade náročnejších hier však počítajte so znížením detailov či rozlíšenia

  • Radeon R7, R6, R5 – staršie modely na hranie menej náročných hier a na kancelársku prácu

  • Radeon FirePro – profesionálne grafické karty určené na prácu v grafických a strihačských programoch

Grafické karty Intel

Výrobca procesorov Intel pôsobí tiež na poli grafických kariet. Ide však výhradne o integrované grafické karty, ktoré sú bohužiaľ vo väčšine prípadov nepoužiteľné na hranie hier. Pokiaľ ich teda v nejakej zostave nájdete, pravdepodobne pôjde o kancelársky počítač. Ich výhodou je veľkosť a nízka spotreba, čo však v stolových počítačoch nehrá príliš veľkú rolu, a tak sa s Intel grafickými kartami stretnete len zriedka.

  • Intel HD Graphics – najčastejšie používaný rad integrovaných grafických kariet. Vhodný na multimediálne využitie aj hranie hier na nižšie detaily a rozlíšenie

  • Intel Iris Graphics – výkonné integrované grafické karty, ktoré stačia aj na hranie niektorých nových hier na znížené detaily

Operačná pamäť RAM

Operačná pamäť je neoddeliteľnou súčasťou každého počítača. Dočasne uchováva dáta a spustené procesy. Niektoré náročnejšie hry vyžadujú veľkú kapacitu RAM, niektoré menšiu. Operačnú pamäť však nepodceňujte, pretože jej nedostatok môže viesť až k pádu systému.

  • Na bezproblémové používanie operačného systému Windows odporúčame minimálne 4 GB RAM.

  • Ak často používate viac programov naraz alebo máte otvorených niekoľko okien, oplatí sa siahnuť aspoň po 8 GB RAM.

  • Hranie náročných počítačových hier často vyžaduje aj viac ako 8 GB RAM, a preto sa pre maximálny výkon v každej hre sa oplatí zainvestovať aspoň do 16 GB RAM.

  • Profesionálne a herné počítače pre náročných mávajú aj viac ako 64 GB operačnej pamäte.

Úložisko (HDD, SSD, SSHD)

Pevný disk (HDD) a disk bez pohyblivých častí (SSD) býva v počítačoch často bok po boku. Pevný disk máva väčšiu kapacitu a slúži na uloženie všetkých dát. SSD disk je kvôli svojej rýchlosti určený na inštaláciu operačného systému a niektorých hier. Výrazne to totiž urýchľuje ich načítanie. To najlepšie z oboch spája SSHD disk.

Typy diskov

  • HDD – platňový pevný disk

Klasický platňový disk, dáta sa ukladajú na otáčajúcich sa platniach, ktoré čítajú čítacie hlavy. Výhodou je vysoká kapacita za nízku cenu. Disky tohto typu sú obsiahnuté v takmer každom počítači.

  • SSD – úložisko bez pohyblivých častí

SSD funguje čisto na elektronickej báze a je mnohonásobne rýchlejší ako HDD. Svojou rýchlosťou napomáha k rýchlejšiemu nábehu operačného systému, prípadne na rýchlejšie spúšťanie hier. Nevýhodou SSD diskov je vyššia cena, ktorá sa však čoraz viac blíži do príjemných medzí.

  • HDD + SSD – kombinácia SSD a HDD

Počítač obsahuje dva disky. Využíva výhody oboch typov – veľkú kapacitu HDD a svižnosť SSD. Na HDD si tak môžete uložiť filmy, dokumenty, atď. a na SSD disk môžete dať operačný systém, prípadne hry.

  • SSHD – hybridný pevný disk

Kombinácia klasického HDD s pamäťou SSD. Menšia pamäť slúži na inštaláciu operačného systému, prípadne hier a ďalších často využívaných programov. Väčšia časť pamäte slúži na uloženie filmov, fotiek a všetkých ostatných súborov.

  • Intel Optane – keď chcete zrýchliť pevný disk

Intel Optane ponúka niečo trochu iné. Ide o vyrovnávaciu pamäť, ktorá sa automaticky učí, ktoré aplikácie používate najčastejšie. Vďaka tomu dôjde k niekoľkonásobnému zrýchleniu chodu systému, aplikácií a hier. Inštalujú sa na váš klasický pevný disk, a tak sa nemusíte báť o svoje dáta. Skrátka dosiahnete zrýchlenie systému za minimum úsilia. Ide tak o dobrú alternatívu SSD diskov. Podmienkou je Intel procesor 7. alebo novšia generácia a operačný systém Windows 10.

Kapacita disku

Čím väčšia kapacita, tým viac sa na disk zmestí dát, teda programov, videí, hudby, fotiek a ďalších súborov. V prípade HDD sa bežne pohybuje na hodnote 500 GB, 1 024 GB (= 1 TB) alebo 2 TB. Z dôvodu vyššej ceny je kapacita SSD v počítačoch zvyčajne nižšia, štandardom býva 256 GB až 512 GB. Pri drahších modeloch sa však môžeme stretnúť až s kapacitou 4 TB.

Orientačná kapacita diskov

Kapacita Video (DVD) Hudba (mp3) Fotky (JPG)
120 GB 25 filmov 24 000 pesničiek 30 000 snímok
500 GB 106 filmov 100 000 pesničiek 128 000 snímok
2 000 GB 425 filmov 400 000 pesničiek 512 000 snímok

Displej

Displejom je vo väčšine prípadov monitor, ktorý býva len zriedka v cene zostavy. Je teda nutné ho dokúpiť dodatočne. Výnimkou sú All In One počítače, kde je monitor súčasťou celku.

Uhlopriečka monitora

Monitor budete pravdepodobne vyberať podľa toho, či sa vám zmestí tam, kam potrebujete. Od uhlopriečky monitora sa však odvíja aj kvalita zobrazenia.

  • 20" a menej – ideálny do miest, kde je málo priestoru. Vhodný napríklad na informačné displeje.

  • 21" – 22" – menšie monitory vhodné do domácnosti. Ideálne ak chcete pracovať a ušetriť.

  • 23" – 24" – najbežnejšia veľkosť monitorov. Sú vhodné ako na prácu, tak na hranie a nezaberajú príliš miesta.

  • 25"  27" vhodnejší monitor na hranie. Pokryje väčšiu časť herného bojiska a oplatí sa aj na prácu, kde je potrebné mať otvorených viac okien naraz.

  • 28" – 32" – monitory často využívané grafikmi a náročnejšími hráčmi. Umožňujú lepšie usporiadanie pracovného priestoru.

  • 33" a viac – väčšinou majú rozlíšenie 4K, takže sú využívané grafikmi a tými najnáročnejšími hráčmi, ktorí si potrpia na poriadny zážitok.

Rozlíšenie displeja

Rozlíšenie displeja ukazuje, koľko pixelov (obrazových bodov) je na ňom zobrazených. Čím viac bodov, tým väčšie rozlíšenie a tým pádom ostrejší obraz. Najbežnejšie rozlíšenie je Full HD (1 920 × 1 080 px), náročnejšie potom 4K. S vyšším rozlíšením prichádza kvalitnejší obraz, ale vyššie nároky na grafickú kartu.

Najrozšírenejšie rozlíšenie

Označenie rozlíšenia displeja Veľkosť rozlíšenie displeja
HD (720p) 1 280 × 720 pixelov
HD Ready 1 366 × 768 pixelov
HD+ 1 600 × 900 pixelov
Full HD (1080p) 1 920 × 1 080 pixelov
WQHD 2 560 × 1 440 pixelov
WQXGA 2 560 × 1 600 pixelov
3K 2 880 × 1 620 pixelov
WQXGA+ 3 200 × 1 800 pixelov
4K (UHD) 3 840 × 2 160 pixelov

Zobrazovacie technológie

Väčšina monitorov dnes využíva technológiu LCD (Liquid Crystal Display, teda displej z tekutých kryštálov), ktorá sa ďalej delí na technológiu TFT (Thin-Film Tranzistor) a STN (Super-Twisted Nematic). V prípade monitorov ide výlučne o TFT:

  • TN (Twisted-Nematic)

Staršia verzia LCD, ktorá však aj dnes nachádza uplatnenie. V porovnaní s IPS displejmi sú totiž lacnejšie na výrobu, majú vyšší jas a rýchlejšiu odozvu. Nevýhodou sú horšie farby a menšie spektrum pozorovacích uhlov.

  • IPS/S-IPS (In-Plane Switching)

Špičková technológia, ktorá má verné zobrazenie farieb a široké pozorovacie uhly 178°. IPS displeje sú drahšie na výrobu, preto sa s nimi väčšinou stretneme pri monitoroch vyššej cenovej triedy. V porovnaní s TN displejmi majú nižší kontrast a pomalšiu odozvu.

  • MVA/PVA (Vertical Alignment)

Spájajú výhody TN a IPS technológie. Vyznačujú sa vysokým kontrastom, širokými pozorovacími uhlami (avšak nie tak dobrými, ako IPS) a verným zobrazením farieb.

Povrchová úprava displeja

  • Lesklá

Lesklé displeje majú v porovnaní s matnými panelmi výraznejšie farby, ale pri práci na priamom slnku, sú takmer nepoužiteľné. V miestnosti však zobrazujú vysoko sýte a reálne farby.

  • Matná

Matný monitor neodráža svetlo, čo sa hodí ak na monitor svieti slnko. Ich nevýhodou je ich nie príliš verná reprodukcia farieb.

  • Antireflexná

Predstavuje kompromis medzi lesklým a matným monitorom. V porovnaní s lesklým monitorom s ním môžete lepšie pracovať na slnku, avšak neponúka tak kvalitné farebné podanie.

Konektivita

V prípade počítača sa konektivita z veľkej väčšiny odvíja od typu základnej dosky, ďalej od grafickej karty a ďalších prídavných kariet a mechaník.

  • USB

Umožňuje pripojenie myši, klávesnice, slúchadiel, tlačiarní, flash diskov, externých diskov, optických mechaník a podobne. Dva konektory by mali postačiť, avšak pre vaše pohodlie odporúčame 4 konektory. Často sa stretávame s kombináciou 2× rýchlejšie (3.0) USB a 2× pomalšie (2.0) USB.

Na počítačoch sa najčastejšie stretávame s konektormi USB Type-A (najbežnejší, starší hranatý typ, jednostranne zapojiteľný). Menej časté sú  v prípade počítačov USB Type-C (oválny tvar, obojstranne zapojiteľné).

Tvar konektorov USB

  • HDMI

Najpoužívanejší digitálny konektor na prenos obrazu a zároveň zvuku vo vysokom rozlíšení. Najčastejšie slúži na pripojenie monitora, ďalej ale môžete pripojiť napríklad televízor alebo projektor.

  • PCIe (PCI Express)

Slot určený primárne na pripojenie grafickej karty do počítača. V dnešnej dobe sa už ale stretávame aj s procesormi, RAM pamäťami, pevnými diskami, atď. ktoré je možné zapojiť cez PCIe. Výhodou je vyššia rýchlosť oproti klasickému PCI konektoru. Najnovší typ tohto rozhrania je verzia 3.0, ktorou disponuje úplná väčšina dnešných počítačov.

PCI Express

  • SATA

Druh počítačovej zbernice určený na pripojenie úložných diskov (SSD a HDD) a optických mechaník. Slúži ako na ich napájanie, tak na prenášanie všetkých dát.

  • DisplayPort

Digitálny konektor, slúži na prenos obrazu a zvuku vo vysokom rozlíšení. Nájdeme ho väčšinou v pracovných notebookoch.

  • VGA

Analógový konektor, slúži na prenos obrazu. Používa sa napríklad v starších projektoroch.

  • Ethernet (LAN)

Konektor na pripojenie notebooku k drôtovej sieti (miestnej aj k internetovej). Odporúčame rýchlu gigabitovú LAN (1 000 Mbit/s).

  • Bluetooth

Slúži na bezdrôtové pripojenie napríklad myši, slúchadiel alebo reproduktorov. Na počítačoch sa s Bluetooth stretnete len zriedka.

  • 3,5 mm audio konektor (jack)

Pripájajú sa k nemu slúchadlá, reproduktory alebo mikrofón.

  • Čítačka pamäťových kariet

Umožní ľahko preniesť veľké množstvo fotiek či iných dát z pamäťovej karty fotoaparátu alebo mobilných zariadení.

Operačný systém

V prípade, že kupujete počítačovú zostavu, pravdepodobne narazíte na Windows 10. Bežné sú ale aj počítače s Windows 7, prípadne s macOS. Ktorý je práve pre vás ten pravý?

Windows 10

Windows 10 je takmer čerstvý operačný systém z dielní Microsoft. Pokiaľ teda chcete, aby bol váš počítač čo najviac v bezpečí, tento systém je pravdepodobne pre vás vhodný. Aktualizácie, ktoré sa môžu týkať bezpečnosti, ale v tejto fáze aj optimalizácie, totiž vychádzajú často a bude to tak až do októbra 2020. Potom operačný systém prejde do fázy rozšírenej podpory, ktorá bude trvať až do roku 2025. Dovtedy sa pravdepodobne dočkáme nejakej väčšej aktualizácie. Veľa ľudí vidí vo Windows 10 to najlepšie z Windows 7 a Windows 8 v jednom. Odporcovia sa radšej držia starších operačných systémov, pokiaľ to len je možné.

Medzi hlavné výsady Windows 10 patrí prístup do Windows Store. Tam si môžete sťahovať, prípadne kupovať množstvo rôznych aplikácií bez nutnosti strachovať sa, že sa vám do počítača dostane vírus. Na vysokej úrovni je tiež bezpečnosť. Windows 10 má ale aj dnes trochu problémy s optimalizáciou. Aj napriek tomu, že systém je už istý čas v prevádzke, stále sa nájdu problémy s výkonom alebo stabilitou. S tým by ale každý trochu lepší kancelársky počítač nemal mať veľký problém. Napriek tomu odporúčame pravidelne sťahovať aktualizácie.

Windows 7

Windows 7 je síce z pohľadu hierarchie Microsoftu starý, mnoho používateľov si to však nevšíma. Tento operačný systém sa teší neuveriteľnej obľúbenosti a dodnes má približne rovnaký podiel na trhu ako novší Windows 10. Veľa ľudí si ho dodnes váži kvôli jednoduchému a prehľadnému dizajnu, ktorý ponúka to najnutnejšie, bez dodatočných vymožeností. Je nám teda jasné, že minimálne do konca rozšírenej podpory, ktorá bude v roku 2020, tento operačný systém len tak nezmizne z povedomia.

macOS

S operačným systémom macOS sa stretnete v prípade, že sa rozhodnete pre kúpu niektorého z počítačov Mac od firmy Apple. Oproti systému Windows ponúka odlišné grafické spracovanie. Počítače s macOS však ponúkajú dobré využitie pre grafikov, hudobníkov a pre tých, ktorí pracujú v kancelárii. Optimalizácia je kvôli exkluzivite takmer dokonalá, systém je teda veľmi svižný. Dávajte si však pozor, pokiaľ hľadáte počítač pre hry. Na to sa totiž macOS zásadne nehodí.


Tip: Našli ste si počítač s ideálnymi komponentmi, ale nevyhovuje vám operačný systém? Pokiaľ počítač OS nemá vôbec, alebo vám nevyhovuje, môžete si dokúpiť licenciu zvlášť a operačný systém nainštalovať ručne. Pokiaľ neviete, ako na to, môžete využiť aj našu službu inštalácia operačného systému.

Možnosť rozšírenia

Zvlášť pokročilejší používatelia by mali brať do úvahy možnosť rozšírenia počítača. Tá sa odvíja z veľkej časti od základnej dosky a skrinky počítača.

Rozmery skrinky

Keď ide o rozmery skrinky, je potrebné myslieť dopredu. Často sa stáva, že si kúpite skvelú, novú grafickú kartu, ale zistíte, že je príliš veľká a do vášho stroja sa skrátka nezmestí. Vyberajte teda zostavy s dostatočne rozmernou skriňou, aby ste v budúcnosti mali o problém menej.


Tip: Ak sa chcete o počítačových skrinkách dozvedieť viac, pozrite sa na náš článok Ako vybrať počítačovú skrinku.

Interné konektory a sloty

Ďalším častým problémom pri vylepšovaní počítača bývajú nesúhlasné konektory a sloty. Tie sa takmer vo všetkých prípadoch odvíjajú od typu základnej dosky. Pri kúpe nového procesora si v prvom rade musíte dávať pozor na socket. Socket procesora a slot na základnej doske totiž musí byť súhlasný. V prípade, že kúpite zlý, tak v lepšom prípade sa nebude dať nainštalovať, v horšom môže dôjsť k poškodeniu ako procesora, tak základnej dosky. Taktiež pamäte RAM majú svoje sloty.

Výkon zdroja

Každý komponent počítača má svoju určitú spotrebu (TDP). Ak nedostane toľko energie, koľko potrebuje, nemusí fungovať správne, a preto je dôležité mať dostatočne výkonný zdroj. Na to je potrebné brať ohľad aj pri rozširovaní počítača. Ak totiž kúpite komponent, ktorý má niekoľkonásobne vyššiu spotrebu ako ten súčasný, môže sa stať, že zdroj skrátka nebude dosť výkonný.

Sloty počítačovej skrine

Rovnako aj počítačová skrinka má svoje sloty. Ide o slot na samotnú základnú dosku, ale s jej inštaláciou by ste nemali mať problém takmer nikdy. Problém ale môže vzniknúť napríklad pri inštalácii nového disku. Sloty na HDD môžu mať nevhodnú veľkosť a sloty pre SSD napríklad v skrini nemusia byť vôbec. Ak si plánujete rozšíriť počítač o nové ventilátory, taktiež si najskôr zistite, koľko slotov vaša skrinka vlastne má.


Tip: Plánujete si postaviť počítač? Z vašich vlastných komponentov vám počítač zostavíme aj my.

Cena

Cena je parameter, na ktorý pravdepodobne nikto z vás nezabudne a možno sa aj práve naň zameriate. Počítače začínajú už na pár stovkách eur, ale niektoré presahujú aj hranicu 4 000 €. Cena by ale nikdy nemala byť primárnym parametrom vášho rozhodnutia. Čo všetko cenu ovplyvňuje?

Výkon

Drahšie počítače majú výkonnejšie procesory a grafické karty, ako tie lacnejšie. Zostavy s vyššou cenou teda zvládnu náročnejšie operácie v kratšom čase, majú svižnejší chod alebo je na nich možné hrať nové hry vo vyššom rozlíšení s vysokým počtom snímok za sekundu (fps).

Kvalita skrine

Ďalšie kritérium, ktoré ovplyvňuje cenu zostavy je kvalita skrinky. Skriniek je množstvo typov a cenu ovplyvňuje napríklad materiál (najčastejšie plast, alebo železo), rozmery, sloty pre ventilátory, prípadne presklené bočnice, alebo podsvietenie.

Ďalšie príslušenstvo

Niektoré zostavy môžu ponúkať aj dodatočné príslušenstvo. Často to je napríklad klávesnica a myš, prípadne slúchadlá alebo iné špeciálne odmeny, väčšinou poskytované výrobcom komponentov.


Tip: Zháňate pomoc? Ponúkame veľa servisných služieb.

Alza PC

Alza PC

  • Herné a kancelárske počítače priamo z našej dielne
  • Zostava za cenu komponentov
  • Rozmanitý dizajn
  • Kvalitná konštrukcia

Alza PC sú počítačové zostavy, ktoré boli od základu postavené v našich dielňach. Sú v nich použité niektoré exkluzívne súčiastky a vyberať môžete hneď z niekoľkých rôznych typov, ktoré delíme podľa výkonu. Každá zostava ponúka vyladený výkon a atraktívny dizajn za cenu takmer úmernú cene komponentov.

Výhody
  • Solídna a dizajnová konštrukcia
  • Kvalitné komponenty
  • Výhodná cena
  • Záruka 3 roky

Najdôležitejšie komponenty Alza PC

Grafická karta

Počítače s grafickou kartou NVIDIA spoznáte hneď podľa názvu. Podľa grafickej karty sú totiž tieto počítače pomenované. Orientáciu medzi jednotlivými modelmi to robí jednoduchšou, a pre Alza PC to teda platí podobne ako pre grafické karty. Čím výkonnejšia karta, tým výkonnejší počítač. V prípade kancelárskych počítačov väčšinou ide o integrované grafické karty.

Procesor

Počítače s procesorom AMD sú taktiež nápadné už podľa názvu. Procesory totiž dávajú meno aj počítačom. Značenie je podobné ako pri ostatných Alza PC. GameBox Ryzen 7 je teda výkonnejší ako Ryzen 5 a pod. Procesory tiež dávajú názov kancelárskym počítačom.

Operačná pamäť

Až na výnimky nájdete v našich počítačoch 8 GB RAM, ktoré bohato postačia ako na kancelársku prácu, tak aj na základné hranie. Výkonnejšie herné zostavy ponúkajú aj 32 GB RAM, ktoré už nemajú problém ani s tými najnáročnejšími hrami.

Časté otázky pri výbere Alza PC

V čom sú Alza PC odlišné od ostatných zostáv?

Naše počítače sú zostavené nadšencami do počítačov a hier. Každý komponent musí byť čo najkvalitnejší, preto všetko starostlivo testujeme a za kvalitu vám ručíme trojročnou zárukou. Každý rok tiež zostavíme vyše 10 000 počítačov na mieru, a tak sa nemusíte báť, že nám chýbajú potrebné skúsenosti.

Ako sa Alza PC delia?

Naše počítače delíme do troch skupín.

  • Herné – počítače zostavené vášnivými hráčmi iba z tých najkvalitnejších komponentov. Všetky zostavy starostlivo testujeme na najnovších hrách a výsledky týchto testov môžete vidieť pri jednotlivých produktoch.
  • Kancelárske – profesionálne zostavené počítače, ktoré vynikajú vyváženosťou komponentov, ktoré zaručia dlhú životnosť a stály výkon. Ponúkame kancelárske počítače v rôznych cenových reláciách.
  • Profesionálne – počítače vyladené špeciálne na strih videí, úpravu fotografií alebo na streamovanie.
Herné počítače

Herné počítače

  • Stvorené priamo na hranie hier
  • Často najvýkonnejšie komponenty
  • Odolná konštrukcia
  • Rozmanitý vzhľad

Každý správny hráč potrebuje pre svoje potešenie poriadne výkonný stroj. Či už ide o plynulosť a rýchlosť načítania hry alebo o jej celkový vzhľad, herné počítače sa vám snažia ponúknuť ten najlepší herný pôžitok. V herných počítačoch nájdete rozmanité komponenty, ktoré sú však takmer vždy určené na hranie. Herné PC sú tými najvýkonnejšími, ktoré môžete zaobstarať. Výber vám uľahčí podrobný sprievodca výberom herného počítača.

Výhody a nevýhody
  • Veľmi kvalitné komponenty
  • Rýchly nábeh operačného systému
  • Skvelý herný výkon
  • Štylizovaný dizajn
  • Vyššia cena
  • Vyššia spotreba

Najdôležitejšie parametre pri výbere herného počítača

Grafická karta

Grafická karta je spolu s procesorom tým, čo vás bude u herného počítača zaujímať asi úplne najviac. V prípade herného počítača skrátka hľadáte tú najvýkonnejšiu, ktorá je vo vašom cenovom rozsahu dostupná. Na hranie tých najnovších hier sú ideálne najnovšie grafické karty NVIDIA série 10, prípadne ich AMD ekvivalenty, za ktoré sú označované grafické karty Vega, alebo R9.

Procesor

Pri výbere procesora ani tak nepozerajte na názov, ako na čísla. Na rozdiel od grafickej karty totiž nie vždy platí, že najnovšie je najlepší. Často sa stane, že procesor Intel 6. generácie je výkonnejší ako procesor generácie 7. Pri výbere herného počítača teda chcete nájsť procesor ideálne so štyrmi jadrami a čo možno najvyššou frekvenciou. Ideálnou voľbou pre herné počítače z dielní Intel sú procesory radov Core i5 a i7. V prípade procesora AMD voľte zo sérií Ryzen 5 a 7.

Operačná pamäť

Pamäť RAM je pre množstvo nových hier veľmi dôležitá. V hrách sa totiž nachádza čoraz viac vecí, a tak sú na RAM pamäte kladené čoraz väčšie nároky. Na hranie bez sekania je 8 GB absolútne minimum, na náročnejšie hry odporúčame aj 16 GB.

Skrinka a systém chladenia

Pri výbere herného počítača sa tiež zamerajte na chladenie. Výkonnejšie komponenty totiž produkujú viac tepla a to musí byť čo najefektívnejšie odvádzané. V tomto ohľade je najlepšie obrátiť sa na odborníka, alebo dôverovať kvalite zostavy.

Časté otázky pri výbere herného počítača

Zvládne herný počítač aj kancelársku prácu?

Aj keď na tento účel nie sú herné počítače priamo vyrobené, nemajú s kancelárskou prácou žiadny problém. Pokiaľ ale pracujete s nejakými náročnejšími programami (grafika, úprava videí), pravdepodobne oceníte viacjadrový procesor, ktorý je na tieto operácie lepšie prispôsobený.

Za akú sumu dostanem solídny herný počítač?

Na túto otázku nie je možné dať príliš jasnú odpoveď, pretože každý hráč požaduje niečo iné a zároveň každý počítač ponúka niečo iné. Cenové rozpätie je v prípade herných počítačov navyše naozaj veľmi rozmanité. Všeobecne by sa dalo povedať, že počítače v cenovom rozmedzí 800 – 1 200 € zvládajú rozbehnúť tie najnovšie hry. Počítače, ktoré stoja viac si potom poradia s maximálnymi detailmi, 4K rozlíšením, atď.

VR Ready počítače

VR Ready počítače

  • Počítače pripravené pre virtuálnu realitu
  • Často prispôsobené na jednoduché pripojenie okuliarov
  • Špičkové komponenty
  • Výrazný dizajn

Virtuálna realita predstavuje stále sa rozširujúci a zdokonaľujúci sa trend, a tak aj výrobcovia herných počítačov svoje zostavy prispôsobili. VR Ready počítače sú často osadené tými najvýkonnejšími grafickými kartami a procesormi a ako celok predstavujú špičku medzi hernými počítačmi. Pre virtuálnu realitu tiež často mávajú niekoľko úprav, ktoré ich používanie výrazne uľahčia.

Výhody a nevýhody
  • Jednoduché hranie vo virtuálnej realite
  • Maximálny výkon na hranie hier
  • Herný dizajn
  • Dobrá konektivita
  • Vyššia cena

Najdôležitejšie parametre pri výbere VR Ready počítača

Grafická karta

Grafická karta predstavuje alfu a omegu každého počítača prispôsobeného pre virtuálnu realitu. Tá je totiž práve na grafickú kartu veľmi náročná. To plynie z toho, že sa vývojári VR hier snažia o čo najväčšiu autenticitu, a tak je grafika často veľmi náročná. Okuliare navyše pracujú s vysokým rozlíšením na vysokej obnovovacej frekvencii. Preto VR podporujú len tie najnovšie grafické karty.

Procesor

Procesor síce nemá vo VR počítačoch tak veľkú rolu, ale rozhodne ho nemôžeme podceniť. Rovnako ako v prípade ostatných herných počítačov sú 4 jadrá vhodné na optimálny herný výkon. Ale výkonnejšia grafická karta samozrejme vyžaduje aj výkonnejší procesor, takže odporúčame vyberať skôr z radov Core i7 od Intelu a Ryzen 7 od AMD.

Operačná pamäť

Zatiaľ čo v prípade klasických herných počítačov pokojne postačí 8 GB RAM, v prípade VR počítačov už je to naozaj hraničná hodnota a mali by ste hľadať skôr počítače so 16 GB RAM a viac.

Časté otázky pri výbere VR Ready počítača

Ako je VR Ready počítač prispôsobený virtuálnej realite?

V prvom rade VR Ready počítače skrátka disponujú tými najkvalitnejšími komponentmi, ktoré pri hraní vo virtuálnej realite ocení úplne každý. Ďalšie úpravy zahŕňajú maličkosti, ktoré však urobia naozaj veľa, čo sa týka vášho pohodlia. Niektoré počítače majú napríklad vstup pre HDMI priamo na prednom paneli, čo výrazne zjednodušuje zapojenie VR okuliarov.

Líši sa nejako VR Ready počítač od herného?

Na prvý pohľad nie. Niektoré herné počítače totiž dosahujú úplne rovnaký výkon ako VR Ready počítače. To teda znamená, že vo virtuálnej realite môžete bez problémov hrať na každom výkonnejším počítači. Označenie VR Ready vám však uľahčuje prácu s hľadaním, či daný počítač virtuálnu realitu naozaj podporuje a navyše vám tieto počítače mnohé uľahčujú.

Kancelárske počítače

Kancelárske počítače

  • Určené na prácu doma a v kancelárii
  • Základné komponenty
  • Jednoduchý dizajn

Kancelárske počítače sú, ako názov napovedá, ideálne do kancelárií, ale tiež do domácností, škôl, a pod. Neponúkajú síce tak výkonné komponenty ako herné počítače, avšak stačia na akúkoľvek kancelársku prácu alebo na surfovanie po internete. Ich nízka cena navyše poteší každého, kto počítač príliš nevyužíva, a tak do neho nechce investovať vyššie čiastky.

Výhody a nevýhody
  • Nízka cena
  • Dobrý multimediálny výkon
  • Často doplnené základným príslušenstvom
  • Nevhodné na hranie graficky náročných hier

Najdôležitejšie parametre pri výbere kancelárskeho počítača

Procesor

V prípade kancelárskych počítačov je procesor samozrejme najdôležitejší. Jeho výkon určuje, ako rýchlo vám budú fungovať rôzne programy, a tak sa naň pri výbere zamerajte. Čo sa týka lacnejších počítačov, nemusíte sa báť dvojjadrových procesorov, ktoré bez problémov rozbehnú základné kancelárske programy. Ak hľadáte výkonnejší kancelársky počítač, môžete vyberať aj z procesorov, ktoré disponujú 8 jadrami.

Operačná pamäť

Pamäť RAM určuje, koľko okien môžete mať otvorených naraz a s koľkými programami môžete pracovať. V dnešnej dobe je absolútne minimum 4 GB RAM. Táto hodnota vám bez problémov rozbehne operačný systém a kancelárske programy. Optimálna hodnota je aspoň 8 GB RAM, ale nemusíte sa báť ísť aj vyššie.

Veľkosť úložiska

Veľkosť úložiska je dôležitá pre všetky vaše dokumenty, prípadne videá, filmy, a ďalšie súbory. Štandardom je v dnešnej dobe HDD s veľkosťou 1 TB. Na kancelársku prácu však bohato postačí aj menší disk s veľkosťou 512 GB. Ak vám ide o čas, môžete sa tiež poobzerať po rýchlejších SSD diskoch. Tieto dva typy bývajú často namiešané v jednej zostave.

Časté otázky pri výbere kancelárskeho počítača

Môžem si občas na kancelárskom počítači zahrať hru?

Komponenty kancelárskych počítačov výkonom ani zďaleka nestačia na najnovšie hry. Avšak na hranie hier na internete, prípadne starších, nenáročných hier by mali postačiť aj kancelárske počítače.

Počítače Mac

Počítače Mac

  • Veľmi malé počítače a All In One
  • Operačný systém MacOS
  • Vhodné na použitie s multimediálnym softvérom

Počítačmi iMac a Mac prenikla firma Apple aj na pole stolových počítačov. Primárnym využitím týchto All In One zostáv je kancelária alebo domácnosť. Počítače Mac sú ale tiež často pre svoju svižnosť a podporu rôznych exkluzívnych softvérov často využívané hudobníkmi a grafikmi.

Výhody a nevýhody
  • Monitor je súčasťou zostavy
  • Vhodné pre hudobníkov a grafikov
  • Svižný operačný systém
  • Vysoká cena

Najdôležitejšie parametre pri výbere počítača Mac

Typ

iMac predstavuje počítač All In One určený ako na prácu, tak aj na hranie menej náročných hier. Takéto určenie je v prípade počítačov typu All In One celkom raritou, a tak je iMac jedným z mála.

iMac Pro je zatiaľ najvýkonnejším počítačom, ktorý z dielní Apple vyšiel. Ponúka displej Retina s rozlíšením 5K, veľmi výkonné procesory Intel Xeon z najnovšej generácie, grafickú kartu AMD Vega Radeon Pro a 4 TB SSD úložisko. Počítač je určený pre grafikov a editorov videí, ale iste si hravo poradí aj s náročnejšími hrami.

Mac Mini predstavuje najlacnejší stolový počítač od firmy Apple. Svojimi rozmermi patrí k najmenším počítačom vôbec, avšak v kombinácii s procesormi Intel bohato poslúži na prácu aj zábavu.

Mac Pro predstavuje veľmi výkonný počítač pre náročných používateľov. Ponúka kvalitný procesor aj grafické jadro, a tak sa nezľakne strihu videa, ani 3D modelovania. Problémom pre neho nie je ani hranie náročných hier.

Procesor

Na procesor vsádzajú všetky počítače Mac snáď úplne najviac. Každé zariadenie poháňajú výkonné procesory z dielní Intel, a to Core i5 a i7. Tie bez problémov umožnia všetku kancelársku činnosť. Vo verziách Mac Pro a iMac Pro nájdeme dokonca veľmi výkonný Intel Xeon, ktorý je výborný na všetky grafické operácie.

Grafická karta

Grafická karta hrá úlohu až skôr v prípade drahších počítačov Mac. Spoločnosť Apple využíva grafických kariet AMD. V tých najvýkonnejších počítačoch môžeme nájsť grafické karty AMD Vega, ktoré veľmi dobre poslúžia na hranie hier a prácu s grafickým softvérom.

Časté otázky pri výbere počítača Mac

Sú počítače Mac vhodné do mojej kancelárie?

Táto otázka veľmi záleží na vašom rozpočte. Bezpochyby by ste nemuseli chodiť do príliš vysokých súm, keby ste chceli nájsť lacnejšiu alternatívu počítačov Mac. Na druhú stranu sa tieto počítače hodia do miest, kde je málo priestoru.

Môžem na počítačoch Mac hrať hry?

Kým lacnejšie modely by s počítačovými hrami mohli mať ťažkosti, niektoré drahšie modely, ako napríklad Mac Pro a iMac Pro, sú na hranie aj čiastočne určené. Dávajte si však pozor na operačný systém. Nie všetky hry totiž MacOS podporujú.

All In One

Počítače AIO (All-In-One)

  • Všetky komponenty sú v monitore
  • Ideálne do kancelárií
  • Vhodné ako na prácu, tak na nenáročné hranie

All In One počítače predstavujú elegantné riešenie pre kancelárie, ktoré nemôžu poskytnúť príliš veľa priestoru. Všetky komponenty počítača sú integrované v monitore, čím počítač šetrí miesto a eliminuje množstvo kabeláže. Je tiež veľmi jednoduchý na prípravu na použitie.

Výhody a nevýhody
  • Takmer okamžite ho môžete používať
  • Široké cenové spektrum
  • Veľa možností využitia
  • Nevhodný na hranie náročných hier
  • Náročné opravy a rozšírenie

Najdôležitejšie parametre pri výbere All In One

Procesor

Rovnako ako všetky ostatné počítače, procesory pri počítačoch All In One sú rôzne a podľa ich výkonu sa stupňuje aj cena. Procesory z radov Pentium, Celeron, Atom a Core i3 sú vhodné naozaj len na bežnú kancelársku činnosť a náročnejšie programy nezvládajú. Ak hľadáte počítač na grafickú prácu alebo hranie hier, hľadajte skôr v radoch počítačov, ktoré ponúkajú procesory i5, alebo i7.

Typ a kapacita úložiska

Úložisko rozhoduje o tom, koľko videí, programov, fotiek, atď. môžete na počítač uložiť. Štandard dnes predstavuje kapacita 1 TB HDD. Často sa tiež stretneme s rýchlejším SSD diskom, ktorý má väčšinou kapacitu 256, alebo 512 GB.

Operačná pamäť

Dostatok pamäte RAM je nutný, ak chcete, aby váš počítač v poriadku fungoval. Na základnú funkciu operačného systému a kancelárskych programov postačí 4 GB RAM. Pokiaľ chcete spúšťať náročnejšie programy, alebo hrať hry, ideálne siahnite po pamäti 8 GB a vyššej.

Časté otázky pri výbere All In One

Aké výhody poskytuje počítač All In One?

Najväčšou výhodou je jeho skladnosť. Vďaka kompaktnému umiestneniu komponentov je počítač veľmi skladný a na svoj chod potrebuje minimum káblov. Ďalšou výhodou je veľmi jednoduché zapojenie. Počítač v podstate stačí pripojiť do siete a je pripravený na prevádzku.

Mini PC

Mini PC

  • Počítač do vrecka
  • Premení váš televízor na Smart TV
  • Veľmi základné komponenty
  • Často bez operačného systému

Mini PC predstavujú veľmi lacné počítače, ktoré môžete pokojne vziať do vrecka a u kamaráta iba pripojíte monitor a môžete fungovať. Tento typ počítača je možné tiež pripojiť do televízora, čím môžete pomocou operačného systému Android urobiť z klasického televízora inteligentný. Často musíte dokúpiť, alebo stiahnuť operačný systém.

Výhody a nevýhody
  • Jednoduchý spôsob, ako vylepšiť televízor
  • Veľa konektorov
  • Veľmi nízka cena
  • Minimálne rozmery
  • Nižší výkon
  • Slabé možnosti rozšírenia

Najdôležitejšie parametre pri výbere Mini PC

Procesor

Procesor je pravdepodobne to jediné, čo vás bude pri Mini PC zaujímať. Často v počítačoch nájdeme aj výkonné procesory ako Intel Core i7, avšak vždy ide o verzie so zníženou spotrebou, a tak ich výkon nezodpovedá ich plnohodnotným verziám.

Časté otázky pri výbere Mini PC

Môžem na Mini PC hrať hry?

Hrať hry na Mini PC neodporúčame. Aj keď procesory bývajú celkom výkonné, grafické karty sú takmer vždy integrované, a tak nie sú Mini PC na hranie náročnejších hier vhodné. Ak hľadáte vyšší výkon, pátrajte medzi väčšími počítačmi.

Slovník pojmov – počítače

Integrovaná grafická karta

Grafická karta, ktorá je zabudovaná priamo do procesora. Nedosahuje taký výkon, ako dedikované grafické karty. Zostavy s týmto typom grafických kariet sú vhodné na kancelársku prácu a konzumáciu multimédií, na hranie graficky náročných hier však nie sú ideálne.

HDMI

High-Definition Multi-media Interface, digitálny výstup s integrovaným zvukom (prípadne sieťovým prenosom), je často využívaným konektorom nielen pri počítačoch, ale tiež napr. pri televízoroch. Umožňuje prenos viackanálového zvuku a zvláda až 4K rozlíšenie (HDMI 2.0).

Uhlopriečka

Označuje vzdialenosť medzi ľavým spodným a pravým horným rohom displeja. Udáva sa v palcoch, pričom 1" = 2,54 cm. Modely s väčšou uhlopriečkou poskytnú viac pracovného priestoru.

UHD (4K) rozlíšenie

Veľmi vysoké rozlíšenie 3 840 x 2 160 pixelov, ktoré zaisťuje obraz ostrý do najmenších detailov. Takto vysoký počet obrazových bodov sa oproti rozlíšeniu Full HD (1 920 × 1 080) však prejavuje mierne nižšou výdržou na batériu.

Slovník pojmov

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB03