Obnoviť stránku

Xiaomi Redmi 13C (RECENZIA): Absolútny základ, ktorý neurazí, ani nenadchne

Xiaomi Redmi 13C, recenzia, úvod

Xiaomi Redmi 13C (RECENZIA):
Absolútny základ, ktorý neurazí, ani nenadchne

Recenzia

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Pre výrobcu Xiaomi sa jeho telefóny z najnižšej cenovej triedy stávajú dôležitými položkami, s ktorými chce pokoriť dostupnú konkurenciu. Ďalším telefónom s týmto poverením sa stal Xiaomi Redmi 13C. Darí sa mu to? Kde sú jeho slabiny? My sme si ho otestovali.

Xiaomi Redmi 13C – OBSAH

 1. Xiaomi Redmi 13C si získa vašu pozornosť nápaditým dizajnom
 2. V dôsledkuI IPS technológie displej práve nežiari, kryje ho však odolné sklo
 3. Na herný telefón sa Xiaomi Redmi 13C hrať veľmi nemôže, ale poteší kapacitou pamäte
 4. Xiaomi Redmi 13C určite nie je fotomobil, kvalita je ako na hojdačke
 5. Konkurencia má problém udržať cenu takto nízko
 6. Xiaomi Redmi 13C ľahko zapadne, nemá sa čím poriadne odlíšiť

Xiaomi Redmi 13C si získa vašu pozornosť nápaditým dizajnom

Plochý dizajn zvýraznený zmenou materiálu je niečo, čo funguje. Upúta pozornosť a prispeje k tomu, že si telefón zapamätáte. Značka Xiaomi stavila tiež na skosené boky a dvojaký materiál použitý na chrbte svojej novinky Redmi 13C. Plastová konštrukcia je dosť rozmerná, ale mobil sa dobre a bezpečne drží v ruke. Predok je chránený sklom Gorilla Glass, je úplne plochý s minimálnou medzierkou na hornom okraji určenom reproduktoru.

Xiaomi Redmi 13C, recenzia, predná strana Xiaomi Redmi 13C, recenzia, zadná strana Xiaomi Redmi 13C, recenzia, obsah balenia
Rozmerný Xiaomi Redmi 13C sa drží kolmých bokov a výraznejších rámčekov okolo displeja. V balení nie je adaptér ani obal, iba kábel z USB-A na USB-C, spona na vysunutie zásuvky na SIM kartu a brožúrka.

Celý predok Xiaomi Redmi 13C je od bokov vyzdvihnutý a orámovaný čiernym rámčekom. To neplatí o chrbte, ktorého kraje sú v jednej línii s bokmi. Chrbát má matnú textúru, avšak okolo dvojice decentne vystúpených kruhov s fotoaparátmi sa povrch mení na lesklý, o ktorý zadrháva prst. Plôška je rozdelená na 3 obdĺžniky, z ktorých prvý obsahuje fotoaparáty, druhý nápis s indikáciou rozlíšenia fotoaparátu a prítomnosti AI a do posledného je umiestnený blesk.

Xiaomi Redmi 13C, recenzia, fotoaparáty Xiaomi Redmi 13C, recenzia, horná hrana
Zmena povrchu chrbta v blízkosti fotoaparátov je zaujímavá a príjemne narúša jednoliaty plochý chrbát. Horný 3,5 mm jack príde vhod.

Musím uznať, že dizajn výrobca Xiaomi zvládol, telefón Redmi 13C je skutočne zaujímavý. Škoda, že chýba certifikácia odolnosti proti vode a prachu. Rámčeky okolo displeja by samozrejme nemuseli byť také okaté, najmä v spodnej časti sa výrobca nechal uniesť. V cenovej kategórii telefónov okolo 150 € ale nejde o nič neobvyklé. Stlačenie bočných tlačidiel funguje s istotou dobre. V zásade sa žiadne prekvapenie nekoná. V hornej časti telefónu ale rozhodne poteší 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel. Naspodku by však možno kvôli absencii IP ratingu v daždivom počasí dával väčší zmysel.

V dôsledku IPS technológie displej práve nežiari, kryje ho však odolné sklo

Výrobcovia sa vo všeobecnosti asi zhodli na tom, že je dobré za každú cenu a bez ohľadu na kvalitu displeja vždy automaticky použiť čo možno najväčší. Xiaomi Redmi 13C teda tiež prichádza s 6,74" panelom, ktorý v spojení s hrubými rámčekmi celú konštrukciu zbytočne naťahuje. O kvalitách sa nemusím dlho rozpisovať, pri použití je slabší IPS displej poznať. Jas nedosahuje závratné výšiny, ale na displej je väčšinu času vidieť dobre.

Xiaomi Redmi 13C, recenzia, výstupok Xiaomi Redmi 13C, recenzia, rozlíšenie Xiaomi Redmi 13C, recenzia, odlesky
Aj keď sa rozlíšenie nedostalo vyššie ako na HD, na takto veľkú uhlopriečku displeja Redmi 13C sa pozerá celkom dobre. Aj pozorovacie uhly sa podarili. Zvrchu sa do obrazu dostáva výstupok selfie.

Prítomných 90 Hz obnovovacej frekvencie nie je ľahké, bohužiaľ, vplyvom pomalšej odozvy systému zaznamenať. Chválim, že panel kryje už vyššie spomínané odolné sklo Gorilla Glass. To by mohlo zamedziť rýchlemu výskytu drobných škrabancov. Napriek tomu odporúčam zvoliť ochrannú fóliu alebo sklo.

Na herný telefón sa Xiaomi Redmi 13C hrať veľmi nemôže, ale poteší kapacitou pamäte

Operačný systém Android 13, teda skôr nadstavba MIUI 14, v mobilnom telefóne Xiaomi Redmi 13C trochu pokrivkáva. Výrobca zvolil bežný MediaTek Helio G85, ktorý svojim výkonom jednoznačne patrí do nižšej triedy. Naopak za veľmi fajn považujem, že sa dá vybrať operačná pamäť. Buď pôjdete s ohľadom na úsporu peňazí do veľmi skromných 4 GB, alebo si je možné zaobstarať 6 GB či 8 GB variant. Práve ten posledný prešiel naším testom.

i

Poco X6 5G a X6 Pro 5G predstavené. Konkurencia v strednej triede to s nimi bude mať ťažšie

Spoločne s RAM sa odstupňovali aj kapacity vnútorného úložiska. So 4 GB a 6 GB verziou sa spája 128 GB pamäte, 8 GB verzia má 256 GB. A to s prihliadnutím na podporu pamäťových kariet už naozaj stojí za to. Nedostatkom miesta v Redmi 13C teda trpieť pravdepodobne nebudete.

Xiaomi Redmi 13C, recenzia, menu Xiaomi Redmi 13C, recenzia, nastavenia Xiaomi Redmi 13C, recenzia, predinštalované aplikácie Xiaomi Redmi 13C, recenzia, sken odtlačku Xiaomi Redmi 13C, recenzia, Geekbench
Domovská obrazovka, nastavenie, predinštalované aplikácie, nastavenie čítačky odtlačkov prstov a Geekbench. Ukážka prostredia Xiaomi Redmi 13C.

Výborne hodnotím čítačku odtlačkov prstov v Xiaomi Redmi 13C, ktorá má tentoraz svoje miesto na zapínacom tlačidle. Stačí prst priložiť a okamžite ste v menu telefónu. Určite v rýchlosti prekonáva sken tváre. Inak sa používateľské prostredie MIUI 14 pod Androidom 13 dostáva medzi tie najviac „zastavané“ mnohými predinštalovanými aplikáciami, a dokonca hrami.

V tejto cenovej hladine nemožno počítať s podporou 5G sietí, inak sa ale Redmi 13C snaží a máme tu NFC pre mobilné platby, samozrejme podporu WiFi v pásme 5 GHz a tiež najnovší Bluetooth 5.3. Redmi 13C sa určite nemôže sťažovať na kapacitu akumulátora, len by bolo lepšie, keby ho podporil aj energeticky úspornejší procesor. V každom prípade sú takmer 2 dni reálne, 18 W nabíjanie potom zvládne nabiť mobil v intervale zhruba 2 hodín.

Xiaomi Redmi 13C určite nie je fotomobil, kvalita je ako na hojdačke

Hoci by sa niekto mohol vplyvom propagácie vysokého rozlíšenia a podpory AI nechať zlákať predstavou, že musí ísť o skvelý fotomobil, žiaľ, fotoaparát v telefóne Redmi 13C skrátka fotografuje, ale príliš neoslní. Fotoaparát má vysokých 50 Mpx, solídnu svetelnosť f/1,8 a podľa popisu blízko šošovky má byť nápomocná aj AI. Spoločne sa v ďalšom kruhovom výstupku nachádza ešte starý známy 2 Mpx makro fotoaparát a snímač hĺbky ostrosti bez bližších špecifikácií.

Xiaomi Redmi 13C, recenzia, foto deň Xiaomi Redmi 13C, recenzia, 2-násobný zoom Xiaomi Redmi 13C, recenzia, výrez z 50 Mpx
Denná snímka v oblačnom počasí. Z rovnakého miesta potom 2-násobné priblíženie čerpajúce z 50 Mpx rozlíšenia. Úplne vpravo detail 50 Mpx snímky. Znateľné zlepšenie oproti detailu 12 Mpx fotografie som rozhodne nezaznamenal.

Mobilnému telefónu Xiaomi Redmi 13C nechýba nočný režim, tiež má podporu HDR snímania a portrétny režim. Z toho všetkého však najlepšie výsledky dosahuje čisto hlavný fotoaparát. Vysoké rozlíšenie vcelku prospieva, dokáže potom z výsledného obrazu vyťažiť použiteľné snímky. Pokiaľ sa nebudete príliš zamestnávať približovaním fotografie na monitore počítača či v televízore, ani si nevšimnete nepresvedčivé detaily. Chýba širokáč, naopak tu je použiteľný 2-násobný zoom.

Xiaomi Redmi 13C, recenzia, foto noc Xiaomi Redmi 13C, recenzia, nočný režim
Porovnanie fotografie urobenej vo väčšej tme bez nočného režimu a neskôr s ním. Sekundové oneskorenie rozjasní, ale očividne sa Xiaomi Redmi 13C na také fotografie nehodí.

K nočnému režimu som bol dosť skeptický a testovaním sa aj potvrdilo, že o sekundu dlhšia expozícia výslednému záberu práve veľmi nepomôže. Treba ale podotknúť, že pri detailnom porovnaní je šumu o niečo menej. S Xiaomi Redmi 13C radšej fotografujte v slnečnom počasí, môže byť aj ľahko pod mrakom. Čokoľvek ďalšie je problém. Snáď ešte makro fotoaparát, keď už je v telefóne. Dajte mu šancu. Prekvapivo sa takéto snímky podarili. K dispozícii je však len malé rozlíšenie.

Konkurencia má problém udržať cenu takto nízko

Pokiaľ sa vám mobilný telefón Xiaomi Redmi 13C zapáčil, vybrať si môžete z 3 farebných verzií – modrej, čiernej a zelenej. Ďalej potom už iba vyberiete jeden z dvoch kapacitných variantov – 4 / 128 GB za 119 € alebo 8 / 256 GB za 149 €. Cena je teda veľmi priaznivá. Konkurencia totiž s veľmi podobnými parametrami stojí aj viac.

i

Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G (RECENZIA): Skvelý displej aj solídny výkon, bez výhrad sa to ale nezaobíde

Prvým porovnávaným mobilom je Realme C53. So Xiaomi Redmi 13C je porovnateľný v mnohých aspektoch. Napríklad displej majú takmer totožný. Procesorom sa tu stáva menej známy Unisoc, ktorý výkonnostne samozrejme taktiež nepatrí medzi tie lepšie čipy, na obdobne rýchly chod Androidu 13 ale bude dostačovať. Aj keď má Realme podobný fotografický výstupok ako napríklad iPhone 15 Pro, fotoaparáty sú tu len 2. Makro snímač chýba. Úložisko je v rovnakej cenovej triede polovičné, len 128 GB. Zato sa Realme môže chváliť rýchlejším 33 W nabíjaním SuperVOOC.

Xiaomi Redmi 13C, recenzia, konkurencia, Realme C53
Lacnejší mobilný telefón Realme C53 má pútať pozornosť aj svojim výstupkom s fotoaparátmi. Pripomína napríklad ten na iPhone 15 Pro. Zdroj: realme.com

Trochu iný vietor prináša Motorola Moto G23. Motorola je kompaktnejšia, hoci nie oveľa. Kvalitatívne displej prichádza tiež s 90 Hz obnovovacou frekvenciou. Motorola má z celej trojice konkurentov ako jediná širokouhlý fotoaparát. Zaujímavé je, že aj tu sa opäť stretávame s 50 Mpx. Makro nechýba. Pre niekoho môže byť plusom 16 Mpx selfie. Procesor aj grafika sú úplne zhodné s telefónom Xiaomi Redmi, máme tu čistý Android 13. RAM má navyše v základe kapacitu 8 GB.

Xiaomi Redmi 13C, recenzia, konkurencia, Motorola Moto G23
Motorola Moto G23 sa mobilnému telefónu Xiaomi Redmi 13C nápadne podobá. Kto ocení širokouhlý fotoaparát a čistý Android, mal by Motorolu vo svojom výbere určite zvážiť. Zdroj: motorola.com
Parametre/Model Xiaomi Redmi 13C Realme C53 Motorola Moto G23
Displej Uhlopriečka: 6,7" Uhlopriečka: 6,7" Uhlopriečka: 6,5"
Rozlíšenie: 1 600 × 720 px, 260 ppi Rozlíšenie: 1 600 × 720 px, 260 ppi Rozlíšenie: 1 600 × 720 px, 270 ppi
Typ: IPS Typ: IPS Typ: IPS
Obnovovacia frekvencia: až 90 Hz Obnovovacia frekvencia: až 90 Hz Obnovovacia frekvencia: až 90 Hz
Ochrana: Corning Gorilla Glass Ochrana: nie Ochrana: Panda Glass
Zadné fotoaparáty Hlavný: 50 Mpx Hlavný: 50 Mpx Hlavný: 50 Mpx
Makro: 2 Mpx Hĺbkový: 0,3 Mpx Širokouhlý: 5 Mpx
Pomocný: 0,08 Mpx
Makro: 2 Mpx
Predný fotoaparát 8 Mpx 8 Mpx 16 Mpx
Čipset MediaTek Helio G85 Unisoc T612 MediaTek Helio G85
GPU Mali-G52 MC2 Mali G57 Mali G52-MC2
RAM 4 / 8 GB 6 GB 8 GB
Interné úložisko 128 / 256 GB 128 GB 128 GB
Operačný systém Android 13 Android 13 Android 13
Podpora sietí 5G
3,5 mm jack
Stupeň krytia
Akumulátor 5 000 mAh 5 000 mAh 5 000 mAh
Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 18 W / - Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 33 W / - Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 30 W / -
USB-C
Rozmery 168 × 78 × 8,1 mm 167,3 × 76,7 × 7,5 mm 162,7 × 74,6 × 8,2 mm
Hmotnosť 192 g 182 g 184 g
Obsah balenia telefón, USB-C kábel, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka telefón, adaptér, USB-C kábel, ochranný kryt, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka telefón, USB-C kábel, ochranný kryt, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka
Cena od 119 € od 140 € od 150 €
Ceny sú platné k 19. 1. 2024.

Xiaomi Redmi 13C ľahko zapadne, nemá sa čím poriadne odlíšiť

Xiaomi Redmi 13C; recenzia, zhodnotenie

Xiaomi Redmi 13C

Mobily

V kategórii, v ktorej sa chce Redmi 13C usilovať o záujem zo strany verejnosti, je ľahký pretlak. Telefóny občas majú rôzne pomenovania, ale rovnaké vnútornosti. Xiaomi Redmi 13C sa dokázal presne napasovať medzi ostatných konkurentov, v niektorom príprade ich potrápiť nižšie nastavenou cenou, ale vlastne nemá žiadny tromf, ktorým by ostatných prebil. Nenáročných používateľov pravdepodobne nesklame, ale aj oni musia pomalší systém učite rozoznať. 

Klady

 • Príjemný dizajn na pohľad aj na dotyk
 • Dostatočné úložisko
 • Možnosť pamäťovky a 3,5 mm jack
 • Cena

Zápory

 • Odozva systému je často pomalá
 • Fotoaparát v noci
i Mohlo by vás zaujímať

Ak ste menej nároční používatelia, z recenzie sa môžete dozvedieť, že Xiaomi Redmi 13C vlastne vôbec nie je zlý telefón. Nedostatky popísané vyššie sú vcelku pochopiteľné a vlastne nič neprekvapilo. V ponuke Xiaomi Redmi je ale viac podobných telefónov, ktoré sa snažia dosadiť maximum do mobilu s čo možno najnižšou cenovkou, takže určite ešte zvážte parametre ostatných mobilov výrobcu. 

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB02