Obnoviť stránku

Najlepší antivírus pre Windows či mobil: Poradíme, ako vybrať

Aktualizované

Antivírusový program nájdeme v súčasnosti takmer v každom počítači. Už len z tejto skutočnosti by malo byť zrejmé, že jeho úloha je na správne fungovanie počítača kľúčová. Dobrý antivírus zabezpečuje všetky vaše dáta a zvládne detekovať a eliminovať aj tie najnovšie online hrozby v podobe škodlivého softvéru či najrôznejších infikovaných súborov. Ako ale vlastne antivírusy fungujú? Čo všetko by mal antivírusový program vedieť a spĺňať? Ako vybrať najlepší antivírus na mieru vašim potrebám?

antivirusové programy; počítač; telefon; malware; ako vybrať antivírus

Antivírusové programy – OBSAH

  1. Čo je to antivírus?
  2. Ako antivírusové programy fungujú?
  3. Antivírus zadarmo vs. platená verzia antivírusového softvéru
  4. Úrovne antivírusovej ochrany
  5. Prehľad funkcií: Čo by mal antivírus vedieť?
  6. Aký je rozdiel medzi elektronickou a fyzickou licenciou antivírusu?
  7. Antivírusové programy: komerčné vs. nekomerčné využitie
  8. Dĺžka a počet licencií antivírusového programu
  9. Avast, AVG, ESET, Kaspersky, Norton: najznámejšie antivírusové programy
  10. Antivírusové programy pre telefóny a tablety
  11. Záver: Ako vybrať antivírusový program?

Čo je to antivírus?

Aby sme mohli problematiku antivírusovej ochrany do detailu rozobrať, je potrebné najprv definovať, čo to antivírus vlastne je. Antivírusový program (skrátene antivírus) je počítačový softvér, ktorý predstavuje jednu zo základných a najdôležitejších súčastí vášho počítača, pretože nielen počítač, ale aj dáta v ňom uložené chráni pred všetkými typmi online a offline hrozieb (napr. počítačový vírus, trójsky kôň, advér, spyvér a ďalšie). V prípade, že antivírus objaví vo vašom PC podozrivú aktivitu, okamžite ju izoluje od ostatných častí systému, zabráni jej šíreniu a odovzdá vám všetky dôležité informácie.

i

Antivírusové programy: slovníček pojmov

  • Malvér – súhrnné označenie pre všetok škodlivý softvér.
  • Počítačový vírus – druh škodlivého programu, ktorý sa bez vedomia používateľa dokáže replikovať a sám šíriť.
  • Červ – druh škodlivého programu, využíva bezpečnostné nedostatky systému a preberá kontrolu nad dátami alebo prostriedkami počítača.
  • Trójsky kôň – druh škodlivého programu, ktorý v ukrývaní za užitočnou aplikáciou vytvára cestu k záškodníckej činnosti.  

Nové hrozby vznikajú v prostredí internetu doslova každým dňom, či dokonca hodinou. Preto ani ten najlepší antivírusový program na svete nebude pri identifikácii a odstraňovaní škodlivého softvéru 100 % efektívny. Aby mohol antivírus plniť v počítači svoju úlohu, musí byť pravidelne aktualizovaný, a predovšetkým spustený – neustále tak zaťažuje prostriedky počítača. To ale v niektorých prípadoch môže viesť až k tomu, že je plynulý beh vášho počítača narušený a znateľne spomalený (napr. pri hraní hier). V posledných rokoch sa nielen z týchto dôvodov čoraz viac diskutuje o tom, či nie sú pokročilé antivírusové programy pre počítač skôr kontraproduktívne. Stále však v prípade väčšiny používateľov aj odborníkov prevláda názor, že výhody antivírusových programov výrazne prevyšujú ich negatíva.

Počítačový vírus nájdený
Antivírus predstavuje v súčasnosti povinnú výbavu každého počítača.

Ako antivírusové programy fungujú?

Jadro každého antivírusového programu tvorí antivírusový skener a vírusová databáza. Tento skener prechádza všetky súbory uložené v počítači s cieľom nájsť a eliminovať akýkoľvek škodlivý kód – inými slovami kontroluje dáta uložené na pevnom disku počítača a porovnáva ich s vírusovou databázou, v ktorej sú zaznamenané „odtlačky“ všetkého známeho malvéru. Tu je potreba znovu zdôrazniť, že na správne fungovanie antivírusového programu je nutné udržiavať túto vírusovú databázu aktuálnu. Pokiaľ má antivírus neustály prístup na internet, vykonáva tieto aktualizácie väčšinou úplne automaticky.

Okrem kontroly súborov na disku a skenovania dokumentov alebo programov, s ktorými práve pracujete, majú antivírusové programy aj ďalšiu, veľmi zásadnú úlohu. Ide o monitorovanie všetkého podozrivého správania počítača a bežiacich programov. Pomocou techniky nazvanej heuristika je antivírus schopný detekovať nebezpečné programové sekvencie (napr. pokus o formátovanie disku) a následne tak odhaliť aj nový malvér, ktorý ešte ani nemá svoj odtlačok vo vírusovej databáze. Tak ako celá antivírusová ochrana, ani heuristická analýza škodlivého kódu nie je nikdy stopercentná. Môže sa preto v niektorých prípadoch stať, že za potenciálne nebezpečné správanie je označené aj úplne bežná súčasť programu.

Antivírus zadarmo vs. platená verzia antivírusového softvéru

Škodlivý kód sa v dnešnej dobe môže do počítača, telefónu aj tabletu dostať naozaj mnohými rôznymi spôsobmi. Faktom preto zostáva, že spoľahlivú a komplexnú antivírusovú ochranu dokážu vášmu zariadeniu poskytnúť len a len platené verzie antivírusových programov. Hoci aj niektoré antivírusy zadarmo dokážu malvér pomerne spoľahlivo detekovať, chýbajú im prostriedky na následný boj so škodlivým kódom.

i

S platenými antivírusmi zároveň získate veľké množstvo funkcií nad rámec štandardnej antivírusovej ochrany pre PC. Môže ísť napríklad o pokročilú emailovú ochranu, správcu hesiel, šifrovanie súborov alebo tiež funkciu rodičovskej kontroly.

Ochrana PC pred vírusmi
Ak to myslíte s ochranou svojho počítača vážne, oplatí sa investovať do niektorej platenej verzie antivírusu.

Úrovne antivírusovej ochrany

Naprieč všetkými výrobcami môžeme antivírusové programy vo všeobecnosti rozdeliť do troch základných kategórií. Jednotlivé kategórie sú navrhnuté tak, aby zvládli uspokojiť potreby všetkých skupín používateľov.  

  1. Klasický antivírus – predstavuje základnú antivírusovú ochranu, ktorá dané zariadenie chráni pred najrôznejšími druhmi škodlivého softvéru. Klasické antivírusy sú schopné sa s detekovaným nebezpečenstvom efektívne vysporiadať a minimalizovať dopad malvéru na chod počítača. Určený je predovšetkým pre menej náročných používateľov, ktorí si už osvojili pokročilé bezpečnostné návyky na internete.
  2. Internet Security – pokročilá ochrana, ktorá zabezpečuje počítač pred drvivou väčšinou hrozieb číhajúcich na internete. Nad rámec klasického antivírusu spravidla disponuje funkciami zabezpečujúcimi webový prehliadač, online platby a bankovníctvo či vašu internetovú identitu.
  3. Premium Security – komplexná antivírusová ochrana obsahujúca všetky základné aj prémiové funkcie a možnosti z ponuky danej spoločnosti. Predstavuje maximálnu možnú úroveň ochrany pre vaše zariadenie. Tradične sú súčasťou produktu funkcie a služby ako správca hesiel, šifrovanie a ochrana súborov, emailová ochrana, rodičovská kontrola alebo pokročilá správa domácej siete.

Prehľad funkcií: Čo by mal antivírus vedieť?

V nasledujúcich bodoch vás zoznámime s drvivou väčšinou bežných aj prémiových funkcií, ktoré moderné antivírusové programy svojim používateľom ponúkajú.

antivirusové programy; počítač; telefón; malvér; ako vybrať antivírus; funkcie; antivírus
Akými funkciami by mal dobrý antivírusový program disponovať?
  • Antivírusová ochrana v reálnom čase – základné funkcie, antivírus v reálnom čase chráni vaše zariadenie pred všetkými typmi známeho (aj neznámeho) škodlivého kódu. Využíva na to skener, aktualizovanú vírusovú databázu a rezidentný štít.
  • Firewall – prostriedok oddeľujúci a zabezpečujúci sieťovú prevádzku medzi komunikujúcimi sieťami.
  • Anti-Advér – chráni zariadenie pred otravnými a často agresívnymi reklamnými aplikáciami (vyskakovacie okná, reklamné stránky).
  • Anti-Spyvér – chráni zariadenie pred špehujúcimi programami, ktoré z neho nepozorovane získavajú citlivé informácie.
  • Anti-Ransomvér – chráni zariadenie pred nebezpečným softvérom, ktorý blokuje prístup k vašim dátam či celému počítaču a požaduje od vás peniaze za odblokovanie.
  • Anti-Phishing – ochrana pred podvodnou technikou, ktorá si kladie za cieľ získať vaše prihlasovacie údaje, heslá, PIN kódy, alebo dokonca údaje k internetovému bankovníctvu.
  • Anti-Spam – odstraňuje nevyžiadané správy, ktoré bývajú masovo šírené cez internet a často obsahujú nebezpečné dáta.
  • Ochrana online platieb – dodatočná vrstva ochrany, ktorá zabezpečí vaše finančné údaje počas online transakcií (napr. platby kartou alebo práca v internetovom bankovníctve).
  • Správca hesiel – prémiová funkcia, prostriedok na organizáciu a bezpečnú správu všetkých vašich hesiel.
  • Rodičovská kontrola – prémiová funkcia, chráni vaše deti a umožňuje nastaviť obmedzenia na využívanie zariadení a konkrétnych služieb.
  • Šifrovanie súborov – vami vybrané dáta antivírusový program šifruje tak, aby k nim aj v prípade infikovania počítača nezískal útočník či škodlivý program prístup.

Aký je rozdiel medzi elektronickou a fyzickou licenciou antivírusu?

Antivírusové programy sú dnes na Alza.sk bežne dostupné prostredníctvom elektronickej licencie. Táto licencia predstavuje bežnú verziu zakúpeného softvéru. Na rozdiel od fyzickej licencie (krabicová verzia softvéru) však na elektronickú licenciu nečakáte. V prípade platby kartou je vám namiesto hmatateľnej krabice s médiom ihneď doručený cez Alza účet odkaz na stiahnutie zakúpeného softvéru spolu s aktivačným kódom – softvér možno používať už pár minút po jeho zakúpení.

i

Viac informácií o tom, ako elektronickú licenciu antivírusových programov uplatniť, sa dozviete v našom článku Elektronické licencie (NÁVOD): Ako ich uplatniť.

Antivírusové programy: komerčné vs. nekomerčné využitie

Licencie antivírusových programov môžu byť ďalej delené podľa typu využitia. Nekomerčná licencia označuje softvér, ktorý je určený iba na neziskové činnosti, a teda na bežné domáce využitie. Na využitie antivírusových programov v zamestnaní či firme (čiže na zárobkovú činnosť) je však potrebná komerčná licencia softvéru. Väčšina antivírusových programov predávaných na Alza.sk je vhodná ako na nekomerčné, tak aj na komerčné použitie.

Dĺžka a počet licencií antivírusového programu

Pri výbere antivírusového programu môžete takmer vždy voliť z niekoľkých odlišných variantov toho istého softvéru. V prvom rade sa od seba tieto varianty líšia v počte zariadení, na ktorých bude možné zakúpený produkt súčasne využívať. Ak teda plánujete antivírusový program používať na stolnom počítači a ďalších dvoch notebookoch, vyberte namiesto 3 licencií pre 1 zariadenie radšej výhodnejší variant 1 licencie pre 3 rôzne zariadenia. V prípade potreby potom väčšinou nie je problém tieto zariadenia meniť, softvér však môže byť súčasne aktivovaný maximálne na toľkých zariadeniach, koľko ich určuje licencia.

antivirusové programy; počítač; telefón; malvér; ako vybrať antivirus; ESET; antivírus; licencia; AVG; Kaspersky
Väčšina antivírusových programov je ponúkaná v niekoľkých verziách líšiacich sa dĺžkou predplatného a počtom licencií, od ktorých sa následne odvíja aj cena.

Ďalej sa jednotlivé varianty líšia dĺžkou predplatného, pričom po uplynutí tejto doby prejde program tradične do svojej bezplatnej verzie a výrazne tak obmedzí svoje funkcionality. Vyberať môžete najčastejšie z variantov predplatného na 12, 24 alebo 36 mesiacov.

Avast, AVG, ESET, Kaspersky, Norton: najznámejšie antivírusové programy

Medzi tie najznámejšie a najpredávanejšie antivírusové programy patrí Avast, AVG, ESET, F-Secure, Kaspersky a Norton.

Antivírusové programy pre telefóny a tablety

V čase, keď na internete číhajú hrozby doslova na každom rohu, nie sú v bezpečí ani naše inteligentné telefóny a tablety. Práve preto, že používatelia berú zabezpečenie mobilných zariadení často na ľahkú váhu, cielia útočníci na tieto konkrétne zariadenia čoraz častejšie. Spoločnosti zaoberajúce sa online bezpečnosťou sa však snažia používateľa v tomto smere vzdelávať a ponúkajú pokročilé antivírusové programy aj pre platformy Android alebo iOS. Oproti tradičným antivírusom pre počítače je v prípade mobilných antivírusov kladený väčší dôraz na používateľskú prívetivosť a HW náročnosť. Telefóny aj tablety totiž väčšinou disponujú oveľa nižším výkonom než napr. notebooky, dôležitá je tak predovšetkým rýchlosť a svižnosť antivírusového programu.

i

Niektoré antivírusy v rámci jednej licencie ponúkajú ochranu ako pre stolové PC a notebooky, tak aj pre smartfóny a tablety. Ako príklad možno uviesť zvýhodnený balíček ESET Family Security Pack, ktorý obsahuje 3 licencie pre počítač a k tomu navyše 3 licencie pre inteligentné zariadenia so systémom Android.

antivirusové programy; počítač; telefón; malvér; ako vybrať antivírus; logo; antivírus
Dnešné inteligentné mobilné telefóny sú svojou podstatou malým počítačom, a tak sú vystavené aj obdobným hrozbám.  

Záver: Ako vybrať antivírusový program?

Parametrov, rozhodujúcich pri výbere antivírusového programu, je vo výsledku naozaj veľa. Vždy by však pri finálnom rozhodovaní mala významnú úlohu zohrávať schopnosť antivírusu ubrániť sa čo najviac rôznorodým hrozbám – anti-spyvér, anti-ransomvér, anti-advér, anti-phishing, ochrana pred sieťovými útokmi a mnohé ďalšie funkcie. Štandardnými môžu byť v tomto ohľade často aj informácie z najrôznejších nezávislých testov (napr. AV-Test alebo Virus Bulettin), ktoré sa zameriavajú na spoľahlivosť skenera, vírusovej databázy a monitorovanie nebezpečného správania programov.

antivirusové programy; počítač; telefón; malvér; ako vybrať antivírus; logo; antivírus
Aký antivírusový program vybrať? Faktorov ovplyvňujúcich výber je prekvapivo veľa.

Ďalším dôležitým faktorom je samozrejme používateľská prívetivosť antivírusového programu a jeho nároky na výkon počítača. Najmä používatelia s menej výkonným alebo starším počítačom by mali brať pred nákupom do úvahy hardvérové nároky antivírusu – cieľom je minimálna spotreba pamäte RAM a využitie procesora. V niektorých prípadoch potom môže dôležitú úlohu zohrať aj úroveň používateľskej podpory, ktorú daný antivírus ponúka. Ak si s antivírusom nebudete vedieť rady, je dobré mať sa na koho okamžite obrátiť, a to ideálne v slovenskom jazyku.

i Mohlo by vás zaujímať:

Zhrnuté a podčiarknuté, nech už zvolíte ktorýkoľvek z populárnych a overených antivírusových programov, nebudete ľutovať. Zároveň však majte na mysli, že aj malé odlišnosti v používateľskom rozhraní či nepatrná dodatočná funkcionalita antivírusu môžu mať výrazný vplyv na vašu konečnú spokojnosť. Neváhajte preto a vyberte ešte pred zakúpením 30-dňovú skúšobnú verziu vami vybraného programu.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB14