Obnoviť stránku

Čo je spyware (spyvér)?

Čo je spyware (spyvér)?

Spyware (slovensky tiež spyvér) je špionážny program, ktorý tajne zhromažďuje informácie o vašom správaní na internete. Sleduje históriu vami navštívených webových stránok alebo osobné údaje, ako prihlasovacie mená, heslá a čísla kreditných kariet. Tieto informácie následne putujú späť k hackerovi, ktorý spyvér vytvoril. Ten potom môže dáta predať potenciálnym zákazníkom, ako sú napr. reklamné spoločnosti. Spyvér je typ malvéru, ktorý je skrytý a veľmi ťažko sa odhaľuje. Zostane ukrytý, kým nie je diaľkovo aktivovaný hackerom, alebo nie je vykonaná spúšťacia akcia.

Spyvér a vírus – rozdiel

Vírus je tiež typ malvéru, ktorý môže mať nežiaduce účinky, ale funguje na odlišnom princípe a slúži inému účelu. Vírus sa dokáže množiť vkladaním do iných programov a súborov. Správa sa teda ako biologický vírus a spôsobuje problémy samotnou reprodukciou. Tá zaťažuje počítačové systémy a plytvá ich zdrojmi. Bežné počitačové vírusy už dnes „nahradil“ sofistikovanejší malvér, a to trójske kone typu Dropper, Downloader a Stealer/Backdoor a niekoľko ďalších variantov.

Aké druhy spyware existujú?

  • Adware (advér) – obťažuje reklamami alebo pop-up oknami
  • Hijacker – mení predvolenú domovskú stránku v prehliadači
  • Keyloggers – spyvér sledujúci jednotlivé stlačené znaky na klávesnici, niektoré druhy keyloggers dokážu odosielať prihlasovacie mená a heslá
  • Sniffer – odosiela prihlasovacie údaje, heslá a čísla kariet
  • Remote Administration – umožňuje vzdialenému používateľovi ovládať PC

Spyware sa do počítača dostane nepozorovane

Spyware sa spravidla inštaluje spoločne s iným programom stiahnutým z neoverených zdrojov. Môže byť skrytý aj v prílohe spam mailu alebo na stránkach, ktoré ponúkajú sťahovanie filmov a hudby zadarmo. Kvôli zložitosti odhalenia malvéru používateľ často ani nespozná, že bol na jeho počítač nainštalovaný.

Spyvér

Čo je spyvér? Otázka, na ktorú sa oplatí poznať odpoveď. Ide totiž o typ malvéru, ktorý dokáže spôsobiť rad nepríjemností, a to dokonca aj finančných.

Príznaky, že je počítač infikovaný spyvérom

Obvyklým príznakom býva to, že sa vám na hlavnej ploche objavia nové ikony neznámych programov. Z ničoho nič tiež môžete byť presmerovaný do iného vyhľadávača alebo sa vám začnú objavovať chybové hlášky pri bežnom používaní. Ďalšími bežnými dôsledkami je spomalenie počítača, pomalé načítanie webových stránok alebo celkové zníženie výkonu počítača. Často sa objavujú aj vyskakovacie okná (pop-up windows) alebo dochádza k zablokovaniu antivírusového programu.

Ako odstrániť spyware

Ak váš antivírusový program podporuje funkciu ochrany proti spyware, mal by byť schopný vás ochrániť. Súčasťou Windows je tiež Windows Defender, ktorý poskytuje ochranu proti malvérom vo všetkých jeho formách, teda aj proti spyware.

Ak váš antivírusový program ochranu proti spyvéru nepodporuje, alebo chcete vyššiu úroveň zabezpečenia, než aké ponúka Windows Defender, nainštalujte si radšej špecializovaný anti-malware program, ktorý funguje aj ako anti-spyware. Nejde však len o platené programy, väčšina ponúkne minimálne trial verziu na skúšku. Iné, ako napr. BitDefender Antivirus alebo Malwarebytes Anti-Malware, ponúkajú ľahko orezanú verziu zadarmo s možnosťou zakúpenia premium verzie.

Obrana pred spyvérom

Ako sa brániť proti spyvéru? Máme pre vás niekoľko tipov.

  • Majte vždy aktuálnu verziu prehliadača, antivírusového programu a operačného systému
  • Uskutočňujte pravidelnú kontrolu antivírusovým programom
  • Čas od času preinštalujte operačný systém
  • Pri návštevách potenciálne nebezpečných stránok sa správajte obozretne
  • Nesťahujte súbory z neoverených zdrojov
  • Nesťahujte hudbu či filmy zadarmo, obzvlášť ak majú príponu .exe
  • Neotvárajte nedôveryhodné e-maily
  • Neklikajte na vyskakovacie okná (pop-up windows)
Malvér v mobilnom zariadení

Pred spyvérom nie sú v bezpečí ani mobilné telefóny alebo tablety.

Spyvér v mobiloch

Spyvér (aj ostatný malvér) sa v dnešnej dobe vyskytuje tiež v mobilných telefónoch a tabletoch. Android je kvôli svojej otvorenej platforme viac zraniteľný, avšak ani iOS nie je celkom odolný. Najlepšou ochranou je nepreberať aplikácie mimo oficiálny obchod (Google Play, Apple Store). Ani to však nemusí byť 100 % ochrana. Pokiaľ chcete mať (takmer) absolútnu istotu, stiahnite si do mobilu anti-malware aplikáciu, rovnako ako na PC. Obľúbené sú napríklad Kaspersky Mobile Antivirus či Malwarebytes Security pre Android alebo Avira Mobile Security pre iOS.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB08