Obnoviť stránku

Koronavírus (PREHĽAD)

V našom článku sme pre vás prehľadne zhrnuli všetky podstatné informácie o koronavíruse. V pravidelných aktualizáciách vám prinášame prehľad o súčasných vládnych opatreniach. Okrem iného sa dozviete, ako rozoznať koronavírus od chrípky. Nezabudli sme ani na užitočné tipy, ako zvládnuť efektívne prácu z domova a ako sebe a svojim deťom spríjemniť čas strávený v karanténe.

Aktualizácia 26. 4. 2022

Veľké uvoľnenie opatrení, koniec rúškam a respirátotom. Od 21. apríla 2022 sa ruší povinnosť nosiť rúška a respirátory v interiéri. Výnimkou naďalej zostávajú priestory sociálnej starostlivosti a zariadenia zdravotnej starostlivosti, v ktorých zostáva povinné prekrytie horných dýchacích ciest.

Aktualizácia 2. 3. 2022

Dňom 26. februára 2022 vstúpilo do platnosti nariadenie, ktorým sa rušia doposiaľ platné režimy OTP, OP a OP+ a prevádzky maloobchodu, služieb a hromadné podujatia môžu fungovať v režime základ. Ďalej platí, že prevádzkové služby (napr. gastro prevádzky, fitness alebo wellness) majú obmedzené otváracie hodiny, a to od 5:00 do 24:00 hod.

Hromadné podujatia sú rozdelené na:

  • Nízko rizikové: max. 500 osôb alebo 50 % priestoru (napr. divadlo, bohoslužby, kino, športové zápasy s divákmi),
  • vysoko rizikové: max. 50 osôb (napr. svadby, kary, oslavy, plesy, diskotéky).

V školských zariadeniach môžu byť žiaci počas vyučovania bez rúšok. Zrušila sa aj domáca karanténa pre žiakov bez príznakov po kontakte s pozitívnym.

Aktualizácia 31. 1. 2022

Prinášame prehľad najdôležitejších zmien v porovnaní s predchádzajúcimi opatreniami, ktoré sú v platnosti od 25. 1. 2022. Medzi klinické príznaky COVID-19 po novom zaraďujeme:

  • Zvýšená telesná teplota nad 37 °C,
  • kašeľ,
  • nočné potenie,
  • únava,
  • zvýšená telesná teplota nad 37°C,
  • dýchavičnosť,
  • strata chuti alebo strata čuchu,
  • črevné a zažívacie problémy,
  • pocit upchatého nosa.
i Skracuje sa dĺžka domácej izolácie pozitívnej osoby z 10 na 5 dní, rovnako tak aj dĺžka domácej karantény úzkeho kontaktu. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke ÚVZSR.

Aktualizácia 19. 1. 2022

Vzhľadom na rýchlo sa šíriaci variant Omikron vláda SR schválila opatrenia, ktoré by mali platiť počas rastovej fázy vlny omikron až do jednoznačného poklesu tejto vlny. S novými opatreniami tak prichádza po vzore krajín, ako napríklad Nemecko, režim označovaný OP+. Režim OP+ bude platiť pri všetkých vysoko rizikových hromadných podujatiach, ako sú napríklad oslavy, večierky, svadby, kary, diskotéky v prevádzkach a podobne.

Definícia režimu OP+

Medzi osoby spĺňajúce režim OP+ patria:

  • Osoby zaočkované 3 dávkami očkovania proti ochoreniu COVID-19 alebo
  • osoby s 2 dávkami, ktoré zároveň ochorenie prekonali (nie viac ako 180 dní) alebo
  • osoby s 2 dávkami očkovacej látky a zároveň s aktuálnym negatívnym testom na ochorenie COVID-19 (nie starší ako 72 hod – PCR/LAMP test, resp. 48 hod – antigénový test)
  • deti, ktoré majú 6 až 12 rokov a 2 mesiace, ktoré sa preukážu negatívnym výsledkom testu (buď testom PCR/LAMP nie starším ako 72 hod alebo antigénovým testom nie starším ako 48 hod)
  • ako aj deti do 6 rokov veku bez testu.

i

Cestovanie do SR

  • Osoby ktoré v posledných 14 dňoch navštívili Juhoafrickú republiku, Botswanu, Namíbiu, Lesotho, Eswatini, Mozambik, Zimbabwe, Izrael, Hongkong alebo Seychely a ktoré od 1. decembra 2021 vstúpia na územie Slovenskej republiky, musia nastúpiť do karantény, ktorá sa skončí pri bezpríznakovom priebehu izolácie dovŕšením jej 14. dňa alebo obdržaním dvoch negatívnych výsledkov RT-PCR testov na ochorenie COVID-19, pričom laboratórnu diagnostiku na ochorenie COVID-19 je možné vykonať najskôr v prvý deň izolácie a následne v ôsmy deň izolácie. U detí do dvanástich rokov a dvoch mesiacov veku sa pri bezpríznakovom priebehu izolácie, táto ukončuje ukončením povinnosti domácej izolácie pre osoby žijúce s nimi v spoločnej domácnosti.
  • i

    Núdzový stav a zákaz vychádzania od 17. decembra 2021.

  • Núdzový stav – vláda SR vyhlasuje dňom 25. novembra 2021 na obdobie 90 dní na celom území Slovenskej republiky núdzový stav.
  • Zákaz vychádzania – vláda SR zároveň obmedzuje slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania od 17. decembra 2021 v čase od 20.00 hod. do 05.00 hod. nasledujúceho dňa, do odvolania, najneskôr však do 9. januára 2022.
  • Zákaz zhromažďovania sa – s účinnosťou od 17. decembra 2021 v rámci vyhláseného núdzového stavu sa zakazuje zhromažďovať sa v počte nad 6 osôb, okrem osôb žijúcich v jednej domácnosti.
  • Viac informácií o aktuálnych zmenách a obmedzeniach sa dozviete tu.
  • i Aktuálny COVID automat?
    Aktuálny stav a situáciu v jednotlivých okresoch podľa COVID automatu môžete sledovať tu. Pozor! Od 25. 11. 2021 je COVID automat pozastavený.

    Koronavírus

    Koronavírus – OBSAH

    1. FAQ – Kontakty a ďalšie otázky a odpovede ku koronavírusu
    2. Čo je koronavírus?
    3. Koronavírus verzus chrípka
    4. Ako prečkať koronavírus
    5. Koronavírus je najnebezpečnejší pre seniorov a chronicky chorých
    6. Ako sa koronavírus prejavuje?
    7. Koronavírus – ako sa proti nakazeniu chrániť? pomôže respirátor
    8. Tipy, ako sa nákaze koronavírusovou brániť

    FAQ – Otázky a odpovede ku koronavírusu

    Čo znamenajú jednotlivé farby okresov – kedy je povinné rúško a kedy respirátor?

    Nižšie uvádzame povinnosť nosenia rúšok a respírátorov v interiéri a exteriéri podľa farby okresu, platné od 16. augusta 2021.

    Zelená

    • Interiér: rúško
    • Exteriér: rúško na hromadných podujatiach

    Oranžová

    • Interiér: rúško
    • Exteriér: rúško na hromadných podujatiach

    Červená

    • Interiér: respirátor
    • Exteriér: rúško na hromadných podujatiach

    Bordová

    • Interiér: respirátor
    • Exteriér: rúško, ak ste vzialení menej ako 2 metre od osôb, s ktorými nebývate

    Čierna

    • Interiér: respirátor
    • Exteriér: rúško, ak ste vzialení menej ako 2 metre od osôb, s ktorými nebývate

    Dôležité kontakty: Na koho sa obrátiť o radu?

    Ak potrebujete poradiť ohľadom koronavírusu, môžete sa obrátiť na linku 0800 221 234, na infolinku Národného centra zdravotníckych informácií, prípadne na linky zdravotných poisťovní.

    Infolinky zdravotných poisťovní

    • VšZP: 0850 003 003
    • Union: 0850 003 333
    • Dôvera: 0850 850 850

    Infolinka Národného centra zdravotníckych informácií: V prevádzke Non-stop

    • Infolinka Národného centra zdravotníckych informácií: 0800 221 234;

    Koľko ľudí sa zatiaľ nakazilo a zomrelo na koronavírus?

    Aktuálne počty nakazených a zomrelých na koronavírus nájdete napríklad na tejto stránke.

    Ako sa koronavírus prenáša?

    Vírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou, podobne ako všetky respiračné choroby, tj. kýchaním, kašľaním či pri smrkaní, ale podľa posledných zistení vedcov tiež priamym kontaktom. Forma tohto kontaktu nebola ale zo strany vedcov špecifikovaná. Najnovšie informácie potvrdzujú prenos vírusu tiež vzduchom vo forme aerosólu. Týmto spôsobom prenosu sa zvyšuje riziko bezkontaktnej infekcie, pretože prenos vírusu touto cestou je oproti klasickej kvapôčkovej infekcii možný aj na veľké vzdialenosti.

    Čo robiť, keď prídem do kontaktu s niekým, kto je nakazený koronavírusom, alebo mám príznaky?

    Ak na sebe pozorujete príznaky koronavírusu alebo ste prišli s niekým nakazeným do styku, v žiadnom prípade sa nevydávajte k lekárovi. Kontaktovať ho môžete telefonicky, v prípade jeho neprítomnosti zavolajte na lekársku pohotovosť alebo na krajskú hygienickú stanicu, kde získate pokyny k ďalšiemu postupu.

    Ako prebieha testovanie na prítomnosť koronavírusu u nás?

    Úrad verejného zdravotníctva má k dispozícii testy, ktoré jednoznačne preukážu, či je jedinec vírusom infikovaný. Vírus sa tak dá ešte v inkubačnej dobe odhaliť napr. z krvi alebo z výteru dýchacích ciest.

    Aké preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu sú praktizované na letiskách?

    Väčšina medzinárodných letísk zaviedla opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Cestujúci sú povinní počas celého pobytu v priestoroch letiska a následne na palube lietadla nosiť ochranu dýchacích ciest. Väčšina letísk je v súčasnej dobe vybavená termokamerami, výnimkou nie sú náhodné zdravotné prehliadky ani testovanie. V súčasnej dobe ponúkajú tiež možnosť absolvovať test PCR priamo na letisku. Táto služba je spoplatnená, ale v niektorých krajinách sa môžete otestovať aj zadarmo.

    Prevádzka stravovacích zariadení a obchodov je obmedzená. Detské kútiky sú zatvorené. Pri vstupe do niektorých krajín je potrebné preukázať sa negatívnym PCR testom a vyplniť zdravotné formuláre. Letecké spoločnosti tiež obmedzili služby na palube lietadla. Rozsah obmedzení sa rôznia. Pred kúpu letenky je teda nutné informovať sa, aké služby daná letecká spoločnosť ponúka, a ktoré obmedzila alebo úplne zrušila.

    Ako dlho prežije koronavírus na rôznych typoch povrchov?

    Tieto dáta sa veľmi rôznia. Najčastejšie sa uvádza, že na skle a kovových povrchoch prežije 2 – 3 dni, na plastoch až 5 dní, na dreve až 4 dni. Koronavírus si môžete priniesť domov na topánkach, alebo na oblečení. Riziko nákazy týmto spôsobom je ale relatívne nízke. Účinnou ochranou je aj v tomto prípade dôkladná hygiena rúk. Ak chcete, môžete tiež poutierať nákup dezinfekciou a vyvetrať použité oblečenie.

    Čo je koronavírus?

    Ľudský RNA koronavírus SARS-CoV-2 (ide o siedmy známy koronavírus) bol prvýkrát pozorovaný na konci roka 2019 v čínskom meste Wu-chan. Podľa sekvenčnej analýzy je príbuzný s vírusom SARS CoV, ktorý spôsobuje chorobu známu ako SARS.

    Napriek podobnostiam s inými koronavírusmi z genetického hľadiska ide o doposiaľ neznámy vírus. V tejto chvíli je už jasné, že úmrtnosť v prípade nakazenia týmto vírusom je výrazne nižšia ako v prípade spomínanej choroby SARS. Konkrétne čísla možno sledovať na tejto stránke, kde autori uvádzajú presné počty nakazených, úmrtí a tiež miesta výskytu vírusu.

    i Koronavírus: fakty verzus mýty
    Zdroj: mzcr.cz
    • Poštové zásielky z Číny a ďalších postihnutých oblastí vírus nešíria.
    • Rúška zdravých ľudí neochránia, sú vhodné pre chorých, aby nákazu nešírili.
    • Nosové kvapky či kloktanie nefungujú proti nákaze.
    • Antibiotiká proti vírusom nezaberajú, sú určené na bakteriálne ochorenie.
    • Chlór nepite a neumývajte sa s ním, chlórové prípravky sú účinné na dezinfekciu povrchov.
    • Fajčenie pred možnou nákazou nechráni.
    • Pitie alkoholu nie je prevenciou, alkoholové prípravky sú účinnou dezinfekciou povrchov a rúk.
    • Cesnak nechráni pred nákazou. Môže slúžiť iba ako prírodná podpora imunity.

    Koronavírus verzus chrípka

    „Koronavírus je len ľahšia chrípka“. Toto tvrdenie sme od začiatku pandémie počuli snáď tisíckrát, a to nielen z úst zaprisahaných popieračov pandémie, ale aj z úst niektorých významných štátnikov a odborníkov. Pravda je ale taká, že toho o koronavíruse vieme stále dosť málo, aby sme niečo také mohli s čistým svedomím vypúšťať do sveta.

    Osloboďme sa teda od subjektívnych názorov a konšpiračných teórií a zamerajme sa len na fakty. Do tejto chvíle sme mali „len“ čo do činenia so samotným koronavírusom. Blíži sa ale obdobie, kedy budeme súbežne bojovať s ďalšími respiračnými ochoreniami a v zime nás čaká doteraz najťažšia zaťažkávacia skúška – súbeh koronavírusu a chrípky.

    Ako poznať, či mám koronavírus a nie chrípku

    Covid-19 aj chrípka patria do kategórie nákazlivých respiračných ochorení. Spôsobujú ich ale dva rôzne vírusy. V prípade Covid-19 je to nový typ koronavírusu SARS-CoV-2, chrípku spôsobujú chrípkové vírusy, ktoré sa ďalej delia na chrípkové vírusy typu A, B a C. Koronavírus aj chrípka majú veľmi podobné symptómy. Je teda veľmi ťažké rozlíšiť obe ochorenia len na základe fyzických symptómov. Avšak určité rozdielnosti existujú. Najprv si ale zhrnieme, čo majú spoločné:

    Podobné prejavy

    • Vysoká horúčka a zimnica
    • Suchý kašeľ
    • Dýchavičnosť
    • Únava
    • Bolesť v krku
    • Bolesť svalov a celého tela
    • Bolesť hlavy
    • Nádcha alebo upchatý nos
    • Menej časté je vracanie a hnačka (častejšie u detí)

    Rozdiely

    • Koronavírus sa u mnohých jedincov prejavil tiež náhlou stratou čuchu a chuti.
    • Chrípka sa na rozdiel od koronavírusu vyskytuje iba sezóne. Chrípková sezóna začína v decembri a zvyčajne vrcholí vo februári.
    • Inkubačná doba koronavírusu je dlhšia ako v prípade chrípky. Prvé symptómy sa zvyčajne prejavia 5. deň po nákaze. V niektorých prípadoch sa symptómy prejavia už 2. deň, ale tiež až o 14 dní. Prvé príznaky chrípky sa prejavia zvyčajne 1 – 4 dni od nakazenia.
    • Nakazený koronavírusom je infekčnéýpravdepodobne dlhšiu dobu než pacient, ktorý má chrípku (stále prebiehajú vedecké štúdie na túto tému). V prípade oboch ochorení je človek nákazlivý najmenej jeden deň pred prejavením prvých príznakov.
    • Koronavírus sa v určitých skupinách obyvateľstva šíri rýchlejšie ako chrípka. Má tiež vyšší podiel takzvaných superšíriteľov, čo tiež prispieva k rýchlejšiemu šíreniu.
    • Koronavírus predstavuje pre zdravé deti predškolského veku menšie riziko ako chrípka.

    Ako postupovať, ak sa u vás objavili príznaky koronavírusu v období sezónnych ochorení a chrípky

    Postup sa výrazne nelíši od súčasných odporúčaní:
    • Izolujte sa od ostatných.
    • Nechoďte k lekárovi osobne. Kontaktujte linku 0800 221 234, kde sa s vami dohodne na ďalšom postupe, prípadne kontaktujte telefonicky svojho obvodného lekára.
    • V žiadnom prípade nechoďte do čakárne urgentného príjmu. Pre pacientov s koronavírusom by mali mať nemocnice vyhradené karanténne miestnosti.

    Ako prečkať koronavírus

    Zatvorenie škôl, povinná karanténa, nutnosť home-office, zrušenie športových a kultúrnych podujatí a v neposlednom rade aj strach z nákazy. Všetky tieto aspekty nás nútia tráviť doma viac času, než sme boli zvyknutí. Nemusíte však vešať hlavu, v dnešnej dobe sa aj tieto situácie dajú veľmi dobre zvládnuť. Veľa vecí totiž môžete pohodlne zariadiť bez nutnosti opustenia domova, a to aj na našom e-shope. A pokiaľ vďaka tomu získate čas navyše, je mnoho spôsobov, ako ho zmysluplne a zábavne využiť aj v izolácii. Spísali sme pre vás pár tipov, ktoré sa v „čase koronavirovej“ budú zaručene hodiť:

    Ako pracovať z domu?

    Home-office je pre niekoho splneným snom, pre iného nočnou morou. Základom pre efektívnu prácu je dobré plánovanie a pokiaľ možno aj pokojné a ergonomické pracovné prostredie. Stanovte si vopred dobu, počas ktorej sa budete práci venovať, a skutočne ju dodržujte. Nenechajte sa počas nej rušiť neumytými oknami, nepúšťajte si k práci televízor a rovnako ako v kancelárii si vyhraďte pravidelné pauzy na obed, kávu a pretiahnutiu.

    Ak vás nutnosť práce z domu zastihla nepripravených a nemáte potrebné vybavenie, nezúfajte. Notebooky, monitory aj ďalšiu techniku si môžete krátkodobo prenajať alebo zakúpiť s výhodným financovaním, takže ich obstaranie váš rodinný rozpočet nezruinuje.

    Ako riešiť vzdelávanie detí

    Výučba bola vzhľadom na situáciu úplne prerušená, je teda viac než vhodné s deťmi učivo priebežne prechádzať, aby úplne nevypadli z režimu. S deťmi môžete okrem učebníc využiť najrôznejšie náučné hračky a pracovné zošity. Na weboch typu Pinterest potom zoženiete pracovné listy na vytlačenie, a to takmer k akejkoľvek téme, aj veľa tipov a nápadov na domáce vzdelávanie.

    K výučbe môžete využiť aj modernú techniku. Na tablet či inteligentný telefón existuje obrovské množstvo vzdelávacích aplikácií pre deti a študentov všetkých vekových kategórií. Rad škôl rieši výučbu na diaľku, ubezpečte sa teda, že tablet či notebook, ktorý bude váš študent využívať, je v dobrej kondícii.

    Ako zabaviť deti

    Zabaviť deti, najmä tie mladšie, býva problém aj za normálnej situácie, nieto keď musíte byť doma, alebo dokonca z domova pracovať. Univerzálny návod bohužiaľ neexistuje, vychádzať by ste mali z veku a záujmov dieťaťa. Ak pracujete na home-office, na nejakú dobu by mohlo pomôcť dieťa mladšieho veku zapojiť do práce. Dajte mu papiere, pastelky, omaľovánky, požičajte mu pečiatky, posaďte ho vedľa seba a uvidíte, že mu rola asistenta príde dôležitá a zábavná. So staršími deťmi je dobré sa dohovoriť, že aspoň časť doby, kedy musíte pracovať, budú tráviť samoštúdiom.

    Vyskúšať môžete aj osvedčené hračky, ktoré milujú snáď všetky deti. Medzi nimi vedie Lego, ktoré deti zaručene zabaví na dlhé hodiny. Popoludní a večery môžete tráviť hraním spoločenských hier, pri ktorých sa nielen zabavíte, ale aj pobavíte a posilníte rodinné vzťahy. Deti bavia aj kreatívne činnosti a nemusíte sa obmedzovať len na papier a pastelky. Dievčatká ocenia napríklad navliekanie korálok, u chalanov budú mať úspech vedecké hračky. Ak je to možné, nevyraďujte pravidelný pobyt vonku. Vyhýbajte sa však väčšej koncentrácii ľudí a namiesto na ihrisko choďte radšej do lesa.

    Ako si zaistiť pohyb bez nutnosti ísť von

    Nechce sa vám vôbec vychádzať, alebo dokonca kvôli karanténe nemôžete? Neviete, ako cvičiť, keď zavreli posilňovne? Ani to našťastie nie je neprekonateľný problém. Pokiaľ máte doma miesto, môžete si zaobstarať domácu posilňovňu, bežecký pás či cyklistický trenažér. Udržať sa v kondícii vám môžu pomôcť aj menej nákladné a skladnejšie pomôcky, ako je napríklad overball, činky či balančné podložky. A ak sa vám nechce investovať do športových potrieb, prehľadajte YouTube. Nájdete tam veľa videí na domáce cvičenie zadarmo, a to od jogy cez posilňovanie až po kardio.

    Ako posilniť imunitu

    Základom dobrej imunity je zdravý životný štýl, to asi všetci vieme. Ako ju ale posilniť čo najrýchlejšie? Medzi obľúbené a účinné bylinky patrí rakytník a echinacea, na imunitu skvele pôsobia aj plody kustovnice čínskej či ženšen. Pokiaľ si teda kúpite prípravky s týmito ingredienciami, rozhodne nešliapnete vedľa. Priebežne by ste mali dopĺňať aj vitamíny, najlepšie v prirodzenej podobe vo forme ovocia a zeleniny, ale účinné sú samozrejme aj doplnky stravy v podobe vitamínov a minerálov. Na správne fungovanie imunity sú dôležité najmä vitamíny A, B, C a D. Imunitu naopak oslabuje stres a nedostatok odpočinku.

    Ako posilňovať imunitu:

    • Umývanie rúk – je základným hygienickým opatrením nielen pri posilňovaní imunity, ale v boji proti koronavírusu a ďalším infekčným chorobám. Správne umývanie rúk by malo trvať minimálne 40 sekúnd, použiť môžete akékoľvek mydlo. Ruky je potrebné si umývať nielen po použití toalety, ale po každom príchode z vonku, pred jedlom a po jedle.
    • Dostatok spánku – je vedecky dokázané, že ľudia, ktorí si doprajú kvalitný spánok, majú silnejšiu imunitu. Spať by ste mali minimálne 7 hodín, pred spaním je vhodné nejesť, nefajčiť, nepiť kávu a vyvarovať sa alkoholu.
    • Vyvážená strava – fungovanie imunitného systému ovplyvňujú aj stravovacie návyky. Vyvážená strava bohatá na zeleninu, ovocie a minerály sa prejavuje na fungovaní čriev, ktoré sú základným kameňom imunitného systému. Ich správnu činnosť môžete podporiť aj užívaním probiotík.
    • Pohyb – ak je to možné, nezanedbávajte ani v čase koronavírusu pravidelný pohyb. Okrem domáceho cvičenia vám nielen s fungovaním imunity pomôžu aj prechádzky svižnejšom tempom či beh. Najlepšie je vyraziť do prírody, kde nehrozí blízky kontakt s inými ľuďmi.
    • Otužovanie – s otužovaním môžete bez obáv začať v akomkoľvek veku. Pre začiatok postačí studená ranná sprcha po dobu 30 sekúnd, vonkajší pohyb a spanie v chladnej miestnosti. Pokiaľ sa však necítite dobre a máte podozrenie na akékoľvek ochorenie, otužovanie na čas vynechajte.

    Ako si zabezpečiť potraviny bez návštevy obchodu

    Ak sa vám nechce na nákup alebo naň kvôli karanténe ani nemôžete, využite ponuku internetových obchodov. Pomocou služby môžete nakúpiť všetko od mäsa cez zeleninu a ovocie až po drogériu. Vhod určite prídu aj alternatívne potraviny, ktoré kúpite aj u nás. Len tak sa nepokazia, zasýtia a dodajú potrebné živiny aj vitamíny. A pokiaľ ste sa nečakane nadobudnuté voľno rozhodli venovať chudnutiu či zlepšovaniu fyzickej kondície, môžete do jedálnička zaradiť aj obľúbené proteínové prípravky, tyčinky, kaše a palacinky.

    Nezabúdajte na domácich miláčikov

    Ak ste v dobrovoľnej či nariadenej karanténe, určite riešite, ako obstarať svojich domácich miláčikov. Krmivá pre psov aj mačky môžete našťastie nakúpiť aj u nás, pre ľudí v karanténe tak najväčším problémom zostáva venčenie psov. Pražská hygienická stanica v predošlých dňoch uviedla, že ak majiteľ nemá nikoho, kto by mohol psa vyvenčiť, karanténu porušiť môže. Venčenie by však malo byť rýchle a pánko by sa pri ňom mal strániť ostatných ľudí (to znamená, že by sa k nim nemal priblížiť na menej ako 1,5 metra). A aby sa váš štvornohý parťák doma toľko nenudil, môžete mu dni ozvláštniť niektorou zo zábavných hračiek pre psov.

    Koronavírus je najnebezpečnejší pre seniorov a chronicky chorých

    Zásadným problémom SARS-CoV-2 je rýchlosť jeho šírenia. Vírus má inkubačnú dobu 2 až 14 dní, nakazený pacient je pritom infekčný po celú dobu. V tom tkvie aj podstatné riziko: pacient môže byť nakazený, ale zatiaľ sa u neho príznaky neprejavili, napriek tomu je infekčný. Aj z tohto dôvodu sú opatrenia na letiskách, ktoré pred niekoľkými rokmi pomohli zastaviť šírenie choroby SARS, veľmi problematické a odhalia len zlomok prípadov.

    Vírus sa prenáša klasickým spôsobom ako chrípka a ďalšie choroby, teda vo forme kvapôčkovej infekcie. National Health Commission (NHC) 28. januára 2020 uviedla, že vírus sa môže šíriť aj priamym kontaktom. Formu tohto kontaktu však nešpecifikovala. Zároveň tiež uviedla, že v prípadnom ohrození sú všetky vekové skupiny obyvateľov. Najzávažnejší priebeh choroby je však u seniorov a tiež ľudí, ktorí už nejakou chorobou trpia.

    Koronavirus – porovnanie
    Koronavírus je veľmi malý, napríklad výrazne menší než smogové častice. Zdroj: Nanospace.cz.

    Najviac potvrdených prípadov je v Číne a v Taliansku. Z Číny sa koronavírus rozšíril aj do ďalších ázijských krajín. Zasiahnutá je Južná Kórea, Japonsko a väčší počet nakazených je tiež v Iráne. Koncom februára sa začal koronavírus vo väčšej miere šíriť v severnom Taliansku, kde je aktuálne cez 17 000 nakazených osôb, z toho viac ako 1 300 ľudí zomrelo. Skokové nárasty nakazených hlási tiež Nemecko a Francúzsko. Z Talianska sa koronavírus dostal aj do ďalších európskych krajín vrátane Slovenskej a Českej republiky.

    i Je dôvod sa báť?
    Hoci sa vírus šíri pomerne rýchlo, aktuálne čísla vypovedajú, že úmrtnosť v jeho dôsledku nie je príliš vysoká. Prípadné ochorenie má priebeh podobný ako chrípka a pre neoslabeného jedinca nie je bezprostredne ohrozujúce. Rizikom je predovšetkým pre seniorov a chronicky chorých. Nie je nutné panikáriť. Rovnako ako každý rok v tomto období, dodržujte hygienické návyky.

    Ako sa koronavírus prejavuje?

    Príznaky ochorenia možno ľahko zameniť za bežnú chrípku. Sú to:

    • zvýšená teplota,
    • kašeľ,
    • zhoršené dýchanie (dýchavičnosť),
    • únava,
    • neskôr sa môže objaviť aj hnačka.

    Za rizikový faktor pre chorobu koronavírusu je považovaná cesta do postihnutých oblastí.

    Koronavírus – kontrola
    Príznaky koronavírusu. Zdroj: Informačný letáčik MMČR – "Informácie pre občanov o koronavíruse“

    Koronavírus – ako sa proti nakazeniu chrániť? Pomôže respirátor

    V súvislosti so správami o rýchlom šírení choroby sa na mnohých miestach stalo, že z pultov lekární prakticky zmizli bežné lekárske rúška (tzv. ústenky). Tie však, bohužiaľ, proti nákaze nepomôžu. Podľa vyjadrenia hygienikov totiž skôr bránia tomu, aby šírili nákazu od už nakazeného človeka. Jednoducho povedané, rúška, či už je papierová, či textilná, je určená pre nakazeného pacienta, nie zdravého jedinca. Pre tých je určený respirátor.

    Koronavírus – rúška
    Rúška vniknutiu vírusu do organizmu nezabránia. Sú skôr určené pre už nakazených pacientov, aby chorobu ďalej nešírili. Zdroj: Nanospace.cz.

    Respirátor spoznáte na prvý pohľad. Jeho konštrukcia je odlišná, musí totiž pevne obopnúť spodnú časť tváre. Zároveň je nutná ich zdravotnícka certifikácia, respirátory musia zodpovedať veľmi náročným normám. Respirátory majú navyše veľmi výkonné filtre, ktoré dokážu zachytiť jemné prachové častice, ale aj aerosól (teda napr. ony kvapôčky, ktoré sa rozletia vzduchom, keď napríklad kýchnete alebo zakašlete). Aby sa účinnosť respirátora zachovala, je nutné filter pravidelne meniť.

    Podľa stupňa ochrany je možné respirátory rozdeliť do troch kategórií:

    • FFP1 – Zachytia 80 až 90 % prachových a aerosólových častíc, na použitie v zdravotníctve teda nie sú príliš vhodné.
    • FFP2 – Majú účinnosť okolo 95 % a poradia si aj so slabšími toxickými látkami.
    • FFP3 – Účinnosť okolo 99 %, zachytia aj vírusy, spóry a baktérie, sú teda aj jedinou kategóriou respirátorov, ktoré si poradia s novým koronavírusom.

    Významnou pomocou je aj použitie nanovlákien, ktoré sú schopné zachytiť> 99,997 %/0,025 mikrometrov čiastočiek vrátane vírusov, a tvoria tak ďalšiu bariéru. Túto technológiu – v podobe textílie Respilon – využívajú napríklad respirátory od spoločnosti Nanospace.

      Koronavírus – respirátory
      Respirátory ponúkajú lepšiu filtráciu a ich hlavnou výhodou je, že pevne obopnú celú dolnú časť tváre. Zdroj: Nanospace.cz.

      Je však potrebné poukázať na to, že respirátor ako taký nie je samospasiteľný. Dokonalú ochranu totiž ponúkne až tvárová maska, prípadne ochranný odev, pretože niektoré vírusy sa dokážu šíriť aj cez ďalšie sliznice, najmä. tú očnú. Problematické tiež môžu byť fúzy alebo len niekoľkodňové strnisko. To totiž akúkoľvek ochranu, hoci za pomoci dokonale funkčného respirátora, znižuje na prakticky nulovú úroveň.

      Tipy, ako sa nákaze koronavírusom brániť

      Aj v prípade koronavírusu platia v podstate rovnaké pravidlá, ktoré hygienici každoročne odporúčajú v období chrípkových epidémií:

      • Vyhýbajte sa miestam s väčšou koncentráciou osôb a tiež ľuďom, ktorí sú chorí.
      • Ak ste v kontakte s ľuďmi, ktorí trpia akútnymi respiračnými ťažkosťami, používajte dezinfekciu. Dezinfikovať je vhodné aj klávesnicu počítača alebo myš.
      • Dodržujte základné pravidlá hygieny – dôsledne si umývajte ruky a nesiahajte si na tvár.
      • Pri kýchaní a kašľaní používajte vreckovky, ak nemáte, ústa si zakryte radšej pažou/rukávom než rukou.
      i Mohlo by vás zaujímať

      COVID-19: Vládne opatrenia proti šíreniu (December 2021)

      Nosenie rúšok a respirátorov

      Od 25. novembra 2021 sa všetkým osobám nariaďuje riadne prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) použitím respirátora na verejnosti vo všetkých priestoroch interiérov budov, prostriedkoch verejnej dopravy, taxislužbách alebo inej preprave s osobami, ktoré nie sú členmi spoločnej domácnosti.

      Všetkým osobám na verejnosti v exteriéroch a hromadných podujatiach sa nariaďuje riadne prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) použitím respirátora alebo inej preventívnej ochrannej pomôcky, a to rúška, šálu alebo šatky. Viac informácií nájdete tu.

      Obmedzenia prevádzok, služieb a hromadných podujatí

      Od 10. decembra sa uzatvárajú maloobchodné prevádzky a prevádzky poskytujúce služby.

      Povolené prevádzky a služby (aktualizované 23. decembra 2021):

      • Prírodné liečebné kúpele alebo kúpeľné liečebne
      • – na vykonanie liečebných procedúr na základe návrhu lekára, ktorá je indikovaná zo zdravotných dôvodov podľa osobitného predpis
      • Prevádzky verejného stravovania
      • – vrátane stánkov s trvalým stanovišťom, vydávajúce pokrmy a nápoje zabalené výhradne na odber so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby
      • Predajne potravín
      • – vrátane ambulantného predaja potravín
      • Predajne drogérie
      • – obmedzené otváracie hodiny na čas medzi 05:00 hod. a 20:00 hod
      • Lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok a očné optiky
      • – vrátane vyšetrenia a merania zraku, ak sú tieto súčasťou predajne
      • Predajne novín a tlačovín
      • – obmedzené otváracie hodiny na čas medzi 05:00 hod. a 20:00 hod
      • Predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie
      • Výdajné miesta tovarov zakúpených na diaľku
      • – v ktorých je možno tovar zakúpený na diaľku prevziať, vrátiť alebo reklamovať, pri dodržaní podmienok, pričom tovarom zakúpeným na diaľku sa rozumie tovar zakúpený prostredníctvom prostriedkov diaľkovej komunikácie bez súčasnej fyzickej prítomnosti predávajúceho a kupujúceho, najmä využitím webového sídla, elektronickej pošty alebo telefónu
      • – obmedzené otváracie hodiny na čas medzi 05:00 hod. a 20:00 hod
      • Zásielkový predaj tovarov zakúpených na diaľku
      • Výdaj, vrátenie alebo reklamácia tovarov zakúpených na diaľku, vydávaných prostredníctvom technických zariadení
      • – najmä balíkomatov, boxov na zásielky a iných obdobných technických zariadení
      • Predajne náhradných dielov motorových vozidiel, odťahové služby
      • Prevádzky telekomunikačných operátorov
      • – obmedzené otváracie hodiny na čas medzi 05:00 hod. a 20:00 hod
      • Prevádzky poštových, bankových, iných finančných, poisťovacích a leasingových služieb
      • – obmedzené otváracie hodiny na čas medzi 05:00 hod. a 20:00 hod
      • Práčovne a čistiarne odevov
      • Čerpacie stanice pohonných hmôt a palív
      • Pohrebné služby, služby pohrebiska a krematória
      • Služby technickej a emisnej kontroly vozidiel
      • – okrem iného aj: zberné miesta pre príjem žiadostí na vydanie tachografických kariet, prevádzky určené na predaj karnetov TIR, colné vyhlásenia, vyclievanie alebo zaclievanie tovaru
      • Prevádzky poskytujúce opravu a servis elektroniky, strojov a iných vecí a zariadení
      • – obmedzené otváracie hodiny na čas medzi 05:00 hod. a 20:00 hod
      • Taxislužby pri dodržaní podmienok
      • Služby advokátov, notárov, súdnych exekútorov, správcov konkurzných podstát, mediátorov, dražobníkov, rozhodcov, znalcov, tlmočníkov a prekladateľov
      • Prevádzky kľúčových služieb
      • – obmedzené otváracie hodiny na čas medzi 05:00 hod. a 20:00 hod
      • Zberné dvory
      • Obchodné miesta sieťových odvetví
      • – obmedzené otváracie hodiny na čas medzi 05:00 hod. a 20:00 hod
      • Služby dlhodobého ubytovania alebo karanténneho ubytovania
      • Predajne domácich potrieb a záhradkárskych potrieb
      • – obmedzené otváracie hodiny na čas medzi 05:00 hod. a 20:00 hod
      • Prevádzky, ktoré poskytujú liečebno-pedagogickú intervenciu alebo terapiu osobám so zdravotným postihnutím
      • – obmedzené otváracie hodiny na čas medzi 05:00 hod. a 20:00 hod
      • Nekryté alebo čiastočné kryté trhoviská
      • – trhoviská s predajom sadeníc, rezaných kvetov, zeleniny a ovocia, potravín so zabezpečeným jednosmerným pohybom zákazníkov, regulovaným vstupom a výstupom z trhoviska, s usmernením predajných miest s minimálnou vzdialenosťou 2 m
      • – obmedzené otváracie hodiny na čas medzi 05:00 hod. a 20:00 hod
      • Zariadenia spoločného stravovania
      • – tie, ktoré poskytujú stravovacie služby spojené s výrobou, prípravou a podávaním na mieste pokrmov alebo nápojov na pracoviskách, v školských zariadeniach, školách, zariadeniach sociálnych služieb, zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a v zdravotníckych zariadeniach
      • Obchodné domy pri dodržaní podmienok
      • Prevádzky poskytujúce služby krátkodobého ubytovania pri dodržaní podmienok
      • – len v súvislosti s výkonom práce alebo podnikania či inej obdobnej činnosti a služby nevyhnutného ubytovania za účelom návštevy zdravotníckeho zariadenia za podmienky, že prevádzkovateľ umožňuje vstup iba osobám v režime OTP
      • Prevádzky, ktorých činnosť je potrebná výlučne na výkon hromadných podujatí
      • – na ktoré sa vzťahuje výnimka zo zákazu hromadných podujatí podľa platnej a účinnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam hromadných podujatí
      • Hotely a ubytovacie zariadenia
      • – prevádzky poskytujúce hotelové a podobné ubytovacie služby a turistické a ostatné krátkodobé ubytovacie služby pokiaľ prevádzkovateľ umožní vstup do prevádzky iba osobám v režime OP
      • – prevádzky zariadení verejného stravovania alebo wellness, ktoré sú súčasťou prevádzok hotelov a ubytovacích zariadení a pokiaľ prevádzkovateľ umožní vstup do prevádzky iba osobám v režime OP – obmedzené otváracie hodiny na čas medzi 05:00 hod. a 20:00 hod
      • Fitness centrá
      • – vstup do prevádzky iba osobám v režime OP
      • – obmedzené otváracie hodiny na čas medzi 05:00 hod. a 20:00 hod
      • Prevádzky autoškôl
      • – vstup do prevádzky iba osobám v režime OP
      • Prevádzky kaderníctiev, holičstiev, manikúr alebo pedikúr
      • – vstup do prevádzky iba osobám v režime OP
      • – obmedzené otváracie hodiny na čas medzi 05:00 hod. a 20:00 hod
      • Prevádzky lanových dráh a vlekov
      • – vstup do prevádzky iba osobám v režime OP
      • Múzeá, galérie, výstavné siene a knižnice
      • – vstup do prevádzok iba osobám v režime OP
      • – obmedzené otváracie hodiny na čas medzi 05:00 hod. a 20:00 hod
      • Vonkajšie telovýchovno-športové zariadenia
      • – vstup do prevádzok iba osobám v režime OP
      • Iné maloobchodné prevádzky
      • – vstup do prevádzok iba osobám v režime OP
      • – obmedzené otváracie hodiny na čas medzi 05:00 hod. a 20:00 hod

      Pokiaľ sa priestory prevádzky stavebne delia na rozdielne priestory, ktoré majú charakter samostatných prevádzok, môže prevádzkovateľ umožniť vstup jednotlivých častí prevádzky odlišným kategóriám osôb rozdielne.. Podrobnejšie informácie o konkrétnych prevádzkach a službách nájdete na tejto stránke.

      Cestovanie do SR – eHranica

      S platnosťou od 1. decembra 2021 sú najdôležitejšie tieto zmeny:

      Registrácia do eHranica a pravidlá vstupu na Slovensko podľa veku

      Osoby nad 12 rokov a dvoch mesiacov majú po vstupe na Slovensko povinnosť registrácie do formuláru eHranica. Pravidlá vstupu na Slovensko a následnej domácej izolácie sa rozlišujú podľa veku osoby a na základe ďalších podmienok:

      • Osoby vo veku do 12 rokov a dvoch mesiacov podliehajú režimu rodičov, resp. osôb v spoločnej domácnosti a nemusia sa registrovať do eHranica.
      • Osoby vo veku od 12 a dvoch mesiacov sa musia sa registrovať do eHranica.

      Výnimky pre nezaočkované osoby

      Ak ste doteraz neabsolvovali žiadne očkovanie proti COVID-19, stále si môžete uplatniť jednu z viacerých výnimiek z povinnej domácej izolácie. Tieto výnimky sú vo formulári rozdelené na základe podmienok, ktoré musíte spĺňať pri ich uplatnení. Konkrétne výnimky podľa podmienok nájdete na tejto stránke.

      Napísali sme skôr

      Staršie aktualizácie

      Aktualizácia 26. 5. 2020: Za hranice na 48 hodín, ale aj iné nové opatrenia

      Nemožné sa stalo skutočnosť – hranice sa otvorili. Hoci len na 48 hodín, no pre mnohých z nás je to skvelá správa. Tento čas možno využiť na vybavenie neodkladných záležitostí, ale aj na návštevu svojich najbližších. Vzhľadom na pozitívny vývoj pandémie sa tak rozhodlo včera, 25.5.2020 na zasadaní krízového štábu. Vývoj k lepšiemu vlastne potvrdzujú aj aktuálne čísla, a síce 1 513 potvrdených a 1 322 vyliečených prípadov. K dnešnému dňu tiež evidujeme 28 úmrtí. Toto číslo viac-menej nestúpa, čo je skvelá správa!

      Od stredy 27.5.2020 sa tak pristúpilo k ďalšiemu uvoľňovaniu opatrení. V nasledovných bodoch si popíšeme, o ktoré presne ide.

      • v jednotlivých prevádzkach bude musieť byť dodržaný 2-metrový odstup medzi zákazníkmi, prípadne medzi stolmi alebo sa budú riadiť rovnicou 1 osoba na 15 metrov štvorcových
      • za jedným stolom môže byť skupina najviac dvoch osôb alebo rodičia s deťmi, prípadne za jedným stolom môže sedieť viac takýchto skupín pokiaľ je medzi nimi dodržaný 2-metrový odstup
      • prevádzky verejného stravovania budú môcť organizovať oslavy či svadby pre uzavretú spoločnosť aj po 22:00
      • povinný sanitárny deň v nedeľu sa netýka kín, divadiel, taxislužieb, autoškôl, stánkov ambulantného predaja a turistických informačných centier
      • pri cestovaní do Maďarska, Poľskej republiky, Českej republiky, Rakúskej republiky, Slovinskej republiky, Chorvátskej republiky, Nemeckej spolkovej republiky alebo Švajčiarskej konfederácie, sa pri návrate na územie SR nebude požadovať negatívny test na ochorenie COVID-19 ani karanténa za predpokladu, že pobyt mimo územia SR pred návratom nepresiahne 48 hodín

      Zdroj: http://www.uvzsr.sk/

      Ďalšia etapa, pri ktorej pocítime uvoľňovanie opatrení, nastane 3.6.2020. Okrem iných prevádzok sa otvoria aj fitness centrá a ostatné vnútorné športoviská pri dodržaní 2-metrového odstupu alebo dodržaní jednej osoby na plochu 15 metrov štvorcových. Prístupné budú tiež toalety aj šatne a cvičenie s rúškom nebude povinnosťou.

      Aktualizácia 22. 5. 2020: Európske štáty začínajú otvárať svoje hranice

      V Slovenskej republike už niekoľko dní počet nových ochorení nijako výrazne nestúpa, práve naopak. Iná situácia je v Českej republike, kde vo štvrtok počet nakazených mierne stúpol. Nie je ale dôvod na obavy, denný nárast má na svedomí lokálne ohnisko nákazy v karvinských baniach. Druhá fáza uvoľňovania, ktorá prebehla začiatkom mája, sa na denných nárastoch nakazených zatiaľ neprejavila. K dnešnému dňu je na Slovensku evidovaných 1 503 pozitívnych prípadov COVID-19. 28 osôb ochoreniu podľahlo.

      6. mája sa na Slovensku pristúpilo k výraznému uvoľňovaniu opatrení, kedy sa vlastne zlúčila druhá a tretia fáza. Od 20.5.2020 nie sú rúška povinné v exteriéri pri dodržaní odstupu nad päť metrov, v interiéri sú však aj naďalej nutnosťou. V tento deň došlo aj k spusteniu štvrtej fázy uvoľňovania, čo v praxi znamená, že sa otvorili kiná, obchodné centrá – jeden zákazník na 15 metrov štvorcových, verejné stravovanie v interiéroch za rovnakých podmienok ako na vonkajších terasách, vnútorné priestory turistických atrakcií, vonkajšie športoviská už pre všetky druhy športov a tetovacie štúdiá, nastreľovanie náušníc, piercing.

      Návrat k normálu máme teda zase o niečo bližšie. Pokaziť by nám ho mohol len nečakaný denný nárast nakazených v populácii. Pokiaľ ide o známe ohniská, nie je dôvod meniť plán uvoľňovania opatrení. V momente, kedy by sa vírus začal opäť šíriť nekontrolovateľne v populácii a denný nárast by stúpol, vláda by opäť pristúpila k zavádzaniu opatrení.

      V súčasnej dobe sa ale situácia u nás aj v Európe vyvíja pozitívne. Niektoré európske krajiny už otvorili svoje hranice. Letná dovolenka v zahraničí začína mať reálne obrysy. Aktuálne si osoba, ktorá prichádza zo zahraničia, môže vybrať, či absolvuje dvojtýždňovú karanténu, alebo sa preukáže negatívnym PCR testom. PCR testy pre samoplatcov stoja od 65 – 120 €. Aj táto suma je ale pre niekoľkočlennú rodinu veľmi vysoká. Otázkou tiež zostáva, či má povinná karanténa a testovanie zmysel pri ceste do štátov, kde je riziko nákazy rovnaké alebo menšie ako na Slovensku.

      Kedy sa otvoria hranice?

      • Rakúskootvorené od 17. mája
      • Česko – o otvorení hraníc so Slovensko rozhodne česká a slovenská vláda v polovici júna
      • Chorvátskootvorené už od 9. mája. Stačí sa preukázať rezerváciou ubytovania. Na vstup na chorvátske územie nie je nutné preukázať sa negatívnym PCR testom, ani nie je nutná karanténa.
      • Grécko – zahraničným turistom sa hranice otvoria pravdepodobne 1. júla
      • Taliansko – otvorí svoje hranice pre občanov EÚ, Švajčiarska a Monaka od 3. júna bez nutnosti absolvovať dvojtýždňovú karanténu
      • Španielsko – najskôr v júli
      • Turecko – najskôr v júli
      • Egypt – uzavretý. V júni povolí domácu turistiku a následne otvorí hranice aj pre zahraničných turistov
      • Nemecko – zatiaľ uzavreté, otvoriť by sa mali v polovici júna
      • Bulharsko – uzavreté. Zatiaľ ide o otvorenie hraníc so susednými štátmi

      Uvoľnovanie opatrení

      Aktualizácia 17. 5. 2020: Ďalšie výnimky z karantény od pondelka 18.5.2020

      Už 17 dní je denný nárast počtu nakazených pod 50. K dnešnému dňu v Slovenskej republike pribudol len jeden pozitívny prípad. Celkovo evidujeme 1 494 nakazených COVID-19. Úspešne sa vyliečili viac ako dve tretiny z nich, presne 1 163. 28 pacientov s koronavírusovou nákazou zomrelo.

      Od potvrdenia prvého pozitívneho prípadu ubehlo už viac ako dva mesiace. Naše životy sa veľmi pozvoľna navracajú do normálu. V pondelok 4. mája prebehlo spojenie druhej a tretej fázy uvoľňovania vládnych opatrení a mnohí z nás čakajú na ďalšie, ktoré navrátia naše životy do starých koľají.

      Najbližšie, presne od zajtra 18.5.2020 od 7:00 hod, nastane zmena na hraniciach, kedy budú platiť výnimky z karantény pre ďalšie kategórie osôb.

      O ktoré skupiny osôb presne ide?

      • Osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na SR a majúce uzatvorený pracovnoprávny vzťah, obdobný pracovný vzťah alebo miesto výkonu práce (napr. SZČO), a to v oblasti zdravotníctva, opatrovateľstva, ďalej vedecko-výskumný pracovník, pedagogický zamestnanec alebo sezónny pracovník v poľnohospodárskom alebo potravinárskom sektore vo vzdialenosti viac ako 30 km po pozemnej komunikácii od hraničného priechodu z územia Slovenskej republiky na územie ČR alebo Rakúskej republiky. Súčasne sú však držiteľmi potvrdenia od zamestnávateľa o takomto výkone práce. Nutné bude aj doloženie o negatívnom výsledku testu RT-PCR na ochorenie COVID-19 – nie starší ako 96 hodín.
      • Osoby, ktoré žijú v jednej domácnosti s pendlermi majúcimi trvalý alebo prechodný pobyt v prihraničných oblastiach v prípade, že prekračujú hranicu v ich sprievode.
      • Slovenskí občania s trvalým alebo prechodným pobytom v prihraničných oblastiach susedného štátu do 30 km od otvoreného hraničného priechodu na územie SR, a osoby žijúce s nimi v jednej domácnosti, za predpokladu, že prekračujú hranicu v ich sprievode.
      • Žiak základnej školy, žiak strednej školy a študent dennej formy vysokoškolského štúdia pri nedovŕšení 26. roka života a majúci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na SR a zúčastňujúci sa na tréningovom procese ako riadni členovia športového klubu v Českej republike, Poľskej republike, Maďarsku alebo Rakúskej republike.
      • Občania s trvalým pobytom alebo prechodným pobytom v Slovenskej republike a poskytujúci neodkladnú starostlivosť blízkym rodinným príslušníkom na území susedného štátu, ktorí nie sú schopní sa sami o seba postarať. Nutné je aj doloženie potvrdenia od ošetrujúceho lekára o takejto starostlivosti a tiež čestné prehlásenie o rodinnom vzťahu.
      • Osoby majúce trvalý pobyt alebo prechodný pobyt v niektorom zo susedných štátov SR a prekračujúce hranicu SR za účelom realizácie neodkladnej starostlivosti o svojich blízkych rodinných príslušníkov na území Slovenskej republiky, ktorí nie sú schopní sa sami o seba postarať. Opäť je nevyhnutné aj doloženie potvrdenia od ošetrujúceho lekára o takejto starostlivosti a tiež čestné prehlásenie o rodinnom vzťahu.
      • Osoby s trvalým pobytom alebo prechodným pobytom na SR, ktoré obhospodarujú pozemky nachádzajúce sa na území Českej republiky, Maďarska, Rakúskej republiky alebo Poľska do vzdialenosti 10 km od štátnej hranice. Platí to aj naopak – osoby majúce trvalý pobyt alebo prechodný pobyt v Českej republike, Maďarsku, Rakúskej republike alebo Poľsku, ktoré obhospodarujú pozemky na území SR do vzdialenosti 10 km od štátnej hranice.
      • Osoby, ktoré zabezpečujú servis a údržbu poľnohospodárskej techniky, posádky poľnohospodárskej techniky a ich sprievod v období od 01.06.2020 do 30.10.2020.
      • Podrobnosti k tomuto stanovisku nájdete na tejto stránke.

      Aktualizácia 11. 5. 2020: Otvoria sa hranice s Českom?

      Slovenská republika aktuálne hlási 1 457 nakazených. Skvelou správou je, že už sa vyliečila takmer tisícka pacientov, presne 959 osôb. Navyše niekoľkokrát za sebou nepribudol žiadny potvrdený prípad s ochorením na COVID-19, čím sa dostávame na špičku krajín z celej Európy. K dnešnému dňu tiež evidujeme 26 pacientov, ktorí ochoreniu podľahli.

      Vyzerá to nádejne. Avšak na návrat do normálu si budeme musieť ešte nejaký čas počkať. Mesiac máj je a pravdepodobne aj bude v znamení rozvoľňovania striktných opatrení. 6. mája sa otvorili ďalšie obchody či prevádzky a teraz sa hovorí aj o otváraní hraníc s Českou republikou. Vzhľadom na nízke denné prírastky – len 44 potvrdených prípadov za 7 dní – sa znížil aj kĺzavý medián zo 4-ky na dvojku.

      V nedeľňajších politických diskusiách sa premiér Igor Matovič nechal počuť, že otvorenie česko-slovenských hraníc je na stole. Dokonca o tom hovoril aj s českým náprotivkom Andrejom Babišom. Túto informáciu navyše potvrdil aj poslanec Martin Klus, ktorý si otvorenie hraníc medzi Českom a Slovenskom dokáže predstaviť už teraz v lete, čo je povedzme si na rovinu, za dverami. Igor Matovič aj Andrej Babiš by tak chceli ísť príkladom celej Európe. Situácia v okolitých štátoch je však stále nie úplne priaznivá a v prepočte na obyvateľov až 10× horšia. Preto o tomto kroku s určitosťou nemožno počítať, hoci mnohí Slováci žijúci v ČR by sa takémuto opatreniu určite potešili.

      Máj teda bude veľmi zásadný mesiac, počas ktorého sa ukáže, ako veľmi sa uvoľnené opatrenia prejavia na náraste počtu nakazených. Epidemiológovia budú situáciu sledovať a vyhodnocovať. Zdravie je na prvom mieste, ale niekoľkomesačná štátna karanténa sa veľmi negatívne podpísala na slovenskej ekonomike.

      Vedci predpokladajú, že v septembri príde druhá a pravdepodobne horšia vlna, preto bude nevyhnutné ochrániť hlavne najohrozenejšie skupiny obyvateľov.

      Aktualizácia 4. 5. 2020: Od stredy sa otvoria ďalšie obchody a služby

      Mimoriadne priaznivá situácia v súvislosti s testujúcimi na ochorenie COVID-19 umožňuje skoršie uvoľňovanie opatrení. Stane sa tak v stredu 6.5.2020, kedy sa plánujú otvoriť ďalšie obchody a služby. Po dlhom rokovaní o tom informoval Igor Matovič, ktorý súčasne s hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom vyzvali spoločnosť na opatrnosť a dodržiavanie hygienických pravidiel. V praxi tak ide o zlúčenie druhej a tretej fázy uvoľňovania opatrení. K dnešnému dňu je v Slovenskej republike 1 413 pozitívne potvrdených prípadov, pričom testovaných bolo 97 804. Číslo vyliečených stúplo na 643, na Jednotke intenzívnej starostlivosti je 7 osôb a na pľúcnu ventiláciu je odkázaný jeden pacient. Chorobe však podľahlo 25 pacientov.

      Uvoľnenie sa bude týkať nižšie uvedených prevádzok:

      • ubytovanie – krátkodobé a bez spoločného stravovania, či iných prídavných služieb – po opustení hostí musí byť izba voľná po dobu 24 hodín
      • kaderníctva, pedikúry, manikúry, holičstvá, kozmetika a soláriá
      • vonkajšie turistické atrakcie
      • taxi služba – oddelený priestor, bez klimatizácie v zadnom priestore
      • bohoslužby a svadby
      • otvorenie ďalších obchodov a služieb bez ohľadu na rozlohu – výnimkou sú obchodné centrá
      • verejné stravovanie – vonkajšie terasy – max. 2 ľudia pri jednom stole, dodržaná vzdialenosť stolov 2 metre
      • rehabilitácie – suché procedúry, múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene

      Hoci vláda SR pristúpila k pomerne nečakanému kroku, premiér Igor Matovič upozorňuje na to, že dodržiavanie hygienických zásad by sme mali mať stále na pamäti. „Druhú vlnu si nemôžeme dovoliť“, dodal druhým dychom. Aj naďalej však ostávajú v platnosti všetky doterajšie nariadenia, a síce nosenie rúšok, dezinfikovanie rúk, 2-metrové odstupy medzi zákazníkmi či 1 osoba na 25 m2 v prevádzkach či obchodoch. Posilnené navyše budú kontroly dodržiavania opatrení a tzv. kĺzavý medián bude sprísnený. Podľa neho sa reguluje nielen otváranie, ale aj zatváranie obchodov. Z aktuálnych 150 sa znižuje na 50, čo značí, že ak sa situácia zhorší 12-násobne, opatrenia sa spomalia.

      Aktualizácia 3. 5. 2020: Nové pravidlá pre pendlerov

      Aktuálne je v Slovenskej republike 1 408 pozitívne testovaných. Výrazne sa zvyšuje počet vyliečených osôb, k dnešnému dňu je ich už 619. Ochoreniu podľahlo 24 pacientov.

      Od piatka 1.5.2020 7:00 hod platia nové pravidlá pre pendlerov. V súvislosti s epidémiou COVID-19 vyvoláva ich situácia už od začiatku množstvo emócií a mnohým skomplikovala situáciu. Informácie o zmenách priniesol Úrad verejného zdravotníctva a prečítať si ich môžete aj na tomto odkaze

      Aby sme však mali všetky informácie pekne na poriadku, zhrnieme si ich v nasledovných bodoch.

      • Pendleri sa už nebudú musieť pri každom prejazde na Slovensko preukazovať negatívnym RT-PCR testom na ochorenie COVID-19. Povinná štátna či domáca izolácia sa už netýka a nevzťahuje na neplnoleté dieťa pendlera. Za predpokladu, že prekračuje hranicu v jeho sprievode.
      • Povinná izolácia sa ďalej nevzťahuje na osoby s trvalým pobytom alebo prechodným pobytom v SR a majúce uzatvorený pracovnoprávny vzťah alebo obdobný pracovný vzťah alebo miesto výkonu práce, napríklad pri samostatne zárobkovo činných osobách (SZČO) ako zdravotnícky pracovník alebo opatrovateľ, vo vzdialenosti viac ako 30 km po pozemnej komunikácii od hraničného priechodu v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravsko-sliezskom alebo Olomouckom kraji v ČR alebo v spolkových krajinách Viedeň, Dolné Rakúsko alebo Burgenland v Rakúskej republike a sú držiteľmi potvrdenia od zamestnávateľa o takomto výkone práce. Osoba je však povinná pri vstupe na územie SR odovzdať potvrdenie o negatívnom teste RT-PCR na ochorenie COVID-19 nie starší ako 96 hodín.
      • Predkladať na hranici budete len kópiu výsledku testov, teda potvrdenie o negatívnom výsledku na ochorenie COVID-19 nie staršie ako 96 hodín – nie originál ako tomu bolo pôvodne. 
      • Výnimku z nutnosti odovzdania testu môže udeliť len ÚVZ SR na základe odôvodnenej písomnej žiadosti člena vlády SR v jeho pôsobnosti.
      • Na osoby vstupujúce na územie SR z dôvodu realizácie právoplatného súdneho rozhodnutia vo veci vykonávania striedavej starostlivosti rodičov o maloleté dieťa, prípadne práva styku s maloletým dieťaťom sa povinná karanténa nevzťahuje.
      • Povinnosť odovzdania výsledku o negatívnom teste na ochorenie COVID-19 sa nevzťahuje ani na osoby mladšie ako tri roky.
      • Na vodičov nákladnej dopravy, ktorí prekračujú hranicu SR aj inými spôsobmi dopravy za účelom presunu do miesta, kde budú vykonávať svoju činnosť alebo pri návrate domov sa povinnosť izolácie nevzťahuje.
      • Zmena nariadenia sa týka aj osôb, ktoré navštevujú, študujú alebo sa uchádzajú o navštevovanie alebo štúdium na materskej, základnej, strednej alebo vysokej škole v ČR, Poľskej republike, Maďarsku alebo Rakúskej republike, ako aj podmienky pre osoby, ktoré vstupujú na územie SR za účelom vykonania prijímacích skúšok, záverečných skúšok, iných skúšok alebo zápisu do škôl na území SR, vrátane jednej sprevádzajúcej osoby – ak pobyt týchto osôb nebude dlhší ako 24 hodín, žiadna povinná izolácia nebude nutná. Musia však starostlivo sledovať svoj zdravotný stav a v prípade podozrenia telefonicky osloviť svojho ošetrujúceho lekára, prípadne sa obrátiť na tiesňovú linku 112.
      • Avšak pri presiahnutí 24 hodín sú osoby povinné podrobiť sa laboratórnej diagnostike na ochorenie COVID-19, a to najneskôr do piatich dní od príchodu na územie Slovenskej republiky.
      • Povinná izolácia sa rovnako netýka osôb vstupujúcich na územie SR za účelom vykonania prijímacích skúšok, záverečných skúšok, iných skúšok alebo zápisu do škôl na území Slovenska alebo vypratania osobných vecí z internátov alebo iných ubytovacích zariadení, vrátane jednej sprevádzajúcej osoby, a sú držiteľmi potvrdenia o takejto skutočnosti. Osoba je však povinná pri vstupe na územie SR odovzdať výsledok o negatívnom teste RT-PCR na COVID-19 nie starší ako 96 hodín.

      Zdroj: http://www.minv.sk/

      Aktualizácia 29. 4. 2020: Výnimka pre pendlerov a pracovníkov sociálnych služieb

      Pendleri dochádzajúci do vzdialenosti 30 kilometrov sa nebudú musieť preukazovať negatívnym testom na ochorenie COVID-19. Bolo tak rozhodnuté na včerajšom zasadaní a potvrdil to súčasný predseda vlády SR Igor Matovič a hlavný hygienik SR Ján Mikas. Ďalej dodal: „S prihliadnutím na relatívne priaznivý vývoj epidemiologickej situácie u nás a v susedných krajinách rušíme celkovo túto povinnosť. Povolíme aj vstup detí a neplnoletých osôb, ktorí sú ich rodinní príslušníci.“ Ide o ústupok, ktorý mnohých občanom uľahčí každodenné dochádzanie za prácou. Či už po stránke časovej alebo finančnej.

      Výnimka z povinnej štátnej karantény sa rozšírila na Slovákov, ktorí pracujú v sociálnych službách v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravsko-sliezskom a Olomouckom kraji v ČR, ale tiež v rakúskych spolkových krajinách Burgenland, Dolné Rakúsko a Viedeň. Preukázať sa budú musieť potvrdením od zamestnávateľa a negatívnym testom na ochorenie COVID-19. Platnosť nesmie prekročiť 96 hodín.

      Hoci sa nám posledné dni môže zdať, že boj s koronavírusom vyhrávame, je nutné byť aj naďalej ostražitý a dodržiavať všetky opatrenia tak ako doteraz. Práve vďaka nim sú denné prírastky tak minimálne. Neustále na to upozorňuje vláda SR, epidemiológovia aj Ústredný krízový štáb, ktorí sa obávajú, že s uvoľňovaním a otváraním niektorých obchodov občania poľavia aj vo svojich doterajších zásadách a zvykoch. 

      Stanovené opatrenia predchádzajú najmä tomu, aby neprišla druhá vlna tohto nepríjemného ochorenia – COVID-19. Minister zdravotníctva Marek Krajčí apeluje na občanov, že nosenie rúšok a dodržiavanie hygieny je to najdôležitejšie a zároveň najjednoduchšie, čo pre seba môžete urobiť.

      Pozitívnou správou je aj to, že výsledky testovania v domovoch sociálnych služieb sú negatívne. Testy boli vykonávané v Martine, ďalšie v Bratislave.

      Aktualizácia 25. 4. 2020: Seniori môžu nakupovať aj mimo vyhradených hodín

      Vzhľadom na množstvo podnetov k opatreniu na ochranu pred novým koronavírusom sa hlavní hygienici rozhodli, že sprístupnia seniorom obchody aj mimo vyhradených hodín. Aj naďalej však pre nich platí nákupný čas počas pracovných dní, a síce od 9:00 do 11:00 hod. Všetky prevádzky aj obchody tak budú môcť obsluhovať aj osoby staršie ako 65 rokov mimo stanovenú dobu, čo bolo doteraz zakázané. Jedeným z dôvodov bola aj vzniknutá komplikácia pre pracujúcich dôchodcov. „Dôrazne však vyzývame seniorov, aby využívali vyhradený nákupný čas vždy, keď je to možné, a mimo tohto času, ak to nie je nevyhnutné, obchody nenavštevovali, respektíve aby požiadali o nákup príbuzných, známych, susedov alebo aby využili v danej oblasti ponúkané služby samospráv, aj umožnenie komfortného nakúpenia“, vyjadril sa Úrad verejného zdravotníctva SR.

      S postupným uvoľňovaním opatrení sa však počíta aj s väčšou kumuláciou ľudí na verejnosti, čím sa ľudia nad 65 rokov stávajú ešte viac ohrozenejšími. Preto vláda SR, krízový štáb aj my apelujeme, snažte sa v čo najväčšej možnej miere využívať svoju povolenú 2-hodinovku, riziko nakazenia je tak podstatne nižšie.

      Aktualizácia 21. 4. 2020: Vláda SR prichádza s uvoľňovaním opatrení

      Po viac ako mesiaci tvrdých obmedzení postupne prichádza uvoľňovanie, na ktoré sa mnohí z nás tešil. Či je takéto uvoľňovanie na mieste, je otázkou mnohých diskusií. Pravdou však ostáva, že sa na tom zhodli tí najlepší odborníci, ktorí zohľadňovali všetky riziká, ktoré súvisia s ochorením COVID-19.

      Počet pozitívnych prípadov nákazy koronavírusom prvú tisícku už prelomil pred pár dňami. Dnes evidujeme presne 1 199 prípadov, z toho 14 osôb zomrelo a 258 sa úspešne vyliečilo. Vláda po včerajšom zasadnutí oznámila, že od zajtra (20.4.) sa otvoria obchody aj služby do 300 m2, verejné stravovania prostredníctvom predajného okienka, vonkajšie športoviská – bez šatní, občerstvenia a bez toaliet, dlhodobé ubytovania bez stravy, predajne automobilov, vozidiel, autobazáre, ale aj vonkajšie trhoviská za presne stanovených podmienok.

      Všetky tieto opatrenia spadajú pod prvú fázu z celkových štyroch, ktorá by mala trvať po dobu dvoch týždňov. Ide o tzv. skúšku, po ktorej vyhodnotení sa rozhodne, či sa pristúpi aj k ďalšiemu uvoľňovaniu. Podľa premiéra Igora Matoviča pri sa malo k ďalšej fáze pristupovať ideálne vždy po dvoch týždňoch. Všetko však závisí od situácie a od toho, či počet pozitívne potvrdených prípadov bude aj naďalej stúpať.

      Navrhované opatrenia, ktoré vedú k ďalšiemu uvoľňovaniu si možno prezrieť na snímke nižšie. Otvorenie škôl a škôlok je naplánované až na štvrtú fázu, čo jasne naznačuje, že deti sa do školských zariadení tak skoro nedostanú. Či už nosenie rúška, rozostupy na dva metre alebo 1 zákazník na 25 m2 sú stále v platnosti. 

      Nezabúdajme na darovanie krvi ani v tomto čase

      Hoci sa od začiatku prepuknutia pandémie COVID-19 odporúča vyhýbať nemocniciam a ambulanciám, darovanie krvi je aj naďalej mimoriadne dôležité a nemalo by sa naň zabúdať. Predovšetkým pre onkologických a hematologických pacientov, pacientov na traumatológii, gynekológii, úrazovej chirurgii a pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Národná transfúzna služba však eviduje výrazný pokles a vyzýva k darovaniu. Generálna riaditeľna NTS SR Renáta Dundová o tom informovala už koncom marca: „Zaznamenali sme pokles darcov oproti štandardu, teda stavu pred vypuknutím pandémie – v priemere o 74 % za celú SR“. Spotreba krvi vzhľadom na výkon len nevyhnutných operácií klesla, zásoby sa však míňajú. Pokiaľ darcovia dodržia všetky potrebné hygienické opatrenia, nie je sa čoho báť – samotné koronavírusové ochorenie je nákazou respiračnou, nie krvnou.

      Okrem štandardných a všeobecne známych podmienok, musí darca spĺňať aj ďalšie kritériá:

      • na odberné miesto prísť s rúškom alebo inou ochrannou pomôckou na tvári
      • nevyskytovať sa za posledných 14 dní v zahraničí
      • nebyť v priebehu posledných 14 dní v kontakte s osobou, ktorá sa vrátila zo zahraničia, je v karanténe alebo sa u tejto osoby objavili príznaky respiračného ochorenia alebo ochorenia COVID-19
      • nemať v posledných 14 dňoch niektorý z nasledujúcich príznakov respiračného ochorenia ako suchý kašeľ, dýchavičnosť, zvýšenú teplotu, zimnicu, bolesť v krku, bolesti svalov, hnačku alebo zvracanie.

      Za účelom minimalizácie zvýšenej koncentrácie ľudí na jednom mieste boli na NTS zavedené časenky, vďaka čomu sa darca krvi môže na odber objednať telefonicky na presne stanovený termín. „Formou časeniek budeme riadiť darcov tak, aby bol zabezpečený dostatok krvi počas celej doby pandémie, ktorá môže trvať aj niekoľko mesiacov. Apelujeme na darcov, potrebujeme vás stále, táto výzva je výzvou v núdzovom stave a je trvalá,“ povedala riaditeľka Národnej transfúznej služby SR Renáta Dundová.

      Aktualizácia 16. 4. 2020: Prvé obete koronavírusu

      Médiami už prebehli informácie o prvých obetiach, no vzhľadom na počet pozitívne potvrdených prípadov bude počet úmrtí pravdepodobne ešte rásť. Minister zdravotníctva Marek Krajčí včera informoval o ďalších štyroch obetiach, pričom tri z nich sú z DSS Pezinok, kde sa ochorenie rozšírilo len pre pár dňami, o čom sme vás informovali nižšie v článku. Štvrtou bol 89-ročný pacient.

      K včerajšiemu dňu bolo v Univerzitnej nemocnici v Bratislave hospitalizovaných 17 klientov z DSS Pezinok, pričom najstarší pacient má 96 rokov. Na JIS-ke (jednotke intenzívnej starostlivosti) evidujeme 7 pacientov, jeden prípad si vyžaduje pripojenie umelej pľúcnej ventilácie.

      Dnešným dňom však boli potvrdené ďalšie obete s pozitívnym výsledkom na COVID-19, ktoré podľahli tomuto stále sa šíriacemu vírusu. Prvou je pacientka s onkologickou diagnózou hospitalizovaná vo Fakultnej nemocnici J.A. Reimanna v Prešove, druhou je muž z DSS Pezinok, ktorého zdravotný stav sa včera náhle zhoršil. Napriek snahe pracovníkov mu žiaľ pomôcť už nevedeli. Spolu tak máme už 8 obetí.

      Aby sme však prinášali aj pozitívne správy, k dnešnému dňu evidujeme už 167 vyliečených pacientov, z čoho 43 bolo hospitalizovaných v nemocniciach a 124 sa vyliečilo v domácej prostredí. Pevne veríme, že toto číslo bude každým dňom stúpať.

      Aktualizácia 14. 4. 2020: 42 potvrdených klientov a 5 zamestnancov v domove seniorov v Pezinku

      Veľkonočné sviatky sme ukončili nie práve pozitívnou správou, a síce novými pozitívne potvrdenými prípadmi v domove seniorov v Pezinku. Hoci návštevy boli zakázané už dávno, koronavírus si aj napriek tomu cestu našiel. Zatiaľ však nie je známe akým spôsobom, resp. kto mohol COVID-19 v zariadení rozšíriť.

      Prítomnosť tohto zákerného vírusu sa potvrdila u 42 klientov a 5 zamestnancov Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov v Pezinku, pričom siedmi z nich sú v tomto čase hospitalizovaní na Klinike infektológie a geografickej medicíny (KIGM) UNB Bratislava. V najbližších dňoch však budú testovaní aj ďalší zamestnanci a klienti. Prognóza nie je ani podľa ministra zdravotníctva Marek Krajčí úplne svetlá. „Predpokladám, že pozitívnych testov v Pezinku bude ešte viac. Robí sa im EKG, meria sa im kyslík v krvi a na základe toho sa im bude nasadzovať liečba“.

      Celkový chod v tomto zariadení bol už od začiatku marca prispôsobený epidémii šíriacej sa Slovenskom, v súvislosti s okolnosťami však boli zavedené nové, protiepidemické opatrenia. Pozitívni klienti sú od negatívnych oddelení, zvýšila sa hygiena naprieč celým domovom, posilnené boli aj osobné ochranné pomôcky pre ošetrujúci personál. Súčasne sa vyčlenil personál starajúci sa vyslovene o pacientov nakazených vírusom COVID-19.

      Aktuálne v slovenských nemocniciach evidujeme na JIS-ke (jednotke intenzívnej starostlivosti) 5 osôb, z čoho 4 pacienti potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu.

      i Vstup do Rakúska a Českej republiky
      Dňom 14. apríla od 00:00 hod je nutné sa na hraniciach preukázať potvrdením o negatívnom teste na COVID19 v nemeckom, anglickom, francúzskom alebo talianskom jazyku, ktoré nebude staršie ako 4 dni. V opačnom prípade nebude vstup na územie Rakúska umožnený. Bližšie informácie sú dostupné na stránkach ministerstva zahraničných vecí. Tu možno nájsť aj podmienky o vstupe a výstupe tzv. pendlerov na a z územia Českej republiky – platné rovnako od 14. apríla 2020 od 00:00 hod.

      Aktualizácia 11. 4. 2020: Štát prichádza s pomocou pre veľké firmy

      K dnešnému dňu bolo v Slovenskej republike testovaných 25 118 osôb. Nákaza koronavírusom sa potvrdila u 728 ľudí z toho 2 nakazení na COVID-19 zomreli. Pozitívnou správou je, že výrazne stúpa počet vyliečených. Už ich je 23.

      V posledných dňoch došlo k miernemu uvoľneniu. Otvorili sa niektoré obchody aj menšie prevádzky, no pri dodržaní určitých pravidiel. Teraz nás čaká záťažový test, a tým je Veľká noc. Verejní činitelia aj hlava Ústredného krízového štábu apelujú na všetkých Slovákov, aby dodržiavali všetky nariadenia aj počas Veľkonočných sviatkov. Tohtoročné sviatky budú bohužiaľ bez rodinných návštev, výletov a hlavne bez „šibačov“. Ak cez Veľkú noc nedôjde k prudkému nárastu chorých, budú sa postupne rušiť a zmierňovať ďalšie zákazy. To nakoniec potvrdil aj vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík: „Verím, že to tak zostane, aby sme mohli už od utorku po Veľkej noci začať uvoľňovať ďalšie časti ekonomiky. Bolo by veľmi dobré, keby sme otvorili všetky predajne okrem obchodných centier. Bol by to solídny krok vpred.“

      Tzv. pomocné koleso vláda SR dala po rade opatrení pre malé a stredné firmy aj veľkým podnikom, ktoré mali doposiaľ neistú budúcnosť. Len k dnešnému dňu bolo prijatých 6 300 žiadostí o pomoc, preto riešenie ich situácie bolo len otázkou času. Cieľom je veľké firmy podporiť a zabrániť tak obrovskému prepúšťaniu, prípadne nahlásené hromadné prepúšťanie zhodnotiť a aspoň na čas odložiť.

      Milan Krajniak ako minister práce na tlačovom brífingu hovoril, že opatrenia na pomoc firmám nevyžadujú žiadnu úpravu legislatívy, a dodal, že „Pripravujeme iba upresnenie, ako budú môcť čerpať existujúcu schému pomoci“. Budúci týždeň v utorok by tak krízový štáb mal rokovať aj o tejto veci a mal by byť predstavený ďalší spôsob na záchranu firiem bez ohľadu na ich veľkosť – nástroj známy ako kurzarbeit.

      Zdroj: Tlačová správa mhsr.sk.

      Aktualizácia 8. 4. 2020: Aj ďalšie európske krajiny začínajú uvoľňovať prísne opatrenia

      Aktuálne čísla hlásia 682 nakazených, 2 úmrtia a 16 vyliečených osôb. V Slovenskej republike sa podarilo priebeh epidémie výrazne spomaliť. Niektoré opatrenia sa ale začínajú uvoľňovať, po Veľkej noci by chceli otvoriť aj ďalšie predajne, mimo obchodných centier. Otázkou zostáva, či nie je príliš skoro.

      Celoštátna karanténa je veľká záťaž nielen pre ekonomiku, ale aj na psychiku. Jednoznačná odpoveď, kedy to všetko skončí a vráti sa späť do starých dobrých koľají, neexistuje. Svetlo na konci tunela síce bliká, ale ešte je pomerne ďaleko. Názory odborníkov nie sú jednotné a rovnako tak prístup jednotlivých vlád k riešeniu vzniknutej krízy. Okrem Švédska, ktoré stále tvrdošijne odmieta prijímať striktné opatrenia, nakoniec väčšina krajín pod tlakom ustúpila.

      Slovenská republika bola medzi prvými európskymi krajinami, ktorá veľmi rýchlo nariadila celoštátnu karanténu a zaviedla rad extrémnych opatrení. Podobnou cestou sa vydalo tiež Rakúsko, Česko, Dánsko a Maďarsko. Všetky spomenuté krajiny výrazne spomalili šírenie koronavírusovej nákazy. V súčasnej dobe teda uvažujú o postupnom uvoľňovaní zavedených opatrení. Slovensko už pred Veľkou nocou otvorilo niektoré ďalšie maloobchody. Otvorili sa obchody s domácimi potrebami a hobby markety, ktoré boli zatvorené. Vo väčšine prípadov sú na predaj využívané vonkajšie priestory pred predajňami. Ak sa počas Veľkej noci situácia výrazne nezhorší, bude uvoľňovanie aj naďalej pokračovať.

      Rakúsko začne s uvoľňovaním ešte rýchlejšie ako Slovensko. Už od 14. apríla by sa mohli otvoriť maloobchodné predajne, počet zákazníkov v nich bude ale obmedzený. Dánsko pre zmenu plánuje už koncom apríla poslať deti do škôl a škôlok. Avšak Svetová zdravotnícka organizácia pred rýchlym uvoľňovaním opatrení varuje. Pomalý priebeh epidémie by mohol nabrať nečakaný spád. Jednotlivé štáty by k uvoľňovaniu opatrení mali pristupovať zodpovedne a cielene chrániť predovšetkým najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov. Vývoj epidémie je veľmi dynamický a nič sa nedá s istotou predpokladať, kým nebudeme mať k dispozícii účinný liek a vakcínu.

      Aktualizácia 7. 4. 2020: Nové opatrenia pred blížiacimi sa sviatkami

      Sviatky okrem iného so sebou zákonite prinášajú veľkú migráciu občanov naprieč celým Slovenskom. Obzvlášť keď hovoríme o najväčšom sviatku kresťanov, teda Veľkej noci, ktorá sa nezadržateľne blíži. Práve tzv. „sťahovaniu národov“ sa slovenská vláda chcela vyhnúť a prijíma k tomu určité opatrenia. O tých sa v posledných dňoch hovorilo až príliš, no dnes máme jasné stanovisko.

      Zakázané je zhromažďovanie sa s inými osobami mimo osôb, ktoré žijú v spoločnej domácnosti, taktiež akýkoľvek pohyb na verejných priestranstvách. Vláda SR tak rozšírila opatrenia núdzového stavu a prijala obmedzenie voľného pohybu ľudí. Trvať bude od stredy 8. apríla 00.00 hod do pondelka 13.4. 23:59 hod.

      Výnimky sa týkajú týchto prípadov:

      • obvyklá cesta do a zo zamestnania a cesta na výkon podnikateľskej činnosti alebo inej obdobnej činnosti,
      • cesta v nevyhnutnom rozsahu za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb (nákup potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, kozmetiky a iného drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá, doplnenie pohonných hmôt),
      • cesta za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb podľa bodu 2 pre inú osobu (napr. dobrovoľníctvo, susedská výpomoc) v rámci územia okresu, v prípade Bratislavy a Košíc v rámci mesta,
      • cesta do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladného vyšetrenia, vrátane sprevádzania blízkou osobou a príbuzným,
      • pobyt v prírode v rámci okresu, v prípade Bratislavy a Košíc v rámci územia mesta,
      • cesty na pohreb blízkej osoby,
      • cestu za účelom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný v rámci okresu, v prípade Bratislavy a Košíc v rámci územia mesta.

      Zdroj: www.health.gov.sk

      Aktualizácia 5. 4. 2020: Voľný prístup do UpToDate databázy

      V súvislosti s aktuálnou situáciou okolo vírusu COVID-19 umožnil Walters Kluwer, vydavateľ databázy s názvom UpToDate, voľný prístup pre všetkých lekárov aj nelekárov po bezplatnej registrácii do databázy UpToDate. Bezplatne tak bude sprístupnený pre všetkých až do konca apríla.

      V Slovenskej republike je k dnešnému dňu celkovo 534 pozitívnych prípadov COVID-19, pričom počet zotavených je 8. Aktívne sa testuje a každým dňom môžeme sledovať aj viac odobraných vzoriek. Celkovo už bolo testovaných 15 657 osôb.

      Aj napriek tomu, že zďaleka ešte nemáme vyhrané, situácia je u nás stabilná. Čierne scenáre o stovkách až tisícoch nakazených denne sa našťastie nenaplnili a dúfajme, že už sa ani nenaplnia. V súčasnej dobe máme 534 pacientov, z ktorých väčšina ma len ľahké príznaky a je v stabilizovanom stave. Kvalita starostlivosti o pacientov je teda na veľmi vysokej úrovni. Kapacity nemocníc sú zatiaľ dostačujúce a máme rezervy.

      Český premiér Babiš dnes dokonca oznámil, že Česká republika prijme šesť francúzskych pacientov v kritickom stave ako prejav solidarity v rámci Európskej únie. Francúzsko požiadalo o pomoc medzi prvými. Týchto pacientov prijme v pondelok Fakultná nemocnica v Brne, tam budú napojení na pľúcnu ventiláciu.

      Francúzsko sa v súčasnej dobe potýka s vysokým nárastom počtu chorých a denne eviduje tiež stovky zomrelých. Celkom Česko ponúklo 14 miest. Česká republika pomohla tiež Slovinsku, Španielsku a Taliansku. Pomoc Francúzsku poskytlo tiež Nemecko, kde sa liečia ďalší francúzski pacienti. Francúzske nemocnice bohužiaľ nemajú dostatočné kapacity, preto požiadali ostatné členské štáty o pomoc.

      Musíme si pomáhať. Avšak nie všetky kroky, ktoré Slovenská republika podnikla, boli voči ostatným štátom EÚ solidárne. Len nedávno vláda zakázala vývoz respirátorov a dezinfekcie, pretože sa celkom oprávnene obávala, že dôjde k ich vypredaniu. Európska komisia teraz žiada vysvetlenie. Podľa komisie je toto opatrenie v rozpore s princípom voľného obchodu v rámci EÚ. Slovenská strana na túto písomnú výčitku zatiaľ nereagovala.

      Aktualizácia 4. 4. 2020: Dohoda o odklade splátok

      Uzavretie dohody o odklade splátok medzi bankami a vládou SR prišla práce včas. Táto nezodpovedaná otázka vŕtala hlavou mnohých občanov a v mediách to bola jedna z najdiskutovanejších tém posledných dní. Výpoveď v práci znamená pre mnohých neschopnosť platenia mesačných splátok, čím by sa mohli dostať do veľmi nepríjemnej situácie.

      Tomu je však koniec a dnes už máme k tejto veci jasné stanovisko. Sám minister hospodárstva Richard Sulík uviedol, že „Toto opatrenie bolo potrebné. Súhlasím s tým, aby došlo k odkladu v prípadoch, keď to budú bežní klienti alebo podnikatelia potrebovať. Podmienky zároveň musia byť ľahko kontrolovateľné.“

      Výsledkom rokovaní sú nasledovné opatrenia:

      • Odklad splátok úverov maximálne na 9 mesiacov pre bežných ľudí. Celý proces prebehne elektronicky prostredníctvo formulára, pričom klient nesmie mať negatívny záznam v úverovom registri.
      • Odklad splátok úverov pre SZČO, malé a stredné firmy.
      • Nyvýšenie bezkontaktných platieb bez nutnosti použitia PIN kódu z 20 na 50 €.

      Súčasne sa však rokuje aj o ďalších opatrenia, ktoré by mali byť v prospech fyzických či právnických osôb. Uvažuje sa o preplatení časti nájomného prevádzkam, ktorých zatvorenie nariadil štát. Prípadne o otvorení predajní, na ktorých koncentrácia ľudí nie je tak vysoká a riziko nakazenia relatívne nízke. Na mysli máme napríklad predajne automobilov. Na záver minister hospodárstva skonštatoval, že kríza so sebou prináša nielen negatíva, ale aj pozitíva. Svoj prejav doplnil aj nasledovným vyjadrením: „Na strane druhej – každá kríza je zároveň aj šancou. Teraz je príležitosť urobiť si vo firmách poriadok, zamyslieť sa nad organizačnými zmenami. Spoločnosti môžu vyjsť z krízy aj posilnené.“

      Aktualizácia 3. 4. 2020: Sme rúškovou veľmocou. Aj vďaka nim sa darí držať epidémiu koronavírusu na uzde

      Vláda SR ešte v polovici marca očakávala, že koncom mesiaca bude na Slovensku oveľa vyšší počet nakazených. Táto predpoveď sa nenaplnila, avšak na plošné rušenie striktných opatrení je stále ešte príliš skoro. K dnešnému dňu je na Slovensku 471 pozitívnych prípadov. Zvýšil sa tiež počet testovaných, a to na 13 160. Evidujeme ale aj vyšší počet úspešne vyliečených, tých je 8.

      Niet pochýb o tom, že sa Slovensku drakonické opatrenia zatiaľ vyplácajú. Jedno z nich je svetovým unikátom. Povinné nosenie rúška z nás urobilo svetovú veľmoc. Rovnakou cestou ako my sa vydali aj Česi. Kým v ázijských krajinách je nosenie rúška celkom bežná vec, nad ktorou sa nikto nepozastavuje, v západnom svete k plošnému noseniu zatiaľ nikto okrem nás a našich susedov nepristúpil.

      Svetová zdravotnícka organizácia vydala odporúčanie, že ústenky a rúška by mali nosiť len nakazení jedinci a ľudia s príznakmi. Koronavírus je ale zákerný. Niektorí jedinci sú bezpríznakoví, chorobu však šíria ďalej. Preto sa k plošnému noseniu rúška prikláňa stále viac vedcov a expertov. Aby však bola rúška naozaj účinná je nutné nosiť ju a dávať dole správne. Rúška sa tiež musí sterilizovať. V kombinácii s veľmi starostlivou hygienou rúk je to účinná zbraň proti koronavírusu, ktorá výrazne spomaľuje jeho šírenie v populácii.

      Expertná skupina COVID-CZECHIA natočila anglicky hovoriaci spot, kde nosenie rúška propagujú a jednoduchým spôsobom vysvetľujú, ako ich nosenie pomáha zastaviť šírenie epidémie. V závere videa tiež prosia o zdieľanie, chcú tak inšpirovať aj zvyšok sveta. Video nájdete na tejto stránke.

      Iniciatíva českej skupiny neušla pozornosti zahraničných médií. V tejto súvislosti písali o Českej republike britský denník The Guardian, Reuters a tiež americké CNN.

      Situácia vyzerá nádejne,. V súčasnej dobe klesá aj pomer medzidenného nárastu, no premiér Igor Matovič jedným dychom chladil prípadné nadšenie. Aj naďalej je nutné dodržiavať všetky zavedené opatrenia.

      Aktualizácia 1. 4. 2020: Prísne opatrenia sa ukazujú ako účinné

      Slovenská republika sa snaží prijímať opatrenia po vzore tých krajín, ktoré s koronavírusom COVID-19 úspešne bojujú. Už od začiatku sa vláda SR stavia k situácii veľmi zodpovedne a pristupuje k rozhodnutiam, ktoré výrazne ovplyvňujú životy občanov. „Prísne hygienické opatrenia na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19 (koronavírus) sa ukazujú ako efektívne a adresné. Vďaka nim sa Slovensku darí vyhnúť ceste, ktorou sa šírenie nákazy uberalo v Taliansku, či Španielsku“, uviedol generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana. „Cieľ je, aby sme znížili počet ľudí, ktorí budú potrebovať intenzívnu starostlivosť v čase vrcholiacej krízy“, doplnil premiér Igor Matovič.

      Predikcia pandémie je taká, že by mala trvať do polovice júla, pričom nakazených by malo byť 3,1 % populácie. Podľa riaditeľa Inštitútu zdravotnej politiky sa pri dodržiavaní nastavených hygienických zásad v obchodoch dá predpokladať vrchol ochorenia o 110 dní, kedy bude potrebných 1 100 umelých pľúcnych ventilácií. Bez takýchto prísnych opatrení by sme na 70. deň hovorili o 6 000 pľúcnych ventilácií.

      Porovnanie peaku infekcie
      Porovnanie peaku infekcie podľa podľa mobility. Zdroj: health.gov.sk.

      Aktualizácia 30. 3. 2020: Premiér Matovič ohlásil ekonomickú pomoc

      Tento víkend bol mimoriadne plodný čo sa týka nových opatrení. V súvislosti so stále sa šíriacim koronavírusom COVIS-19 prichádzajú činitelia s radom ďalších, ktoré by mali zabráníť nielen šíreniu vírusu medzi ľudmi, ale aj minimalizovať straty, ktoré mnohým fyzickým aj právnickým osobám hrozia. „Prvé opatrenia na pomoc ekonomike sú rozumné a presne cielené“, vyhlásil Richard Sulík, prvý podpredseda vlády pre ekonomiku a súčasne aj Minister hospodárstva SR. Súčasne dodal, že zamestnávateľov „nenecháme padnúť na dno“.

      Slovenská vláda preto vypracovala 7 základných opatrení na pomoc slovenskému hospodárstvu:

      • 80 % platu zamestnanca preplatí štát firmám, ktorých prevádzky sú povinne uzavreté.
      • Boli stanovené presné príspevky pre SZČO a zamestnancov podľa poklesu tržieb firmy. Pri viac ako 20 % 180 €, pri viac ako 40 % 300 €, pri viac ako 60 % 40 € a pri viac ako 80 % 540 €.
      • Bankové záruky vo výške 500 miliárd eur mesačne.
      • Hradenie 55 % z hrubej mzdy počas celej doby pre zamestnancov v karanténe a rodičov na OČR.
      • Odklad platby odvodov za zamestnávateľa pri poklese tržieb o viac ako 40 %.
      • Odklad preddavkov dane z príjmu pri poklese tržieb o viac ako 40 %.
      • Možnosť započítania si doteraz neuplatnenej straty od r. 2014 vrátane.

      Spolu s vyššie uvedenými opatreniami pristúpil Ústredný krízový štáb SR a vláda SR aj k ďalším krokom, ktorými chcú veľmi opatrne naštartovať ekonomiku. Sú si vedomí toho, že zdravie občanov je na prvom miesto, no určité zariadenia a obchody by podľa nich mali byť otvorené. Nielen z dôvodu potrieb občanov, ale aj pre udržanie ekonomiky ako takej.

      Výpis jednotlivých opatrení spisujeme v bodoch nižšie:

      • Sprísnenie hygienických podmienok v obchodných prevádzkach – povinná dezinfekcia rúk alebo jednorazové rukavice a povinnosť nosiť rúško.
      • Limit v predajniach – 1 nakupujúci na 25 metrov štvorcových.
      • Zákaz predaja respirátorov bežnej verejnosti. Dostupné budú len pre zdravotníckych pracovníkov.
      • Veľké obchodné domy a veľké prevádzky ostávajú aj naďalej zatvorené.
      • Povinné meranie telesnej teploty v obchodoch sa zatiaľ nevyžaduje, len odporúča.
      • Otváracie hodiny pre seniorov v čase od 9.00 h do 12.00 h ostávajú v platnosti a bez zmien.
      • Predajne počas nedele ostávajú zatvorené z dôvodu sanitárneho dňa a oddychu personálu.

      Od pondelka 30.3.2020 sa otvárajú ďalšie obchody, služby a prevádzky:

      • očné optiky,
      • služby STK a emisnej kontroly,
      • leasingové služby,
      • predajne a servis bicyklov,
      • notári a advokáti,
      • stavebniny, záhradníctva,
      • galantérie, metrový textil,
      • farby, laky,
      • elektroinštalačné služby,
      • železiarstva,
      • zberné dvory,
      • servis výpočtovej a telekomunikačnej techniky,
      • kľúčové služby.

      Aktualizácia 27. 3. 2020: Koronavírus vo svete naberá na sile

      Ak pravidelne sledujete denný prírastok nakazených, iste ste si všimli, že v posledných dňoch nabrala epidémia na obrátkach nielen u nás, ale na celom svete. K dnešnému dňu v Slovenskej republike pribudlo 43 prípadov, to je zatiaľ najväčší denný prírastok. Celkovo máme teda 269 pozitívne testovaných. Evidujeme prvých dvoch vyliečených pacientov. Žiadne ďalšie úmrtia neevidujeme.

      Denne pribúda celosvetovo tisíce nakazených. Faktorov, prečo tomu tak je, je viac. Jednak sa väčšina krajín snaží testovať čo najviac ľudí a jednak niektoré krajiny otáľali so zavedením reštriktívnych opatrení. Hoci mali niektoré štáty časový náskok, z rôznych dôvodov ho nevyužili. Výsledkom sú skokové nárasty počtu nakazených a bohužiaľ aj zomrelých. Čína sa posunula v rebríčku najpostihnutejších krajín na tretie miesto. Od štvrtka zaujíma nelichotivé prvé miesto USA a na druhom mieste je Taliansko, ktoré má absolútne najvyšší počet obetí.

      Situácia sa vyvíja veľmi dynamicky. V Taliansku a Španielsku bohužiaľ koronavírus prenikol medzi najohrozenejšiu skupinu obyvateľov teda seniorov a chronicky chorých, preto má Taliansko aj Španielsko stovky mŕtvych denne. Slovensku sa síce darí obyvateľov z tejto skupiny chrániť, ale ani u nás sa im koronavírus nevyhol úplne. Aj preto sa Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) rozhodol urýchliť registráciu liekov, ktoré sa používajú pri ochorení COVID-19. Súčasne sa tak urýchli aj proces schvaľovanie klinického skúšania pre tých pacientoch, ktorí budú s týmto ochorením bojovať.

      Premiér Igor Matovič tiež prisľúbil, že sa v najbližších dňoch bude viac testovať. Na tlačovom brifingu hovoril o 3 000 testoch denne, do ktorých sa zapoja aj súkromné laboratóriá. Už dnes sa zvýšíl počet testovaní, čím sa priamoúmerne zvýšil aj počet potvrdených prípadov.

      Aktualizácia 26. 3. 2020: Slovenská republika zatiaľ epidémiu koronavírusu zvláda dobre

      K dnešnému dňu pomerne výrazne stúpol počet pozitívne testovaných o celkovo 43 prípadov, čo znamená, že máme celkom 269 nakazených. Počet vyliečených sa od včerajška nezmenil. Stále evidujeme 2 vyliečených.

      Aj napriek tomu, že narastajúci počet nakazených môže vyvolávať obavy, doterajší priebeh epidémie dokazuje, že sa ju darí udržať pod kontrolou. Pokiaľ by číslo potvrdených prípadov stúpalo podobným algoritmom, zdravotníctvo by nemalo byť zaťažené tak, ako aktuálne vidíme v Taliansku, Španielsku a ďalších krajinách.

      Ďalšou optimistickou správou je, že sa zatiaľ darí efektívne chrániť najohrozenejšie skupiny obyvateľstva, teda seniorov a chronicky chorých. To je tiež jeden z dôvodov, prečo máme stále veľmi malý počet úmrtí na COVID-19.

      Predstavitelia slovenskej vlády už avizovali, že sa približne v polovici apríla môžeme tešiť na postupné uvoľňovanie zavedených opatrení.

      Pandémia vyvolala obrovskú solidaritu medzi ľuďmi

      Pandémia COVID-19 spôsobila svetovú krízu, ktorú nikto nečakal a tiež na ňu nikto nebol dostatočne pripravený. Slovenská republika sa vydala cestou drakonických opatrení. V prvých týždňoch epidémie sme sa potýkali s nedostatkom zdravotníckeho materiálu. To, čo sa zdalo byť fatálny problém, vyriešili zlaté slovenské ručičky. Ľudia vo veľkom začali šiť rúška nielen pre seba, ale aj pre zdravotníkov, hasičov, policajtov, domovy dôchodcov a ďalších potrebných. Len pri rúškach ale nezostalo. Slovenskí lekári sú zo solidarity ľudí nadšení a dojatí. Ľudia im posielajú koláče, zákusky, obedy. Dostávajú napríklad aj kávovary a výnimkou nie je ani ponuka dobrovoľníckej pomoci.

      Ľudia sa vzájomne podporujú na sociálnych sieťach a vznikol tiež rad webových stránok, kde sa združujú dobrovoľníci a ponúkajú svoju pomoc. Študenti na Slovensku pomáhajú s roznáškou nákupov pre seniorov. V Českej republike dokonca vietnamská menšina nielen šije rúška pre nemocnice a domovy dôchodcov, ale vyberá tiež peniaze na nákup pľúcnych ventilátorov a ponúka občerstvenie zadarmo pre policajtov, hasičov a zdravotníkov. U nás aj u českých susedov berú heslo „Spolu to zvládneme!“ naozaj vážne.

      Aktualizácia 26. 3. 2020: Dvaja vyliečení pacienti a zákaz vývozu liekov a zdravotníckych pomôcok

      V Slovenskej republike už bolo otestovaných 4 525 osôb, z toho 226 ľudí malo pozitívny výsledok. Dnes prišla skvelá správa o vyliečení dvoch pacientov, ktorí pochádzajú z košického okresu. Ide o muža, ktorý bol hospitalizovaný v nemocnici a jednu ženu, ktorá sa liečila v domácej karanténe. Celý priebeh ochorenia COVID-19 bol pri oboch pacientoch bez väčších komplikácií.

      Pokiaľ sa pýtate, kedy možno pacienta pokladať za vyliečeného, minister zdravotníctva SR Marek Krajčí to vysvetlil nasledovne: „Nakazený pacient, ktorému ustúpili príznaky ochorenia COVID-19, musí byť ešte dva týždne v karanténe. Ak následne neprejavuje žiadne známky ochorenia, musí byť ešte dvakrát negatívne testovaný až potom je oficiálne považovaný za človeka, ktorý prekonal toto ochorenie“.

      Občania, ktorí sa vrátili zo zahraničia, dodržali povinnú 14-dňovú karanténu a nepociťujú na sebe žiadne príznaky sa môžu zaradiť do bežného života. Samozrejme s ohľadom na všetky opatrenia, ktoré vláda v posledných dňoch prijala. Stále platí, že je lepšie ostať doma a minimalizovať pohyb vonku.

      Vývoz liekov, zdravotníckych pomôcok a diagnostických zdravotníckych pomôcok mimo územia SR je zakázané, čo potvrdil aj minister zdravotníctva SR Marek Krajčí na tlačovej besede: „Týmto opatrením chceme pacientom na Slovensku zabezpečiť prístup k liekom a zdravotníckym pomôckam a zamedziť tak prípadnému riziku ich nedostatku“.

      Aktualizácia 24. 3. 2020: Krízový štáb dnes prijal nové, prísnejšie opatrenia

      K dnešnému dňu bolo v Slovenskej republike testovaných 3 736 ľudí, z toho 204 malo pozitívny výsledok. Pár Slovákov sa úspešne vyliečilo a jeden pacient nákaze koronavírusom podľahol. Celoštátna karanténa mala podľa pôvodného plánu trvať len na určité obdobie. Avšak slovenská vláda dala jasne najavo, že sa platnosť opatrení a zákazov bude s najväčšou pravdepodobnosťou predlžovať.

      Dnes slovenská vláda na tlačovej konferencii oznámila:

      • Povinné nosenie ochranných rúšok pre všetkých občanov SR vyskytujúcich sa mimo svojho domu či bytu. Zakrývať musia nos a ústa. V zástupoch musí byť dodržiavaný 2-metrový rozostup. Na miestach s veľkou cirkuláciou ľudí, pri vstupe do nemocníc, obchodov či fabrík sa bude od konca marca povinne merať telesná teplota. Nariadenie platí od 25. marca až do odvolania, rovnako aj organizovanie hromadných akcií.
      • Vláda stanovila čas nákupov pre seniorov. Občania starší ako 65 rokov si budú môcť nakúpiť v obchodoch od 9 do 12 hodín.
      • Ministerstvo zdravotníctva má za úlohu pripraviť návrh na reprofiliáciu nemocníc, kedy by sa 3 nemocnice venovali výlučne liečbe ochorenia COVID-19. Jedna by mala byť na západe, východe a strede krajiny. Súčasne vláda rozhoduje o kúpe 200 000 testov, ktoré ochorenie koronavírusom skutočne odhalia. Nejde o rýchlotesty, o ktorých sa v médiach veľa hovorilo.
      • Ministerstvo zdravotníctvo ďalej určí, ktoré lieky či osobné ochranné prostriedky sú na zabezpečenie riadneho chodu nevyhnutné, a bez ktorých nemocnice a ambulancie nemôžu vykonávať potrebné úkony. Na tie bude vydaný zákaz vývozu, čím predídeme problému, aký sa vyskytol pri rúškach a respirátoroch, ktorých bolo svojho času nedostatok.
      • Povinnosť vykonávať preventívne zdravotné prehliadky bude posunutá.
      • MZ SR a poisťovne budú rokovať o garantovaní minimálnej výšky príjmu pre ambulantný sektor, a to výške 75 % mesačného priemeru za posledný rok.
      • Vzhľadom na to, že seniori sú najzraniteľnejšou a najohrozenejšou skupinou v spoločnosti, pre zariadenia sociálnych služieb platí núdzový stav. ÚVZ SR činnosť denných stacionárov uzavrie a prísny epidemiologický režim vydá pre sociálne zariadenia. Návštevy rodinných príslušníkov ostávajú aj naďalej zakázané.
      • Školy a školské zariadenia budú zatvorené do odvolania, odhaduje sa však, že minimálne do polovice mája. V prípade, že sa študenti nevrátia do škôl do 1. júna, dostanú maturitné vysvedčenie, ktoré by zodpovedalo priemeru z posledných troch vysvedčenie.
      • Kým budú školy a školské zariadenia zatvorené, ruší sa bezplatná železničná doprava pre študentov. Cieľom je zamedziť presunu mladých ľudí s lákavým benefitom v podobe bezplatného lístka.
      • Riaditeľ RTVS bol vládou SR požiadaný, aby zabezpečil vysielanie svätej omše v čase o 18:00 hodine, rovnako aj vysielanie vyučovacích slotov pre základné školy.
      • V skrátenom legislatívnom konaní sa príjme legislatíva, aby bol štát oprávnený využívať dáta od mobilných operátorov. Minister dopravy má s mobilnými operátormi vyrokovať zasielanie cielených správ na skupiny ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia

      Aktualizácia 21. 3. 2020: Porušovanie celoštátnej karantény môže vyústiť v zákaz vychádzania

      K dnešnému dňu má Slovenská republika už 178 nakazených. Otestovaných už bolo 3 157 ľudí. Pozitívnou správou je, že evidujeme už prvých vyliečených pacientov, ktorí sú už v domácom prostredí.

      Slovenská republika zatiaľ nemá žiadne úmrtie. Musíme teda dúfať, že si tento stav udrží čo najdlhšie. K tomu napokon slúžia všetky striktné opatrenia, ktoré slovenská vláda zaviedla. Bohužiaľ, nie všetci občania si uvedomujú závažnosť situácie a sústavne vládne nariadenie porušujú. Takéto nezodpovedné správanie prispieva k šíreniu ochorenia a reakciou na ne môže byť absolútny zákaz vychádzania.

      Čo by to znamenalo? Slovensko by tak bolo úplne „mŕtve“. Ide o úplne krajné riešenie, po ktorom by vláda siahla v prípade, že by ľudia aj naďalej obchádzali vládne nariadenia, tak ako sa tomu deje aj v túto chvíľu. Ľuďom by bolo zakázané chodiť von a fungovala by len základná infraštruktúra. V Českej republike je situácia ešte viac vyhrotená. Všetci obyvatelia v obci Litovel sú v karanténe a majú prísny zakáz túto obec opúšťať. Niektorí ale prišli na spôsob, ako toto nariadenie obísť a začali obchádzať cez susednú obec, ktorej sa nariadenie netýka. Iniciatíva IT odborníkov COVID19CZ dala dokopy dáta, ktoré ukázali, že až polovica ľudí nedodržiava povinnú karanténu

      Aktualizácia 20. 3. 2020: Špeciálna otváracia doba pre penzistov a prejav prezidentky

      S účinnosťou od 19. 3. 2020 sa potravinové reťazce Kaufland a Lidl rozhodli, že umožnia prednostné nakupovanie pre všetkých seniorov, a to v čase medzi 13:00 a 14:30. Nakoľko nejde o oficiálne nariadenie vlády, zabezpečenie tohto opatrenia bude mimoriadne náročné. Obe firmy apelujú na svojich zákazníkov a žiadajú ich o spolupatričnosť a ohľaduplnosť v týchto ťažkých časoch. Oficiálne vyjadrenie môžete nájsť aj na ich facebookových stránkach.

      Prezidentka Zuzana Čaputová sa k pandémii už viackrát vyjadrila, jej najnovší postoj k situácii si môžete pozrieť na tomto odkaze.

      Aktualizácia 18. 3. 2020: Povinné rúška, núdzový stav pre celé zdravotníctvo, ale aj nové opatrenia

      Počet nakazených ďalej rastie, k dnešnému dňu máme v Slovenskej republike 105 potvrdených prípadov koronavírusom. Vo svetle posledného vývoja vláda siahla k ďalšiemu sprísneniu opatrení.

      • Núdzový stav sa rozširuje: zajtrajším dňom, teda od 19.3.2020, bude núdzový stav na Slovensku rozšírený na celý sektor zdravotníctva. Opatrenie sa bude týkať všetkých zariadení bez ohľadu na vlastníctvo. Vzťahovať sa tak bude na držiteľov povolenia s prevádzkou ústavnej zdravotnej starostlivosti, ambulancií záchrannej zdravotnej služby a dopravnej zdravotnej služby.
      • Povinné zakrývanie tváre: viaceré mestá pristupujú k povinnosti nosenia rúšok alebo iných ochranných prostriedkov na nose a ústach a vyslovene zakazujú vstup do MHD bez ich použitia. Vláda si je vedomá pretrvávajúceho nedostatku rúšok a respirátorov, je preto možné siahnuť aj po prostej šále alebo šatke. Prípustné je samozrejme aj použitie aj podomácky vyrobeného rúška.

      Slovenská vláda už skôr avizovala, že ak ľudia nebudú pristupovať k ohláseným opatreniam zodpovedne, bude nútená opatrenia sprísňovať. Povinné nosenie rúška je tak reakciou na benevolentné správanie niektorých spoluobčanov, ktorí nerešpektujú zákazy spojené s vyhlásením celoštátnej karantény

      Vláda ľuďom umožňuje okrem nutných ciest tiež zdravotné prechádzky do lesa alebo parku. Na tie si však môžu vyjsť iba osoby zo spoločnej domácnosti. Na zdravotnej prechádzke sa ľudia nesmú zhlukovať do väčších skupín. Aj v prírode platí, že by ľudia mali dodržiavať odporúčané odstupy rovnako ako v supermarketoch, lekárňach, u lekára, na úradoch atď.

      Osobám, ktoré sú v karanténe, nebude Slovenská pošta doručovať žiadne listové zásielky ani balíky. Doručovateľ v schránke nechá automaticky oznámenie o ich uložení v podobe žltého papierika.

      Európska únia pristúpila k opatreniu, ktorým uzatvára svoje vonkajšie hranice po dobu 30 dní. Zhodli sa na tom prezidenti a premiéri členských štátov po viac ako 3-hodinovej videokonferencii. Súčasne sa dohodli na zabezpečení plynulého chodu pri preprave liekov a potravín.

      Nedostatok rúšok zdvihol ohromnú vlnu solidarity

      Epidémia koronavírusom naberá na sile. K dnešnému dňu máme už 105 potvrdených prípadov nákazy Covid-19. Situácia je o to vážnejšia, že je v Slovenskej republike nedostatok rúšok, a to nielen pre bežných občanov, ale hlavne pre zdravotníkov a bezpečnostné zložky, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v týchto kritických dňoch. K noseniu rúšok vyzývajú občanov prepravcovia, obchodníci, známe osobnosti aj politici. Do MHD sa vo väčšine krajov už bez rúška nedostanete.

      Slovenská vláda neustále uisťuje, že rúška a respirátory sú na ceste a tento výpadok sa čoskoro vyrieši. Niektoré nemocnice by mali dostať zásoby už v najbližších dňoch, prvá várka, presne 20-tisíc nových antibakteriálnych rúšok, odchádza dnes zo slovenskej firmy v Bánovciach nad Bebravou. Každým dňom ich bude navyše pribúdať až 40-tisíc, vďaka čomu by ich mali obdržať aj ostatné zdravotnícke zariadenia.

      Slovenská verejnosť na dodávky rúšok nečakala. Už niekoľko dní kolujú po internete návody na to, ako si ušiť alebo vyrobiť rúšku doma. Kto vie šiť, šije pre rodinu a známych, ale aj pre domovy dôchodcov a nemocnice, predavačov a všetkých, ktorí sú v prvej línii. Do akcie sa zapojili tiež divadlá a rad slávnych osobností, návrhárov a tiež súkromných firiem, ktoré dočasne za účelom výroby ústeniek zmenili výrobu. Aj keď ústenky pred nákazou neochránia, ich plošné nosenie môže zmierniť prenos choroby. Platí jednoduché pravidlo: Moja ústenka ochráni teba. Tvoje ústenka ochráni mňa. Preto je žiaduce nosiť aj vlastnoručne vyrobenú rúšku, prípadne šatku, nákrčník alebo šál.

      i

      Návod na výrobu domáceho rúška či masky nájdete aj v našom článku Ako vyrobiť rúšku (NÁVOD).

      Veľmi krásnym príkladom solidarity je tiež aktivita študentov, ktorí strážia deti zamestnancov brnianskej Fakultnej nemocnice. Vždy dvaja študenti sa starajú o skupinky 10 – 12 detí. Hrajú s nimi doskové hry, kreslia si a vymýšľajú im program. Študenti pomáhajú tiež na odberových miestach. Záujem o dobrovoľníctvo prekvapil aj samotného rektora Masarykovej univerzity Martina Bareša.

      17. 3. 2020: Hraničný priechod s Poľskou republikou zatvorený

      Slovenská republika dnes od 12:00 uzatvára hraničné priechody aj so severným susedom, teda Poľskou republikou. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Výsledkom bolo, že poľská strana ohlásila, že v prevádzke bude mať zatiaľ dva priechody. Práve na tie bude presmerovaná kamiónová aj osobná doprava. Menovite ide o Trstenú a Vyšný Komárnik. Ostatné priechody budú zatvorené. Bližšie informácie sa dočítate na tomto odkaze.

      16. 3. 2020: Vláda vyhlásila núdzový stav pre celú Slovenskú republiku

      Vzhľadom na vývoj situácie, kedy pribúdajú desiatky nakazených denne, prikročila Slovenská vláda k doteraz najdrastickejšiemu opatreniu. Dnes vláda vyhlásila núdzový stav pre celú Slovenskú republiku, zatiaľ len pre oblasť zdravotníctva. Čo to presne znamená a ako bude náš bežný život vyzerať v nasledujúcich dňoch?

      Osoby, ktoré na území Slovenskej republiky nemajú trvalý alebo prechodný pobyt, teda predovšetkým cudzinci, sa na územie SR nedostanú.

      Všetky osoby na území nášho štátu by sa mali zdržiavať čo najviac v mieste svojho bydliska. Zamestnávatelia by mali čo najviac umožňovať prácu z domova. Úplné znenie  Uznesenia vlády Slovenskej republiky nájdete na tomto odkaze.

      Výnimky pre zákaz voľného pohybu osôb plus ďalšie dôležité opatrenia:

      • Občania SR žijúci v pohraničí do vzdialenosti 30 km od slovenských hraníc s trvalým alebo prechodným pobytom v pohraničí, sú oprávnení cestovať za prácou na územie SR (je nutné mať pri sebe potvrdenie od zamestnávateľa),
      • občania SR žijúci na SR, ktorí dochádzajú do zahraničia za prácou, ostanú buď doma, alebo v krajine, v ktorej pracujú (s výnimkou tých, ktorí pracujú v oblasti zdravotníctva a ošetrovateľstva v pohraničí),
      • osoby, ktoré na území SR nemajú trvalý alebo prechodný pobyt, teda z drvivej väčšiny cudzinci, sa na územie SR nedostanú,
      • povinná 14-dňová karanténa pre všetkých, ktorí sa vrátia zo zahraničia,
      • povinná karanténa sa nevzťahuje na vodičov komerčnej nákladnej dopravy, vodičov menších vozidiel (do 3,5 tony) s nákladom, ktorí sa preukážu CMR dokladom, pilotov, rušňovodičov, strojvodcov, zdravotníkov, zamestnancov pohrebných služieb a námorníkov za presne daných podmienok uvedený na webe Úradu verejného zdravotníctva,
      • zatvorené budú všetky medzinárodné letiská, rovnako je zastavená je medzinárodná vlaková a autobusová doprava (výnimka pre dopravu je cargo),
      • do 30.03.2020 ostávajú zatvorené aj školské zariadenia, sociálne a kultúrne zariadenia, lyžiarske strediská aj wellness centrá a aquaparky.

      Ako bude vláda pristupovať k daňovým priznaniam?

      Ministerstvo financií, menovite Ladislav Kamenický, vo svojej tlačovej správe z 13. 3. 2020 uvedlo: „Termín 31.máj je nateraz daný. Ak by bola situácia veľmi vážna sme pripravení reagovať na akékoľvek zmeny. Stále komunikujeme aj s kolegami z EÚ o možných opatreniach. Podľa informácií z Bruselu, má Slovensko momentálne druhé najprísnejšie opatrenia spomedzi krajín EÚ v boji proti koronavírusu.“

      Ministerstvo financií SR a Finančná správa SR pristupujú k opatreniam, ktoré obmedzujú osobný kontakt na daňových úradoch a na poštách v súvislosti so šírením koronavírusu.

      Opatrenie sa však nevzťahuje na platiteľov DPH, právnické osoby zapísané v obchodnom registri a fyzické osoby podnikatelia. Tí komunikujú s finančnou správou elektronicky a majú tak iné možnosti komunikácie ako osobný kontakt. Daňovníci majú navyše zákonnú možnosť si podanie daňového priznania odložiť.

      Daňovníci, pre ktorých elektronická komunikácia s finančnou správou nie je povinnosťou (tzv. nepodnikatelia), budú mať možnosť podať daňové priznania a uhradiť daň z príjmu do 31. mája 2020. Žiadne sankcie si finančná správa uplatňovať nebude. Celkovo ide o približne 350 tisíc daňovníkov.

        Vláda rozhodla uzavrieť obchody, zákaz sa nevzťahuje na e-shopy

        Slovenská vláda rozhodla o zavedení ďalších opatrení kvôli koronavírusu. Zákaz sa netýka predajní potravín, pohonných hmôt, hygienického tovaru, lekární, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, novín a časopisov, tabakových výrobkov a predaja cez internet. Úplný zoznam výnimiek v roletke nižšie. Predaj Alza.sk nebude nariadením postihnutý, predajne sú otvorené  podľa štandardnej otváracej doby.

        Zoznam obchodov, ktorých sa zákaz týka a ktoré majú výnimku

        Vláda SR zakazuje s účinnosťou od 16. marca 2020 od 6:00 hod. na obdobie 14 dní maloobchodný predaj a predaj služieb v prevádzkach, s výnimkou týchto predajní:

        • potravín, mäsa, chleba a pečiva, ovocia a zeleniny, predajní potravín na osobitné výživové účely pre dojčatá a malé deti a predajní potravín na osobitné lekárske účely,
        • lekární, predajní a výdajní zdravotníckych pomôcok,
        • drogérie,
        • čerpacích staníc pohonných hmôt a palív,
        • novín a tlačovín,
        • s krmivom pre zvieratá a veterinárnych ambulancií,
        • prevádzok telekomunikačných operátorov,
        • prevádzok verejného stravovania a stánkov s rýchlym občerstvením,
        • prevádzok poštových, bankových a poisťovacích služieb,
        • prevádzok internetových obchodov (eshop) a donáškových služieb.

        Informácie o otváracej dobe pobočiek Alza.sk

        • Máme otvorené všetky pobočky! Prijali sme všetky opatrenia, aby sme eliminovali akékoľvek nebezpečenstvo.
        • Zrýchľujeme zavážanie AlzaBoxov! Vieme, že sú stále preplnené, pracujeme na tom aby bola ich kapacita navýšená.
        • V Bratislave zvyšujeme kapacitu našej expresnej dopravy až do dverí AlzaExpres. Pri platbe vopred sa dá celé odovzdanie vybaviť „bezkontaktne“.

        S účinnosťou od 16. marca 2020 od 6:00 hod. sa na obdobie 14 dní zakazuje prítomnosť verejnosti v prevádzkach verejného stravovania a stánkov s rýchlym občerstvením; tento zákaz sa nevzťahuje na predaj mimo prevádzku stravovacích služieb (napríklad prevádzky rýchleho občerstvenia s výdajným okienkom alebo predaj pokrmov so sebou bez vstupu do prevádzky).

        S účinnosťou od 16. marca 2020 od 6:00 hod. sa na obdobie 14 dní nariaďuje prevádzkovateľom obchodného domu, aby nezatvorili prevádzky uvedené vyššie.

        Aktualizácia 14. 3. 2020: Situácia sa vyhrocuje. Vláda vyhlásila mimoriadny stav

        V Slovenskej republike začali nakazení pribúdať pozvoľna. Počet osôb nakazených novým typom koronavírusu je 30. Vzhľadom na aktuálny vývoj situácie vyhlasuje slovenská vláda mimoriadny stav.

        Vláda sa rozhodla pristúpiť k razantnejším opatreniam v snahe zamedziť šírenie koronavírusu v spoločnosti, a predísť tak skokovému nárastu počtu nakazených. Premiér Peter Pellegriny oznámil:„Situáciu nepreceňujeme, ale ani nepodceňujeme. Na základe vývinu situácie súvisiacej s koronavírusom sme na dnešnom rokovaní vlády rozhodli, že zajtrajším dňom od 6:00 hod. bude na Slovensku vyhlásená mimoriadna situácia.“

        Čo pre nás vyhlásenie mimoriadneho stavu znamená? Zatiaľ na 14 dní sa zakazuje organizovanie akýkoľvek divadelných, hudobných, filmových a iných predstavení, spolkové, kultúrne a náboženské, tanečné, tradičné a iné akcie. Zakázané sú tiež výstavy, ochutnávky, rôzna zhromaždenia, trhy a veľtrhy. Jednoduchšie povedané, všetky zhromaždenia s vyším počtom ľudí. Tieto opatrenia sa nevzťahujú len na schôdze a zhromaždenia ústavných orgánov, súdov, orgánov verejnej moci a iných verejných osôb.

        Zavedené sú dočasné kontroly na všetkých hraničných priechodoch, s výnimkou Poľskej republiky, kde sa situácia bude priebežne monitorovať. Svoje brány sú nútené uzavrieť tiež bary, voľnočasové zariadenia a priestory (lyžiarske strediská, wellness centrá, fitnescentrá, zábavné parky a aquaparky. Obchodné centrá budú mať obmedzenú prevádzku. Platí tiež zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk. Aktuálne správy týkajúce sa vyhlásenia mimoriadneho stavu môžete sledovať napríklad tu.

        Stále platí, že základným preventívnym opatrením je dôkladná hygiena. Umývajte si ruky častejšie a dôkladnejšie, než ste zvyknutí. Nezabudnite tiež pravidelne čistiť svoj mobilný telefón, klávesnicu, myš a ďalšiu elektroniku, na ktorú často siahate. Vírusy a baktérie môžu na týchto prístrojoch prežívať aj niekoľko dní! Pokiaľ všetky hygienické odporúčania svedomito dodržiavate, ale chceli by ste pre svoje zdravie urobiť ešte niečo navyše, môžete si zaobstarať čističku vzduchu. Čističky nielen skvalitňujú vzduch, ktorý dýchate, ale dokážu zachytiť aj alergény, baktérie a vírusy.

        Aktualizácia 12. 3. 2020: Na Slovensku sa zatvárajú všetky školy a školské zariadenia

        K dnešnému dňu majú potvrdené prípady nákazy koronavírusom všetky štáty Európskej únie. Najväčší počet nakazených je v Taliansku, kde sa nakazilo už 10 149 osôb a z toho 631 osôb zomrelo. Skokový nárast počtu nakazených zaznamenalo tiež Francúzsko, Nemecko a Španielsko.

        Vzhľadom na situáciu zavádza Bezpečnostná rada štátu ďalšie preventívne opatrenia, ktoré majú zamedziť šíreniu nákazy na území Slovenskej republiky. Premiér Peter Pellegriny na dnešnej tlačovej konferencii oznámil, že sa rušia všetky spoločenské, kultúrne a športové podujatia. Ďalej tiež zavrel všetky základné, stredné a vysoké školy. Niektoré materské školy zostávajú otvorené.

        Školy budú zatvorené až do odvolania. Nie je vylúčené, že môžu byť zatvorené aj na mesiac. Rodičia detí do 10 rokov majú nárok na ošetrovateľské voľno, ktoré po dobu dvoch týždňov uhrádza štát. Pre mnohé profesie môže byť riešením práca z domu. Vládni predstavitelia už pred časom nabádali zamestnávateľov, aby zamestnanci, ktorým to ich pracovná náplň umožňuje, pracovali na home office.

        Aktualizácia 12. 3. 2020: Povinná karanténa pre všetkých, ktorí sa vracajú zo zahraničia

        K dnešnému dňu je v Slovenskej republike 16 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Vzhľadom na to, že väčšina infikovaných osôb sa nakazila v zahraničí, zavádza slovenská vláda plošné opatrenia. V súčasnej dobe je približne 8 000 slovenských občanov na dovolenke na území Talianska. Účelom tohto opatrenia je zabrániť nekontrolovateľnému šíreniu ochorenia.

        Všetci, ktorí sa od 13. marca vrátia zo zahraničia do Slovenskej republiky, majú povinnosť nahlásiť sa svojmu lekárovi. Rozhodol o tom Ústredný krízový štáb SR. Ľudia sa majú ohlásiť telefonicky alebo písomne. Lekár celú situáciu vyhodnotí a nariadi dvojtýždňovú karanténu. Novo osobám, ktorým je nariadená karanténa, hrozí veľmi vysoká peňažná pokuta za jej porušenie, a to až 1 659 €. Oznámil to premiér Peter Pellegriny na tlačovej konferencii.

        Osoby, ktoré budú musieť byť v karanténe, majú nárok na nemocenskú. Zamestnávatelia by tiež mali umožniť prácu z home office, pokiaľ je to možné. Vláda tiež hovorí o vytvorení programov, ktoré by mali pomôcť kompenzovať podnikateľom straty, ktoré im vznikli v súvislosti so zavedenými opatreniami.

        Koronavírus na Slovensku je síce realitou, ale rozhodne to neznamená, že teraz môžete naplno začať panikáriť. Dodržujte odporúčania lekárov, ktoré sa týkajú predovšetkým starostlivého umývania rúk a dostatočného príjmu vitamínov. Vyhýbajte sa rizikovým oblastiam a správajte sa zodpovedne. Stále platí, že nie je nutné robiť si zásoby jedla na sto rokov dopredu. Pokiaľ vo vás ale predsa len hlodá červíček „čo by, keby“ a ryža ani cestoviny už na vás nezostali, vyriešte to šalamúnsky. Nikam nebežte a objednajte si zdravé trvanlivé potraviny alebo tyčinky. Pochutnáte si, zasýtia vás a ako bonus nemusíte nič variť.

        Aktualizácia 8. 3. 2020: Čína pomaly a iste obnovuje výrobu

        Koronavírus veľmi citeľne ochromil čínsku ekonomiku. V postihnutých oblastiach sa výroba obmedzila natoľko, že sa znateľne znížili emisie oxidu dusíka a uhlíka. Počas februára sa emisie znížili o celých 35 %. Najnovšie satelitné zábery však potvrdzujú ich opätovný nárast. Ľudia sa teda vracajú do práce a Čína opäť začala vyrábať.

        Už teraz je jasné, že vplyvy nákazy koronavírusu najviac pocítia malí podnikatelia. Ľudia boli nútení na dlhé týždne zostať doma. Vzhľadom na to, že v Číne boli v karanténe milióny ľudí, mnoho menších podnikateľov sa ocitlo na hranici bankrotu. Zatvorili sa obchodné centrá, reštaurácie, kiná, divadlá. V strate sú aj prevádzkovatelia služieb. Vo februári tiež rekordne stúpol počet nevybavených objednávok.

        Obchodníci sa snažia podporiť tržby zľavami. Tie sú tak najvyššie za posledných osem rokov. Niet pochýb o tom, že koronavírus spôsobil Číne obrovské ekonomické škody. Takmer 6 % spoločností v sektore služieb reálne hrozí bankrot.

        Koronavírus má dopad na svetovú ekonomiku, Slovensko a Česko nevynímajúc. SNB aj ČNB je v prognózach skôr optimistická, zatiaľ čo agentúra Bloomberg si myslí, že aktuálna situácia v Číne bude mať na Českú a Slovenskú republiku väčší vplyv ako na iné európske krajiny. Argumentuje tým, že naše ekonomiky sú viac závislé od dovozu komponentov a tovaru z Číny. Ekonomický rast Českej aj Slovenskej republiky spomaľuje. Zatiaľ však nie je jasné, ako sa na ňom podpíše epidémia koronavírusu na území pevninskej Číny. Viac informácií o vplyve koronavírusu na českú ekonomiku získate tu.

        i

        Kvôli koronavírusu Google zrušil pravidelnú konferenciu I/O v Mountain View v Kalifornii. Viac sa dočítate v článku Google kvôli koronavírusu ruší I/O.


        Aktualizácia 7. 3. 2020: Slovensko má prvý potvrdený prípad nákazy koronavírusu

        V piatok 6. marca sa zoznam štátov s výskytom koronavírusu rozšíril o jedného člena. Slovenská republika hlási prvý pozitívny výsledok testov. Vzhľadom na situáciu, ktorá panuje v severnom Taliansku, bolo len otázkou času, kedy sa koronavírus objaví aj u nás.

        Katastrofické scenáre nechajme bokom. Nakazeným je 52-ročný pán, ktorého syn bol pred niekoľkými dňami v Taliansku. Paradoxne u neho sa žiadne príznaky neprejavujú. Všetky osoby, ktoré sa dostali s infikovaným do kontaktu, sú v domácej karanténe.

        V súčasnej dobe nie je na vyhlásenie mimoriadneho stavu dôvod, pretože nejde o epidemický stav, ale len o ojedinelý prípad. Avšak rad nemocníc začal prijímať preventívne opatrenia a až do odvolania zakázali návštevy. K podobnému kroku boli vyzvané tiež domovy dôchodcov a strediská pre dlhodobo chorých.

        Svoje brány z preventívnych dôvodov zavreli aj niektoré univerzity, stredné školy aj základné v bratislavskom okrese.

        Koronavírus zasiahol s definitívnou platnosťou aj do diania Svetového pohára v biatlone, ktorý sa bude konať už tento týždeň v Novom Meste na Morave. Bezpečnostná rada štátu rozhodla, že akcia prebehne bez účasti divákov.

        Aktualizácia 28.2. 2020: Slovensko zachvátila iracionálna panika

        Koronavírus definitívne dorazil do Európy. Najviac zasiahnutá je oblasť severného Talianska, kde počet chorých stúpol na 821, z toho 21 osôb zomrelo. Väčší počet nakazených je tiež v Nemecku a Francúzsku. Nemecko má aktuálne 60 nakazených a Francúzsko 41. Vo Francúzsku zomreli na nákazu koronavírusom dvaja ľudia. Prvých nakazených hlási tiež Rakúsko a Chorvátsko. Aj keď je zrejmé, že počet nakazených bude aj naďalej stúpať a pravdepodobne sa vírus rozšíri aj do ďalších európskych krajín, nie je dôvod na paniku.

        Na Slovensku nie je k dnešnému dňu jediný potvrdený prípad nákazy koronavírusom. V domácej karanténe je len niekoľko pár osôb. Aj napriek tomu vzali Slováci (aj Česi) supermarkety útokom. Ľudia kupujú predovšetkým trvanlivé potraviny a konzervy. Nie je výnimkou, že platia aj 480 € za jeden nákup. Obdobná situácia panovala minulý týždeň v Taliansku, s tým rozdielom, že v Taliansku je počet nakazených najvyšší v Európe.

        Odborná verejnosť aj vládni predstavitelia sa snažia vzniknutú situáciu upokojiť. Lekári zdôrazňujú, že základným pravidlom ochrany je dodržiavanie osobnej hygieny. Tým myslia predovšetkým dôkladné umývanie a dezinfekciu rúk. Tieto odporúčania platia nielen ako prevencia nákazy koronavírusom, ale aj v čase chrípkových epidémií. Umývanie rúk je jedným z najefektívnejších preventívnych opatrení. V domácom prostredí si stačí umývať ruky obyčajným mydlom. Dezinfekciu by ste mali použiť v prípade, že sa pohybujete dopravnými prostriedkami. Detailný popis a návod, ako si správne umývať ruky, ale aj iné užitočné rady, nájdete tu.

        Premiér Peter Pellegriny tiež vystúpil na tlačovej konferencii, kde nabádal občanov, aby nepanikárili, a uisťoval, že jedla je dosť a nie je nutné robiť si veľké zásoby. Pozitívne správy prichádzajú z Nemecka. Viceprezident Inštitútu Roberta Kocha, Lars Schaad, tvrdí, že väčšina nakazených má mierny priebeh ochorenia. Z Číny zase hlásia najnižší počet nakazených od januára.

        Aktualizácia 24. 2. 2020: Taliansko zatvára kvôli koronavírusu školy a izoluje celé mestá. Ľudia vykupujú supermarkety

        Taliansko sa potýka so šíriacim sa koronavírusom. Ako reakciu na rastúci počet nakazených ruší v piatich regiónoch vrátane Lombardie a Benátska športové aj kultúrne akcie, izoluje celé mestá a na týždeň tiež uzatvára všetky školy. Nebudú sa teda hrať ani futbalové zápasy Série A. Benátky tiež zrušili turistami veľmi obľúbený tradičný karneval. Talianski lekári hlásia 219 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, z toho 6 pacientov na následky infekcie zomrelo.

        Talianska vláda robí všetko preto, aby zabránila ďalšiemu šíreniu nebezpečnej choroby. V sobotu 22. 2. nariadila obmedzenia verejného života v jedenástich mestách v provincii Lodi. Tieto mestá sú považované za ohniská nákazy. Pod hrozbou pokuty či trestného stíhania je prísne zakázané tieto mestá opustiť či do nich vstúpiť. Zakázané je tiež zhromažďovanie na verejných miestach vrátane demonštrácií. Je obmedzená premávka úradov a bánk a od pondelka sú zatvorené aj všetky školy.

        Život v týchto mestách utíchol. Na uliciach nie je ani noha, obchody sú zatvorené a supermarkety zívajú prázdnotou, pretože ľudia vykúpili všetko od dezinfekčných prostriedkov cez potraviny až po krmivo pre mačky a psy. Všetci, ktorí prišli do styku s nakazenými, sú v karanténe.

        Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) poslala do Talianska svoj tím, aby skúmali, ako sa vírus šíri, a pomohli ho zastaviť. Podrobnejšie informácie o šíriacej sa nákaze v Taliansku a aktuálnom vývoji situácie v ostatných krajinách nájdete tu.

        Aktualizácia 21. 2. 2020: koronavírus a jeho vplyv na svetovú ekonomiku

        Šíriaca sa nákaza koronavírusom na území pevninskej Číny má negatívny dopad na priemysel a obchod. Spoločnosti, ktoré sú priamo závislé od dodávok z Číny, musia riešiť výpadky vo výrobe. Týka sa to predovšetkým Applu, Fiatu Chrysler alebo Airbusu. Spoločnosť Apple už 17. februára oznámila, že nedokáže splniť ciele tržieb, ktoré si stanovila na druhý finančný štvrťrok. S ohľadom na zdravie zamestnancov dochádza k obnoveniu výroby po oslavách čínskeho nového roka veľmi pozvoľna. Celosvetová ponuka produktov Apple bude obmedzená.

        Automobilka Fiat Chrysler Automotive musela dočasne uzatvoriť továreň v Srbsku, pretože chýbajú súčiastky, ktoré sa vyrábajú v Číne. Výrobca lietadiel Airbus dočasne uzavrel svoju továreň v Číne ako reakciu na odporúčanie čínskej vlády, že by mali zamestnanci pracovať z domu a do práce dochádzať čo najmenej.

        Slovenské firmy sa tiež začínajú stretávať s následkami epidémie koronavírusom. Viaznu dodávky niektorých materiálov a tovaru. Problém budú mať v blízkej dobe odberatelia elektronických súčiastok.

        Aj niektoré slovenské či české hokejové kluby pociťujú následky epidémie koronavírusom. Hrozí im, že budú mať nedostatok hokejok. Hokejky značky CCM a Bauer sa vyrábajú v Číne. Podrobnejšie informácie o tom, ako epidémia koronavírusom ovplyvňuje svetovú ekonomiku, nájdete tu.

        Aktualizácia 18. 2. 2020: koronavírus dorazil do Afriky

        V piatok 14. 2. 2020 potvrdila egyptská ministerka zdravotníctva Hala Zayed prvý prípad nákazy koronavírusom v Afrike. Nakazený muž je čínskej národnosti a nevykazoval žiadne fyzické symptómy. Bol však testovaný na káhirskom medzinárodnom letisku v rámci preventívnych prehliadok. Ministerstvo zdravotníctva ihneď informovalo WHO (Svetová zdravotnícka organizácia).

        Infikovaný pacient bol prevezený do nemocnice v Marsa Matrouh (Severné pobrežie Egypta), kde bude v karanténe 17 dní (o 3 dni dlhšie, než odporúča WHO). Nemocnica môže prijať až 800 pacientov. Všetky osoby, ktoré s infikovaným mužom prišli do kontaktu, boli testované. Výsledok bol negatívny. Avšak budú aj naďalej monitorovaní po dobu 15 dní. Egyptská ministerka tiež uviedla, že došlo k dezinfekcii miest, kde sa nakazený pohyboval.

        Extrémne preventívne opatrenia sú v Afrike nutnosťou. Obavy z rozšírenia vírusu na čiernom kontinente sú plne oprávnené. Otázkou zostáva, či sú aj ostatné africké krajiny na príchod koronavírusu pripravené.

        Aktualizácia 13. 2. 2020: Kvôli koronavírusu sa tento rok nebude konať MWC 2020

        Koronavírus nemá na svedomí len nakazených a obete na ľudských životoch, ale aj rušenie radu športových či technologických akcií. Jedna taká, veľtrh mobilných technológií MWC 2020, každoročne organizovaná vo februári v Barcelone, sa tento rok konať nebude. Informujeme o tom v novinke Veľtrh MWC 2020 v Barcelone sa tento rok ruší kvôli obávam z koronavírusu (NOVINKA).

        Usporiadatelia pristúpili k tomuto kroku potom, čo účasť na technologickom sviatku už v minulých dňoch odrieklo niekoľko spoločností ako LG, Sony, Amazon alebo NVIDIA. Na MWC každoročne zavíta až 100 tisíc návštevníkov a mnoho z nich pochádza tiež z Číny. A vystavovatelia nechcú riskovať nakazenie svojich zamestnancov.

        Verejnosť o technologické novinky z veľtrhu nepríde, pretože ich spoločnosti predstavia neskôr na iných akciách. Negatívne ale zrušenie veľtrhu zrejme pocíti miestna ekonomika. Hotely, reštaurácie, turistické miesta aj zamestnanci veľtrhu nepochybne prídu o nemalé zisky.

        Koronavírus vo svete (NEAKTUÁLNE)

        Koronavírus vo svete

        Nový typ koronavírusu s názvom COVID-19 je k dátumu 13. 5. 2020 rozšírený už v 213 krajinách a teritóriách naprieč celým svetom. Celkovo je potvrdených 4 394 058 prípadov nákazy, z toho 295 651 osôb chorobe podľahlo a 1 636 843 bolo úspešne vyliečených. Medzi najviac zasiahnuté krajiny patrí USA s 1 417 398 potvrdenými prípadmi, ďalej Španielsko s 271 095 prípadmi, Rusko s 242 271 potvrdenými prípadmi, Veľká Británia s 229 705 osobami, Taliansko s 222 104 potvrdenými prípadmi.

        i

        COVID-19 – štatistiky prehľadne a aktuálne

        Aktuálne informácie a situáciu ohľadom koronavírusu môžete sledovať prostredníctvom nespočetných webových stránok. Za našu redakciu môžeme odporučiť web worldometers.info/coronavirus/ alebo interaktívnu mapu coronavirus.jhu.edu, ktorá bola vytvorená na Johns Hopkins University a umožňuje prehľadne sledovať počty potvrdených/uzavretých prípadov koronavírusom v jednotlivých štátoch.

        Dňa 11. 3. 2020 bol COVID-19 označený Svetovou zdravotníckou organizáciou za globálnu pandémiu. Väčšina Európy, vrátane Slovenskej republiky, prijíma v reakcii na toto vyhlásenie a rýchlosť šírenia koronavírusu najrôznejšie bezpečnostné opatrenia.

        koronavírus vo svete; 2020; aktuálne

        Koronavírus v Taliansku

        Taliansko sa po dlhých mesiacoch urputného boja s koronavírusom dostáva do „druhej fázy“. Návrat k normálnemu spôsobu života, na ktorý boli Taliani zvyknutí, sa samozrejme zatiaľ nekoná. Cieľom tejto druhej fázy je naučiť sa s vírusom žiť. Prvou pozitívnou lastovičkou je fakt, že sa do práce vrátilo 4,5 milióna pracovníkov a obnovila sa priemyselná a poľnohospodárska výroba. Taliani tiež konečne môžu s rúškami navštíviť svojich príbuzných vo svojom regióne. Voľný pohyb osôb je ale stále obmedzený. Zatvorené zostávajú obchody, kaderníctva, reštaurácie a deti a študenti sa vrátia do škôl až v septembri. Aktuálne je v Taliansku 231 732 nakazených a 33 142 osôb nákaze podľahlo.

        Taliansko COVID-19 – aktuálne

        • Počet prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku môže byť až desaťkrát vyšší, než bolo oznámené. Zdroj: www.usnews.com.
        • Taliansko zaznamenalo menší nárast prípadov nákazy druhý deň po sebe. Zdroj: nypost.com.
        • Zdôvodnenie, prečo je úmrtnosť na nový koronavírus v Taliansku tak vysoká. Zdroj: www.aljazeera.com.
        • Taliansko zatvára po vyhlásení WHO drvivú väčšinu obchodov. Zdroj: www.bbc.com.
        • Taliansko potvrdilo takmer 250 obetí koronavírusom za iba 24 hodín. Zdroj: www.nbcnews.comr.
        • Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku prekonal hranicu 17 tisíc. Zdroj: thehill.com.
        • Viac ako 60 miliónov obyvateľov Talianska je uväznených pod hrozbou šírenia nákazy koronavírusom. Zdroj: www.latimes.com.
        Koronavírus vo svete; 2020; aktuálne

        Koronavírus v Rakúsku

        Rakúsko patrí ku krajinám, ktoré zaviedli prísne karanténne opatrenia vrátane uzatvorenia hraníc medzi prvými. Rakúšania epidémiu koronavírusu zvládli, a tak tiež medzi prvými začali s postupným uvoľňovaním vládnych opatrení. K prvej fáze pristúpili hneď po Veľkej noci 14. apríla. Od 15. mája otvoria aj reštaurácie a bary. Deti sa vráti do škôl 18. 5. Pohyb cez hranice bude aj naďalej obmedzený. V súčasnej dobe sa rokuje o plnom otvorení hraníc pre Nemecko, Švajčiarsko, Česko a Slovensko. Počet pozitívnych prípadov k dnešnému dňu je 16 655, zomrelo 668 osôb.

        Rakúsko COVID-19 – aktuálne

        • Prehľadné zhrnutie najnovších informácií o koronavírusovej infekcii v Rakúsku. Zdroj: www.wien.info.
        • Ako rakúske lyžiarske stredisko „pomohlo“ so šírením koronavírusovej infekcie po celej Európe. Zdroj: edition.cnn.com.
        • Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Rakúsku presiahol 3 000. Zdroj: www.thelocal.at .
        • Rakúsko hlási prvú smrť v následku ochorenia koronavírusom. Zomrela 69-ročná žena, ktorá navštívila Taliansko a už skôr trpela zdravotnými problémami. Zdroj: www.channelnewsasia.com.
        • Rakúsko rozhodlo o ukončení kontaktnej výučby a plošnom uzavretí univerzít. Zdroj: www.timeshighereducation.com.
        • Zakázané sú v Rakúsku všetky vnútorné akcie s kapacitou väčšou ako 100 osôb a všetky vonkajšie akcie s kapacitou väčšou ako 500 osôb. Zdroj: www.wien.info.
        • Cestujúci prichádzajúci do Rakúska z rizikových oblastí sú povinní predložiť aktuálne (nie staršie 4 dni) lekárske potvrdenie o negatívnom výsledku testu na COVID-19. Zdroj: www.austria.info.
        koronavírus vo svete; 2020; aktuálne

        Koronavírus v Nemecku

        Nemecko je ďalšou európskou krajinou, ktorá epidémiu koronavírusu zvláda, a to aj napriek tomu, že počet nakazených spočiatku rástol exponenciálne. Evidujeme 173 824 nakazených. Zdravotný systém bol na epidémiu veľmi dobre pripravený. Aj preto má Nemecko veľmi nízky počet úmrtí. Na nákazu zomrelo 8 570 osôb. Vďaka týmto dobrým výsledkom začalo Nemecko uvoľňovať zavedené opatrenia už 20. apríla. 11. mája prebehla druhá fáza uvoľňovania a ďalšia fáza bude nasledovať 20. mája. Deti sa do školy vrátili už 7. mája. V celej krajine aj naďalej platia prísne hygienické opatrenia.

        Nemecko COVID-19 – aktuálne

        • Denné aktualizácie ohľadom koronavírusovej infekcie v Nemecku. Zdroj: www.bundesgesundheitsministerium.de.
        • Napriek vysokému počtu nakazených osôb udržuje Nemecko veľmi nízku mieru úmrtnosti (menšia ako 0,5 %). Zdroj: www.bloomberg.com.
        • Nemecká kancelárka Angela Merkelová bola testovaná na nový typ koronavírusu s negatívnym výsledkom. Zdroj: www.aljazeera.com.
        • Nemecké aerolinky Lufthansa rušia 23 000 aprílových letov. Zdroj: https://www.deutschland.de.
        • V Nemecku sú zriaďované prvé drive-through stanice slúžiace na testovanie obyvateľov na prítomnosť koronavírusom. Zdroj: https://www.deutschland.de.
        • Kancelárka varuje, až 70 % obyvateľov Nemecka môže byť vystavených nákaze. Zdroj: https://www.thelocal.de.
        koronavírus vo svete; 2020; aktuálne

        Koronavírus v Číne

        Čína je považovaná za zdroj nákazy koronavírusu. Pôvod vírusu je stále predmetom špekulácií. Zdá sa ale, že Čínska ľudová republika má to najhoršie za sebou. V Číne boli tiež zavedené najprísnejšie karanténne opatrenia. Hermeticky uzavreté boli celé mestá čítajúce milióny obyvateľov. V súčasnej dobe je v Číne už len 70 aktívnych prípadov nákazy. Číňania sa pomaly a isto vracajú k normálnemu životu. Hrozba druhej vlny je však stále reálna, preto aj niekoľko mesiacov po vypuknutí epidémie dochádza v Číne k uzatváraniu miest, aby sa zamedzilo šíreniu vírusu.

        Čína COVID-19 – aktuálne

        • Zatiaľ čo svet neúnavne bojuje s koronavírusovou pandémiou, Čína začína s uvoľňovaním mesta Wuhan, kde COVID-19 vznikol. Zdroj: www.bbc.com.
        • Vojna slov medzi USA a Čínou týkajúca sa dezinformácií ohľadom koronavírusu eskaluje. Zdroj: edition.cnn.com .
        • Jeden z čínskych zdravotníckych expertov vyhlásil, že ak ostatné štáty budú konať, môže byť pandémia koronavírusu pod kontrolou v júni 2020. Zdroj: www.reuters.com.
        • Čína zmierňuje niektoré bezpečnostné opatrenia po tom, čo prezident Xi Jinping navštívil epicentrum. Zdroj: economictimes.indiatimes.com.
        • Počty nakazených v Číne klesajú, Taliansko a Južná Kórea ide opačným smerom. Zdroj: www.npr.org.
        koronavírus vo svete; 2020; aktuálne

        Koronavírus v Iráne

        Štatistiky z Iránu od počiatku vzbudzujú pochybnosti. Rovnako ako v prípade Číny alebo aj Ruska sú čísla jednou veľkou neznámou. Boj s koronavírusom v Iráne navyše komplikujú americké sankcie. Počty nakazených a zomrelých začali klesať. Vláda uvažuje, že sprístupnia mešity v oblastiach, kde sa nákaza koronavírusu nevyskytuje. Irán má viac ako 143 800 potvrdených prípadov nákazy.

        Irán COVID-19 – aktuálne

        • Iránsky vodca odmieta pomoc USA a podporuje konšpiračnú teóriu o cielenom vytvorení koronavírusovej infekcie. Zdroj: www.aljazeera.com.
        • Sankcie uvalené na Irán majú významný vplyv na šírenie koronavírusovej infekcie. Zdroj: www.nytimes.com .
        • Pohrebné jamy obetí koronavírusu v Iráne sú tak veľké, že ich možno vidieť dokonca aj z vesmíru. Zdroj: www.washingtonpost.com.
        • Bahrajn obviňuje Irán z „biologickej agresie“. Zdroj: www.aljazeera.com.
        • Irán žiada Medzinárodný menový fond o peniaze na boj proti koronavírusu. Zdroj: www.aljazeera.com.
        koronavírus vo svete; 2020; aktuálne

        Koronavírus v USA

        Spojené štáty americké situáciu okolo koronavírusy podcenili. Hoci mali časový náskok, túto výhodu nevyužili a so zavádzaním striktných opatrení dlho váhali. V počiatkoch sa koronavírus v USA šíril veľmi pomaly. Teraz ale situácia nabrala rýchly spád a k dnešnému dňu je USA najpostihnutejšou krajinou na svete. Počty nakazených rastú po tisícoch. Dnes ich evidujeme už 1 768 608 a 103 344 osôb chorobe podľahlo. Najpostihnutejší je štát New York a dá sa očakávať, že počet obetí bude v najbližších dňoch aj naďalej dramaticky rásť. USA ešte nedosiahlo vrchol epidémie, ale v niektorých štátoch už začali uvoľňovať prísne opatrenia.

        USA COVID-19 – aktuálne

        • WHO varuje, že USA sa môžu stať ďalším epicentrom globálnej koronavírusovej krízy. Zdroj: www.washingtonpost.com.
        • Ako sa z narodeninovej oslavy v Connecticute stal super šíriteľ koronavírusu na území USA? Zdroj: www.dailymail.co.uk.
        • Rozdelenie prípadov nákazy koronavírusom v jednotlivých amerických štátoch. Zdroj: edition.cnn.com.
        • Prezident Donald Trump vyhlásil v piatok pre celé Spojené štáty stav núdze. Zdroj: edition.cnn.com.
        • Spojené štáty americké zakázali vstup do krajiny všetkým cudzincom cestujúcim z Európy. Zdroj: edition.cnn.com.
        • Epidemiológ Marc Lipsitch z Harvardskej univerzity tvrdí, že 20 až 60 percent dospelej populácie v USA bude infikovaných vírusom COVID-19. Zdroj: www.vox.com.
        koronavirus ve světě; 2020; aktuálně

        Koronavírus vo Vietname

        Vietnamská menšina je aktuálne treťou najpočetnejšou menšinou na území Českej republiky. Hoci by sa mohlo zdať, že Vietnam je v súvislosti s chorobou COVID-19 zraniteľnejší ako európske krajiny, opak je pravdou. V súčasnej dobe hlási Vietnam „iba“ 49 aktívnych prípadov nákazy a žiadne straty na životoch. Veľká časť vietnamskej komunity v ČR sa aktívne zapojila do boja proti novému koronavírusu COVID-19.

        Vietnam COVID-19 – aktuálne

        • Nízkonákladový vietnamský model obrany proti koronavírusovej infekcii ocenený vo svete. Zdroj: www.ft.com.
        • Vietnamskí obchodníci ponúkajú zadarmo občerstvenie pre záchranné zložky a šijú rúška svojim zákazníkom. Zdroj: www.irozhlas.cz.
        • Vietnam zvyšuje bezpečnostné opatrenia pre cestujúcich z UK a Európy. Zdroj: www.businesstraveller.com.
        • Pandémia koronavírusu nahráva spoločnosti Samsung – takmer polovica výroby je lokalizovaná práve do Vietnamu. Zdroj: www.androidheadlines.com.
        koronavirus ve světě; 2020; aktuálně

        Koronavírus v Španielsku

        Španielsko je stále na druhom mieste s 284 986 pozitívnymi prípadmi a 27 119 úmrtiami. Rovnako ako Taliani aj Španieli sa museli potýkať s extrémnym nárastom chorých. Avšak aj v Španielsku sa začína blýskať na lepšie časy. Počty nakazených klesajú a španielska vláda veľmi opatrne začína uvoľňovať karanténne opatrenia. Je teda možné, že obe krajiny dosiahli vrchol epidémie.

        Španielsko COVID-19 – aktuálne

        • Španielska armáda nachádza rezidentmi opatrovateľských domu opustené a mŕtve. Zdroj: www.bbc.com .
        • Koronavírus COVID-19 sa v Španielsku šíri rýchlejšie a hlbšie ako v Taliansku. Zdroj: english.elpais.com .
        • Španielsko nezvláda nápor chorých. Pacienti ležia na zemi na chodbách nemocníc. Zdroj: www.independent.co.uk .
        • Počet mŕtvych raketovo rastie. Španielsko sprísni zavedené opatrenia. Zdroj: www.cnn.com.

        Prehľad obmedzení a zákazov počas núdzového stavu (NEAKTUÁLNE)

        Koronavírus a núdzový stav: Prehľad aktuálnych zákazov a odporúčaní

        V Slovenskej republike začali nakazení pribúdať po jednotkách až desiatkach a vzhľadom na aktuálny vývoj situácie vyhlásila slovenská vláda 15. 3. 2020 v neskorých hodinách núdzový stav. Platiť bude 14 dní. Od 16. 3. 2020 potom vláda pristúpila k úplnému uzavretiu väčšiny obchodov a reštaurácií.  Čo všetko smieme a nesmieme v núdzovom stave?  

        Zákaz združovania sa vo väčších skupinách

        Zakazuje sa organizovanie akýkoľvek divadelných, hudobných, filmových a iných predstavení, spolkové, kultúrne a náboženské, tanečné, tradičné a iné akcie. Zakázané sú tiež výstavy, ochutnávky, rôzne zhromaždenia, trhy a veľtrhy. Jednoduchšie povedané, všetky zhromaždenia s vyším počtom ľudí. Tieto opatrenia sa nevzťahujú len na schôdze a zhromaždenia ústavných orgánov, súdov, orgánov verejnej moci a iných verejných osôb.

        Uzavretie posilňovní, barov a voľnočasových zariadení

        Posilňovne, soláriá, wellness služby, knižnice a galérie, zábavné parky musia byť pre verejnosť uzavreté. Od 16.3.2020 taktiež platí zákaz chodenia do bazénov a turistických informačných centier.

        Zákaz cestovania občanov SR do zahraničia

        Vláda zakázala občanom vycestovať do zahraničia, súčasne nariadila 14-dňovú karanténu pre všetkých, ktorí sa zo zahraničia vrátia. Výnimku tvoria občania, ktorí pracujú v pásme do 30 kilometrov od hraníc v Rakúsku či Českej republike. Tento zákaz začne platiť v pondelok 16.3.2020 s určitými výnimkami, ktoré sme si opísali v článku vyššie. Toto opatrenie neplatí pre prírodné liečebné kúpele a kúpeľné liečebne na základe návrhu lekára.

        Zákaz vstupu cudzincov na územie Slovenskej republiky

        Tento zákaz sa týka všetkých cudzincov s výnimkou osôb cudzej štátnej príslušnosti s trvalým alebo prechodným pobytom na našom území.

        Uzavretie škôl

        K uzavretiu základných a stredných škôl vláda pristúpila už pri prvom potvrdenom prípade, novo musia byť uzatvorené aj základné umelecké školy. Toto opatrenie platí zatiaľ po dobu 14 dní.

        Kontrola na hraniciach

        Od piatka 13.3.2020 prebiehajú na hraniciach prísne kontroly. Prechod je možný len na určených miestach. Obmedzenia na hraniciach možno sledovať na tomto odkaze.

        Karanténa po návrate do SR

        Ľudia, ktorí sa vracajú z postihnutých oblastí zahraničia, budú musieť dva týždne zostať v povinnej preventívnej karanténe.

        Zákaz reštaurácií v nákupných centrách

        Stravovacie zariadenia v nákupných centrách musia ostať na obdobie 14 dní zatvorené.

        Povinné zakrývání obličeje

        Od 19. 3. 2020 platí plošný zákaz vycházení na veřejnost bez použití ochranných prostředků na nose a ústech. Krom roušek a respirátorů lze využít i šály, šátky a podomácku vyrobené roušky. Povinnost nosit roušky platí pro všechny. Výjimku mají děti do 2 let a řidiči, kteří jsou ve voze sami nebo se svou rodinou. Osoby pracující v horku a kancelářích (odstupy 2 m). Roušku také nemusí nosit osoby s poruchou autistického spektra a mentálně postižení. Roušky budeme muset nosit povinně nejméně do konce června. Fotonávod jak vyrobit roušku zde.

        Nový, doposiaľ neznámy koronavírus sa šíri veľmi rýchlo. Rizikom je najmä pre oslabeného jedinca. Rovnako ako každoročne v období zvýšeného výskytu viróz, aj v tomto prípade platí, že základom je dôkladná hygiena, a ak na sebe pozorujeme príznaky choroby, prechladnutia, teploty a pod., je lepšie zostať doma a chorobu ďalej nešíriť.

        Na vašom súkromí nám záleží

        My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

        Viac informácií
        Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
        P-DC1-WEB19