Obnoviť stránku

Záhradný kalendár: December v záhrade

Aktualizované 

Možno si hovoríte, že v tomto ročnom období nie je v záhrade nutné nič robiť, pretože je všetko zazimované a v prípade ideálnej zimy aj pod krásnou snehovou pokrývkou. Opak je však pravdou. Aj v zimných mesiacoch je potrebné záhradu nezanedbávať a starať sa o všetko, čo ste si počas celého roka vysadili. Ešte v decembri môžete rýľovať záhony, hĺbiť jamy alebo pripravovať základy pre skalku. Zima v posledných rokoch navyše nie je to, čo bývala, takže aj teraz máte priestoru na pôsobenie v záhrade habadej. Povieme vám, na čo by ste nemali zabudnúť.

December na záhrade

Záhradný kalendár: December v záhrade – OBSAH

  1. Starostlivosť o okrasnú záhradu
  2. Starostlivosť o ovocnú záhradu
  3. Starostlivosť o zeleninovú záhradu
  4. Upratovacie a dekoratívne práce
  5. Ďalšie dôležité úkony

    Starostlivosť o okrasnú záhradu

    V decembri venujte hlavnú pozornosť okrasným drevinám. Vždyzelené dreviny a ihličnany sú vítané, pretože s nimi záhrada v zime nepôsobí prázdno a stroho. Tuje, smreky, tisy, mahónie, hlohyne a ďalšie dekoratívne dreviny sú preto veľmi obľúbené. Avšak keď napadne sneh, nenechajte ich v tom samotné a od snehu im uľahčite. Ak by ste ich totiž nechali celé zapadať, ťažký a mokrý sneh by ich nepekne poškodil, polámal a s novým rokom by už nešlo o okrasné dreviny, ale o chudáčikov, ktorých bude potrebné vypiplať znova do krásy, alebo vyhodiť.

    Sneh na drevinách
    Než vašu záhradu pokryje biela snehová pokrývka, zostáva ešte veľa dôležitej práce.

    Ako sa starať o okrasnú záhradu v decembri – rady a tipy:

    • Sneh zo stromov dávajte dole jemne, aby ste ich nepoškodili. Môžete ho odhŕňať rukou, lopatkou alebo ometať zmetákom, to je asi najlepší spôsob. So zmetákom ste k drevinám nežní a zároveň ľahko dosiahnete aj na vyššie stromy.
    • Ak ešte nemrzne, listnaté aj ihličnaté dreviny stále zalievajte. V prípade, že máte v záhrade novo vysadené okrasné stromčeky, chráňte ich pred vetrom.
    • Dvojročné rastliny a trvalky zavlažujte a chráňte netkanou textíliou pred chladom.
    • Akonáhle napadne prvý sneh, nahrňte ho na záhony, kde poslúži ako ochrana pred mrazom a zároveň ako prirodzená závlaha.
    • Opadané lístie pravidelne zhrabávajte a kompostujte, vytvorený kompost rozmiestnite do zrýľovanej pôdy okolo okrasných stromov a kríkov.
    i Zaujíma vás, ako múdro a efektívne kompostovať? Poradí vám náš článok: Vyrobte si kvalitné hnojivo pomocou kompostéra

    Starostlivosť o ovocnú záhradu

    December je ideálny mesiac na strihanie štepov. Tie by mali byť približne 30 cm dlhé, zdravé a z vonkajšej strany koruny stromu. Prechovávajte ich v chlade a vlhku. Môžete ich napríklad položiť vedľa stromu, prikryť ich lístím a snehom a na jar, keď pôda trochu povolí, ich zapichnúť do zeme. Takto štepy nezačnú pučať a vydržia nám až do júla.

    Prejdite celý ovocný sad a zbavte stromy zvyškov lístia a uschnutých plodov, ktoré stromy zbytočne cez zimu zaťažujú a poskytujú ideálne útočisko rôznym druhom plesní i škodcom. Tiež starú kôru je nutné očistiť a spáliť, hrozí v nej usídlenie známeho škodcu s názvom mera škvrnitá, ktorej larvy spôsobujú v jarnom období zasychanie kvitnúcich listov.

    Ako sa starať o ovocnú záhradu v decembri – rady a tipy:

    • Odstráňte ovocné dreviny, ktoré už neplodia, sú staré či napadnuté.
    • Omladzujte kríky bobuľovín, ako sú egreše či ríbezle.
    • Oberte zo stromov uschnuté listy a zvyšky plodov, mohlo by sa v nich zapáčiť prípadným škodcom.
    i Nezabúdajte pravidelne kontrolovať uskladnené ovocie. Ak nájdete niektoré pokazené plody, ihneď ich vyhoďte, nech sa nákaza nerozšíri aj na ďalšie. 

    Starostlivosť o zeleninovú záhradu

    Do kvetináčov môžete vysievať žeruchu, kôpor, trebuľky, hrášok, horčicu alebo šošovicu. Ak ste sa počas roka činili, stále môžete zbierať vňate z pažítky, petržlenu, listy zeleru a paštrnáka. Okrem toho dokončite hnojenie a rytie záhonov a upracte poslednú čínsku kapustu, kučeravý a ružičkový kel, zimný šalát a špenát.

    Záhradné náradie
    K starostlivosti o záhradu patrí aj upratovanie záhradného náradia a záhradných doplnkov.

    Ako sa starať o zeleninovú záhradu v decembri – rady a tipy:

    • Žať môžete nové listy byliniek.
    • Rastlinky citlivé na mrazy chráňte čečinou alebo lístím.
    • Záhradný kompost skvele poslúži na prípravu zeminy pre parenisko.
    i Ďalšie rady a tipy pre záhradkárov a veľa inšpirácie vám prinesú knihy o záhrade a časopisy o majstrovaní.

    Knihy o záhrade

    Upratovacie a dekoratívne práce

    V decembri tiež odporúčame urobiť si poriadok vo svojom vybavení. Upracte si záhradný domček, vyčistite záhradné náradie, postarajte sa kosačku na trávu, aby hneď na jar bezchybne fungovala, a nabrúste nožnice a pílky. Okrem toho sa nezabudnite postarať o vtáčiky, ktoré prilietajú do vašej záhrady. Pripravte im krásnu búdku alebo aspoň malé kŕmidlo plné dobrôt, kde môžu nájsť v nepriaznivom a chladnom počasí príjemné útočisko a niečo dobré do zobáčika.

    i Na čo nezabudnúť pred zimným upratovaním záhrady? Poradí vám náš článok: Jesenné upratovanie a príprava záhrady na zimu
    Lojová guľa
    Vtáčiky vám svojou milou spoločnosťou poďakujú za semienka a dobroty do zobáčika, ktoré im v zime prichystáte do kŕmidla.

    A samozrejme nesmieme zabudnúť na vianočné skrášlenie celej záhrady! Ozdobte ju vianočným osvetlením a dekoráciami. Keď ešte napadne sneh, bude to na vašej záhrade doslova ako v rozprávke.

    i Zaujíma vás, ako pokračuje starostlivosť o záhradu v nasledujúcich mesiacoch? Všetko vám objasnia nové diely z nášho seriálu Záhradný kalendár!

    Ďalšie dôležité úkony:

    Na koniec sme si pre vás pripravili zopár rád, čo by ste mali v zime robiť a čoho sa naopak vyvarovať:

    • Zavlažovať dvojročné rastliny a trvalky.
    • Dvojročné chrániť pred chladom.
    • Vysievať trvalky, ktoré potrebujú cez zimu premrznúť.
    • Pokiaľ nemáte oplotenú záhradu, chráňte stromčeky pletivom pred okusovaním zverou.
    • Pravidelne kontrolovať stav uskladnených cibúľ a hľúz, ktoré chcete vysádzať na jar.
    • Obmedziť chodenie po trávniku. V zime je totiž veľmi zraniteľný a prechádzaním po ňom sa ničia jeho odnožovacie uzly, ktoré sú uložené tesne pod povrchom pôdy. Jeho obchádzaním tým urobíte službu predovšetkým sami sebe, pretože si ušetríte prácu na jar, kedy ho budete chcieť priviesť znovu k životu.
    • Izbovým rastlinám dopriať pokoj. Na začiatku zimy sú v stave najhlbšieho spánku a stačí im iba minimálna zálievka, jemné rosenie a prípadne utieranie veľkých listov hubkou. Odporúčame ich nehnojiť ani nepresádzať, tým by ste im v tomto období ublížili.
    • Jesť svoje nazhromaždené jablká, mrkvu, slivky a ďalšie dobroty. Keď to budete nechávať na „potom", nakoniec zistíte, že sú nedobré alebo dokonca plesnivé. Využite svoju úrodu na maximum. Nie je na čo čakať.
    • Odstrániť prestarnuté a choré ovocné dreviny.

    To, že je december, ničomu nebráni. Aj v tomto zimnom mesiaci sa nájde veľa práce, ktorú môžete vo vašej záhradke robiť. 

      Na vašom súkromí nám záleží

      My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

      Viac informácií
      Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
      P-DC1-WEB06