Obnoviť stránku

Záhradný kalendár: Marec na záhrade

Aktualizované

Marec – prvý jarný mesiac, ako by nás pozýval, nech sa už konečne prebudíme zo zimného spánku. Prvé naozaj teplé slnečné lúče nás lákajú von a vo vzduchu začína byť opäť cítiť hlina a zeleň. Práve to je ten čas, kedy už môžeme naplno vybehnúť na záhradu ryť, prerábať, sadiť, štepiť a tak ďalej. Čo všetko nás v marci čaká a na čo by sme na záhrade nemali zabudnúť?

Jar na záhrade

Záhradný kalendár: Marec na záhrade – OBSAH

  1. Starostlivosť o okrasnú záhradu
  2. Starostlivosť o trávnik
  3. Starostlivosť o ovocnú záhradu
  4. Starostlivosť o zeleninovú záhradu
  5. Ďalšie dôležité úkony na záhrade v marci

Starostlivosť o okrasnú záhradu

Pokiaľ nie je marec ešte príliš studený a skutočne máme tú česť s pravými jarnými dňami, potom sa môžeme radovať z prvých krásnych kvietkov. Záhradu nám v marci spestrujú nielen cibuľnaté a hľuznaté kvety, ale aj okrasné dreviny. Z trávy sa na nás smejú okrem snežienok krókusy, bledule, hlavačky, kosatce, prvosienky a lomikamene a z výšky na nás pozerajú kvety mandľovníkov, drieňa a napríklad aj takej vŕby. Ale aby sa na nás mohli naozaj smiať, musíme sa postarať o ich záhony.

Starostlivosť o záhony

Záhony je potrebné vyčistiť od starého lístia, čečiny a machu, zbaviť ich nežiadúcej buriny a prípadných ochranných krytov proti chladu.

Krokus na záhrade
V marci sa už na záhradkách môžeme stretnúť s množstvom jarných kvietkov.

Opatrne s okrasnými ihličnanmi

Po dlhej zime by sme už mali čo najskôr dať nadýchnuť ihličnanom. Tie sme totiž zviazali, aby sme predišli ich poškodeniu ťažkým snehom. Ak je však v predpovedi počasia ešte stále hlásený sneh a mrazy, počkajte s odstraňovaním krytov proti chladu a s rozväzovaním drevín radšej až na koniec mesiaca.

Oživte živé ploty

Je už teplo a žiadna zima sa už neočakáva? Potom vezmite do rúk záhradné nožnice a smelo sa pustite do zastrihávania okrasných drevín, vrátane živých plotov. V marci má svoje miesto aj výsadba. Ak si chcete vypestovať živý plot, vezmite minuloročné výhony a narežte ich tak, že na každom bude približne 6 očiek. Na 24 hodín ich potom namočte do vody s rozpustenou lyžičkou medu a po tomto čase ich zapichnite do zeme a zalejte.

Keď rozmrzne pôda

V prípade, že už nie je zmrznutá pôda, je ideálny čas na výsadbu nielen živého plota, ale aj ruží a ďalších okrasných drevín. Nezabudneme ani na už vysadené dreviny, ktorým odrežeme odumreté alebo choré vetvy. Listnatým stromom navyše odstránime tiež semenáče.

Prerezávanie stromov
V marci odstraňujeme odumreté alebo choré vetvy.

Ako sa starať o okrasnú záhradu v marci – rady a tipy:

  • Po suchej zime je treba vykonať výdatnú zálievku záhrady.
  • Záhony je nutné zbaviť machu a vyčistiť od starého lístia, následne prekypriť a pridať kompost.
  • O slovo sa hlási aj prvá burina, je preto na čase začať s jej pravidelným odstraňovaním.
  • Akonáhle odkvitnú snežienky, rozsadíme ich husté trsy.
  • Vykonáme zrezanie okrasných tráv.
i Pripravte záhradu na sezónu! Marec je ten správny mesiac, v ktorom začínajú všetky prípravné práce na celú záhradnícku sezónu.
 

Starostlivosť o trávnik

V marci nás čaká prvé kosenie trávnika, ktorý je však najskôr potrebné po zime poriadne očistiť od opadaného lístia aj vetvičiek. Pri kosení trávnika v marci je ideálne dodržiavať výšku kosenia 4 – 5 cm, v tieni potom 6 cm.

Ak máte v pláne vysievať nový trávnik, odporúčame tak urobiť od polovice apríla do konca mája, kedy je teplo a zároveň stále dostatočné vlhko. Vysievať je možno tiež na jeseň. Avšak v prípade, že máte automatický závlahový systém, môžete trávnik zasadiť kedykoľvek počas vegetačného obdobia.

Marec je tiež obdobie, kedy si trávnik žiada riadne prevzdušnenie po zimnom období. Ide o nutnú údržbu potrebnú na to, aby mal trávnik dostatok vzduchu na prijímanie všetkých živín potrebných na jeho rast aj na tvorbu nových výhonkov. Vertikutáciu je možné vykonávať na menšej ploche ručným vertikutátorom, na väčšiu plochu použite radšej záhradné kultivátory.

Trávník v marci
V marci je potrebné vykonať prvé kosenie trávnika po zimnom období.

Prvé hnojenie trávnika po zime

Akonáhle prebehne prvá vertikutácia trávnika, malo by nasledovať jeho riadne prehnojenie vhodnými hnojivami. Pokiaľ po hnojení trávnika nasleduje dlhšie obdobie sucha, je potrebné vykonať dodatočnú zálievku trávnika, aby sa rozptýlené hnojivo rozpustilo. Hnojenie podporuje jeho rast aj sfarbenie, trávnik je tiež odolnejší voči zošliapaniu a lepšie sa dokáže brániť proti kúkoľu.

i Ako sa starať o trávnik, aby bol vašou radosťou a pýchou? Dozviete sa v článku: Starostlivosť o trávnik a záhradu

Starostlivosť o ovocnú záhradu

V marci sa staráme aj o ovocné stromy. Kontrolujeme ich stav, odstraňujeme zahusťujúce letorasty a korunu stromov upravujeme do pohárikovitého tvaru, ktorý by sme mali udržiavať po celý rok.

i Pokiaľ si v starostlivosti o stromy nie ste istí, prečítajte si náš článok: Ako správne prerezávať ovocné stromy a kríky

Sadíme broskyne a marhule

Koncom mesiaca sa už môžeme pustiť do sadenia broskýň a marhúľ. Pre istotu ich ešte chráňte slamou, keby sa objavili prízemné mrazíky. Už v tomto čase by sme mali ovocné stromy chrániť aj postrekom proti voškám a ďalším škodcom. Radšej skôr než neskôr, pretože v teplom počasí sa rýchlo množia a než sa nazdáte, môžu narobiť peknú paseku.

Starostlivosť o ovocné kríky

Pozornosť venujte aj drobnému ovociu – Jahodám, malinčiu, ríbezliam či egrešom. Okopte ich, dodajte im dostatok živín zahrnutím kompostom a pohnojením a samozrejme ich dostatočne zalievajte. V prípade malinčia sa treba zbaviť krátkych a nedorastených výhonkov, ostatné skráťte na cca 120 – 140 cm.

Stromy na záhrade
Venujeme riadnu starostlivosť našim ovocným stromom, aby nám rodili chutné ovocie.

Ako sa starať o ovocnú záhradu v marci – rady a tipy:

  • Vykonáme prvé postreky ovocných stromov proti škodcom.
  • Ovocným kríkom poskytneme dostatok živín v podobe kvalitného kompostu a vhodného hnojiva.
  • Vykonávame okopávanie a orez vínnej révy, následne ju vyväzujeme na drôty.

Starostlivosť o zeleninovú záhradu

Domáca zelenina chutí najlepšie. Tak jej vysaďte čo najviac, nech sa potom pekne pohostíte. Čerstvé reďkovky s výraznou chuťou, chutná paprika alebo sladká paradajka – po nich sa hneď zapráši. Za to tá práca určite stojí.

Výsadba v plnom prúde

Vysievajte tam, kde je v záhonoch najviac potrebných živín. Najlepšie je viesť si každoročné záznamy o tom, na akých miestach sa akému druhu zeleniny najlepšie darí, a tu ju potom pravidelne vysádzať. Začiatkom mesiaca vysievame paradajky, raný karfiol a baklažán a koncom mesiaca potom reďkovky – na nich si budete môcť pochutnať už v apríli. Papriku vysejte do kvetináča a po vyklíčení pod fóliovým krytom ju presaďte na záhon, kde bude mať dostatok tepla a svetla.

Vysévání zeleniny
Marec je čas kyprenia, vysievanie a okopávania.

Ako sa starať o zeleninovú záhradu v marci – rady a tipy:

  • Zožneme zo záhonov zimný pór aj ďalšiu prezimovanú zeleninu.
  • Do kvetináčov preložíme semenáčiky zeleniny vysiate v predchádzajúcom mesiaci.
  • Môžeme začať s predpestovaním sadeníc melónov, ktoré sejeme do nádobiek, alebo vysádzame do vykurovaných skleníkov.
  • Majoránku necháme po výseve vyklíčiť 3 týždne pod fóliou, následne ju presadíme. Pri presádzaní tvoríme skupinky po piatich.
  • Na zakrytie a ochranu výsevu a výsadby pred nočnými mrazmi použite netkanú textíliu.
i Ďalšie rady a tipy pre záhradkárov a množstvo inšpirácie vám prinesú časopisy o domácom majstrovaní.

Ďalšie dôležité úkony na záhrade v marci:

Mnohí z vás majú na záhrade jazierka. Myslite aj na ne a dôkladne ich vyčistite od napadaných listov a nánosov špiny nazbieraných počas dlhej zimy. Marec je taký mesiac čistenia a upratovania. Takže si vyčistite aj skalku a zozbierajte z celej záhrady všetko, čo tam nemá čo robiť. Môže sa stať, že k vám vietor zavial aj nejaké vrecká alebo že k vám mačka priniesla nejakú svoju korisť a dobre ju ukryla pod snehom. Prejdite preto dôkladne celú záhradu, každý kút a vykonajte jarné upratovanie. Nech to nemusíte ťahať celý čas v nejakej taške či inak nepohodlne, kúpte si šikovný záhradný vozík.

i Pokiaľ máte na záhrade priestor, pouvažujte o obstaraní záhradného domčeka, do ktorého uložíte záhradný nábytok aj všetko potrebné náradie. S výberom vám poradí článok: Ako vybrať záhradný domček
  • Výdatne zalievame záhradu, najmä v prípade, ak bola suchá zima.
  • Ak sa vám pod oknami belie sneh, nevadí. Môžete po ňom rozhodiť hnojivo alebo kompost. S vodou z topiaceho snehu totiž ich živiny ľahko preniknú do pôdy.
  • Kypríme záhony, pridávame kompost a zbavujeme sa všetkej buriny.
  • Kompostujeme suché vňate trvaliek.
  • Koncom mesiaca vysejeme vyšliapané miesta na trávniku.
  • S jarou kvitne láska – blíži sa čas hniezdenia. Preto na stromy vešiame nové vtáčie búdky.
  • Pokiaľ praje počasie a je dostatočne teplo, môžeme sadiť zemiaky.
  • Pripravíme si všetko potrebné záhradné náradie, ktoré budeme počas nasledujúceho roka potrebovať. Všetko skontrolujeme, očistíme, nabrúsime a premažeme, ak sme tak ešte neurobili v predchádzajúcom mesiaci.

V marci už je na záhrade veľa práce a je na čase pustiť sa do všetkých činností na zveľaďovanie a prebúdzanie vašej krásnej záhrady.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB02