Obnoviť stránku

Záhradný kalendár: Október na záhrade

Aktualizované

Október je posledným mesiacom, kedy sa môžete tešiť z neskorej úrody aj posledných kvetov na kríkoch, skalkách a záhonoch. Jesenný mesiac sa naďalej nesie v znamení zberu, muštovania, sušenia a kompótovania, než príde tuhý mráz a zavládne nevľúdne počasie. S končiacim babím letom nastáva pravý čas na vysádzanie stromov, cibuľovín a ozimných druhov zeleniny. Bude potrebné pozbierať posledné jablká, víno, čučoriedky, papriky, zemiaky, mrkvy a tekvice. Čakať na vás bude tiež rytie, hnojenie, zatepľovanie a príprava záhrady na nasledujúcu sezónu. Pripomeňte si všetko, na čo by ste rozhodne nemali v októbri zabudnúť a začítajte sa do nášho článku.

Október na záhrade

Záhradný kalendár: Október na záhrade – OBSAH

  1. Ktoré rastliny kvitnú v októbri?
  2. Venujte starostlivosť okrasným rastlinám
  3. Pokoste a ošetrite trávnik
  4. Žnite úrodu a vysaďte nové dreviny v ovocnej záhrade
  5. Žnite a zazimujte zeleninové záhony
  6. Ostatné dôležité úkony:

Ktoré rastliny kvitnú v októbri?

  • Trvalky, byliny a trávy – chryzantémy, astry, begónie, krásnoplodky, vresy, jesienky, mrlíky, netýkavky, georgíny, okrasné trávy (ozdobnica a pod.)
  • Okrasné kríky a dreviny – bradavce, abélie, klerodendrony, machovky

Venujte starostlivosť okrasným rastlinám

V októbri sa dočkáte rozkvitnutých chryzantém, begónií, liečiviek a vresov, ktoré budú na záhonoch hýriť pestrými farbami. Jesennú záhradu ozdobia aj vysoké kvitnúce trávy a kríky, ako napríklad machovka a bradavce. V tomto mesiaci prichádza vhodný čas na výsadbu okrasných cibuľovín rozkvitajúcich na jar, medzi ktoré patria narcisy, tulipány či hyacinty. Spolu s nimi môžete zasadiť menej chúlostivé trvalky, ako sú ruže a rebríčky.

Október na záhrade
Aj v októbri sa môžete pokochať rozkvitnutými kvetmi, kvitnú napríklad chryzantémy.

V priebehu októbra zvyčajne zavládne studené počasie, preto nezabudnite včas schovať zvlášť teplomilné a exotické druhy rastlín dovnútra do tepla. Korene chúlostivých vresov a iných vonkajších rastlín zateplite ihličnatou hrabankou alebo mulčovacou kôrou. Vykopte aj cibule a hľuzy okrasných rastlín, ktoré budete chcieť vysadiť v nasledujúcej sezóne. Nezabudnite ich očistiť a nechajte ich dobre vyschnúť, než ich uložíte na chladné a tmavé miesto. Prázdne záhony dobre okopte, zrýľujete a pohnojte, aby boli pripravené na ďalšie pestovanie.

Stále zeleným drevinám dodávajte dostatočnú zálievku, nech môžu bezpečne prezimovať. V prípade okrasných stromov odstrihnite poškodené a choré vetvy. Október je ideálnym mesiacom na výsadbu nových ihličnatých aj listnatých drevín a listnatého živého plotu. Pri výsadbe okrasných stromov a kríkov si dajte pozor na vzdialenosti medzi jednotlivými rastlinami. Ak túžite po ihličnatom živom plote, odložte jeho vysadenie radšej až na jar.

Október na záhrade
Ak plánujete vysadiť na záhrade listnatý živý plot, je čas na jeho výsadbu práve v októbri.

Pokoste a ošetrite trávnik

V októbri vám starostlivosti o trávnik už nezaberie toľko času a úsilia ako cez leto, ale pred príchodom zimy sa oň budete musieť ešte postarať. V priebehu mesiaca pomaly obmedzujte zálievku a prestávajte trávnik obohacovať o dusíkaté hnojivá. Na konci októbra ho naposledy pokoste, aby pred zimou ešte stihol dostatočne obrásť. Neskracujte ho však na príliš nakrátko, vyhnete sa prípadnému zmrznutiu či uhynutiu krčkov, ktoré by mohlo nastať s príchodom prvých mrazíkov.

Október na záhrade
Aj trávnik potrebuje pred príchodom prvých mrazíkov svoju starostlivosť.

V priebehu októbra ošetrite trávnik ochranným postrekom proti plesni snežnej a pohnojte ho jesennom trávnym hnojivom s obsahom draslíka, ktoré zabraňuje tvorbe hubových plesní. Z trávnatých plôch pravidelne odpratávajte napadané jesenné lístie, aby trávnik mohol lepšie dýchať. Predídete tým šíreniu plesní aj prípadnému usídleniu hrabošov.

Žnite úrodu a vysaďte nové dreviny v ovocnej záhrade

V októbri sa stále ešte dočkáte úrody niektorých ovocných plodov. Zbierať môžete napríklad posledné kanadské čučoriedky, hrozno neskorých druhov vínnej révy, rakytník či zimné odrody jabĺk a hrušiek. Zdravé a pekné plody naskladajte do debničiek či prepraviek a uložte ich do pivníc, kde bude dostatočne chladno a sucho. Pomliaždené a nekvalitné kúsky čo najrýchlejšie spracujte a využite na prípravu muštov a ovocných štiav. Ak ste milovníci jahôd, nezabudnite v októbri zalievať, okopávať a prihnojovať záhony s jahodami. Pred mrazom a nízkymi teplotami chráňte jahodníky prihrnutou zeminou, mulčovacou kôrou alebo špeciálnou netkanou textíliou.

Október na záhrade
Starostlivo zozbierané a uskladnené jablká vydržia v pivnici celú zimu.

Okrem zberu sa môžete v októbri pustiť aj do vysádzania ovocných drevín, nastáva ideálny čas na zasadenie nových rastliniek egrešov a ríbezlí. Viete, ako to urobiť najlepšie? Ovocné sadeničky rýchlejšie pustia korene, keď ich pred vysadením necháte ponorené na 1 až 2 dni vo vode. Následne môžete do vopred vyhĺbených jám umiestniť drevené koly, ktorých dĺžka by mala dosahovať k prvým vetvičkám. K zatlčeným kolom nadviažte stromčeky, aby získali potrebnú oporu. Ak sa chystáte dreviny vysadiť do voľného neoploteného priestranstva, nezabudnite ich kmene obaliť pletivom, ktoré ich bude chrániť pred ohryzením divokých zvierat.

Po skončení babieho leta nezabudnite tiež vykonať revíziu konárov a kmeňov v prípade existujúcich drevín. Ak sa objaví na nich borka, starostlivo ju zoškriabte a spáľte. Rastliny je odporúčané následne ošetriť vápenným mliekom. V októbri sa tiež môžete zbaviť starých a chorých stromov aj kríkov, ktoré bude potrebné vyrúbať.

Október na záhrade
Nezabudnite tiež pred zimou ošetriť stromy.

Žnite a zazimujte zeleninové záhony

V októbri úroda dozrieva aj na zeleninových záhonoch. Žať môžete všetky druhy tekvicovité, koreňové, hlúbové aj strukoviny. Po odtrhnutí plody nechajte najskôr dobre vyschnúť, než ich uskladníte. V októbri sa môžete pustiť aj do sušenia petržlenovej vňate, zeleru, ale aj liečivých a aromatických bylín. Prázdne záhony budete musieť po zbere okopať, zrýľovať, zbaviť buriny a pohnojiť, aby boli dobre pripravené na ďalšie pestovanie. Vlhkú pôdu zľahčíte pridaním rašelinového substrátu, kompostu či piesku. Zaryť môžete tiež hnoj, vyhnite sa však záhonom, kde sa chystáte pestovať cibuľnatú a hľuznatú zeleninu.

Október na záhrade
V októbri pozberajte poslednú úrodu tekvíc.

Októbrové počasie je vhodné aj na sadenie ozimových druhov cesnaku. Dariť sa bude tiež hlávkovému šalátu, koreňovému petržlenu a čiernemu koreňu, ktorý môžete žať ihneď s príchodom jari. Ozimné druhy šalátu nasaďte do hlbších brázd, čím ho ochránite pred silnejším vetrom a mrazom. Na záhonoch môžete nechať dorastať zimný pór, špenát či hlávkovú kapustu, ktoré zožnete až počas zimy. Chúlostivé druhy prikryte netkanou textíliou.

i Ozimné druhy zeleniny majú vyššiu odolnosť voči mrazom a zimu na záhrade bez problémov prečkajú. Na jar potom pokračujú v raste. Patria medzi ne niektoré druhy špenátu, šalátu, kelu, ale aj cibule alebo cesnak.

Z organických zvyškov si pripravte kompost, zasypte ho páleným vápnom a premiešajte so zeminou. Starý kompost si pripravte na nadchádzajúcu jar. V októbri sa môžete pripraviť tiež na slimáky. Stačí, keď na záhrade pripravíte kopu vetiev a lístia, pod ktoré sa bude môcť schovať ježko. Ten vás môže nechcených škodcov v priebehu sezóny zbaviť.

Október na záhrade
Aby bola pôda na jar pripravená na novú výsadbu, je dôležité ju po zbere dobre pripraviť.
i Zaujímajú vás ďalšie rady a tipy na nasledujúce mesiace? Nenechajte si ujsť nové diely z nášho seriálu Záhradný kalendár!

Ostatné dôležité úkony:

  • V októbri je vhodný čas na založenie novej okrasnej skalky. Ak sa staráte o existujúcu skalku, nezabudnite ju pred zimou zasypať mulčovacou kôrou alebo zahrnúť vrstvou opadaného lístia a ihličia.
  • V priebehu mesiaca sa budete musieť postarať aj o záhradné jazierko. Pred opadaným lístím ho zabezpečte inštaláciou ochrannej hustej siete. Vyhnete sa tak tvorbe nežiadúcich baktérií a rias, ktoré by ohrozili kvalitu vody v jazierku.

Užite si v októbri posledné teplé slnečné dni počas zberu poslednej úrody a prípravy záhrady na zimu. Za dôkladnú starostlivosť vás na jar záhrada určite odmení.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB12