Obnoviť stránku

Záhradný kalendár: September na záhrade

Aktualizované

V septembri je pôda ešte vyhriata po teplých letných mesiacoch a má dostatočnú vlhkosť, čo predstavuje ideálne podmienky na vysádzanie aj rozmnožovanie najrôznejších druhov rastlín. September je tiež časom zberu, sušenia, muštovania aj kompótovania. Mnoho úrody môžete skladovať v pivnici, preto tam nezabudnite včas upratať, vybieliť ju a aj vysíriť. Čakať na vás bude okrem iného aj plenie buriny, prihnojovanie, okopávanie a likvidácia škodcov. V našom článku vám pripomenieme najdôležitejšie záhradnícke práce, na ktoré by ste v septembri rozhodne nemali zabudnúť.

September na záhrade

Záhradný kalendár: September na záhrade OBSAH

  1. Ktoré rastliny kvitnú v septembri?
  2. Starajte sa o okrasnú záhradu
  3. Poctivo koste a ošetrujte trávnik
  4. Žnite úrodu a vysádzajte nové druhy v ovocnej záhrade
  5. Udržujte a žnite zeleninové záhony
  6. Ostatné dôležité úkony

Ktoré rastliny kvitnú v septembri?

  • Skalničky, trvalky aj alpínky nielen na skalke – astry, rozchodníkovce, fizostégie, horce
  • Letničky, trvalky a byliny na záhonoch – ozdobná kapusta, tabak, konkrétne druhy ruží, plamienky, ibišteky, hortenzie, nátržníky, tavoľníky aj ľubovníky
September na záhrade  
Okrasná kapusta vám v septembri rozjasní záhradu.

Starajte sa o okrasnú záhradu

V septembri vás svojimi neskorými kvetmi poteší rad trvaliek, bylín aj okrasných drevín. Je to tiež najvhodnejší mesiac na sadenie a presádzanie. Ak sa chcete na jar dočkať rozkvitnutých narcisov, krokusov, ľalií, pestrofarebných hyacintov či tulipánov, začnite s výsadbou kvitnúcich cibuľovín práve v septembri. Než ich však vysadíte, pripravte si pre nich záhony. Pôdu prevzdušnite kyprením, vyryjte burinu a prihnojte kompostom. V prípade cibuľovín je dôležité dodržiavať správnu hĺbku pri sadení, malým cibuľkám stačí asi 7 cm, väčšie zasaďte do hĺbky 15 cm. Dodržujte tiež dostatočný rozostup medzi konkrétnymi druhmi. Malé cibuľky vsádzajte asi 5 cm od seba, veľké potrebujú odstup aspoň 10 cm.

September na záhrade 
Výsadbu jarných kvetov, ako napríklad tulipánov, narcisov či hyacintov, je potrebné vykonať už v septembri.

V priebehu septembra sa vysádzajú aj ihličnany a vždyzelené dreviny, ktoré je potrebné usadiť do pôdy aj spolu s koreňovým balom. Ak plánujete v jesennom období zasadiť opadavé listnáče, vyhĺbte pre nich jamy už v tomto čase. Samozrejmosťou je v septembri aj prihnojovanie okrasných drevín, ktoré chcete zabezpečiť pred príchodom mrazov. Ihličnany starostlivo zalievajte, aby pokojne prečkali neduživé zimné mesiace.

September na záhrade  
Pred príchodom prvých mrazíkov treba zabezpečiť aj ihličnany a okrasné dreviny.

Babie leto vyzýva tiež na presádzanie a delenie zväzkov väčšiny druhov trvaliek, čakať na vás bude vysádzanie nových rastliniek zo zakúpených kontajnerov do záhonov. Okrem sadenia môžete zozbierať napr. ozdobné druhy tekvíc, ktoré v tomto čase dozrievajú. Zbierajte semienka po už odkvitnutých letničkách, ktoré následne vysadíte budúcu sezónu. V septembri sa pustite do prípravy voľných záhonov, aby boli pripravené na jar. Pôdu prekyprite a starostlivo zbavte všetkej buriny, čím môžete obmedziť jej výskyt v novej sezóne. Pred príchodom ochladenia nezabudnite stiahnuť dovnútra všetky letnené izbové rastliny.

September na záhrade  
September je obdobie zberu okrasných tekvíc.

Poctivo koste a ošetrujte trávnik

V septembri venujte potrebný čas tiež vášmu trávniku. Vyšší porast bude chcieť skrátiť kosačkou, pokosenú trávu zhrabávajte a holé oblasti doplňte novým semenom, aby ste sa na jar dočkali hustého trávnika. V priebehu septembra ošetrite trávnik postrekom proti plesni snežnej a pohnojte ho jesenným trávnym hnojivom. Zavlažovanie zmiernite a výrazne obmedzte oproti letným mesiacom. Na konci septembra môžete oprášiť vertikutátor a odvzdušnite trávnik. Vertikutáciou ho zbavíte machov aj zvyškov starých porastov a dodáte korienkom pred zimou dostatok kyslíka a vody.

September na záhrade  
Robotická kosačka vám pri kosení trávnika ušetrí veľa práce a času.

Žnite úrodu a vysádzajte nové druhy v ovocnej záhrade

V septembri je zber v plnom prúde. Nastal čas kompótovania, zavárania, muštovania, kvasenia. Zozbierané ovocné plody skladujte v pivniciach a komorách v dostatočnej vzdialenosti od výrazne voňajúcich druhov zeleniny a bylín. V ovocnej záhrade na vás bude čakať nielen bohatá úroda, ale aj povinný zber a dôkladná likvidácia zhnitého a popadaného ovocia. Nezabudnite nahnité a pomliaždené plody pravidelne odpratávať a následne zasypávať páleným vápnom vo vyhĺbenej asančnej jame v rohu záhrady.

September na záhrade  
September je ideálnym obdobím na spracovanie úrody. Úrodu môžete napríklad zavariť do pohárov.

V priebehu mesiaca opatrne oberte jablone a hrušky, najlepšie smerom do stredu a hore. Pri očesávaní si dajte pozor, aby sa plody vzájomne nepotĺkli, pretože by začali rýchlo nahnívať. Skvelým pomocníkom je kvalitný česač ovocia s vysokou teleskopickou rukoväťou, pevným vrecúškom a nastaviteľným uhlom trhania, vďaka ktorému vám pôjde práca od ruky aj bez rebríka.

i O ovocné stromy sa treba starať po celý rok. Pozrite sa, ako správne prerezávať ovocné stromy a kríky.

Oberte tiež zrelé slivky a poloslivky, ktoré môžete následne využiť do pečenia, džemov, kompótov aj domácej pálenky. Pri zbere plodov kontrolujte, či netrpia šárkou. V prípade sliviek ju ľahko odhalíte podľa svetlých škvŕn na listoch a podobne škvrnitých plodov aj tzv. vyrážkovitého povrchu. Pokiaľ objavíte napadnutý strom, budete ho musieť vykopať a spáliť, pretože ide o neliečiteľnú chorobu. Na jeho miesto však môžete nanovo vysadiť bobuľovitého alebo jadrovitého nasledovníka.

September na záhrade  
V septembri dozrievajú tiež slivky. Sú skvelé do buchiet, na lekvár alebo na pálenku.

V septembri je tiež posledná možnosť zaočkovať broskyne. Zbierať môžete aj drobnejšie ovocné plody, ako sú kanadské čučoriedky, černice aj maliny. Dozrieva tiež hrozno vínnej révy, ktorej po zbere skráťte vrcholy letorastov. Obrať môžete orechy, vlašské orechy straste na zem a následne ich nechajte dobre usušiť na svetlom a suchom mieste po dobu asi jedného mesiaca. U ríbezlí a egrešov odstrihnite staré vetvy. Vysaďte nové jahody a tie existujúce okopte a prihnojte kompostom alebo hnojivom bohatým na draslík.

September na záhrade  
Jeseň je obdobím zberu vínnej révy. Po zbere nezabudnite skrátiť vrcholy letorastov.

Udržujte a žnite zeleninové záhony

V septembri úroda dozrieva aj na zeleninových záhonoch, ktoré po zbere okopte, zrýľujeme, zbavte buriny a pohnojte, aby boli dobre pripravené na ďalšie pestovanie. Nielen, že na vás bude čakať veľa zeleniny na spracovanie, ale v septembri môžete ešte zasadiť nové rastliny. Zasaďte si novú várku reďkoviek, zimného šalátu, karfiolu, kôpru alebo cesnaku, ktorý môžete intenzívne vysádzať až do polovice októbra. Nesaďte ho však do zeminy po cibuli, zemiakoch, póre a inom cesnaku.

September na záhrade  
Pred zimou venujte pozornosť tiež údržbe zeleninových záhonov, aby boli pripravené na jar.

Na jeseň a s blížiacou sa zimou môžu vaše záhony ohrozovať prízemné mrazíky, prebytočná vlhkosť a s ňou aj nebezpeční škodcovia a plesne. Z tohto dôvodu niektoré chúlostivé druhy včas zabezpečte. Pod plody tekvíc a dýň umiestnite drevené dosky alebo dlaždice, aby od zeme zbytočne nechytali hnilobu. Osobitnú pozornosť si zaslúžia tiež paradajky, ktoré pred vlhkosťou ochráňte proti zemiakovej plesni, pred príchodom mrazíkov ich všetky včas otrhajte a nechajte dozrieť doma na svetlom mieste. Hlúbové odrody zeleniny chráňte pred škodcami a ich vajíčka aj húsenice pravidelne likvidujte. Mrkvy a póry môžete prikryť netkanou textíliou proti škodcom.

Na jeseň sa darí tiež bylinkám a liečivkám, ktoré je vhodné presadiť do čerstvej pôdy bohatej na živiny. Väčšinu môžete pred príchodom nočných mrazíkov zatepliť vrstvou mulčovacej kôry. Teplomilné druhy, ako je napr. bazalka a oregano, presaďte ešte pred zimou do kvetináčov a umiestnite dovnútra na teplé a suché miesto.

i Pre nadšených bylinkárov máme pripravený článok: Bylinky na balkón a záhradu – pestovanie, využitie a účinky
September na záhrade  
Teplomilné bylinky presuňte pred zimou do vnútra na teplé a suché miesto.
i Zaujímajú vás ďalšie rady a tipy na nasledujúce mesiace? Nenechajte si ujsť nové diely z nášho seriálu Záhradný kalendár!

Ostatné dôležité úkony

  • V septembri je ideálny čas na založenie okrasnej skalky a tiež na jej prípadné rozšírenie. Pred príchodom prvých mrazíkov zakryte trvalky aspoň vrstvou lístia.
  • Vašu starostlivosť bude potrebovať tiež záhradné jazierko. Pravidelne ho čistite, alebo si ušetrite čas a prácu a nainštalujte nad neho ochrannú sieť, ktorá zachytí opadané lístie a iné nečistoty. Pretrhávajte okysličujúce druhy rastlín a vysaďte bažinaté rastliny. Nezabúdajte udržiavať okolie jazierka, ktoré zbavujte buriny. V septembri sa môžete pustiť aj do vylepšovania jazierka a inštalácie nových vodných prvkov.

Babie leto je jedným z najkrajších období na záhrade. Hoci teplé počasie zvádza na leňošenie, v septembri je potrebné zožať zvyšky úrody a pripraviť záhradu na zimu. Nezabudnite tiež zasadiť jarné cibuľoviny, aby vám záhrada na jar farebne rozkvitla.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB07