Obnoviť stránku

Záhradný kalendár: Február na záhrade

Aktualizované

Ako hovorí známa pranostika, február biely, mrazivý, nádej na úrodu posilní. Ešte vo februári preto môžeme očakávať snehovú pokrývku. Avšak ani to by nás nemalo zastaviť v starostlivosti o našu záhradu. Veď práve vo februári sa začínajú objavovať prvé kvietky, ktoré predznamenávajú jar – snežienky. A keď aj ony statočne vyliezajú zo svojho úkrytu, ani my by sme sa nemali nechať zahanbiť. Teraz je čas na postupné prerezávanie hnojenie a ďalšie záhradné práce. Smelo vyjdite do záhrady a pomaly ju pripravujte na privítanie jari v plnej kráse.

Sněženky

Záhradný kalendár: Február na záhrade – OBSAH

  1. Začíname odkrývať okrasnú záhradu
  2. Ako sa starať o ovocnú záhradu vo februári
  3. Zberáme a vysievame zeleninu
  4. Na čo si dať pozor pri starostlivosti o záhradu vo februári
  5. Tipy a odporúčania

Začíname odkrývať okrasnú záhradu

Aj keď je sneh, môže už zľahka začať vykukovať slniečko a nabádať k sebe cibuľnaté a hľuznaté kvety. Záhrady sa tak obsypávajú snežienkami a naraziť môžeme aj na scily, tavolíny či puškínie. Podľa toho, kde je v tomto období dostatok kvietkov, ľahko spoznáme úrodné miesto s dostatočným množstvom živín. Pokiaľ máte uskladnené cibuľoviny a balkónové rastliny, poriadne ich prezrite a skontrolujte, či sa na nich neusadili nejakí škodcovia.

Cez zimu sme schovali dvojročné rastliny pod vrstvu čečiny, aby tu v pokoji prezimovali. Dajte im nadýchnuť čerstvého vzduchu a občas túto ochrannú vrstvu odkryte, nech sa môžu pekne vyvetrať. Koncom mesiaca sa zamerajte aj na trvalky. Odstráňte všetky ich nadzemné časti a pohnojte ich.

Aj vo februári si dávajte pozor na trávnik a keď to nie je nevyhnutné, radšej naň nešliapte. Stále môže byť zmrznutý a každým krokom možno ohroziť krehké steblá a vytvoriť nepekné holé miesta. Ak už však máte pocit, že je pôda rozmrznutá, pokojne na trávnik pridajte jemný a preosiaty kompost. Rovnako sa dá pustiť aj do založenia trávnika nového. Vybranú plochu zrýľujte, zbavte ju veľkých hlinených hrúd tak, že ich rozbite, a odstráňte kamene, všetky korene aj zvyšky buriny. Pozrite sa na ďalšie rady, ako sa starať o trávnik a záhradu.

Snežienky na záhrade
Vo februári počítajte s možnou snehovou pokrývkou, ale aj napriek tomu už môžete svoju záhradu pomaly prebúdzať zo zimného spánku.

Ako sa starať o ovocnú záhradu vo februári

Vo februári už pomaly striháme, prerezávame a omladzujeme. Zamerajte sa na mäkké ovocie a zbavte ich výhonov starších štyroch rokov, ktoré majú červenkastú farbu. Jadroviny a kôstkoviny nechajte ešte spať. Ak už pominul mráz, opláchnite kmene a silné konáre stromov postrekom. Spravidla na týchto miestach sa totiž držia larvy škodcov, ktoré sa na jar zakukľujú a potom dokážu narobiť poriadnu paseku.

Opäť nezabúdame kontrolovať ani uložené ovocie. Akonáhle zistíte, že je tu niečo skazené alebo mierne sa kaziace, preč s tým, nech vám nazbieraná úroda vydrží čo najdlhšie.

Koncom mesiaca sa môžete pomocou kvalitného a ostrého noža pustiť do štepenia marhúľ, čerešní a višní a hĺbenia jám na zasadenie ovocných drevín v priebehu jari.

Zberáme a vysievame zeleninu

Vo februári možno začať so zberom ozimovej cibule, špenátu či ružičkového kelu. V teplejších oblastiach už môžete začať vysievať cibuľu, mrkvu, reďkovky a špenát. Nezabudnite ich však prikryť netkanou textíliou, aby vám ich mráz nezničil.

Niektoré druhy zeleniny a byliniek už začnite pripravovať na ranú výsadbu. Môžete si pripraviť zemiaky a predpestovať sadenice raného šalátu, letného póru, ranej hlúbovej zeleniny, paradajok, paprík, bazalky a majoránky. Okrem toho odporúčame zryľovať pôdu v záhonoch a pohnojiť ju. Pred výsadbou potom záhony povápnite páleným vápnom. A aj v prípade zeleniny nezabudnite na kontrolu uložených plodov a okamžite vyhoďte skazené a kaziace sa kusy.

i Krtka vo februári privítajte s otvorenou náručou

Pokiaľ k vám na záhradu zavítal krtko, nebojte sa. Jeho „prácu“ teraz využite! Odoberte rozrytú zeminu, preosejte ju a naplňte s ňou kvetináče a hrantíky. Táto „krtkova“ hlina je totiž úžasne prevzdušnená a ľahká, takže sa na vysievanie a výsadbu skvele hodí.

Cibule
Ak bývate v oblasti, kde je už teraz teplejšie, môžete sa pustiť do vysievania cibule a ďalšej zeleniny.

Na čo si dať pozor pri starostlivosti o záhradu vo februári

Všetky práce na záhrade robte vždy v bezmrazom počasí, nech rastlinkám neublížite. Takisto sa vyhnite aj veterným dňom. Úpravy na záhrade prevádzajte najlepšie vo chvíli, keď vôbec nefúka vietor. Príliš „nedivočte“ a väčšinu starostlivosti si nechajte až na druhú polovicu februára, kedy už je väčšia pravdepodobnosť, že bude teplejšie a že teda budú aj vhodnejšie podmienky na hranie sa s drevinami a rastlinami, ktoré máte schované na svojej záhrade.

Venujte pozornosť kompostu, zaslúži si prevzdušniť. Obráťte jeho vrstvy – v spodnej časti by mala byť hrubá vrstva, potom vyzretý kompost a nakoniec vrstvička hrubšieho materiálu.

Rytie záhrady
Mráz nie je priateľ práce na záhrade. Preto sa v mrazivých dňoch radšej nepúšťajte do práce na záhrade.

Tipy a odporúčania

Okrem aktivít, ktoré sme uviedli vyššie, sa môžete venovať aj ďalšiemu zveľaďovaniu, skrášľovaniu a prípravám záhrady na príchod jari.

  • Ak zrovna nenapadla biela pokrývka snehu, pohrabte a skompostujte posledné zvyšky záhradného lístia.
  • V prípade, že sa vám pod oknami belie sneh, nevadí. Môžete po ňom rozhodiť hnojivo alebo kompost. S vodou z topiaceho snehu totiž ich živiny ľahko preniknú do pôdy.
  • Zamerajte sa na jahody, aby ste čoskoro mohli žať lahodné plody. Prikryte rastlinky fóliou, avšak nie úplne, aby potom mohli byť jahody opeľované včelami. Vďaka tejto vychytávke vykvitnú už v apríli a začiatkom júna sa môžete tešiť na sladké jahody.
  • V teplých miestnostiach už môžete osádzať hrantíky.
  • Vysádzajte trvalky, ktoré ešte vyžadujú zimné premrznutie. Naopak aj s koreňmi odstráňte choré a odumreté dreviny.
  • Vo februári sa môžete pustiť aj do rezania vetví javorov a hlohu, na čo môžete použiť ručné píly z našej ponuky. Tým dodáte ich korunám krásny tvar.

Február je taká malá jar, kedy nás už čaká postupné prebúdzanie záhrady zo zimného spánku. V tomto mesiaci sa môžete pustiť do prípravy zeleniny na ranú výsadbu, do väčšej starostlivosti o ovocnú záhradu, v predchádzajúcich mesiacoch, a tiež nastáva čas hnojenia a ďalšieho zveľaďovania. Avšak to len v prípade, že nás celý február nesprevádzajú mrazíky. Rovnako ako január je aj február výborným mesiacom na prípravu a nákup záhradného náradia a techniky.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB19