Obnoviť stránku

Gigabyte X470 AORUS GAMING WIFI (RECENZIA A TESTY)

Aktualizované

Hľadáte nekompromisnú výbavu a špičkový základ pre svoj počítač? Plánujete svoj AMD Ryzen podporiť kvalitnými pamäťami a poriadne ho pretaktovať? Ak áno, mala by vás recenzovaná základná doska Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI rozhodne zaujímať. Máme pre vás totiž jej detailný test.

Gigabyte X470 AORUS GAMING WIFI (RECENZIA A TESTY) – OBSAH

  1. Špecifikácia a predstavenie základnej dosky
  2. Bližší pohľad na základnú dosku GIGABYTE X470
  3. Recenzia GIGABYTE X470 – BIOS a UEFI
  4. Dodávané programy a softvér
  5. Pretaktovanie na základnej doske
  6. Záver recenzie – hodnotenie základnej dosky GIGABYTE X470

Špecifikácia a predstavenie GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI je určená pre tých najnáročnejších používateľov pre použitie pod extrémnymi spôsobmi, chladenie nevynímajúc. Keď som dosku prvýkrát vybral zo škatule, prekvapila ma jej vysoká hmotnosť. Doska je totiž vybavená nielen kvalitným chladením napájacej kaskády, ale tiež nesie I/O a backplate shield. Samozrejmosťou sú vystužené sloty pre pamäte aj PCIe. Oproti lacnejším modelom, ako napríklad Gigabyte Aorus X470 Ultra Gaming, ponúka okrem WiFi a Bluetooth 5 lepšie chladenie, už spomínané vystuženie slotov a ďalšie špecializované funkcie. Nechýbajú ani také vychytávky, ako je RGB podsvietenie, kvalitná sieťovka a zvukovka a ďalšie.

Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wi-Fi, obrázok výrobca
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Prehľad jednotlivých vlastností základnej dosky

Špeciality spoločnosti Gigabyte, ako je napríklad Dual BIOS, sú u tohto výrobcu takmer štandardom. Nechýba ani stavový displej alebo tlačidlá pre zapnutie a reset CMOS pre prípad zlého nastavenia v BIOSe. A pretože je doska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI vybavená dvojicou NVMe slotov pre rýchle pevné disky, nešetrilo sa ani na ich chladení. Pri oboch nájdete malý pasív, ktorý zaistí dostatočné chladenie, a tak nebude dochádzať k prepadom výkonu kvôli ich prehrievaniu.

Parametre, špecifikácia a cena: GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

Čo sa týka výbavy je na tom základná doska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI viac než dobre. Je postavená na aktuálne najvyššej čipovej sade AMD X470, kde došlo v porovnaní s predchádzajúcou generáciou X370 k optimalizáciám pamäťovej priepustnosti, priepustnosti USB a zlepšeniu power managmentu (zníženie spotreby, dokonalejšie správanie turba a i.). Doska podporuje všetky procesory socketu AM4, okrem APU AMD Ryzen 3/5 2200g a 2400g. Tieto procesory do dosky síce osadíte, ale vzhľadom na absenciu obrazových výstupov nebude možné využiť integrovanú grafiku a bude potrebné osadiť dedikovanú grafickú kartu.

GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI umožňuje osadiť až 64 GB pamäte s maximálnou frekvenciou 3 600 MHz (vďaka A-XMP) a nechýba možnosť osadenia multi-GPU, teda SLI od NVIDIA alebo Crossfire AMD. Kvalitné japonské súčiastky, veľký počet konektorov pre ventilátory, konektor pre vodnú pumpu, konektory pre čítanie teplôt a dôkladné chladenie len podčiarkujú dobrý prvotný dojem.

SocketAMD AM4 – CPU (MAX SUPPORT) RYZEN 7
Čipová sadaAMD X470
Formát základnej doskyATX
DDR4 pamäti1 866/2 133/2 400/2 667 MHz by JEDEC a 2 667/2 800/2 933/3 000/3 066/3 200/3 466/3 600 MHz by A-XMP OC
Režim zapojeniadual-channel
DIMM slot4×, až 64 GB
PCI-EX16 konektory
PCI-E GEN konektoryGen3 (16,0) (8,8), Gen2 (4)
PCI-EX1 konektory
SATAIII konektory
M.2 slot1× typ 2242/2260/2280/22110 SATA
1× typ 2242/2260/2280
RAID0/1/10
USB 3.1 porty1× Typ-C, 1× Typ-A (USB 3.1 Gen2 čip ASMedia); 1× Typ-C, až 6× USB 3.1, 4× USB 3.1 (procesor)
USB 2.0 porty
Typ zvukovej kartyRealtek ALC1220-VB
AMD CrossFireX
NVIDIA SLI
Cena259 €

Bližší pohľad na dosku GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

Základná doska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI je dodávaná vo veľmi pevnej škatuli, ktorá zaisťuje bezpečnosť pri preprave. Ako som už poznamenal vyššie, samotná základná doska celkom dosť váži a poriadny box je rozhodne potrebný. Okrem dosky nájdeme v balení okrem bežnej kabeláže tiež list A4, ktorý obsahuje množstvo nálepiek AORUS.

Box základnej desky, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Pevná škatuľa so základnou doskou

Balenie GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI obsahuje okrem manuálu a quick guide, dvojicu CD s ovládačmi (pre základnú dosku a integrovanú WiFi Intel sieťovka) a taktiež veľa káblov. Nájdete tu 4 káble SATA, M.2 skrutky, WiFi anténu, SLI bridge konektor, jeden LED strip kábel, jedno RGB LED predĺženie, jeden G konektor a dva káble pre termistory.

Kabeláž dosky, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Manuál, CD a káble základnej dosky

Layout základnej dosky GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI je veľmi vydarený. Naddimenzované chladenie, vystužené sloty, osadenie kvalitnými súčiastkami, špecializované funkcie, ako informačný displej, switche pre DUAL BIOS, porty na čítanie teplôt, OC tlačidlo a prídavný ATX konektor pre napájanie. To všetko znamená jediné, doska je pripravená aj na extrémne metódy pretaktovania s procesormi AMD Ryzen 1. generácie a najnovšími AMD Ryzen 2. generácie. Možnosť osadiť viac grafických kariet privíta každý poriadny hráč.

Pohľad na základnú dosku, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Záber na layout základnej dosky Gigabyte X470

Čo však potrebujú dosky pre poriadne pretaktovanie v prvom rade, je hrubá napájacia kaskáda, a ani tu výrobca v prípade GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI nešetril. Je vyhotovená v kombinácii 10 + 2, teda 10 fáz po 40 A pre procesor výrobca International Rectifier, model IR 3553 a zvyšné dve fázy po 50 A obsluhujú SOC (pamäťový radič, USB, M.2 a PCIe sloty), model IR 3556.

Napájacia kaskáda, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Riešenie chladenia kaskády

O chladenie VRM sa starajú heatpipe chladiče so stovkou hliníkových rebier. Môžem potvrdiť, že aj v zaťažení pri pretaktovaní sú chladiče na dotyk mierne teplé a svoju funkciu zvládajú bez ťažkostí. Vďaka svojej konštrukcii a tvaru krytov na ich chladenie vo väčšine prípadov tiež pomôžu chladiče procesora. Presný, respektíve maximálny rozmer chladiča výrobca neuvádza, avšak okolo pätice dosky GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI je dostatok miesta aj pre väčšie chladiče. Sám som nameral od stredu chladiča k najbližšiemu RAM slotu približne 50 mm.

Debug LED, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Detail Debug displeja

Dôležitou súčasťou podobne ladených dosiek býva zostava diód, ktorá je v prípade GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI riešená pomocou číselného displeja. Ten prirodzene pomocou číselných kódov informuje, že vznikol nejaký problém. Zoznam jednotlivých kódov nájdete v manuáli, napríklad bežnú prevádzku, kedy je všetko v poriadku, indikuje číslovka 24. Po štarte PC tak môžete sledovať priebeh jednotlivých krokov a inicializácie a v prípade, že POST havaruje, budete presne vedieť, na čom bootovanie stojí.

Na obrázku ďalej vidíte napríklad konektory pre ventilátory alebo pumpu, prepínače DUAL BIOS a tiež vystuženie slotov RAM. A čiernobiely pás pod konektorom ATX 24-pin je pásik RGB LED osvetlenia.

PCIe sloty, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Záber na PCIe sloty, chladiče NVMe diskov a Audio časť

Snímka vyššie ukazuje detail vystuženia PCIe slotov, chladičov NVMe diskov, ale tiež umiestnenie zvukového kodeku Realtek ALC 1220-VB. Ten je na základnej doske GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI sprevádzaný kvalitným D/A prevodníkom Sabre 9018Q2C s odstupom signál-šum 121 dB spolu s kondenzátormi od Nichicon. Celá zvuková časť je odtienená, ako už to dnes u vyšších modelov dosiek býva.

Zadný panel, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Zadné konektory s integrovaným krytom I/O panelu

Zadný panel s integrovaným krytom ukazuje konektorovú výbavu GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI. Okrem zapínacieho tlačidla a tlačidla pre reset CMOS tu nájdete dva konektory pre dvojpásmovú WiFi, štvoricu USB 3.1 konektorov, jeden USB 3.1 typ A port (červený), USB typ C, LAN konektor. Pod ním sú dva klasické USB 2.0/1.1, žlté sú USB 3.1 gen 1 konektory, do ktorých je možné pripojiť USB DAC. Posledná zostava piatich jackov patrí zvukovej časti, kde nechýba ani S/PDIF digitálny výstup.

Recenzia GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI – BIOS a UEFI

Po prvom spustení BIOSu vás privíta základný, tzv. EASY MODE BIOS, ktorý umožňuje nastaviť len tie najzákladnejšie parametre. Základná doska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI však nesie aj oveľa starostlivejšie a presnejšie nastavenie, ktoré si teraz postupne predstavíme.

BIOS M.I.T., GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Motherboard Intelligent Tweaker alebo OC v podaní Gigabyte

Po prepnutí do pokročilej schémy vás čaká prvá položka, M.I.T. alebo Motherboard Intelligent Tweaker, ako si ho nazvala firma Gigabyte. V tejto položke nájdete všetky nastavenia jednotlivých frekvencií, napätie, časovanie RAM, ďalšie špecializované features procesora, ako je SMT, Cool and Quiet a tak ďalej.

Nastavenie procesora, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Okrem BCLK tu nastavíte tiež násobič alebo XMP profil.

Prvou položkou sekcie M.I.T. je pokročilé nastavenie frekvencií. EZ Overclock Tuner je položkou pre tých, ktorí sa bežného pretaktovania obávajú. Pre ostatných tu nájdete nielen nastavenie BCLK (u najvyššieho modelu daného výrobcu by som sa veľmi čudoval, keby nebola doska vybavená externým generátorom) a nastavenie násobiča. Položka Advanced CPU Core Set sa venuje pokročilým funkciám á la SMT, vypínaniu šetriacich funkcií alebo aj jednotlivých jadier procesora, čo sa hodí najmä vtedy, keď sa pokúšate o svetové rekordy v maximálnych dosiahnutých taktoch.

Nastavenie frekvencie pamätí môžete buď nechať na XMP profile, prípadne ho vypnete a položka podľa ľubovôle umožní nastaviť násobič pamätí v rozmedzí 2 133 – 4 000 MHz.

Nastavenie napájacích napätí, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Komplexné nastavenie napájania jednotlivých častí dosky, RAM a procesora

U overclockerskej dosky, ktorou GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI nepochybne je, nesmie chýbať kompletná plejáda nastavení jednotlivých napätí. Okrem nastavenia pre procesor, pamäte, SOC, je možné upraviť tiež VDD u procesora alebo obe položky napätia čipsetu (kde bežným používateľom radšej zasahovať neodporúčam). Nechýba ani nastavenie LLC.

Nastavenie RAM, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Nastavenie časovania pamätí skrýva desiatky položiek.

Pokročilé nastavenie frekvencií a časovania RAM opäť umožňuje priame nastavenie frekvencie alebo využitie prednastavených X.M.P profilov, ak sú k dispozícii. Okrem štandardných nastavení základných položiek tu nájdete aj celý rad špecializovaných časovaní, a hľadanie optimálneho nastavenia pre hračičky tak bude nekonečný príbeh.

Pri každej správnej základnej doske dnes nemôže chýbať softvér pre update BIOSu, v prípade GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI ho výrobca nazýva Q-Flash. Pre samotný update môžete využiť buď USB kľúčenku, alebo odpakovaný BIOS umiestniť na disk a načítať súbor priamo z neho. Rovnako tak je možné plne ovládať jednotlivé ventilátory, čítať napätie a teploty alebo kontrolovať funkciu pripojenej vodnej pumpy prostredníctvom utility Smart Fan 5.

Smart Fan 5, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Monitoring a nastavenie chladenia

V BIOSe prirodzene nájdete aj nastavenie bootovania, ďalších periférií, radičov, čipsetu a ďalšie špeciálne možnosti á la Trusted Computing a pod., Avšak tieto sú bežné u väčšiny dosiek. Považujem teda za zbytočné sa im venovať.

Po stránke možností a nastavení BIOSu je na tom GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI veľmi slušne. Samozrejme to nie je až tak vymakané (čo sa týka OC) ako napríklad u niektorých extrémnych modelov základných dosiek firmy ASUS. Avšak, podľa môjho názoru je to tak akurát na to, aby ste dostali zo svojho systému maximum v optimálnom čase. Nehovoriac o tom, že naozaj extrémne modely dosiek stoja oveľa viac ako dnes testovaný Gigabyte.

Doska tiež umožňuje akési autopretaktovanie, teda Easy OC mode, alebo možno využiť tlačidlá OC priamo na základnej doske (to by som rozhodne uvítal vyvedené na zadnom paneli, podobne ako tu nájdeme tlačidlá pre zapnutie a reset CMOS), každý pravý overclocker ale pristúpi k bežnej praxi, teda hľadaniu optimálnej cesty pomocou BIOSu a nastaveniu jednotlivých frekvencií a napätia. V neposlednom rade platforma AMD a procesory Ryzen ponúkajú využitie softvéru Ryzen Master priamo od výrobcu, ktorý môže pomôcť s finálnym odladením. Ako sa základnej doske GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI darí pri samotnom pretaktovaní, sa pozrieme neskôr, teraz sa zameriame na softvérovú výbavu.

Dodávané programy a softvér GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

Základná doska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI so sebou nesie celý rad podporného softvéru, kedy okrem ovládačov nájdete na priložených CD veľký počet aplikácií, ktoré vám zjednodušia život alebo pomôžu s ovládaním subsystémov základnej dosky. Je to napríklad dodávaný antivírusový balík Northon Internet Security alebo 12-mesačná licencia programu XSplit Gamecaster a Broadcaster umožňujúcim streamovanie.

GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI – dodávané programy a softvér

  • APP Center – podpora jednotlivých aplikácií je viazaná na základnú dosku
  • 3D OSD
  • @BIOS
  • AutoGreen
  • Cloud Station
  • Easy Tune
  • Fast Boost
  • Game Boost
  • ON/OFF Charge
  • RGB Fusion
  • Smart Backup, Smart Keyboard, Smart Timelock, Smart HUD
  • System Information Viewer
  • USB Blocker
  • USB DAC-UP2
  • V-Tuner
  • Podpora pre Q-Flash a Xpress Install
  • Pribalený softvér – Northon Internet Security (OEM), XSplit Gamecaster a Broadcaster (12-mesačná licencia)

GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI – aplikácia APP Center

Základnou a tiež najdôležitejšou aplikáciou GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI je APP Centre, teda softvér, pomocou ktorého inštalujete a následne spúšťate jednotlivé programy. Vzhľadom na to, že ich je celý rad, inštaloval som len tie najdôležitejšie. Menovite EasyTune, RGB Fusion, SIV a vTuner.

Základné softvérové centrum Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WIFI
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: APP Centre je bránou k softvéru základnej dosky.

Utilita dosky GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI EasyTune umožňuje kompletné pretaktovanie a power managment z prostredia Windows. Je rozdelená na niekoľko sekcií, pričom prvý z nich, Smart Boost, slúži na pretaktovanie jedným tlačidlom. Ak chcete pridať trošku výkonu, zvolíte OC a doska vám procesor automaticky pretaktuje. Rovnako tak je možné sa jednoducho vrátiť na pôvodnú nepretaktovanú medzu.

Gigabyte X470 Aorus, Smart Boost
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Pretaktovanie jedným tlačidlom

Pre hračičky EasyTune umožňuje kompletné nastavenie jednotlivých frekvencií, násobiče a napätia priamo z prostredia Windows. Hoci som sám zástancom taktovania priamo z BIOSu, EasyTune príde vhod vo chvíli, keď sa snažíte odladiť už dosiahnuté hodnoty. Záložka Advanced DDR OC skrýva priame nastavenie frekvencie a voľbu profilu, zatiaľ čo Advanced CPU OC umožňuje nastaviť násobič, hodnotu BCLK a tiež všetky dôležité napätia. Záložka Advanced Power nastaví výšku napätia pre LLC procesory a čipové sady.

GIGABYTE X470 AORUS EASY TUNE, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Komplexnejšie nastavenie pretaktovania v softvéri EasyTune

Pretože je základná doska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI opäť ďalším z radu produktov podporujúcich RGB osvetlenie, nájdete v softvérovom balíku tiež utilitu na ovládanie osvetlenia nielen na doske, ale aj rôznych prídavných LED pásikoch a ďalších. Vyberať si môžete z jednotlivých prednastavených módov alebo nastaviť jednotlivé diódy podľa vlastného uváženia. Program umožňuje ovládať osvetlenie dosky aj LEDky ventilátorov a ďalších RGB prvkov.

RGB Fusion, softvér na kustomizáciu osvetlenia, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: WiFi a RGB fusion

Ďalšou položkou je SIV, System Information Viewer, ktorý sa okrem základných informácií o systéme s možnosťou logovania stará o nastavenie ventilátorov. Základná doska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI má toto nastavenie aj v BIOSe, takže je na používateľovi, či SIV inštalovať, alebo nie.

System Information Viewer, SIV, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Utilita pre ovládanie ventilátorov a informácie o systéme

Poslednou mnou nainštalovanou položkou bol V-Tuner, ktorý sa stará o pretaktovanie grafickej karty. Aplikácia je veľmi jednoduchá a okrem frekvencie jadra a pamätí umožní nastaviť rýchlosť ventilátora a power limit. Používatelia, ktorí chcú dostať zo svojich grafík to najlepšie, prirodzene siahnu po špecializovaných utilitách, pre základné nastavenie však V-Tuner postačí.

V-Tuner, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Aplikácia umožňujúca nastavenie frekvencií grafickej karty

Utilít je k základnej doske GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI dodávaných naozaj dosť a je na každom z vás, či ich budete využívať. Programy zjednodušujú používanie základnej dosky, napríklad 3D OSD umožňuje monitorovať vami zvolené hodnoty priamo vo Windows (takty, teploty, frekvencie alebo napätia i.), @BIOS vyrieši update BIOSu priamo zo systému, ON/OFF charge pomáha s nabíjaním cez USB alebo USB Blocker vypne jednotlivé USB porty.

i Mohlo by vás zaujímať
1. ASUS ROG X299 RAMPAGE VI APEX (RECENZIA A TESTY)
2. MSI X299 GAMING PRO CARBON AC (RECENZIA A TESTY)
3. ASUS ROG ZENITH EXTREME (RECENZIA A TESTY)
4. ASUS ROG CROSSHAIR VI EXTREME (RECENZIA A TESTY)
5. ASUS PRIME B350-A, lacná základná doska pre Ryzen 5 v testoch

Vzhľadom na vybavenie dosky GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI kvalitnou WiFi kartou Intel v kombinácii s Bluetooth 5 radičom nechýba ani softvér na ich správu, hoci toto dokážu bežne obsiahnuť operačné systémy Windows. Rád by som tiež spomenul, že súčasťou balenia je OEM verzia antivírusu Northon a 12-mesačná licencia programu XSplit Gamecaster a Broadcaster umožňujúca streamovanie. Niekomu sa možno zdá vyhotovenie softvérového balíka trošku archaické, svoje funkcie však plní a to je predsa najdôležitejšie.

Pretaktovanie na základnej doske GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

V predposlednej kapitole sa budeme venovať pretaktovaniu, na ktoré je GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI pripravená naozaj skvele. Okrem nastavenia násobiča disponuje tiež nastavením BCLK vďaka externému generátoru taktu, kompletnému nastaveniu jednotlivých napätí a nechýba ani dôkladné nastavenie rôznych časovaní pre pamäte. Možností, ako zvýšiť výkon, je celý rad, z pohľadu vybavenosti pre OC doske nič nechýba. Kvalitné chladenie napájacej kaskády a možnosti BIOSu to len potvrdzujú. Ako sa jej darilo v praxi, sa dozviete nižšie.

Recenzia GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Testovacia zostava

Na otestovanie GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI sme mali k dispozícii to najlepšie, čo je dnes v ponuke. Najvyšší model procesora AMD Ryzen 7 2700x, osemjadrový procesor s SMT, je sám o sebe vyšponovaný na maximum už od výrobcu, dokáže pracovať až na frekvenciách nad 4,3 GHz v jednovláknových aplikáciách, u viacjadrových aplikácií sa potom jeho frekvencie pohybujú okolo 4 GHz. Celý rad procesorov Ryzen značne získava z vysokých frekvencií pamätí a použitej pamäte G.SKILL na frekvencii 3 400 MHz v základe kvalitnému procesoru úspešne sekundujú. Viem, že pamäte zvládajú časovanie CL 14-14-14-36-52 s frekvenciou 3 400 MHz, prípadne CL 16-16-16-36-52 na frekvencii 3 600 MHz. Najprv som skúsil prvé nastavenie a všetky testy prebehli úspešne a bez problémov. Pri druhom to nebolo iné.

Pre ilustráciu sme s frekvenciou 3 400 MHz dosiahli skóre 1 790 bodov v Cinebench R15, s frekvenciou 3 600 potom úctyhodných 1 809 bodov, kedy procesor bežal na základnom nastavení. Rozhodol som sa pre ďalšie testy ponechať pretaktovanie procesora pamäte na frekvencii 3 600 MHz s časovaním CL16. Pamäťová priepustnosť na tomto nastavení dosahovala 55 072 MB/s pre čítanie, 53342 MB/s pri zápise s latenciou 63,3 ns, čo je veľmi pekný výsledok.

i Chystáte sa dať dohromady vlastnú PC zostavu? Pomôže vám náš podrobný sprievodca Ako postaviť PC.

Pokusy o pretaktovanie procesora som začal rovnako ako minule testované MSI X470 GAMING PRO CARBON, nastavil som v BIOSe 4,4 GHz s napätím 1,5 V, nastavenie uložil a pokúsil sa naštartovať. Po každom naštartovaní systému PC hneď spadol, takže mi nezostalo nič iné než sa vrátiť na zem a skúsiť to opatrnejšie. Postupným hľadaním ideálnej hranice som sa prehupol cez zdanlivo stabilných 4,25 GHz @ 1,475 V (táto hodnota nakoniec stabilná nebola, hoci to tak chvíľu vyzeralo, pre ilustráciu 1871 bodov v Cinebench R15) k frekvencii 4,125 GHz s napätím 1,425 V.

Tá už sa dlhodobo ukázala ako RockStable a aj s celkom príjemným napätím, ktoré sa pohybovalo v zaťažení v rozmedzí 1,416 – 1,425 V. Je potrebné podotknúť, že teploty na tomto nastavení ľahko presahovali 70 °C, najviac som zaznamenal počas testovania 75 °C. Na dodávaný chladič (chladič zdarma) to nie je vôbec zlé, nemyslíte? Na druhú stranu prevádzkovať takto nastavený procesor dlhodobo by som príliš neodporúčal.

X470 AORUS GAMING 7 WIFI Cinebench R15, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Výsledky dosiahnuté v Cinebench R15

Výsledok 1 859 bodov vo viacjadrovom teste v Cinebench R15 je veľmi slušný, rovnako ako 4 566 bodov pre jednojadrové, respektíve 35 120 bodov pre mnohovláknové vyťaženie v benchmarku Geekbench 3.

Geekbench 3 na doske Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WiFi
Recenzie Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Výsledok pretaktovaného procesora Ryzen 7 2700x

S výslednou frekvenciou procesora Ryzen 7 2700x som teda dopadol úplne rovnako ako s minule testovanou MSI X470 GAMING PRO CARBON. Jediným a podľa môjho vcelku zásadným rozdielom bolo nastavené napätie 1,425 V u Gigabyte, kedy MSI potrebovala 1,45 V. Takéto napätie však stále považujem za veľmi vysoké pre bežnú prevádzku, pokúsil som sa teda nájsť nejakú zlatú strednú cestu medzi napätím a slušnou frekvenciou (u dosky MSI to bolo rovných 4,0 GHz s napätím 1,36 V).

Sweetspot Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WiFi
Recenzia Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: X265 benchmark na doske Gigabyte

Vo finále som sa dostal na frekvenciu 4,05 GHz s napätím 1,36 V, kedy všetko bežalo celkom stabilne a v rozumných medziach pre dlhodobú prevádzku. Teploty sa pohybovali do 65 °C s originálnym chladičom Wright Prism v zaťažení, pri bežnom používaní potom okolo 40 °C (internet, winamp, filmy a i.).

Ako sa zdá, maximálna dosiahnutá frekvencia 4,125 GHz je zrejme maximom, ktoré môžem z konkrétneho procesora AMD Ryzen 7 2700x dostať. Ten je už sám o sebe z výroby vyšponovaný na maximum a výsledné pretaktovanie síce prináša nárast výkonu, avšak za cenu zvýšenej spotreby aj produkcie tepla. Hoci základná doska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI disponuje možnosťou nastaviť BCLK, sám som túto možnosť pri pretaktovaní nevyužil, pretože sa domnievam, že využitie tohto nastavenia príde vhod skôr nižším radom Ryzenov.

Základná doska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI sa teda s pretaktovaním popasovala viac než dobre, možnosti sú široké a kto chce a potrebuje, rozhodne jej kúpu neoľutuje. AMD Ryzen 7 2700x v kombinácii s pamäťami G.SKILL SNIPER X 3400 CL 16 a testovanou základnou doskou sú viac než solídnym základom či už pracovnej stanice, alebo hráčskeho PC.

Záver recenzie – hodnotenie základnej dosky GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

Základné dosky

Základná doska X470 AORUS GAMING 7 WIFI ma príjemne prekvapila. Výborné vybavenie, kvalitné vyhotovenie, odolný layout a možnosti pripojenia, tak nejako má vyzerať poriadny základ moderného počítača. Možnosť osadiť grafické karty do SLI alebo Crossfire, dvojica slotov pre NVMe disky vrátane chladičov a veľký počet SATA alebo USB portov je už v tejto triede štandardom. Bonusom navyše je integrovaná WiFi sieťovka Intel vrátane Bluetooth verzie 5.

Excelentná príprava na pretaktovanie, teda silná a dobre chladená napájacia kaskáda, externý generátor BCLK, rozličné možnosti nastavenia frekvencií aj napätia a špecializované funkcie pre extrémne pretaktovanie, tak nejako má vyzerať doska pre hráčov. Snáď jedinou vecou, ktorú by som základnej doske GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI vyčítal, je absencia obrazových výstupov, a tým pádom nemožnosť osadiť procesory AMD Ryzen 3 2200g a 2400g, avšak považovať to za zápor by bolo nevhodné. Táto doska sa zameriava na niečo iné. A tomu zodpovedá aj cena.

Klady

  • Špičková výbava
  • Skvelé pretaktovanie
  • Dizajn a layout
  • Príprava pre extrémne OC
  • RGB Funkcia

Zápory

  • Vyššia cena (zodpovedá ponuke)

Petr Válek

Petr Válek

Jmenuji se Petr Válek a hardwaru se věnuji už spousty let. Vždy se snažím z něj vytáhnout maximum, což bohužel někdy stojí nějakou tu desku nebo grafickou kartu život. Zaměřuji se spíše na ekonomičtější hardware a pokouším se dostat jeho výkony na hranici těch dražších. A jakožto správný počítačový geek, rád si také často zahraji nějakou tu gamesu.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB02