Obnoviť stránku

MSI X470 Gaming Pro Carbon (RECENZIA A TESTY)

Aktualizované

Firma AMD pred nedávnom vydala inovovaný rad procesorov AMD Ryzen, ktorú sama rada označuje ako Zen+. A s novým radom procesorov sme sa dočkali aj inovovaných čipových sád B450 a X470. My sa dnes zameriame na jedného zo zástupcov najvyššieho radu čipsetov X470, produkt firmy MSI s honosným názvom MSI X470 Gaming Pro Carbon. Ako táto základná doska v testoch obstála? Je vhodná na pretaktovanie?

Snímka MSI X470 Carbon, výrobca, MSI

MSI X470 Gaming Pro Carbon (RECENZIA A TESTY) – OBSAH

  1. Parametre a špecifikácia dosky MSI X470 Gaming Pro Carbon
  2. Balenie a bližší pohľad na dosku MSI X470 Gaming Pro Carbon
  3. Recenzia MSI X470 Gaming Pro Carbon – BIOS a nastavenie
  4. MSI X470 Gaming Pro Carbon – softvérový balík
  5. Taktovanie základnej dosky MSI X470 Gaming Pro Carbon
  6. Záver recenzie – hodnotenie základnej dosky MSI X470 Gaming Pro Carbon

Parametre a špecifikácia dosky MSI X470 Gaming Pro Carbon

Pretože v prípade MSI X470 Gaming Pro Carbon ide o základnú dosku postavenú na čipsete AMD X470, výbava je excelentná, vyššie modely MSI Carbon Pro majú navyše integrovanú WiFi kartu alebo E2500 killer sieťovku. Stručný zoznam parametrov nájdete nižšie.

SocketAMD AM4 – CPU (MAX SUPPORT) RYZEN 7
ČipsetAMD X470
Formát základnej doskyATX
DDR4 pamäte1866/2133/2400/2667 Mhz by JEDEC, and 2667/2800/2933/3000/3066/3200/3466 Mhz by A-XMP OC MODE
Režim zapojeniaDual-channel
DIMM slot
PCI-EX16 konektor
PCI-E GEN konektorGen3 (16,0) (8,8), Gen2 (4)
PCI-EX1 konektor
SATAIII konektor
M.2 slot
RAID0/1/10
USB 3.1 porty8× (Gen1+, Type A), 1× (Gen2, Type C), 1× (Gen2, Type A)
USB 2.0 porty
Typ zvukovej kartyRealtek ALC1220
DISPLAYPORT, HDMI konektor
AMD CrossFireX
NVIDIA SLI

Ako už bolo spomenuté, základná doska MSI X470 Gaming Pro Carbon je postavená na v súčasnej chvíli najvyššej čipovej sade AMD X470 uvedenej spolu s novým radom procesorov Ryzen 2xxx. Ten sa od prvotného X370 líši len minimálne. Ide predovšetkým o optimalizáciu pamäťového radiča pre zníženie latencie, optimalizáciu napájania a power managmentu, zvýšenie priepustnosti USB.

Zaujímavou je tiež nová technológia Storm, ktorá dokáže spojiť vaše SDD a HDD do hybridného úložiska. Poďme sa ale venovať presnejším parametrom základnej dosky MSI X470 Gaming Pro Carbon. Čipset X470 so socketom AM4 podporuje všetky súčasne dostupné procesory Ryzen 3,5,7, vďaka obrazovým výstupom je tiež možné osadiť APU Ryzen 2200G či 2400G prípadne pôvodné čipy Bristol Ridge.

MSI X470 Gaming Pro Carbon, AMD

Základná doska MSI X470 Gaming Pro Carbon oficiálne podporuje až 64 GB pamäte s maximálnou frekvenciou 3 466 MHz (vďaka A-XMP OC), podpora Dual Channel je samozrejmosťou a na doske nájdete 4 vystužené sloty. Výrobca toto nazýva „DDR4 Boost with Steel Armor“. Doska je tiež vybavená „debug“ LED, ktoré naznačujú, či POST ako taký prebieha v poriadku a v prípade že nie, ste LEDkami informovaní na čom nabiehanie zastavilo. Prípadná diagnostika je tak rýchlejšia.

MSI debug led, MSI X470 Gaming Pro Carbon

MSI X470 Gaming Pro Carbon podporuje tiež osadenie dvojice či trojice grafických kariet v SLI alebo CrossFire. Dva z PCIe x16 slotov sú generácie 3.0, tretí x16 je potom 2.0 generácie. Pre osadenie zvukových či ďalších rozširujúcich kariet sú k dispozícii dva PCIe x1 sloty. Staré dobré PCI už na základnej doske nenájdeme. Pestrá je aj USB výbava, doska ponúka 2× USB 3.1 (Gen2, A + C) + 8× USB 3.1 (Gen1 +) a 6× USB 2.0. Pre pripojenie klasických alebo SSD diskov máte k dispozícii 8 SATAIII slotov a nechýba ani dvojica slotov M.2 pre pripojenie najrýchlejších diskov NVMe.

Jeden z nich, MSI X470 Gaming Pro Carbon, podporuje PCIe 3.0 x4, je zapojený priamo do procesora a je vybavený krytom M.2 Shield, ktorý zaistí dostatočné chladenie inštalovaného disku a nedôjde k ovplyvneniu výkonu kvôli prehrievaniu. Pripojenie druhého zabezpečuje čipová sada X470 s podporou PCIe 2.0 x4. V prípade osadenia oboch M.2 diskov je potrebné sa vyvarovať používaniu SATA 3 portu a 5 slotu PCIe. Samozrejmosťou je podpora RAID polí RAID 0, 1 a 10. Výrobca nešetril ani na zvukovej časti. O zvuk sa v tomto prípade stará 7.1 zvuková karta Realtek ALC1220, ktorá patrí k tomu lepšiemu, čo možno dnes na základných doskách nájsť. Nešetrilo sa ani na sieťovej karte, ktorou je Intel I211AT Gigabit LAN.

Doménou tejto základnej dosky je tiež RGB osvetlenie – Mystic Light a Mystic Light Sync, sama nesie dva konektory pre pripojenie RGB výbavy a tiež špeciálny konektor pre RGB vybavenie od firmy Corsair. Máte tak možnosť pripojiť nielen klasické RGB príslušenstvo ale taktiež LED strips alebo sadu ventilátorov prostredníctvom Fun Hubu Corsairu. Dnes je na trhu celý rad RGB produktov a MSI X470 Gaming Pro Carbon ich dokáže synchronizovať celý rad či už prostredníctvom dodávaného softvéra alebo prídavného hubu.

i Chystáte sa postaviť si vlastnú PC zostavu? Pomôže vám náš podrobný sprievodca ako postaviť PC.

Čo by som MSI X470 Gaming Pre Carbon čo sa týka výbavy vytkol, je chýbajúci externý BCLK generátor, ktorý by som u podobne ladenej základnej dosky rozhodne očakával. Na druhú stranu doska pretaktovanie zvláda jednoduchým zásahom do násobiča procesora, k tomu sa ale dostaneme neskôr. Príjemným zistením je osadenie konektora pre vodné pumpy s podporou PWM aj DC režimu. Avšak konektory pre ďalšiu detekciu funkcií vodných chladení doska nemá. Softvérová výbava je tiež veľmi pestrá, k tej sa ale dostaneme v zodpovedajúcej kapitole. Túto kapitolu uzavrieme odkazom na detailnú špecifikáciu tak ako ju uvádza výrobca, môžete sa pozrieť sami na stránky výrobcu. Teraz sa poďme pozrieť na balenie a samotnú dosku.

Balenie a bližší pohľad na dosku MSI X470 Gaming Pro Carbon

Doska sa k vám dostane v pevnej a stabilnej škatuli kedy samotný základ je zabalený v osobitnom boxe a príslušenstvo je naskladané pod ním.

Balenie dosky, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Celé balenie MSI X470 Gaming Pro Carbon obsahuje SATA káble (2×), CD so softvérovou výbavou (tiež k dispozícii na stiahnutie na stránke výrobcu), manuál v angličtine, I/O kryt, SLI mostík, redukciu z 1 na 2 LED káble (80 cm), 1 Corsair RGB LED kábel (50 cm) a Rainbow RGB LED kábel (80 cm). Výrobca pribalil tiež polepky na SATA káble, M.2 skrutky a nálepku MSI.

Príslušenstvo dosky, MSI X470 Gaming Pro Carbon

MSI X470 Gaming Pro Carbon je na prvý pohľad vydarený kus „železa“. Vyhotovenie dosky, rovnako ako jej layout sú excelentné. Podpora RGB, vystužené sloty RAM a PCIe, kvalitne vyhotovené chladenie, presne tak má vyzerať poriadna doska.

Pohľad zhora, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Samotné napájanie MSI X470 Gaming Pro Carbon je tiež naddimenzované, všimnite si dvojicu CPU PWR konektorov vľavo hore. Zaistíte tak dostatočný prísun energie aj prípadným novým modelom Ryzenov v budúcnosti. Trojica PCIe slotov pre grafiky umožní vyblázniť sa nadšeným hráčom pre ktorých je jedna grafika jednoducho málo. Poteší tiež M.2 shield pre NVMe disk, ktorý chráni tieto disky nielen pred prehrievaním ale aj ako fyzická ochrana.

Chladenie napájacej kaskády, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Napájacia kaskáda procesora, v tomto prípade 8 plus 4 fázy MOSFET On Semiconductor NTMFS4C029N s papierovým výkonom 46 A na fázu zaisťuje stabilitu napájania. MSI X470 Gaming Pro Carbon celkovo „papierovo“ sľubuje až 552 A, 8 fáz sa stará o napájanie procesora, zvyšné 4 o SOC (pamäťový radič, USB, M.2 a PCIe). A to je úctyhodná hodnota. Veľmi by ma zaujímalo, ako by si doska viedla pri taktovaní s LN2, papierovo je na to úplne pripravená.

Kryt I/O, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Celá kaskáda MSI X470 Gaming Pro Carbon, respektíve mosfety sú chladené hliníkovými pasívami kedy kontakt medzi chladičom a mosfetmi zabezpečuje čierna plastická páska. Prenos tepla sa zdá byť v poriadku, pri pretaktovaní sú tieto pasívy teplé a v bežnom nepretaktovanom stave, teda v štandardnom rámci napätia a frekvencií chladné.

Pamäťové sloty, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Pamäťové sloty MSI X470 Gaming Pro Carbon sú vystužené, čo nielenže zabezpečí ich vyššiu pevnosť, ale aj čiastočné tienenie a pomôže to aj celkovej pevnosti základnej dosky. Ich vzdialenosť od stredu procesora respektíve chladiča k najbližšiemu RAM slotu je 53,43 mm. Tento rozmer nájdete v manuáli, môžete si tak overiť či sa vám na dosku zmestí váš súčasný chladič.

Hneď vedľa 24-pin ATX konektora nájdete už spomínané EZ Debug LED, ktoré pomôžu odhaliť prípadné ťažkosti keď vám PC nenabehne. Diódy bootovacieho zariadenia, grafiky, pamätí a procesora pomôžu odhaliť na ktorej časti POST zlyhal. Ak je všetko v poriadku, svietia všetky. Ak to tak nie je, svieti problémový komponent.

Audio Boost, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Zvuková karta Realtek ALC 1220 so 7.1 kanálmi sa stará o zvuk, výrobca ju nazýva honosne „Audio Boost“ a podporuje softvér Audio Boost, Nahimic 2.5 a Voice Boost (ktorý nájdete v balení). S odstupom signál/šum 120 dB ide o pokročilejší zvukový prevodník než v minulosti bežne osadzované (čo si budeme hovoriť, na tejto časti sa veľmi dlho šetrilo), nechýbajú ani kvalitnejšie kondenzátory od Nichicon. Dnes je už štandardom, že je odtienené celá zvuková sekcia aby sa predišlo presluchom a nežiadúcemu rušeniu od iných zdrojov.

Schéma rozloženia, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Pre presnejšiu predstavu o rozložení jednotlivých slotov a komponentov som si vypožičal obrázok z manuálu MSI X470 Gaming Pro Carbon. Tak napríklad konektory pre ventilátory sú na doske celkom päťkrát, jeden pre procesor a ďalšia štvorica pre prídavné ventilátory. Všetky podporujú ako DC tak aj PWM. Bonusom je konektor pre pripojenie pumpy vodného chladenia, opäť podporujúci ako PWM tak DC.

V neposlednom rade je tiež potrebné znovu pripomenúť schopnosť základnej dosky ovládať RGB osvetlenie, kedy na MSI X470 Gaming Pro Carbon nájdete celý rad týchto konektorov. Tie potom dokáže základná doska ovládať pomocou pribaleného softvéru, prípadne prostredníctvom špecializovaných hubov napr. firmy Corsair a i.

Ďalšie špecializované konektory poťažmo prepínače pre extrémne spôsoby taktovania na základnej doske nenájdeme. Predsa len ide skôr o spotrebný model pre bežných zákazníkov, ktorí idú po výbave a ľahké pretaktovanie prostredníctvom BIOSu im úplne postačí.

Zadný panel, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Posledné fotografie patria zadnému panelu základnej dosky MSI X470 Gaming Pro Carbon. Zoberme to teda zľava. Prvá skupina konektorov patrí dvojici portov USB 2.0 spolu s kombinovaným PS/2 konektorom. Tieto USB výrobca odporúča konkrétne využiť pre myši a klávesnice. Ďalšími sú potom obrazové výstupy, HDMI 1.4 a DisplayPort. Oba tieto výstupy podporujú maximálne rozlíšenie 4 096 × 2 160 pri 30 Hz u HDMI a 60 Hz pre DP. Tu je treba mať na pamäti, že budú fungovať len s APU procesormi AMD Ryzen.

Ďalšou položkou je tlačidlo Clear CMOS, ktoré využívate na reset zlého nastavenia bez toho, aby ste museli hľadať jumper na základnej doske. Stačí ho na približne 5 – 10 sekúnd podržať a všetky hodnoty sa vrátia na pôvodné. Toto by som v budúcnosti rozhodne privítal pri každej základnej doske! Pokiaľ si na MSI X470 Gaming Pro Carbon všimnete akési diery vľavo od spomínaného tlačidla, potom vedzte že u vyšších modelov tejto základnej dosky tu nájdete konektory pre integrovanú WiFi.

Ďalšou skupinou je štvorica USB 3.1 prvej generácie. Hneď vedľa je okrem konektora Gigabit LAN (Intel I211AT) ďalšie USB 3.1, tentokrát však druhej generácie a nechýba tiež USB 3.1 druhej generácie vo vyhotovení „Type-C“. Poslednou sekciou úplne vpravo je zostava audio konektorov spolu s optickým výstupom S/PDIF. Zvuková karta podporuje zapojenie 7.1, červený konektor je hlavným výstupom (poznáme ho spravidla ako zelený), pod ním je vstup pre mikrofón a ostatné trojice čiernych hore potom prináležia jednotlivým typom reproduktorov u viackanálových riešení.

Recenzia MSI X470 Gaming Pro Carbon – BIOS a nastavenie

Po zapnutí základnej dosky MSI X470 Gaming Pro Carbon vás čaká pohľad na prvotné a jednoduchšie nastavenie BIOSu, ktorému sa hovorí EZ mode. Pomocou tohto nastavenia sa dostanete k najzákladnejším možnostiam, ako nastaviť napr. bootovací disk, nastaviť A-XMP profil u pamätí a ďalším.

EZ Bios, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Pre bežných používateľov je toto dostačujúce, je tu ale aj starostlivejšie a presnejšie nastavenie, do ktorého sa dostanete pomocou klávesu F7.

Pokročilé nastavenia, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Táto sekcia nám otvára dvere k ďalším nastaveniam, pretaktovaniu a OC profilom predovšetkým. Samotné ovládanie a pohyb BIOSom je v priebehu niekoľkých chvíľ intuitívny a rýchly, odozva okamžitá rovnako ako uloženie a reštarty.

Záložka pretaktovania, MSI X470 Gaming Pro Carbon

K pretaktovaniu sa dostanete pomocou ponuky OC vľavo, máte na výber buď využiť normálne nastavenie alebo nastavenie Expert. Po prepnutí na experta sa objavia ďalšie položky, ako napr. neaktívne nastavenie BCLK (ktorým bohužiaľ tento model nedisponuje), špecializované nastavenie vlastností procesora, ako je napríklad SMT a ďalšie. Zaujímavosťou je položka „Memory Try It!“ kde nájdete rýchle prednastavenie RAM, ktoré vám veľmi zjednoduší hľadanie optimálnej hranice časovania a frekvencie.

„Memory Try It!“, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Pretože som mal z testovacej kolekcie k dispozícii kvalitný G.Skill Sniper X priamo odladený pre platfomu AMD, nebolo nutné sa na túto položku zatiaľ zamerať.

V komplexnom nastavení „Expert“ máte teda možnosť nastaviť nasledujúce:

  • Násobič procesora – ľubovoľne
  • Nastavenie turba – Auto alebo disable
  • Nastavenie počtu jadier – podľa procesora, zvyčajne Auto alebo 4-4,3-3,2-2
  • A-XMP nastavenie profilu
  • Nastavenie frekvencie pamätí – 2 400 – 4 000 MHz (táto vždy prepíše frekvenciu profilu)
  • Memory Try It! – prednastavené frekvencie a časovanie
  • Presnejšie nastavenie časovania RAM
  • Digitally Power – nastavenie LLC, VRM ai., viď. ilustračný obrázok nižšie
  • Séria nastavení jednotlivých napätí – CPU, NB/SOC, VDDP, RAM
  • Vlastnosti CPU – Nastavenie ďalších vlastností procesora, ako vypnutie SMT a i., viď. obrázok nižšie

Nastavenie vlastností CPU, MSI X470 Gaming Pro Carbon Nastavenie napájenia, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Čo sa týka nastavení doska MSI X470 Gaming Pro Carbon ponúka takmer všetko čo by si mohol správny overclocker priať. Jedinou chybičkou na kráse je chýbajúce nastavenie BCLK, či FSB ak chcete. Drvivá väčšina procesorov AMD Ryzen je ale odomknutá, takže vám nič nebráni v tom skúsiť zo svojho procesora dostať maximum. Chýbajúce nastavenie BCLK bude vo výsledku vadiť len pedantom. Pre tých, ktorí sa pretaktovania boja a napriek tomu by chceli získať trošku výkonu navyše, ponúka výrobca priamo v BIOSe položku „Game Boost“, ktorá mierne zvýši takty a teda aj výkon celého počítača.

BIOS ďalšie nastavenia, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Ďalej v UEFI BIOSe nájdete položku Settings/Advanced, ktorá umožnuje nastavenie ďalších subsystémov platformy. Tu nastavíme radiče a zariadenia základnej dosky, nastavenie audia, ethernetu, SATA, NVMe, USB alebo nastavenie integrovanej grafiky ak ju máte, power managment, podporu WHQL u operačného systému, zapínanie systému (pomocou myší, klávesníc alebo LAN atď.) A MSI X470 Gaming Pro Carbon tiež ponúka možnosť bezpečného vymazania SSD disku. Táto funkcia dokáže SSD vrátiť do pôvodného stavu a často pomôže zlepšiť výkony nejakú dobu používaného SSD blízko k stavu, v akom bol disk ako úplne nový.

Tiež by som rád poznamenal, že pri osadení procesora s integrovanou grafikou, ako je napríklad AMD Ryzen 3 2200g doska neumožnuje nastavenie frekvencie IGP. Avšak softvér Ryzen Master toto zvláda bez problémov. Nastavenie boot, teda zariadenie z ktorých bude počítač načítavať operačný systém nájdete aj v „settings“. Podobne ako záložku „security“, kde je možné nastaviť heslá pre prístup do BIOSu a ďalšie.

Monitor teplôt a otáčok, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Súčasťou MSI X470 Gaming Pro Carbon je tiež Hardware Monitor, detegujúci nielen napätie a otáčky jednotlivých ventilátorov alebo pumpy, ale aj aktuálne teploty jednotlivých častí systému. Prirodzene umožnuje nastavenie jednotlivých otáčok. Poslednými položkami sú M-FLASH, ktorý slúži na nahranie nových či starších BIOSov. Nechýba ani OC PROFILE, kde si môžete ľubovoľne ukladať vami dosiahnuté a funkčné konfigurácie systému pre jednotlivé použitie. Je ich k dispozícii celkom šesť a môžete ich ďalej ukladať na USB disk alebo naopak ich z USB disku opäť načítať.

MSI X470 Gaming Pro Carbon – softvérový balík

Súčasťou základnej dosky MSI je pestrý softvérový balík utilít, ktorý vám výrazne pomôže nielen s pretaktovaním ale aj so správou funkcií a taktiež aj vlastností dosky.

Dodávaný softvér, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Na obrázku hore vidíte základné stavebné kamene tohto balíka s názvom „APP MANAGER“. Je tiež dobre viditeľné čo nainštalované máte a čo nie.

MSI Command Center, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Najdôležitejšou časťou je „COMMAND CENTER“, ktorá sa stará o všetky nastavenia procesora, pamätí, integrovanej grafiky a obsluhuje tiež ventilátory. Softvér síce nie je tak pestrý a neumožňuje príliš zložité nastavenia avšak základné veci, ako napätie či frekvenciu CPU alebo RAM, otáčky ventilátorov alebo frekvencie CPU a RAM zvládne. AMD ale vydalo svoj vlastný softvér, Ryzen Master ktorý rozhodne odporúčam využiť. Nielenže je priamo od výrobcu platformy, navyše vám umožní nastaviť oveľa viac než COMMAND CENTER od MSI.

MSI Gaming App, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Ďalšou položkou softvérovej výbavy je GAMING APP, ktorá jednoduchými kľučkami zaistí či už pretaktovanie alebo tichú prevádzku vášho PC. Má niekoľko jednoduchých možností, ako všetko nastaviť rýchlo a bezpečne z prostredia operačného systému. Možno nastaviť aj myš, VR alebo LED na základnej doske prostredníctvom pár kliknutí.

Vzhľadom na to, že ide o produkt zameraný na RGB, nesmie v dodávaných aplikáciách chýbať ani program, ktorý sa stará o celý cirkus. Volá sa Mystic Light a umožňuje každej jednotlivej dióde nastaviť vlastnú farbu. Okrem iného možno využiť niekoľko prednastavených módov. Ja sám osobne preferujem vypnutie celého blikania, avšak fantázii sa medze nekladú. Program dokáže ovládať aj ďalšie pridané RGB zariadenia, LED pásiky, ventilátory a celú plejádu týchto blikačiek.

MSI Mystic Light, MSI X470 Gaming Pro Carbon

V dodávanom softvéri nájdete ďalšie programy, ako je „LIVE UPDATE“, starajúci sa o updaty driverov čipsetu, LAN či audia, jednoducho všetkého, čo doska nesie.

Ramdisk dokáže vytvoriť z časti operačnej pamäte rýchlu cache ak ju potrebujete, GAMING LAN MANAGER zase poskytne dôkladnejší pohľad na to, čo sa deje vo vašej sieti a vy tak môžete uprednostniť napríklad vaše hry. Priložený je aj SMART TOOL, aplikácia dokáže vytvoriť bootovací USB kľúč prípadne pomôcť vytvoriť RAID 0/1 z vašich diskov. Predposledným sú aplikácie pre ľahšie a rýchlejšie nabíjanie mobilov a i. s názvom Super Charger a aplikáciou X-BOOST starajúcou sa o čo najlepší výkon externých diskov a pamäťových kariet.

Ovládací panel zvukovky, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Poslednou a v poslednej dobe hojne využívanou aplikáciou je softvér Nahimic s rozšíreniami Audio Boost a Voice Boost. Tento softvér sa stará o správu a nastavenie zvukovej časti. V budúcnosti by som rád otestoval aj výkony zvukových častí základných dosiek, avšak tentoraz som to neurobil tak snáď nabudúce.

Taktovanie základnej dosky MSI X470 Gaming Pro Carbon

V predposlednej kapitole sa zameriame na schopnosti základnej dosky MSI X470 Gaming Pro Carbon vydolovať z procesora, poťažmo pamätí maximum. Predsa len nejde o dosku, o ktorej sníva každý overclocker, možnosti ako popohnať procesor prípadne pamäte a s tým celkový výkon systému tu však sú. Ryzenom najviac chutí odladený pamäťový subsystém a v tomto prípade to nie je inak.

Recenzia MSI X470 Gaming Pre Carbon: Testovacia zostava

Ako sami vidíte, okrem grafickej karty a snáď aj SSD disku sme mali k dispozícii na preverenie schopností základnej dosky veľmi slušný hardvér. Počnúc procesorom Ryzen 7 2700x, 8 jadrovému procesoru so SMT až ku kvalitným pamätiam G.SKILL 3400MHz spolu s testovanou doskou MSI Gaming Pro Carbon.

AMD Ryzen 7 2700X, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Procesor AMD Ryzen 7 2700x dokáže vďaka vylepšenému turbu pracovať v prípade jedno jadrového zaťaženia na frekvencii presahujúcej 4,3 GHz, u viac vláknových aplikácií potom mierne cez 4 GHz. Vysoké frekvencie pamätí, v našom prípade DDR4 3400MHz s CL16 všeobecne Ryzenom tiež veľmi chutia takže som bol veľmi zvedavý, ako ďaleko nás aktuálne najvyšší model R7čky pustí. Najprv som skúsil trošku laborovať s pamäťami.

X470 a CL14, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Začal som teda tým, že som skúsil nastaviť na MSI X470 Gaming Pro Carbon profil A-XMP2, teda frekvenciu 3 400 MHz u pamätí spolu s časovaním CL 14-14-14-36. Do ďalších časovaní som už nezasahoval a nechal všetko na Gaming Pro Carbon. Procesor zatiaľ zostal na defaulte a toto nastavenie mi „vypľulo“ výsledok 1 760 bodov v Cinebench R15.

Chvíľu sa zdalo, a to som bol vcelku nadšený, že nastavenie RAM na frekvencii 3 400 MHz s CL 14-14-14-36 je tým pravým orechovým, avšak po chvíli ma začal systém hnevať a mne nezostalo nič iné než sa vrátiť na defaultné časovanie z A -XMP profilu, teda CL 16-16-16-36. Výkon klesol len minimálne, 1 754 bodov v Cinebench to len potvrdilo. Pri tomto nastavení som teda zatiaľ zostal a začal trápiť procesor.

i Mohlo by vás zaujímať
1. ASUS ROG X299 RAMPAGE VI APEX (RECENZIA A TESTY)
2. MSI X299 GAMING PRO CARBON AC (RECENZIA A TESTY)
3. ASUS ROG ZENITH EXTREME (RECENZIA A TESTY)
4. ASUS ROG CROSSHAIR VI EXTREME (RECENZIA A TESTY)
5. ASUS PRIME B350-A, lacná základná doska pre Ryzen 5 v testoch

Skúsil som to teda najprv dosť brutálne a to hlavne preto, že som u priebehov testov videl vo viacvláknových aplikáciách, že procesor bez problémov pracuje v rozmedzí 4,295 – 4,348 GHz s napätím 1,4 – 1,424 V. Nastavil som teda rovno 4,4 GHz s napätím 1,5 V. A reštartoval. Úplne prekvapivo sa mi systém bez problémov naštartoval a správal sa úplne normálne. To ale netrvalo dlho a pri spustení SuperPi 1M systém zamrzol. Skúsil som teda systém naštartovať ešte raz a správať sa ako bežný používateľ, internet, winamp, nejaké hry typu WOWs, Path of Exile a i.. Akonáhle som spustil nejaký heavyload, ako napríklad SuperPi, alebo Cinebench systém sa porúčal.

Vrátil som sa späť na zem a skúsil to inak, a postupným skúšaním som dostal z procesora maximálne 4,125 GHz na všetkých jadrách s napätím 1,45 V. Je potrebné pripomenúť, že všetky funkcie procesora v BIOSe som nechal na defaulte, teda okrem Turba, ktoré sa na doske automaticky vypne akonáhle zasiahnete do násobiča procesora. Napätie 1,45 V sa mi ale zdalo príliš vysoké najmä pre dlhodobú prevádzku, takže som skúsil postupne hľadať nejakú rozumnú hranicu medzi slušnou frekvenciou pre všetky jadrá a nižšom napätí. Aj napriek tomu sa dodávaný chladič s vyprodukovaným teplom popasoval viac než slušne, maximálne teploty sa pohybovali mierne nad hranicou 70 °C aj v dlhodobejšom zaťažení.

MSI X470 Gaming Pro Carbon, testy

Nakoniec som sa dopracoval k rovným 4,0 GHz s napätím 1,36 V čo je podľa môjho názoru skvelá hodnota, zvlášť pre tých čo potrebujú vysoký viacvláknový výkon v rozumných medziach a dlhodobo.

Nakoniec sa ale ukázalo, že kombinácii základnej dosky MSI X470 Gaming Pro Carbon najviac vyhovuje defaultné nastavenie procesora, teda aspoň čo sa týka výkonu. Je úplne očividné, že nové Ryzeny a ich Turbo sú odladené veľmi dobre a ak chceme z procesora vytiahnuť naozaj maximum, bude k tomu potrebná aj naozaj poriadna základná doska. Nech som premeriaval akokoľvek, k lepším výsledkom v benchmarkoch som sa nedopracoval.

Geekbench, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Na obrázku vyššie vidíte najlepší výkon v Geekbench 3.4, a to bohužiaľ iba v 32-bit verzii. Len pre úplnosť uvediem, že pri najlepšom stabilnejšom pretaktovaní na vyššie zmienených 4,125 GHz/1,45 V som dosiahol v tomto benchmarku skóre 4 429 respektíve 29 398 bodov.

Na záver pretaktovania som sa ešte zameral na zvýšenie frekvencií pamätí a vo finále sa mi ich podarilo prevádzkovať na frekvencii 3 600 MHz s časovaním CL 16-16-16-36 kedy došlo k zvýšeniu priepustnosti pamätí a miernemu zníženiu latencie, avšak okrem lepších výsledkov pamäťových testov nedošlo k vplyvu na skutočný výkon, maximálne v rámci chyby merania. Poriadne odladenie časovania pamätí vrátane sub časovania by určite umožnilo zdvihnúť celkový výkon, avšak my sme sa dnes venovali predovšetkým základnej doske MSI X470 Gaming Pro Carbon. Na screenshote nižšie sami vidíte parametre jednotlivých výsledkov v programe Aida 64 ex.

Testujeme MSI X470 Gaming Pre Carbon: Pamäťová priepustnosť versus časovanie

Aida 64, MSI X470 Gaming Pro Carbon

Tieto kvalitné pamäte si už „vyslúžili“ extra recenziu, v priebehu testovania základnej dosky som sám nadobudol názor (rovnako ako Michal v odkazovanej recenzii), že tento pre AMD špeciálne odladený kit je presne to, čo by si každý majiteľ Ryzenov prial.

Záver recenzie – hodnotenie základnej dosky MSI X470 Gaming Pro Carbon

MSI X470 GAMING PRO CARBON

MSI X470 GAMING PRO CARBON

Základné dosky

Základná doska MSI X470 Gaming Pro Carbon teda rozhodne nesklamala, okrem výbornej výbavy a možností pripojenia, RGB podsvietenia a starostlivého vyhotovenia vyniká tiež kvalitným layoutom, podporuje všetky procesory pre päticu AM4 vrátane procesorov s integrovanou grafikou. Nechýba ani podpora SLI prípadne CrossFire, dvojica M.2 slotov pre NVMe disky a veľký počet SATA aj USB konektorov.

Nerobia mu problém ani pretaktovania kedy spolu so solídnou napájacou kaskádou dokáže vytiahnuť z vášho procesora alebo pamätí maximum. Avšak nejde o sen všetkých overclockerov, neumožňuje zmenu BCLK, a to ani u IGP procesorov s integrovanou grafikou. Ide ale predsa len nielen o najnovšiu čipovú sadu firmy AMD, ale aj o jednu z prvých lastovičiek s čipsetom X470, kedy sa dá do budúcna predpokladať zvýšenie nielen stability, ale aj výkonov.

Hoci sú tu s nami procesory Ryzen už viac ako rok, stále sa budú nachádzať nové, ľahšie a efektívnejšie spôsoby, ako z nich dostať maximum. Svojich zákazníkov si tento model rozhodne nájde, ak to ale s pretaktovaním myslíte vážne, skôr by som odporúčil siahnuť po niečom inom.

Klady

  • Solídna výbava
  • Slušné taktovanie
  • Dizajn
  • RGB Funkcia
  • Možnosť pripojenia vodnej pumpy
  • Layout
  • Konektivita

Zápory

  • Vyššia cena (zodpovedá ponuke)
  • Chýbajúce nastavenie BCLK
  • Chýbajúce nastavenie frekvencie IGP

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB03