Obnoviť stránku

Ako zachrániť utopený telefón

• Autor: Redakcia

Pri bazéne, na kúpalisku, v kúpeľni alebo aj na záchode. To všetko sú miesta, kde sa pri chvíľke nepozornosti môže váš mobil dostať pod vodu. Utopený telefón ale nie je automaticky konečná a vždy ho môžete skúsiť zachrániť. V dnešnom článku sa pozrieme, ako pomôcť utopenému mobilu a čomu sa radšej vyhnúť.

Ako zachrániť utopený telefón?

Ako zachrániť utopený telefón – OBSAH

  1. Utopený telefón nie je automaticky konečná
  2. Ryža ako prvý pomocník po ruke
  3. Sušiť telefón fénom je zlý nápad
  4. Reklamácia utopeného telefónu vám väčšinou neprejde
  5. Ako takýmto situáciám predísť?
  6. Ako dostať vodu z reproduktora mobilu

Utopený telefón nie je automaticky konečná

Utopený mobil je nešťastie, ktoré sa môže stať každému z nás. Či už vám nedopatrením spadne do vody pri kúpaní na dovolenke, polejete si ho pohárikom vody, alebo vám nešťastnou náhodou spadne do záchoda, nie je potrebné ihneď panikáriť. Čo urobiť s utopeným mobilom?

Ak vlastníte vodoodolný mobil disponujúci stupňom krytia IP68, nemáte sa čoho báť. Takéto mobilné telefóny vydržia pod vodou až niekoľko minút a nemali by sa nijako poškodiť.

Ak však váš mobil vodoodolný nie je, je čas začať konať. Prvý a najdôležitejší krok je mobilný telefón vypnúť. Predídete tak prípadným skratom, ktoré by mohli telefónu uškodiť zo všetkého najviac. Najmä staršie smartfóny majú tiež možnosť vybratia batérie. Ak váš telefón teda má možnosť vybratia akumulátora, hneď tak urobte.

iNárazuvzdorné telefóny (odolné voči nárazu) sa aj v drsných podmienkach cítia ako doma.

Následne prichádza fáza sušenia samotného zariadenia. Utopený telefón nechajte čo najviac vetrať, teda z neho zložte všetky obaly či kryty a nechajte ho kompletne „holý“. Všetku vodu a vlhkosť na povrchu telefónu zotrite papierovou utierkou alebo handrou. Stierajte však vždy iba povrchovú vlhkosť a do útrob zariadenia sa nesnažte dostať. Konektory a všetky vnútorné priestory nechajte vysušiť samovoľne.

Mobil v nabíječce
Na telefóne sa vždy zbavujte iba povrchovej vlhkosti. Zásah do útrob telefónu ho môže poškodiť. Zdroj: which.co.uk

Ryža ako prvý pomocník po ruke

Ako je známe, ryža dokáže pohlcovať vlhkosť a väčšinou sa ponúka ako prvé dobré riešenie, ktoré má väčšina používateľov hneď po ruke. Utopený mobil preto vložte do krabičky a zasypte ho ryžou tak, aby bol zo všetkých strán obklopený, a krabičku následne zatvorte. Ako dlho nechať mobil v ryži? V tomto prípade náhlenie neprichádza do úvahy a mobil by mal zostať v ryži minimálne počas 24 hodín.

iAk nemáte po ruke krabičku, použite misku. Tá však absorbuje okolitú vlhkosť a nemusí byť tak veľmi efektívnym riešením.

Po uplynutí jedného dňa telefón z krabičky vyberte a vyskúšajte, či funguje. Ak nereaguje, je možné, že 24 hodín bola príliš krátka doba. Celý proces teda vyskúšajte ešte raz. Pokiaľ ale ani nasledujúci deň, po uplynutí 48 hodín, telefón nereaguje, boj bol pravdepodobne neúspešný.

iNespoliehajte sa na to, že zachránený mobil je 100 % v poriadku. Ak sa vám ho podarí vzkriesiť, bezodkladne si zálohujte svoje dáta. Môže sa totiž stať, že v dôsledku utopenia po pár týždňoch vypovie službu.

Sušiť telefón fénom je zlý nápad

Ak vám dotykový mobil spadol do vody, rozhodne sa ho nepokúšajte sušiť priamym zdrojom tepla. Veľa používateľov sa uchyľuje k urýchleniu sušenia zariadenia fénom. Vysoké teploty ho ale môžu silno poškodiť. Para z neho vychádzajúca sa dostane pod displej alebo môže dôjsť k celkovému poškodeniu zariadenia. To isté platí aj pre kúrenie. Akýkoľvek rýchly zdroj tepla teda rozhodne neodporúčame.

Mobil v nabíjačke
Elektrina a voda nejdú dokopy. Nabíjať utopený mobil rozhodne neskúšajte. Zdroj: unsplash.com

Ďalší prípad, ktorému by sa každý mal vyhnúť, je pripojenie zariadenia do elektriny. Ak vám utopený telefón nefunguje a nereaguje, v 99 % prípadov nejde o vybitú batériu. Jeho pripojením do elektriny môže dôjsť ku skratu vo vnútri telefónu, čo by znamenalo jeho koniec.

Reklamácia utopeného telefónu vám väčšinou neprejde

Ak premýšľate nad reklamáciou telefónu, ktorý sa vám nešťastne podarilo utopiť, môžete byť dosť prekvapení. V mnohých telefónoch sa totiž nachádzajú špeciálne samolepky, ktoré sa po zásahu vodou sfarbia do určitej farby a dajú tak najavo, že bol telefón vystavený priamemu kontaktu s vodou. Reklamácia telefónu v záruke je tak v tomto prípade zbytočná.

Reklamovať sa vám nemusí podariť ani vodoodolný mobil. Aj napriek tomu, že by si telefón s vodou mal poradiť, sa v podmienkach záruky môžete dočítať, že sa nevzťahuje na poškodenie spôsobené vodou.

iV ponuke väčšiny špecializovaných servisov sa nachádza oprava utopeného telefónu. Cena sa pohybuje od 20 do 40 €. Ak sa nepodarí telefón priviesť k životu, môže sa podariť zachrániť aspoň dáta v ňom.

Ako takýmto situáciám predísť?

Aj na takéto situácie, ako je utopenie telefónu, sa dá dopredu pripraviť. Ak plánujete dovolenku pri mori, alebo sa len napríklad chystáte na kúpalisko a viete, že pri sebe budete mať svoj mobilný telefón, kúpte si špeciálny vodoodolný obal.

Vodotesné obaly zaisťujú dostatočnú ochranu pred pádmi telefónu do vody, takže sa nemusíte báť o jeho poškodenie. Niektoré tiež tlmia nárazy či podporujú bezdrôtové nabíjanie.

Ako dostať vodu z reproduktora mobilu

Jedným z najčastejších problémov utopených telefónov sú nefunkčné reproduktory. Ide o citlivé miesto, kde voda dokáže narobiť pomerne veľkú neplechu. Veľa novších smartfónov má zabudovanú funkciu zbavenia sa vody v reproduktoroch priamo v samotnom systéme telefónu. Mobil spustí sériu tónov dosť silných na to, aby svojou intenzitou vytlačili vodu z reproduktorov.

Ak váš telefón túto funkciu nepodporuje, stiahnite si aplikáciu na to určenú. Jednou z nich je aplikácia Speaker Cleaner, ktorá je dostupná zadarmo v Google Play aj App Store.

i Mohlo by vás zaujímať

Utopený telefón je nepríjemná záležitosť. Ak však zakročíte včas, možno ho zachrániť. Ako najužitočnejší pomocník sa javí ryža. Dajte si ale pozor na elektrinu či fén, ktoré môžu telefón poškodiť.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB04