Vyberáme bezdrôtové slúchadlá do uší
Absencia káblov, ľahkosť a pohodlie aj pri dlhšom nosení – také sú bezdrôtové slúchadlá do uší. Vďaka týmto vlastnostiam ich ľahko využijete nielen v pohodlí domova, ale aj na výletoch, pri cestách do práce alebo počas rôznych športových aktivít. Bezdrôtové slúchadlá do uší fungujú pomocou Bluetooth technológie, ktorá prenáša zvuk zo smartfónu (alebo napríklad z notebooku či tabletu) priamo do vašich uší. Pri výbere je dôležité zohľadniť niekoľko parametrov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť možnosti využitia slúchadiel a kvalitu počúvania. Jedným z najpodstatnejších faktorov je samotná konštrukcia slúchadiel.
- Uzavreté slúchadlá zaisťujú účinnú izoláciu od okolitého prostredia a hluku, väčšinou tiež ponúkajú hlboké basy a relatívne plný zvuk. Bezdrôtové slúchadlá do uší s uzavretou konštrukciou sú teda ideálnou voľbou pre všetkých poslucháčov, ktorí uprednostňujú čo najväčšie súkromie a pokoj od hluku prichádzajúceho z okolia.
- Otvorené slúchadlá naopak umožňujú priechod vzduchu dovnútra aj von cez slúchadlové pohony. Táto konštrukcia poslucháčovi teda poskytne vzdušnejší a prirodzenejší zvuk, na druhej strane však menej izoluje od okolitého sveta. Otvorené bezdrôtové slúchadlá do uší oceníte najmä v pokojnom prostredí.
- Polouzavreté slúchadlá sú v podstate kompromisnou voľbou medzi dvoma vyššie popísanými variantmi. Polouzavreté bezdrôtové slúchadlá do uší poskytujú lepšie izolačné vlastnosti ako otvorené, zároveň však nechávajú prejsť určité množstvo vzduchu a ponúknu celkom vyvážený zvuk.
Hľadáte tie najlepšie bezdrôtové slúchadlá do uší? Recenzie našich zákazníkov vám ich môžu pomôcť nájsť.
Uzavreté
Otvorené
Polouzavreté
i
True Wireless – skutočne bezdrôtové slúchadlá do uší
True Wireless bezdrôtové slúchadlá do uší sú v dnešnej dobe už široko dostupným a využívaným variantom. Napriek svojmu názvu môžu klasické bezdrôtové slúchadlá do uší disponovať káblom alebo náhlavným mostom prepájajúcim obe slúchadlá. True Wireless sú pomocou Bluetooth prepojené ako so zvukovým zariadením, tak aj medzi sebou, žiadny kábel tak neuvidíte. Chcete sa dozvedieť viac? Prečítajte si náš článok o True Wireless.
Ako môžu vyzerať bezdrôtové slúchadlá do uší?
Vyhotovenie je veľmi dôležitým parametrom, ktorý bezdrôtové slúchadlá do uší od seba odlišuje. Výber ideálneho typu slúchadiel by mal zodpovedať nielen vašim preferenciám, ale aj životnému štýlu a aktivitám, ktorým sa mienite so slúchadlami v ušiach venovať. Nižšie si predstavíme tri druhy – štuple, kôstky a slúchadlá za uši.
- Kôstky sú jedným z najklasickejších typov slúchadiel do uší. Sú navrhnuté tak, aby bez problémov zapadli do ušnice a neprenikali hlbšie do ušného kanálika. Kôstkové bezdrôtové slúchadlá do uší sú pohodlné a vhodné aj na dlhšie nosenie, ponúkajú ale menšiu izoláciu a pri prudkých pohyboch vám ľahšie vypadnú.
- Štuple sú oproti kôstkovým slúchadlám charakteristické svojimi väčšinou silikónovými nadstavcami, ktoré pri nosení tesne zapadajú do ušného kanálika. Vďaka tomu poskytujú tieto bezdrôtové slúchadlá do uší lepšiu izoláciu od okolia, nadstavce sú navyše jednoducho vymeniteľné a dajú sa zohnať v rôznych veľkostiach.
- Bezdrôtové slúchadlá za uši kombinujú vlastnosti štupľových slúchadiel s robustnejším uchytením, ktoré je väčšinou zaistené háčikom alebo oblúčikom obopínajúcim ucho. Hľadáte bezdrôtové slúchadlá do uší, ktoré zostanú na svojom mieste aj počas náročnej fyzickej aktivity? Siahnite po slúchadlách za uši.
Bezdrôtové slúchadlá do uší vyberajte aj podľa výdrže batérie. Nami ponúkané modely môžu za nepretržitého počúvania vydržať až 300 hodín. Všetky potrebné informácie nájdete v našom parametrickom filtri v ľavej časti rozhrania obchodu.
Bezdrôtové slúchadlá do uší sa líšia aj v ďalších vlastnostiach
Bezdrôtové slúchadlá do uší sa okrem svojej konštrukcie a vyhotovenia líšia ďalšími vlastnosťami, ktoré majú silný vplyv na kvalitu produkovaného zvuku. Či už chcete počúvať podcasty, objavovať novú muziku alebo si cez slúchadlá užívať svoj obľúbený seriál, nasledujúce vlastnosti by ste pri výbere nemali podceniť.
- Frekvenčný rozsah je jedným z najdôležitejších parametrov. Ten totiž opisuje, aký veľký zvukový rozsah sú bezdrôtové slúchadlá do uší schopné vyprodukovať. Platí, že čím väčší rozsah slúchadla majú, tým väčší je predpoklad pre kvalitnejší zvuk. V parametrickom filtri nájdete možnosť výberu spodnej aj hornej hranice.
- Citlivosť sa udáva v dB / Wm a vyjadruje, ako hlasno prehrávajú bezdrôtové slúchadlá do uší zvuk pri určitom vstupnom výkone. Slúchadlá s vyššou citlivosťou dokážu produkovať hlasnejší zvuk aj pri nižšom výkone, čo môže zvýšiť výdrž batérie a ušetriť energiu. Vyššia hodnota citlivosti znamená tiež väčšiu hlasitosť.
- Impedancia v podstate vyjadruje to, ako dobre si budú slúchadlá rozumieť s vašim zvukovým zariadením a ako veľmi bude zvuk skreslený. Slúchadlami do uší s vyššou impedanciou prejde menej prúdu, čo má za výsledok nižšiu hlasitosť a nižšie skreslenie zvuku. Zníženú hlasitosť pri slúchadlách s vysokou impedanciou rieši zosilňovač.
i
Ako riešia bezdrôtové slúchadlá do uší potlačenie zvuku?
Bezdrôtové slúchadlá do uší môžu ponúknuť aj iné možnosť v oblasti potlačenia hluku okolitého prostredia. Najčastejšími typmi je pasívne potlačenie zvuku, ktoré zabezpečujú náušníky alebo štuple, ktoré izolujú okolie, a aktívne potlačenie hluku, čiže ANC. Táto forma potláča okolitý hluk generovaním protizvuku, ktorý ho vyruší. O Active Noise Cancelling sa môžete viac dozvedieť v našom článku Čo to je ANC (aktívne potlačenie hluku).
Bezdrôtové slúchadlá do uší ponúknu aj rad vylepšení
Okrem kvalitného a príjemného počúvania zvuku sú pre bezdrôtové slúchadlá do uší samozrejmosťou aj ďalšie zaujímavé funkcie a vylepšenia, ktoré môžu značne zjednodušiť ich používanie. Samozrejmosťou väčšiny slúchadiel je možnosť prijímať hovory, ovládať hlasitosť alebo jednoducho prepínať skladby. Bezdrôtové slúchadlá do uší toho ale často ponúkajú oveľa viac! Všetky dostupné funkcie nájdete v našom parametrickom filtri, my sa teraz na niektoré z nich pozrieme.
- Ambient sound je zaujímavá funkcia, ktorá vám umožní počas používania slúchadiel počuť aj okolité zvuky vďaka mikrofónu integrovanému v slúchadlách. Táto funkcia môže byť veľmi prínosná napríklad pri prechádzaní cez cesty, počas rozhovoru s kolegami alebo pri multitaskingu, kedy musíte vnímať viac vecí súčasne.
- Hlasový asistent vám umožní ovládať slúchadlá a zariadenia prepojené so slúchadlami pomocou rôznych hlasových príkazov. Rôznych hlasových asistentov (Siri, Alexa, Google Assistant a ďalšie) môžete aktivovať priamo cez slúchadlá, vďaka čomu nemusíte ani vyťahovať telefón a používať ruky. Ideálne na multitasking.
- Multipoint je moderná technológia, vďaka ktorej sa môžu bezdrôtové slúchadlá do uší pripojiť k dvom alebo viacerým zariadeniam súčasne. Funkciu Multipoint využijú najmä používatelia, ktorí často prepínajú medzi rôznymi zvukovými zariadeniami, napríklad medzi počítačom a telefónom.
Bezdrôtové slúchadlá do uší môžete často zakúpiť aj s vymeniteľnými náušníkmi, štupľami, USB káblom alebo s aplikáciou na nastavenie slúchadiel.