Recirkulačné digestory využijete v miestach, v ktorých je nereálne alebo príliš zložité inštalovať digestor s odťahom. Digestory s recirkuláciou neodvádzajú pachy odťahom do komína, ale odsávajú ich prostredníctvom uhlíkových filtrov, a vyčistený vzduch následne navracajú späť do miestnosti. Na výber máte z niekoľkých typov digestorov, recirkulačné digestory zoženiete ako podskrinkové, komínové, ostrovčekové, vstavané aj teleskopické.
Recirkulačný digestor očisťuje vzduch bez vonkajšieho odvodu tým, že odsáva pachy, mastnoty a pary z varenia a prečisťuje ich cez tukový a uhlíkový filter. Medzi výhody patrí jednoduchá inštalácia, flexibilita umiestnenia a energetická účinnosť. Nevýhody zahŕňajú nižšiu účinnosť, nutnosť údržby filtrov a hlučnosť.
Výkon digestora zvoľte podľa veľkosti priestoru, z ktorého bude nutné odsávať výpary. V prípade, že je vaša kuchyňa prepojená s obývačkou, treba počítať s veľkosťou oboch izieb. Logicky platí, že pre väčší priestor potrebujete výkonnejší digestor. Štandardné digestory zvládnu odsať za hodinu 400 – 700 m³ pary, tie s najvyšším výkonom potom až 1 200 m³. Účinný recirkulačný digestor teda vymení vzduch v určitom priestore aspoň 3× až 10× za hodinu.
Šírku digestora vyberajte podľa veľkosti varnej dosky. Mala by byť rovnaká, prípadne väčšia ako jej šírka. Recirkulačné digestory zoženiete v rôznych šírkach od 31 cm do 120 cm.
Hlučnosť recirkulačného digestora sa uvádza v dB (decibeloch) a záleží na konkrétnom type spotrebiča. Tie najtichšie odsávače pár vydávajú okolo 50 dB, najhlučnejšie okolo 70 dB. V prípade, že máte menšiu kuchyňu, uprednostňujte nízku hlučnosť digestora.
Recirkulačné digestory môžete ovládať buď klasickými tlačidlami, alebo elektronickým ovládaním, ktorým disponujú hlavne moderné digestory s LED displejom. Pokrokové digestory je možné zapojiť cez WiFi alebo Bluetooth do systému inteligentnej domácnosti a užívať si tak všetky ich výhody.
Recirkulačný digestor bez odťahu využíva na výmenu vzduchu v miestnosti pachové filtre s obsahom aktívneho uhlia, ktoré prečistia nasatý vzduch a potom ho vrátia späť. Uhlíkové filtre je treba vždy raz za pol roka až za 2 roky vymeniť, na čo vás v prípade väčšiny recirkulačných digestorov upozorní indikátor nasýtenia. Životnosť uhlíkového filtra závisí od typu digestora aj od frekvencie varenia.
Triedy energetickej náročnosti vypovedajú o výkone a spotrebe digestora, teda koľko energie je potrebných na dosiahnutie maximálneho výkonu digestora. Trieda energetickej náročnosti sa označuje písmenami A až G a nájdeme ju na energetickom štítku spotrebiča.
Súčasťou každého digestora musí byť podľa zákona energetický štítok, na ktorom výrobca udáva povinné údaje o produkte.
Aké údaje obsahuje energetický štítok?
Komínové odsávače pár sú primárne určené ako digestory s odťahom, kde však možnosť tejto inštalácie nie je, je možné využiť na odsávanie pár recirkulačnú funkciu. Komínové digestory vynikajú svojím vysokým výkonom, sú však priestorovo náročnejšie, a hodia sa teda do väčších kuchýň. Najčastejšie sa upevňujú do priestoru medzi závesnými skrinkami. V ponuke nájdete mnoho dizajnových vyhotovení.
Pre majiteľov veľkej kuchyne s varným ostrovčekom uprostred predstavujú ostrovčekové digestory ideálne riešenie na odsávanie pár z varnej plochy. Ostrovčekové digestory sa inštalujú k stropu nad varné ostrovčeky a vynikajú vysokým výkonom. Na recirkuláciu využívajú mriežku v komínovej časti, ktorou vháňajú čistý vzduch späť do miestnosti. Vzhľadom na svoju veľkosť aj umiestnenie pôsobia výrazným dojmom.
Ak máte menšiu kuchyňu, kde riešite každý centimeter priestoru, vhodnou voľbou pre vás budú výsuvné odsávače pár. Teleskopické digestory sú zabudované do kuchynskej linky a disponujú predným výsuvným panelom, ktorý vyráža iba pri potrebe odsávania pár. Aktívny vysúvací panel digestora je pri nečinnosti schovaný, nezaberá tak zbytočne priestor a nijako nenarúša vzhľad kuchynskej linky.
Podskrinkové digestory sú odsávače pár menších rozmerov ako komínové alebo ostrovčekové digestory, a tiež nedosahujú taký výkon. Ponúkajú však optimálne a praktické riešenie pre menšie kuchyne alebo kuchynské kúty v panelových domoch. Pomerne ľahko sa inštalujú voľne nad sporák alebo pod závesné skrinky kuchynskej linky a svojím decentným vzhľadom nijako nenarušujú vzhľad miestnosti.
Vstavané digestory sa po zabudovaní stávajú súčasťou kuchynskej skrinky. Dokonale splynú s celkovým štýlom kuchynskej linky a nenarušujú tak jej vzhľad. V porovnaní s ostatnými typmi digestorov disponujú pomerne vysokým výkonom, čo umožňuje ich použitie v stredne veľkých aj priestrannejších kuchyniach. Pri výbere digestora je nutné zohľadniť jeho presné rozmery aj počítať so zložitejšou inštaláciou.
Digestory s režimom odťahu odsajú paru, ktorá následne vychádza do vonkajšieho prostredia komínom, odťahovým potrubím, či ventilačnou šachtou. Recirkulačné digestory filtrujú vzduch cez uhlíkový filter, ten sa potom čistý navracia späť do miestnosti.
Pri výbere digestora si najskôr spočítajte objem celého priestoru (šírka × dĺžka × výška celej plochy) až k prvým dverám. Pokiaľ máte kuchyňu spojenú s obývacou časťou, zahrňte do výpočtu obe miestnosti. Výsledné číslo potom vynásobte ešte 3×, čo je minimálna nutnosť výmeny vzduchu v miestnosti za hodinu. Toto číslo bude ekvivalentom výkonu motora digestora pre optimálne prečistenie celého priestoru.
Všeobecne platí, že čím je priestor kuchyne väčší, tým budete potrebovať výkonnejší odsávač pár. Napríklad kuchyňa s rozmermi 5 × 5 × 2,9 m si žiada odsávač pár s výkonom aspoň 218 m³/h. Ide však o minimálnu hodnotu, pre čo najefektívnejšie odsávanie sa odporúča ešte výkonnejší digestor.
Uhlíkové filtre používajú recirkulačné digestory bez možnosti priameho odťahu. Majú podobu kaziet s aktívnym uhlím, cez ktoré prebieha čistenie odsatého vzduchu. Ten sa po prečistení navracia späť do miestnosti. Uhlíkové filtre je treba vždy približne po pol roku vymeniť, ich životnosť však závisí od intenzity používania aj od konkrétneho modelu digestora. Oproti tukovým filtrom nie sú uhlíkové filtre umývateľné.
Pre optimálnu účinnosť by digestor mal byť umiestnený od elektrickej varnej dosky vo výške 65 cm, pri plynovej varnej doske potom vo výške 75 cm. Šírka digestora by mala mierne presahovať varnú plochu.
Rovnako ako ostatné spotrebiče, aj recirkulačné digestory potrebujú pravidelnú údržbu pre dobrý výkon a dlhú životnosť. V našom článku Ako vyčistiť digestor sa dozviete všetko potrebné na čistenie digestora aj filtra, ktoré tak zvládnete ľahko a rýchlo. Dočítate sa tiež, ako často uhlíkový a tukový filter meniť.
Pri režime odťahu je para vyvádzaná do vonkajšieho prostredia odťahovým potrubím, komínom či ventilačnou šachtou. Pre optimálny výkon a nízku hlučnosť by odťahové potrubie malo byť čo najkratšie a s minimom ohybov. Jeho priemer by mal byť minimálne rovnaký ako priemer vývodu odsávača.
Režim recirkulácie sa používa v prípade, že vaše stavebné úpravy neumožňujú odvod do komína, teda typicky v bytových domoch, panelákoch a pod. Pri tomto režime sa používajú uhlíkové filtre, cez ktoré sa vyfiltrovaný vzduch vracia čistý späť do miestnosti. Digestor je pri recirkulácii mierne hlučnejší a má o niečo nižší výkon ako pri režime odťahu.
Spätná klapka sa používa pri režime odťahu. Vkladá sa na výstupné hrdlo digestora a pri odvode výparov priamo do komína zabraňuje prenikaniu studeného vzduchu zvonku do miestnosti.