Obnoviť stránku

Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Ako vybrať vstavaný digestor

Aktualizované

Vstavané digestory sa pri návrhu nových kuchýň zabudovávajú do kuchynských skríň, teda s nimi dobre splývajú. Preto ak vám záleží na čistom a elegantnom vzhľade vašej kuchyne, toto riešenie bude pre vás veľmi vhodné. Trochu zložitejšiu inštaláciu vyvažuje vysoký výkon vhodný do stredne veľkých až veľkých kuchýň.

Ako vybrať vstavaný digestor

Dôležité parametre vstavané digestory

Výkon digestora

Výkon digestora sa odvíja od veľkosti miestností, v ktorých sa bude odsávať vzduch. Ku kuchyni je nutné započítať aj obývaciu miestnosť, pokiaľ nie je od kuchyne oddelená dverami. Odsávač pár by mal byť schopný vymeniť vzduch v danom priestore minimálne 3× za hodinu, najlepšie až 10×. Bežné digestory odsajú za hodinu 400 – 700 m³ pary, tie najvýkonnejšie až 1 200 m³. Pri vstavaných digestoroch sa výkon pohybuje v rozmedzí 155 – 822 m³.

  • Príklad konkrétneho výpočtu

* Rozmer miestnosti: 7 × 5 m
* Výška stropu: 2,9 m
* Objem miestnosti: 7 × 5 × 2,9 m = 101,5 m³
* Celkový objem, ktorý je nutné za hodinu vymeniť: 3 × 101,5 m³ = 304,5 m³
* Minimálny výkon digestora: 305 m³/h

Šírka digestora

Šírka digestora musí byť rovnaká alebo väčšia ako šírka varnej dosky. Pri výbere vstavaného digestora treba klásť oveľa väčší dôraz na správne rozmery. Na výber je široká škála rozmerov v rozmedzí od 45 cm do 90 cm.

Hlučnosť


Hlučnosť odsávačov sa uvádza v dB (decibeloch) a líši sa podľa typu spotrebiča. Tento parameter je dobré zohľadniť najmä v menších kuchyniach. Najtichšie vstavané digestory vydávajú hluk okolo 55 dB, najhlučnejšie okolo 75 dB.


Osvetlenie

Digestory sú vybavené halogénovými žiarovkami alebo LED diódami. Tie sú krajšie, úspornejšie, dlhšie svietia, nezahrievajú sa a tiež lepšie osvecujú pracovnú dosku.

Ovládanie

Ovládanie digestorom je riešené tlačidlami alebo elektronickým ovládaním s displejom. K dispozícii sú obvykle 2 – 3 výkonnostné stupne. Druhý variant je modernejší a mnohokrát pohodlnejší. Odsávanie má zvyčajne 2 – 3 výkonnostné stupne.

Vývody vstavaných digestorov

Vstavané digestory majú možnosť napojenia na odťah aj možnosť recirkulácie.

  • Digestory s odťahom – tie je nutné napojiť na odťahové potrubie.
  • Digestory v režime recirkulácie – tie nepotrebujú napojenie na odťah, preto sa inštalujú veľmi jednoducho. Podľa návodu ich upevnite na stenu, pripojte do elektrickej zásuvky a máte hotovo.

Z dôvodu zvýšenej hlučnosti je dôležité, aby sa odťahové potrubie nedotýkalo skrinky. Čím kratšia a priamejšia cesta von, tým väčší bude účinok odťahu digestora. Najväčšiu účinnosť má rovné potrubia s dĺžkou 2 – 3 m, s ďalšou dĺžkou a ohybmi účinnosť odsávača klesá.

Filtre

Digestory s funkciou recirkulácie vymieňajú vzduch v miestnosti pomocou pachových filtrov. Tie obsahujú aktívne uhlie, ktoré nasatý vzduch prečistí a vráti späť do miestnosti. Uhlíkové filtre je potrebné zhruba každý pol rok meniť. Väčšina filtrov obsahuje indikátor nasýtenia a tak ľahko spoznáte, že je nutná výmena. Ďalej sú vybavené ešte tukovým filtrom, ktorý môže byť kovový alebo textilný.

Triedy energetickej náročnosti

Triedy energetickej náročnosti udávajú výkon a spotrebu digestora, teda koľko energie potrebuje digestor na dosiahnutie svojho maximálneho výkonu. Je označovaná písmenami A až G, výnimočne A+ či A++. Túto informáciu nájdete na energetickom štítku. Pri vstavaných digestoroch sa najčastejšie stretneme s triedou A až E.

Energetický štítok

Energetický štítok musí byť podľa zákona súčasťou každého digestora. Výrobcovia na ňom udávajú údaje o produkte, ktoré sú merané za vopred stanovených podmienok.

Aké údaje nájdete na energetickom štítku?

  • Energetická účinnosť
  • Ročná spotreba
  • Účinnosť odsávania
  • Účinnosť osvetlenia
  • Účinnosť tukových filtrov
  • Hodnota hluku

Vstavané digestory

  • Určené na zabudovanie do kuchynskej linky
  • Splynú s kuchynskými skriňami
  • Dobrý výkon aj cena
Výhody a nevýhody
  • Dokonale splynú s kuchynskými skriňami
  • Vhodné do stredných či väčších kuchýň
  • Odsajú až 820 m³ pary za hodinu
  • Ľahko sa začlenia pri návrhu nových kuchýň
  • Zložitejšia inštalácia

Najčastejšie otázky pri výbere komínových digestorov

Aký je rozdiel medzi odťahom a recirkuláciou?

Tak ako ostatné typy, aj vstavané digestory umožňujú režim odťahu aj recirkulácie. Pri režime odťahu para vychádza odťahovým potrubím, komínom či ventilačnou šachtou do vonkajšieho prostredia. Pri recirkuláciu sa naopak vzduch filtruje cez uhlíkový filter a vracia sa čistý späť do miestnosti.

Aký výkon odsávania potrebujem pre svoju kuchyňu?

Pri stanovení výkonu vstavaného digestora je hlavným kritériom veľkosť kuchyne či celého priestoru vrátane obývačky. Odsávač pár by mal byť schopný vymeniť vzduch v danom priestore aspoň 3× za hodinu – najlepšie až 10×. Napríklad kuchyňa s rozmermi 5 × 5 × 2,9 m potrebuje digestor s výkonom aspoň 218 m³/h. To je však minimálna hodnota, odporúčame ešte vyšší výkon, aby odsávanie bolo čo najefektívnejšie.

Na čo slúžia uhlíkové filtre?

K filtrácii vzduchu v režime recirkulácie. Uhlíkové filtre využívajú aktívne uhlie a zhruba po pol roku podľa intenzity používania sa musia pravidelne meniť. Ich nevýhodou oproti tukovým filtrom je, že sú neumývateľné.

Ako správne nainštalovať digestor?

Digestor bude najúčinnejší, pokiaľ bude inštalovaný vo výške od 65 do 75 cm od varnej dosky. Pri plynovej varnej dosky odporúčame 75 cm, pri elektrickej 65 cm. Digestor by mala byť širší ako varná plocha.

Ako vyčistiť digestor a filtre?

Pre dobrý výkon a dlhú životnosť je potrebné udržiavať digestor čistý, a to ako zvonku, tak vnútri. Na prvý pohľad sa môže zdať čistenie digestora zložité, my vás ale v našom článku presvedčíme, že vyčistiť digestor aj filter zvládnete vďaka našim tipom ľahko a rýchlo. Dozviete sa tiež, ako často meniť tukový a uhlíkový filter.

Slovník pojmov – digestory

Odťah

Pri režime odťahu je para vyvádzaná do vonkajšieho prostredia odťahovým potrubím, komínom či ventilačnou šachtou. Pre optimálny výkon a nízku hlučnosť by odťahové potrubie malo byť čo najkratšie a s minimom ohybov. Jeho priemer by mal byť minimálne rovnaký ako priemer vývodu odsávača.

Recirkulácia

Režim recirkulácie sa používa v prípade, že vaše stavebné úpravy neumožňujú odvod do komína, teda typicky v bytových domoch, panelákoch a pod. Pri tomto režime sa používajú uhlíkové filtre, cez ktoré sa prefiltrovaný vzduch vracia čistý späť do miestnosti. Digestor je pri recirkulácii mierne hlučnejší a má o niečo menší výkon ako pri režime odťahu.

Spätná klapka

Spätná klapka sa používa pri režime odťahu. Vkladá sa na výstupné hrdlo digestora a pri odvode výparov priamo do komína zabraňuje prenikaniu studeného vzduchu zvonku do miestnosti.


Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB02