Obnoviť stránku

Počas Veľkonočných sviatkov 29.3. a 31.3. je otvorený iba AlzaDrive v Senci. Na Veľkonočný pondelok 1.4. sú uzavreté všetky predajne vrátane AlzaDrive, stále však môžete využiť doručenie do našich AlzaBoxov.

Ako vybrať ostrovčekový digestor

Ostrovčekový digestor sa pripevňuje k stropu vo voľnom priestore nad varnými ostrovčekmi. Má vysoký výkon a výrazne dopĺňa dizajn celej kuchyne. Či už to má byť ostrovčekový digestor čierny, biely alebo z nehrdzavejúcej ocele, poradíme vám, aký výkon digestora potrebuje vaša kuchyňa, ako ustrážiť nízku hlučnosť a čo vyžaduje inštalácia ostrovčekového digestora.

Digestor ostrovčekový

Ostrovčekový digestor a jeho dôležité parametre

Ostrovčekový digestor a výkon

Výkon digestora sa odvíja od veľkosti miestnosti, v ktorej bude fungovať. Vhodný ostrovčekový digestor by mal dosahovať požadovaný výkon s rezervou, teda nie na najvyšší stupeň. Bežné digestory odsajú za hodinu 400 – 700 m³/h pary, tie najvýkonnejšie potom až do 1 500 m³/h. Digestor nad ostrovčekom môže ponúknuť výkon v rozmedzí 300 – 1 495 m³/h pary.

Správne zvolený priestorový digestor musí byť schopný vymeniť vzduch v danom priestore aspoň 5× za hodinu, ideálne však 10×. Pri výbere spočítajte objem celého priestoru (šírka × dĺžka × výška celej plochy) k prvým uzatvárateľným dverám. Pokiaľ teda máte kuchyňu spojenú s obývačkou, použite na výpočet výkonu rozlohu oboch miestností. Celkový objem priestoru v m³ potom vynásobte odporúčanou hodnotou 10 (minimálne však 5). Takto získané číslo je ekvivalentom výkonu motora digestora na prečistenie daného priestoru.

  • Príklad konkrétneho výpočtu

* Rozmer miestnosti: 7 × 5 m
* Výška stropu: 2,9 m
* Objem miestnosti: 7 × 5 × 2,9 m = 101,5 m³
* Celkový objem, ktorý je nutné za hodinu vymeniť: 10 × 101,5 m³ = 1 015 m³
* Ideálny výkon digestora: 1 015 m³/h

Ostrovčekový digestor a jeho šírka

Šírka, ktorou ostrovčekový digestor disponuje, by mala byť väčšia ako šírka varnej dosky. Pri ostrovčekových digestoroch je na výber ako z rôznych tvarov, tak aj šírok. Najčastejšie sa stretneme s valcovým digestorom či klasickým tvarom, ako má komínový digestor, výnimkou ale nie je ani tvar kvádra. Ostrovčekové digestory sú dostupné v šírkach od 31 cm až do 100 cm.

Hlučnosť digestora

Hlučnosť odsávačov sa uvádza v dB (decibeloch) a líši sa podľa typu spotrebiča. Tento parameter je dobré zohľadniť najmä v menších kuchyniach. Najtichší digestor na ostrovček vydáva hluk okolo 50 dB, najhlučnejší okolo 70 dB. Niektoré ostrovčekové odsávače pár disponujú špeciálnou technológiou, ktorá redukuje hlučnosť až o 3 dB a zároveň zvyšuje účinnosť sania.

Osvetlenie 

Digestory môžu byť vybavené halogénovými žiarovkami, modernejšie sú ale LED diódy. Sú krajšie, úspornejšie, dlhšie svietia, nezahrievajú sa a tiež lepšie osvetľujú pracovnú dosku.

Ovládanie digestora

Ostrovčekový digestor sa ovláda tlačidlami, elektrickým ovládaním alebo dotykovým ovládaním s displejom. Nejeden digestor nad ostrovček má aj diaľkové ovládanie, čo zaistí vyšší komfort. Obvykle má 2 až 4 výkonnostné stupne, môže disponovať aj funkciou intenzívneho odsávania, ktorá aktivuje najvyšší výkon digestora a po niekoľkých minútach prepne späť na poslednú zvolenú rýchlosť.

Vývody ostrovčekového digestora

Digestor nad ostrovček má možnosť napojenia na odťah aj možnosť recirkulácie. Pretože sa na rozdiel od ostatných typov digestorov upevňuje na strop, je pred jeho inštaláciou nutné zistiť nosnosť stropu.

  • Samotná inštalácia digestora bez odťahu je veľmi jednoduchá. Podľa návodu ho upevnite na stenu, pripojte do elektrickej zásuvky a je hotovo.
  • Digestor (ostrovčekový nevynímajúc) je nutné ešte napojiť na odťahové potrubie. Ostrovčekový odsávač pár má nastaviteľnú výšku vývodu. Dôležité je, aby odťahové potrubie viedlo čo najkratšou cestou von bez zbytočných ohybov. Každý ohyb do pravého uhla totiž až o tretinu zníži výkon digestora a zvýši hlučnosť. Ďalšou podmienkou je priemer odťahového potrubia, ktorý musí byť minimálne 120 mm, optimálne však 150 mm.

Moderné funkcie, ktoré vám ponúkne ostrovčekový digestor

Ostrovčekový digestor môže disponovať niektorými užitočnými funkciami.

  • Funkcia odloženého vypnutia – po ukončení varenia ponechá digestor v chode a vypne ho až po určitom čase pre dokonalé odstránenie všetkých zvyškových pár.
  • Funkcia signalizácie nasýtenia filtra – táto funkcia vás včas upozorní, že sú filtre v digestore nasýtené a je potrebné vykonať údržbu, alebo ich vymeniť.
  • Spätná klapka – slúži hlavne v zimných mesiacoch, kedy treba počítať s možnosťou zrážania pár a odkvapkávaním vody dole. Spätná klapka umiestnená v potrubí sa otvára iba jedným smerom a zabraňuje nielen stekaniu vody, ale aj prieniku hmyzu a studeného vzduchu.
  • Funkcia dvojité sanie – časť vzduchu je nasávaná pomocnou sacou zónou na spodnej časti digestora. Tým je v tejto oblasti eliminované nebezpečenstvo kondenzácie pár.
  • Funkcia Boost – funkcia intenzívneho odsávania, kedy sa prechodne zvýši výkon na maximum a po niekoľkých minútach sa vráti na pôvodne nastavený stupeň.
  • Funkcia recirkulácie – ostrovčekový digestor je schopný fungovať aj bez externého odvodu vzduchu.
  • Inteligentný digestor (prepojenie digestora a varnej dosky v systéme SmartHome) – vďaka inteligentnej funkcii komunikujú spolu digestor a varná doska prostredníctvom WiFi, a vy sa tak nemusíte o chod digestora starať. Sací výkon odsávača pár sa automaticky upravuje podľa aktuálneho diania na varnej doske a zaisťuje príjemnú klímu v miestnosti. Podmienkou je mať oba spotrebiče od rovnakého výrobcu. Ide napríklad o systém Con@ctivity od Miele, Hob2Hood od Electrolux alebo Home Connect od Bosch, Samsung či Siemens.

Ostrovčekový digestor a filtre

Ostrovčekový digestor s funkciou recirkulácie vymieňa vzduch v miestnosti pomocou pachových filtrov. Tie obsahujú aktívne uhlie, ktoré nasatý vzduch prečistí a vráti späť do miestnosti. Uhlíkové filtre je potrebné meniť. Frekvencia výmeny závisí od frekvencie a intenzity varenia. Pri bežnej prevádzke v kuchyni je žiaduce meniť ho približne každý pol rok. Väčšina filtrov obsahuje indikátor nasýtenia, a tak ľahko spoznáte, že je nutná výmena. Ďalej je vybavený ešte tukovým filtrom, ktorý môže byť kovový (umývateľný) alebo textilný.

Dizajn digestora

Pri ostrovčekových digestoroch je na výber pestrá ponuka modelov, tvarov, materiálov aj farieb. Záleží tak len na vás, aký typ ostrovčekového digestora si vyberiete k dizajnu vašej kuchyne. Trvalo najobľúbenejšie sú ostrovčekové digestory s nehrdzavejúcej ocele klasického komínového tvaru. Na obľube stúpa ostrovčekový digestor čierny a tvar valcový či v podobe lustra, čím sa ostrovčekový odsávač pár stane nielen funkčným, ale aj dizajnovým bytovým doplnkom.

Trieda energetickej náročnosti

Trieda energetickej náročnosti udáva výkon a spotrebu digestora, teda koľko energie potrebuje digestor na dosiahnutie svojho maximálneho výkonu. Je označovaná písmenami A až G, výnimočne A+ či A++. Táto informácia je na vyhľadanie na energetickom štítku. Pri ostrovčekových digestoroch sa najčastejšie stretneme s triedou A až E.

Energetický štítok digestora

Energetický štítok musí byť podľa zákona súčasťou každého digestora. Výrobcovia na ňom udávajú údaje o produkte, ktoré sú merané za vopred stanovených podmienok.

Aké údaje nájdete na energetickom štítku?

  • Energetická účinnosť
  •  
  • Ročná spotreba
  •  
  • Účinnosť odsávania
  •  
  • Účinnosť osvetlenia
  •  
  • Účinnosť tukových filtrov
  •  
  • Hodnota hluku
Digestor ostrovčekový

 Ostrovčekový digestor

  • Montuje sa do voľného priestoru
  • Výrazný moderný dizajn
  • Vhodný aj do kuchýň spojených s obývacou izbou
Výhody a nevýhody
  • Vhodný do veľkých kuchýň
  • Odsaje až 1 495 m³ vzduchu za hodinu
  • Dizajnovo výrazný spotrebič
  • Montáž nad ostrovčekmi
  • Široký výber modelov
  • Väčšie rozmery
  • Zložitejšia inštalácia
  • Vyššia cena

Najčastejšie otázky pri výbere ostrovčekových digestorov

Aký je rozdiel medzi odťahom a recirkuláciou?

Pri režime odťahu výpary a pachy vychádzajú odťahovým potrubím, komínom či ventilačnou šachtou do vonkajšieho prostredia. Naopak pri recirkulácii digestor nie je napojený na odťah a vzduch sa filtruje cez uhlíkový filter. Následne sa čistý vzduch vracia späť do miestnosti. Ostrovčekový digestor, hoci prioritne založený na odťahu, je väčšinou vybavený aj možnosťou prepnúť na recirkuláciu.

Pokiaľ je to možné, z nižšie uvedených dôvodov je vhodné uprednostniť odťah pred recirkuláciou:

  • Odťah má vyšší výkon, pretože pri recirkulácii znižuje výkon uhlíkový filter až o 20 %.
  • Odťah má tichšiu prevádzku, zatiaľ čo recirkulačný odťah je hlučnejší
  • Odťahová prevádzka nevyžaduje výmenu uhlíkových filtrov

Aký výkon odsávania potrebujem pre svoju kuchyňu?

Väčšia kuchyňa vyžaduje výkonný odsávač pár. Pri stanovení potrebného výkonu ostrovčekového digestora berte do úvahy vždy všetok priestor k prvým uzatvárateľným dverám. Kuchyne spojené s obývacím priestorom teda posudzujte ako jednu miestnosť.

Nielen ostrovčekový digestor, ale aj ostatné odsávače pár by mali byť schopné vymeniť vzduch v danom priestore aspoň 5× za hodinu – najlepšie však až 10×. Napríklad kuchyňa s rozmermi 5 × 5 × 2,9 m potrebuje digestor s výkonom aspoň 363 m³/h. Ide však iba o minimálnu hodnotu. Odporúčame ešte vyšší výkon, aby odsávanie bolo čo najefektívnejšie.

Na čo slúžia uhlíkové filtre?

Uhlíkové filtre sa používajú pri režime recirkulácie. Ide o kazety s aktívnym uhlím, ktoré sa vkladajú do odsávačov pár. Cez uhlíkový filter sa následne vracia čistý vzduch späť do miestnosti. Nevýhodou uhlíkových filtrov je nutnosť ich výmeny približne po pol roku používania. Na rozdiel od tukových filtrov nie sú umývateľné.

Ako na montáž ostrovčekového digestora?

Digestor nad ostrovček inštalujeme tam, kde je možné nasávať pary do vopred pripraveného odvodu (odťahové potrubie) von z objektu. Odťahové potrubie by malo viesť čo najkratšou cestou a s minimom ohybov von alebo do odťahovej šachty. Pre dostatočný výkon a nízku hlučnosť je potrebné zachovať priemer odťahu minimálne rovnako veľký ako priemer vývodu digestora. Je však nevyhnutné, aby odťahové potrubie malo aspoň 120 mm, optimálne však 150 mm.

Pre čo najvyššiu účinnosť priestorový digestor inštalujte do výšky 65 až 75 cm od varnej dosky. Pri plynovej varnej doske odporúčame vzdialenosť 75 cm, pri elektrickej 65 cm. Pri modeloch so šikmým sklom je možné výšku znížiť tak, aby spodná hrana digestora bola nad elektrickou doskou minimálne 45 cm a nad plynovou minimálne 60 cm. Ostrovný digestor by mal byť širší ako varná plocha.

Na zamedzenie spätného priechodu studeného vzduchu do miestnosti, na elimináciu kondenzácie v potrubí a zabránenie prieniku hmyzu je vhodná spätná klapka digestora v potrubí. Niektoré ostrovčekové odsávače pár ju majú ako súčasť vybavenia, pokiaľ to tak nie je, oplatí sa ju prikúpiť.

Ako vyčistiť ostrovčekový digestor a filtre?

Pre dobrý výkon a dlhú životnosť je potrebné udržiavať ostrovčekový digestor čistý, a to ako zvonku, tak vo vnútri. Na prvý pohľad sa môže zdať čistenie digestora zložité, my vás ale v našom článku Ako vyčistiť digestor presvedčíme, že vyčistiť digestor (ostrovčekový) aj filter zvládnete vďaka našim tipom ľahko a rýchlo. Dozviete sa tiež, ako často meniť tukový a uhlíkový filter.

Slovník pojmov – digestory

Odťah

Pri režime odťahu je para vyvádzaná do vonkajšieho prostredia odťahovým potrubím, komínom či ventilačnou šachtou. Pre optimálny výkon a nízku hlučnosť by odťahové potrubie malo byť čo najkratšie a s minimom ohybov. Jeho priemer by mal byť minimálne rovnaký ako priemer vývodu odsávača.

Recirkulácia

Režim recirkulácie sa používa v prípade, že vaše stavebné úpravy neumožňujú odvod do komína, teda typicky v bytových domoch, panelákoch a pod. Pri tomto režime sa používajú uhlíkové filtre, cez ktoré sa vyfiltrovaný vzduch vracia čistý späť do miestnosti. Digestor je pri recirkulácii mierne hlučnejší a má o niečo nižší výkon ako pri režime odťahu.

Spätná klapka

Spätná klapka sa používa pri režime odťahu. Vkladá sa na výstupné hrdlo digestora a pri odvode výparov priamo do komína zabraňuje prenikaniu studeného vzduchu zvonku do miestnosti.


Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06