Obnoviť stránku

Ako vyčistiť digestor (TIPY A TRIKY)

Článok

Aktualizované

Špinavý a mastný digestor pôsobí dosť odpudivo. Nie je to ale „len“ estetický problém. Takto zanesený spotrebič neplní svoju základnú funkciu. Digestor je odsávač pár a výparov z varenia. Pokiaľ chcete, aby bol čo najefektívnejší, nesmiete podceniť jeho údržbu. Ak navyše vlastníte recirkulačný digestor, pravidelné čistenie filtra je absolútne zásadné. Našťastie čistenie digestorov nie je nič zložité. S naším návodom zvládnete pravidelnú vonkajšiu aj vnútornú údržbu ľavou zadnou. Ako na to?

Jak vyčistit digestoř

Ako vyčistiť digestor – OBSAH

  1. Prečo čistiť digestor?
  2. Vonkajšie čistenie digestora
  3. Ako vyčistiť filter digestora?
  4. Montáž – ako nainštalovať digestor
  5. Aký digestor sa hodí do vašej kuchyne?

Prečo čistiť digestor?

Akonáhle je filter zanesený, digestor neťahá a jeho funkčnosť klesá. V kuchyni sa potom držia nechcené výpary a pachy. Odsávač pár ale neodsáva iba pary vznikajúce pri varení. Pokiaľ máte plynový sporák, odvádza z miestnosti takisto oxidy dusíka, vznikajúce pri horení plynu. V prípade odťahového digestora sa zbavujete tiež horúčavy, ktorá okolo sporáka vzniká. Čistenie digestora teda nezanedbávajte.

Čistenie digestora má dve časti:

  • čistenie vonkajšieho plášťa digestora,
  • čistenie filtra digestora.

Vďaka tomu bude krásne vyzerať, a zároveň účinne a efektívne odsávať výpary pri varení.

Vonkajšie čistenie digestora

Vonkajšie čistenie digestora, pri ktorom sa zbavíte mastných usadenín, sa odporúča uskutočňovať aspoň 1× za mesiac. Pri čistení vonkajšieho plášťa nikdy nepoužívajte agresívne chemické prostriedky, úplne sa vyhnite prípravkom, ktoré obsahujú chlór, alkohol či rôzne rozpúšťadlá. Rovnako tak sa vyvarujte ostrým predmetom na odstránenie zaschnutej špiny, aby ste plášť digestora nepoškriabali. Na umývanie digestora používajte mäkkú handričku alebo špongiu. Nikdy nie drôtenku. Lakované povrchy umývajte teplou vodou so saponátom.

Ako vyčistiť digestor z nehrdzavejúcej ocele

Plášť digestora z nehrdzavejúcej ocele umývajte šetrne tak, aby ste mechanicky alebo chemicky nenarušili vrstvu oxidu chrómu, ktorý bráni prístupu kyslíka k oceli a zaisťuje tak, aby oceľ nekorodovala. Povrch umývajte jemnou handričkou namočenou v čistiacom prostriedku určenom na antikoro, prípadne namočenou v teplej vode a saponáte. Na leštenie povrchu je ideálnou voľbou prostriedok s obsahom parafínu, ktorý vytvorí neviditeľný film odolný proti odtlačkom prstov, ktorý zároveň eliminuje usadzovanie prachu. Prostriedky na čistenie antikorových drezov či vodovodných batérií nie sú vhodné na čistenie digestorov z antikora.

Ako vyčistiť digestor bez použitia chémie

Perfektný výsledok je možné dosiahnuť aj bez kvapky priemyselne vyrobeného čistiaceho prostriedku. Prírodné čistiace prípravky sú účinné, zdravotne neškodné, ekologické a lacné. Navyše sú ľahko dostupné a je tiež dosť pravdepodobné, že už ich máte doma v špajze. Na čistenie digestora najlepšie využijete jedlú sódu, ktorá má vynikajúce odmasťovacie schopnosti. Postup je jednoduchý: pripravte si veľký hrniec alebo hlboký plech, teplú vodu a jedlú sódu, ktorú v teplej vode rozpustíte a potom do zmesi vložíte mriežku. Nechajte niekoľko minút pôsobiť. Väčšie nečistoty odstráňte mäkkou hubkou. Jemnou hubkou namočenou v roztoku vody a jedlej sódy môžete umyť aj povrch plášťa.

iMastný a zanesený digestor nielenže vyzerá neesteticky, ale hlavne ohrozuje naše zdravie. Výpary z takéhoto spotrebiča môžu vyvolať alergické reakcie alebo dusivý kašeľ a spôsobiť problémy s dýchaním. Mriežku digestora preto čistite v pravidelných intervaloch podľa toho, ako často varíte. Optimálna frekvencia je raz za mesiac.
Ako vyčistiť digestir z nehrdzavejúcej ocele
Digestor z nehrdzavejúcej ocele umývajte iba jemnou handričkou a čističom na nerezové povrchy, ktorý nielen odstráni špinu, ale zanechá aj ochranný film proti odtlačkom prstov.

Ako vyčistiť filter digestora?

Druhou dôležitou časťou údržby odsávača pár je čistenie filtra do digestora. Všetky odťahové i recirkulačné digestory sú vybavené tukovými filtrami, vo väčšine prípadov kovovými. Stretnúť sa môžete ale aj s textilnými. Recirkulačné digestory majú navyše uhlíkový filter. A ako teda vyčistiť filtre digestora?

Ako vyčistiť vnútrajšok digestora naozaj dôkladne – čistenie rôznych druhov tukových filtrov

  • Kovový tukový filter – para z varenia stúpajúca do digestora obsahuje tukové častice. Tukový filter ich zachytí, aby sa nedostali do motora. Kovové tukové filtre sú umývateľné a môžeze ich dať do umývačky. Stačí ich ale aj vyčistiť v teplej vode so saponátom. Po dôkladnom osušení vráťte filter späť na miesto. Kovové tukové filtre vydržia po celú dobu životnosti digestora. Nemusia sa meniť.
  • Textilný tukový filter – plní rovnakú funkciu ako kovový tukový filter a môžete sa s ním stretnúť pri lacnejších modeloch digestorov. Textilné tukové filtre odporúčame čistiť cca po 100 hodinách prevádzky. Môžete ich raz vyprať v ruke, ale počítajte s tým, že sa po vypraní začnú pravdepodobne trhať. Ak sa tak stane, je potrebná výmena. Textilné tukové filtre sa predávajú ako náhradné diely.
Ako vyčistiť digestor
Len čistý tukový filter efektívne zadrží mastnotu a nepríjemné pachy vznikajúce pri varení.

Čistenie uhlíkového filtra digestora

S uhlíkovým filtrom sa stretnete pri recirkulačných digestoroch. Klasický uhlíkový filter možno čistiť ručne v teplej vode (ak je filter zasadený v plastovom ráme, vyberte ho z neho), prípadne v umývačke pri 65 °C, ale nedávajte k nemu žiadne riady. Potom ho sušte desať minút v elektrickej rúre pri 100 °C alebo na radiátore. Uhlíkový filter je potrebné čistiť raz za dva alebo tri mesiace (cca po 200 prevádzkových hodinách). Raz alebo dvakrát za rok v závislosti od toho, ako často digestor používate, je potrebné uhlíkový filter vymeniť. Po čase totiž prestáva plniť svoju funkciu a pachy už nepohlcuje.

Filter s aktívnym uhlím

Ak je váš recirkulačný digestor vybavený filtrom s aktívnym uhlím, umývajte ho približne raz za mesiac (podľa intenzity používania digestora) v umývačke pri najvyššej teplote bežným čistiacim prostriedkom do umývačky. Opäť platí, že nesmiete k filtru prodať žiadny riad. Po umytí ho usušte v elektrickej rúre pri 100 °C počas 10 minút, aby došlo k opätovnej aktivácii. Filter s aktívnym uhlím je potrebné meniť zhruba po troch rokoch bežného používania.

iNež sa pustíte do pravidelnej údržby uhlíkového filtra, naštudujte si, ako ho správne vybrať a potom zasa vložiť. Návod a detailnejšie informácie o čistení uhlíkových filtrov nájdete v našom článku: Ako vyčistiť a vložiť uhlíkový filter do digestora.
Ako odmastiť digestor
Niektoré filtre sú vybavené indikátorom, ktorý vás zmenou farby upozorní na to, že filter je plne nasýtený a je čas ho vymeniť.

Montáž – ako nainštalovať digestor

Či už zariaďujete novú kuchyňu alebo renovujete tú pôvodnú, budete potrebovať zapojiť nový digestor. Ak sa rozhodnete montáž vykonať svojpomocne, máme pre vás pár rád, ako na to.

Správna výška umiestnenia digestora

Pri montáži digestora je dôležitá výška umiestnenia. Ide o to, aby bola zaistená čo najvyššia efektivita odsávania s ohľadom na bezpečnú vzdialenosť od sporáka. Výška umiestnenia digestora je závislá od toho, aký typ sporáku máte. Pri elektrickom sporáku je optimálna vzdialenosť 65 cm a pri plynovom sporáku 75 cm. Pri modeloch, ktoré majú šikmé sklo, je možné túto výšku o niečo znížiť. Dbajte tiež na to, aby ste mali medzi sporákom a digestorom dostatok miesta pre manipuláciu s riadom a kuchynským náradím.

Montáž recirkulačného digestora

Montáž recirkulačného digestora, teda digestora bez odťahu, je úplne jednoduchá. Digestor zavesíte pod hornú skrinku alebo do voľného priestoru nad sporák do odporúčanej výšky. Potom digestor už len zapojíte do zásuvky. V priebehu nasledujúcich mesiacov a rokov nezabúdajte na pravidelnú výmenu uhlíkového filtra.

Ako vyčistiť motor digestora
Na trhu je nepreberné množstvo recirkulačných odsávačov pár, ktoré vyhovejú dizajnu každej kuchynskej linky.

Montáž digestora s odťahom

Už pri výbere digestora myslite na to, kde bude digestor umiestnený a ako ho budete zapájať. Odťahový digestor vás zbaví nielen výparov a zápachov pri varení, ale aj horúčavy, ktorá pri platni vzniká. Sporák by v tomto prípade nemal byť ďaleko od vstupu do komína (odťahovej šachty). Ak je vzdialenosť medzi odťahovou šachtou a sporákom príliš veľká, zvoľte radšej recirkulačný digestor.

Rovnako tak počítajte s tým, že každý pravý uhol pri odťahovom potrubí zníži výkon digestora o približne 30 % a zároveň sa zvýši hlučnosť. Preto majte na pamäti, že odťahové potrubie by malo byť čo najkratšie a malo by mať čo najmenej ohybov. Odporúčaný maximálny počet ohybov sú 2. Viac ohybov bráni voľnému prúdeniu odsávaného vzduchu.

Napojenie digestora do komína

Pred inštaláciou digestora s odťahom je potrebné najskôr vyriešiť správne napojenie do komína. Digestory disponujú bočným a horným vývodom, aby ste si mohli zvoliť ten, ktorý najlepšie vyhovuje dispozícii vašej kuchynskej linky a umiestneniu odťahového vývodu. Otvor, ktorý nepoužijete, zaslepíte krytom, ktorý je súčasťou balenia digestora.

Nezabudnite tiež skontrolovať veľkosť potrubia. Ideálny priemer odťahového potrubia je rovnaký ako maximálny priemer inštalovaný na digestore. Najčastejšie sa stretnete s odťahovým priemerom 120 alebo 150 mm. Neodporúčame tieto priemery zmenšovať, pretože potom riskujete zníženie výkonu odťahu a zvýšenie hlučnosti.

iAk ste manuálne zruční, zvládnete aj náročnejšiu montáž komínového digestora. Avšak zapojenie odsávača pár do elektroinštalácie by ste mali vždy prenechať certifikovanému elektrikárovi.
Ako vyčistiť digestor z nehrdzavejúcej ocele Ako vyčistiť digestor
Komínový odsávač pár odsaje nielen výpary a pachy vznikajúce pri varení, ale tiež teplo tvoriace sa pri sporáku. Možnosť recirkulácie je pri väčšine modelov samozrejmosťou. Inštalácia digestora s odťahom vyžaduje avšak čo najkratšiu a najpriamejšiu cestu do komína či odťahovej šachty.

Aký digestor sa hodí do vašej kuchyne?

Pred nákupom digestora musíte zohľadniť hneď niekoľko zásadných technických parametrov. Potrebujete výkonný, praktický spotrebič, ktorý nevyžaduje zložitú údržbu. Estetika je tiež dôležitá, ale dizajn by rozhodne nemal byť rozhodujúcim faktorom výberu. Vyberať môžete hneď z niekoľkých typov digestorov podľa vašich individuálnych požiadaviek.

i Vybrať optimálny digestor zo širokej ponuky produktov rôznych značiek nie je vôbec jednoduché. Pokiaľ neviete, na aké technické parametre by ste sa mali zamerať, alebo si nie ste istí, aké riešenie je vhodné práve pre vašu kuchyňu, prínosné informácie nájdete v našom sprievodcovi Ako vybrať digestor.

Typy odsávačov pár

  • Komínové digestory odvádzajú pary cez komín či odvetrávaciu šachtu. Potrebujú teda čo najkratší prístup do komína a dostatočný priestor nad pracovnou plochou na pripevnenie. Komínový digestor sa vyznačuje vysokým výkonom a dokáže odvádzať nielen paru a pachy, ale tiež teplo.
  • Recirkulačné digestory sú ideálnou voľbou ak nie je možné odvádzať odsávaný vzduch mimo dom alebo byt. Väčšinu moderných digestorov možno používať ako recirkulačné respektíve filtračné zariadenia. Stačí digestor vybaviť uhlíkovým filtrom. Ten pohltí nepríjemné arómy a vôňa a vyčistený vzduch je potom vháňaný späť do miestnosti.
  • Ostrovčekové digestory sú určené pre inštaláciu nad kuchynský ostrovček. Ostrovčekové odsávače pár sú vysoko výkonné, pretože zaisťujú odsávanie pár z väčšieho priestoru.
  • Výsuvné digestory sú diskrétne odsávače pár, ktorý sa ukrývajú v skrinke nad varnou doskou a sú viditeľné iba vtedy, keď ich potrebujete. Výsuvné digestory sú vhodné skôr do menšej kuchyne, pretože zvyčajne nemajú tak silný výkon.
  • Podskrinkové digestory sú kompaktné zariadenia určené na inštaláciu pod závesnú skrinku alebo voľne nad sporák. Sú vhodným riešením do menších kuchýň vzhľadom na svoju kompaktnosť a nižší výkon.
  • Vstavané digestory sú určené na zabudovanie do kuchynskej linky, vďaka čomu dokonale splynú s celkovým dizajnom kuchyne. Vstavané odsávače pár sú výkonné a hodia sa do stredne veľkých až veľkých kuchýň. 

Skúste naše cookies

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB07