Obnoviť stránku

Ako prepojiť TV s mobilom či tabletom?

• Autor: Redakcia

Napriek nepopierateľnému pokroku displejov prenosných zariadení si multimediálny obsah stále skôr užijeme na veľkej obrazovke televízora. Ako spárovať mobil s TV bez toho, aby sme museli zložito presúvať súbory na flashdisk? A to nehovoríme o priamom sledovaní streamov, YouTube či Netflix. V našom článku sa pozrieme na to, aké možnosti prepojenia inteligentného telefónu alebo tabletu s televízorom existujú.

Pripojenie TV s mobilom

Ako prepojiť TV s mobilom či tabletom?? – OBSAH

  1. Zrkadlenie obrazu
  2. Ako spárovať mobil s TV – KÁBEL
  3. Ako spárovať mobil s TV – ANDROID TV
  4. Ide to aj bez Android TV: Chromecast a Miracast
  5. Vlastné cesty výrobcov viedli do slepej uličky
  6. Ako spárovať mobil s TV – Apple TV

Zrkadlenie obrazu

Podobne, ako keď k notebooku alebo stolnému počítaču pripojíte druhý monitor, aj v prípade prepojenia mobilného telefónu s TV sa pracuje s tzv. zrkadlením obrazu (opomeňme v tomto prípade rozšírenú plochu, s ktorou môžu počítačové systémy tiež pracovať). Na začiatku je ale potrebné vypichnúť dôležitý rozdiel, ktorým sa líši druhý monitor od televízora pripojenému k telefónu: Nemožno počítať s tým, že by ste televízor mohli využívať ako akúsi rozšírenú plochu displeja telefónu. Pôjde (s jednou výnimkou) skutočne iba o zrkadlenie.

Ako prepojiť mobil s TV a aké sú teda možnosti? V zásade ich môžeme rozdeliť do dvoch skupín. Ešte nedávno tvorili výraznú kategóriu aj riešenia, ktoré ponúkali výrobcovia sami, to však vytlačila metóda, ktorá je implementovaná priamo v operačnom systéme Android (pozri nižšie). Obraz z displeja telefónu môžete na televíznu obrazovku dostať:

  • Cez kábel
  • Cez WiFi

Poďme si ich detailnejšie predstaviť.

HDMI kábel
HDMI je dnes absolútnym štandardom na pripájanie ďalších zariadení k televízorom. Využíva sa ale aj v prípade grafických kariet.

Ako spárovať mobil s TV – KÁBEL

Kábel sa ako riešenie problému celkom ponúka, tento spôsob má však svoje úskalia. Tým najzásadnejším je nepraktickosť, pretože kvôli dĺžke kábla musí telefón zostávať blízko televízora. Väčšinou ide o redukciu z micro USB/USB-C na HDMI, ktorá navyše disponuje napájacím micro USB portom.

Celá možnosť prepojiť mobilný telefón či tablet s televízorom je postavená na štandarde MHL (Mobile High-Definition Link). Jeho aktuálna verziou je MHL 3, ktorá podporuje maximálne Ultra HD rozlíšenie (4K) a zvuk až do formátu 7.1. Zdrojové zariadenie môže byť navyše zároveň napájané, čo sa hodí, pretože pri kontinuálnom prehrávaní médií logicky dochádza k vyššiemu zaťaženiu batérie.

i Porovnanie operačných systémov Smart TV

Ako spárovať mobil s TV – ANDROID TV

Najuniverzálnejší a tiež najjednoduchší spôsob, ako prepojiť TV s mobilom, je využiť skutočnosť, že sa obe zariadenia nachádzajú v rovnakej sieti. Nevyhnutnosťou je samozrejme taký televízor, ktorý podporuje Android TV. Tieto televízory využívajú protokol Cast, ktorý pustila do sveta spoločnosť Google, a je teda súčasťou ako operačného systému Android v televízore, tak aj v mobile alebo tablete. A to je kľúč k úspechu. Potom už stačí v nastaveniach telefónu (väčšinou buď v nastavení displeja, či pripojenia) spustiť zrkadlenie obrazovky a máte v podstate vyhrané. Ľahko nepraktické je toto riešenie z toho dôvodu, že na televízore bude presne to, čo na displeji telefónu, ktorý tak nebudete môcť používať na iné činnosti.

Android TV
Televízor s operačným systémom Android je polovica víťazstva. Vlastne celé. S telefónom ju možno prepojiť ľahko a rýchlo.

Ide to aj bez Android TV: Chromecast a Miracast

Chromecast

V prípade vyššie uvedeného protokolu Cast ešte chvíľku zostaneme. Google ho totiž implementoval do populárneho zariadenia Chromecast, ktoré nie je väčšie ako flash disk (na rozdiel od USB je totiž zakončené portom HDMI) a ktoré dokáže televízor premeniť na multimediálne centrum. Google ho primárne dizajnoval na prenos obrazu a zvuku z internetového prehliadača Chrome (stačí len stiahnuť doplnok Google Cast), ale s použitím aplikácií tretích strán je možné na Chromecast napojiť aj napríklad počítač s archívom filmov alebo iné vzdialené úložisko.

Opäť sa využíva to, že sa všetky zariadenia nachádzajú v rovnakej sieti, takže ak je jej súčasťou aj mobilný telefón, nie je nič jednoduchšie ako zrkadlenie jeho displeja na televízor. Zo svojej podstaty ide o Android TV v podobe pripojiteľnej krabičky so všetkými jej funkciami.

Chromecast
Chromecast je malé zariadenie, ktoré klasický televízor premení na inteligentný.

Miracast

Ešte skôr, než trh opanoval Chromecast, bol tu – a samozrejme aj stále je – Miracast. Avšak, takú popularitu, aká sa očakávala, si nakoniec nezískal. Dielom je to segmentom trhu, ktorému vládne Apple, ktorý Miracast nepodporuje, sčasti tiež istou nespoľahlivosťou, ktorou systém trpí.

i Rozlíšenie displeja mobilných telefónov

Na fungovanie Miracastu sú dôležité dve veci – jeho podpora priamo v televízore a tiež to, aby bol televízor k sieti pripojený bezdrôtovo. Po LAN kábli, akokoľvek je to prekvapujúce, to jednoducho nepôjde. Komunikácia televízor – smartfón totiž prebieha na základe priameho bezdrôtového pripojenia.

Na samotné spárovanie oboch zariadení tiež nedochádza automaticky ako v prípade riešenia od Google. Je potrebné vybrať aplikáciu v televízore, v telefóne spustiť zrkadlenie displeja a potom potvrdiť prístup.

Nevýhodou Miracastu je cca sekundová latencia, teda oneskorenie obrazu v porovnaní s tým, čo je na displeji. Na prehrávanie videa to nie je väčší problém (zvuk sa synchronizuje s obrazom na TV), horšie je to v prípade, ak chcete televízor používať ako väčší displej na prácu alebo hranie hier. To už latenciu spoznáte. Na to je Miracast celkom náročný na výkon procesora a prenos bohužiaľ trpí výpadkami.

Netflix, telefón
S Netflixom sa nemusíte moriť len na malom displeji telefónu. Po pripojení k televízoru si ho užijete na veľkej obrazovke.

Vlastné cesty výrobcov viedli do slepej uličky

Rad výrobcov mobilných telefónov je zároveň aj výrobcom televízorov. Niet preto divu, že sa vo svojej dobe pokúšali ponúknuť vlastné používateľské rozhranie na jednoduché prepojenie telefónu a televízora. Svoje zariadenia tak ponúkol napríklad Samsung, HTC alebo LG. Implementácia protokolu Cast do Androidu vzala týmto snahám vietor z plachiet.

Prečo prichádzať s vlastným riešením, ktoré by aj tak len ohýbalo už zaužívané metódy, keď sa riešenie nachádza priamo pod nosom a prstami používateľa vnútri operačného systému. Jediný, kto sa stále drží svojho vlastného riešenia, je Apple. Tam je to ale pochopiteľná snaha, a hoci firma s nahryznutým jablkom v znaku neponúka vlastné televízory, používateľom aspoň poskytuje vlastné mediálne centrum menom Apple TV.

i Porovnanie QLED TV a OLED TV

Ako spárovať mobil s TV – Apple TV

Apple TV je zariadenie, akési mediálne centrum, ktoré slúži na príjem obsahu z internetových služieb, ako sú iTunes, iCloud, YouTube a ďalších, a tiež na prenos obrazu zo zariadení, ktoré disponujú operačným systémom iOS. Na zrkadlenie displeja iPhonu alebo iPadu sa využíva funkcia AirPlay. S ňou je prenos obrazu veľmi jednoduchý a intuitívny.

Pripojenie TV s mobilom
„Napájať“ televízor obsahom z telefónu je vlastne celkom jednoduché. Ak máte to správne zariadenie.
i Mohlo by vás zaujímať

Pripojenie a zrkadlenie obrazovky mobilného telefónu nie je nič zložité. Táto možnosť je dnes súčasťou oboch operačných systémov, teda ako Androidu, tak iOS. V oboch prípadoch je jej teda potrebné vyjsť takpovediac v ústrety. Či už je to inštaláciou aplikácie, alebo zaobstaraním špeciálneho zariadenia či televízora, ktorý disponuje operačným systémom Android.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB19