Obnoviť stránku

Prečo si k televízoru kúpiť projektor

Televízor má dnes každý, aktuálnym trendom posledných rokov je však kupovanie domácich projektorov. Prečo? Prostredníctvom projekcie posuniete filmový zážitok o stupeň vyššie. A hoci sa môže zdať, že hlavným „gro“ je len veľkosť plátna, nejde však o jediný bonus. Dôvodov na kúpu projektora je oveľa viac.

Projektor verzus televízor

Je to v podstate veľmi jednoduché, aj najlepší televízor zatiaľ nedokáže projektor plne zastúpiť. A to aj napriek tomu, že sa väčšina moderných televízorov snaží v mnohom obrazovú kvalitu projektora dohnať. Zoberme si napríklad televízory s ohnutými obrazovkami. Aj to je dedičstvo klasického strieborného plátna. Divák je vďaka tomu viac vtiahnutý do deja. Nemusí sedieť v úplne ideálnom pozorovacom bode a problematické obrazové partie (okraje obrazovky) dokáže ľahšie zaostriť. Prečo sa však uspokojiť s obyčajnou simuláciou dokonalého?

Projektor Optoma HD90+

S projektorom si budete pripadať ako v kine

Filmové projektory sú navrhnuté tak, aby sa premietanie filmov alebo hranie hier čo možno najviac približovalo návšteve multikina. Filmové maratóny, rodinné oslavy či domáce párty tak budú atraktivnejšie. Nie je to však dané len veľkosťou obrazu.

Dôležitú úlohu tu zohrávajú špeciálne technológie zaručujúce unikátny obraz, ako napríklad 24p. Tým sa podrobnejšie venujeme ďalej v článku. Ruka v ruke s technológiami by sa mal klásť dôraz na kúpu vhodného plátna, pretože premietaním iba na stenu je obraz zbytočne degradovaný. Predstavte si, že vlastníte špičkový projektor za 1 850 eur. Ak jeho šošovku namierite priamo proti stene, razom ste oknom vyhodili 1 110 eur.

Projektor Epson EH-TW6700W

Pokročilé hi-tech funkcie vám prinesú lepší zážitok

Výrobcovia ponúkajú množstvo funkcií a „zlepšovákov“, aby dosiahli čo možno najlepší obrazový či zvukový výstup. Tie majú buď spoločné, alebo úplne unikátne. Napríklad projektory BenQ používajú technológiu šesťrychlostného RGBRGB farebného kolieska, ktoré zaisťuje ostrý obraz a kvalitné farebné podanie. A konkrétne model W11000 je vôbec prvým DLP (Digital Light Processing) projektorom s ultravysokým rozlíšením a certifikáciou THX HD.

Tento zvukový formát, ktorý zaisťuje vysokokvalitné audio, vznikol v roku 1983 vo filmových štúdiách Lucasfilm pre snímku Star Wars: Epizóda VI – Návrat Jediov. Niektoré z projektorov disponujú technológiou 24p, ktorá zaisťuje maximálnu vierohodnosť kino-obrazu pri sledovaní z Blu-ray nosičov. Ovšem túto funkciu využívajú aj priamo niektoré televízory Sony, LG alebo Samsung.

Projektor BenQ W2000

Pozor na životnosť

V kontexte s životnosťou si uveďme modelový príklad: LED televízor KD-55X8005 sa pýši životnosťou približne 60 000 hodín, kdežto projektor BenQ W2000 vydrží „iba“ 6 000 hodín – respektíve jeho lampa, ktorá je zdrojom svetla. Určite, tá sa dá vymeniť, ale nemožno povedať, že by stála pár eur. V prípade špičkových projektorov sa ju kúpite za niekoľko sto eur.

Televízor sa hodí na každodenné a časté použitie, keď koľkokrát funguje ako kulisa pri rôznych záujmových činnostiach, varení či počúvaní hudby. Je teda neustále vyťažený. A to v prípade projekcie môže byť problém. Nie je vôbec žiadnou prekážkou pripojiť aj set-top box a používať projektor ako primárne zariadenie na bežné pozemné vysielanie, lenže častá prevádzka vedie k jeho skorému opotrebeniu.

Prečo si teda k televízoru kúpiť projektor?

Aj keď sa väčšina dnešných inteligentných televízorov nemá po stránke obrazovej kvality za čo hanbiť, obrazový charakter projektora je stále veľmi odlišný. Len s ním dosiahnete typicky filmový zážitok, ktorý je totožný s obrazom, ktorý môžete vidieť pri návšteve niektorého z multikín. A navyše sa kúpou svojho filmového projektora nemusíte strachovať, či v rade pred vami niekto vytŕča a bráni vo výhľade alebo vás ruší otravným jedením pukancov.

Výhody projektora

  • Filmový zážitok porovnateľný s návštevou kina
  • Veľkosť uhlopriečky (silnejší 3D zážitok)
  • Verné farebné podanie
  • Väčšia mobilita voči TV

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB14