Obnoviť stránku

Čo je zlatá hodina a ako ju využiť?

Aktualizované

Úspech fotografovania sa zvyčajne odvíja od niekoľkých rôznych premenných – niektoré môže fotograf ovplyvniť priamo, niektoré nepriamo, a pri niektorých nemá vôbec žiadnu moc. Jednou z takých je prirodzené svetlo, jeho intenzita a tiež farba – v tomto prípade je jednoducho nutné prispôsobiť sa.

Zlatá hodina

Krátky pohľad do histórie

Pokiaľ by sme sa vydali po stopách slova fotografia, skončíme pri gréckych slovách fotos (svetlo) a grafé (kreslenie) – odtiaľ teda môžeme fotografiu definovať ako kreslenie svetlom. Na jednej strane je to síce doslovný preklad, ale ak sa nad ním zamyslíme, je tiež maximálne presný a popisný.

Fotografovanie totiž v skutočnosti je kreslenie svetlom a prakticky vôbec nezáleží na tom, či fotografujeme na film alebo digitálne. Vždy je potrebné pracovať so svetlom, ktoré nám umožňuje zachytiť časť reality na citlivú vrstvu obrazového snímača alebo filmu.

i Na dokonalé zachytenie scény budete potrebovať objektív. Mrknite na naše skôr recenzované objektívy Nikon AF-S 28mm f/1,8 G a Olympus 60 mm f/2,8 Macro.

Na jednej strane je potrebné splniť podmienku minimálneho množstva svetla, aby bol obraz zachytený, na druhej strane – a to predovšetkým pri farebnej fotografii – je vhodné pracovať aj s farbou tohto svetla. Ostatne jedným z parametrov, ktorý ovplyvňuje celkovú expozíciu fotografovanej snímky je vyváženie bielej – s jej pomocou hovoríme fotoaparátu, aká je farebná teplota chromatickosti aktuálneho osvetlenia, aby sme dostali farebne korektný a vyvážený záber bez nechceného farebného nádychu.

Nie je svetlo ako svetlo

Ak ste niekedy študovali princíp vyváženia bielej, potom iste tušíte, že teplota chromatickosti sa udáva v stupňoch Kelvin a každé svetlo má túto teplotu rôznu. Všeobecne potom platí, že nižšia teplota chromatickosti znamená teplejšie svetlo so žltým, oranžovým až červeným nádychom, a naopak pre vyššiu teplotu chromatickosti je typické svetlo biele a modrasté, teda studené farebné odtiene.

Zlatá hodina
Každá farba svetla má svoju konkrétnu teplotu, podľa ktorej sa môžete riadiť

Výberom vhodného typu osvetlenia môžeme pomerne značne ovplyvniť celkovú atmosféru výslednej fotografie a tým tiež vnímanie obrazu divákom. Všetko je dané tým, že sa Zem otáča okolo svojej osi a zároveň tiež okolo Slnka.

Zlatá hodina
Správný okamžik je pri fotografovaní veľmi dôležitý, mnohokrát totiž umožní zaobstarať až neprirodzené zábery

Práve poloha Slnka voči fotografovi spôsobuje rôzne zafarbenia prirodzeného svetla a v priebehu dňa sa mení. Ostatne aj preto je dobré počkať si na vhodné svetlo, než stlačíte spúšť a niektorí fotografi takým čakaním pokojne strávia aj niekoľko dní, než sa dočkajú vytúženého osvetlenie a zaobstarajú perfektnú fotografiu.

Aké svetlo je to správne?

Podobne, ako neexistuje ideálny expozičný čas alebo ideálne zaclonenie objektívu bez toho aby sme položili druhú časť otázky – aký má byť výsledok a čoho chce fotograf dosiahnuť, neexistuje ani „to správne“ osvetlenie. Vždy totiž záleží na námete fotografie a tiež na výslednom dojme, ktorý chce fotograf dosiahnuť.

Veľmi často sa však môžete stretnúť s termínom zlatá hodina, čo je typ osvetlenia, ktorého veľmi často využívajú tí, ktorí fotografujú portréty, alebo chcú zachytiť náladové osvetlenie s jemnými tieňmi a teplejšími farbami.

Zlatá hodina
Typická ukážka fotografie zhotovenej v priebehu zlatej hodiny – jemné a mäkké osvetlenie

V zásade je teda možné hovoriť o zlatej hodine a modrej hodine, keď každý z týchto intervalov nastáva dvakrát v priebehu dňa a má svoje špecifiká v zmysle farebnosti svetla. Zlatá hodina je okamih (približne 60 minút – v závislosti od ročného obdobia a lokality) po východe slnka a pred jeho západom. Naopak modrá hodina je podobne dlhý okamih pred východom slnka a po jeho západe.

Pre zlatú hodinu je typické teplejšie svetlo s dlhými a jemnými tieňmi, čo je dané veľmi nízkou pozíciou slnka nad horizontom. A ako už bolo spomenuté, ide o svetlo ideálne na portréty, glamour, makro či rodinnú fotografiu.

Zlatá hodina
Hoci vyzerá fotografia ako zhotovená v noci, je snímaná v modrej hodine, teda chvíľu po západe slnka

Pri modrej hodine sa využíva toho, že je slnko pod horizontom, avšak stále ešte prežaruje na oblohe a celková hladina osvetlenia je pomerne vysoká. Tento okamih je ideálny na fotografovanie architektúry či krajiny a tiež v prípade, kedy chcete zaobstarať nočné fotografie – svetelný rozdiel medzi oblohou a napríklad stavbami nie ešte tak veľký ako v noci a výsledné fotografie sú veľmi emotívne.

Ako zlatú hodinu nájsť?

Z vyššie uvedeného je jasné, že zlatá aj modrá hodina bude v iný čas na severnej pologuli a na južnej pologuli, rovnako tak sa bude tento okamih v priebehu dňa posúvať aj so zmenou ročného obdobia a v neposlednom rade sa tiež bude meniť doba, počas ktorej je možné dané osvetlenie využiť – najdlhšia zlatá hodina je zvyčajne v lete, naopak najkratšia zase v zimných mesiacoch.

Ak plánujete využiť špecifické osvetlenie v rámci zlatej alebo modrej hodiny, určite nie je od veci zistiť si presne jej začiatok a koniec vo vašej konkrétnej lokalite. Najrýchlejšie tak urobíte prostredníctvom aplikácia Golden Hour na mobilné telefóny alebo tablety, avšak iba na platformu iOS.

Zlatá hodina
Prehľadné znázornenie zlatej hodiny v konkrétnej lokalite na webe Golden-hour.com

Na rozšírenejšej platforme Android môžeme odporučiť osvedčenú aplikáciu ExSate Golden Hour, ktorá je zadarmo a nájdete v nej všetky potrebné informácie, navyše doplnené informáciami o fázach mesiaca alebo časoch polnoci. K dispozícii je aj mapový náhľad s vyznačením trajektórie Slnka. Pre používateľov mobilných zariadení s Windows Phone potom môžeme odporučiť aplikáciu Magic hours.

Či už sa rozhodnete pre akúkoľvek aplikáciu, verím, že hľadanie tej vašej zlatej hodiny bude úspešné a podarí sa vám odfotiť snímky presne podľa vášho gusta.

Petr Březina

Petr Březina je dlhoročným redaktorom niekoľkých rôznych magazínov a blogov, ktoré sa zaoberajú digitálnou fotografiou a audiotechnikou. Vedľa písania sa tiež venuje výučbe fotografických kurzov aj špecificky zameraných workshopov pre začiatočníkov. Pri fotografovaní aplikuje klasický prístup s minimálnymi úpravami – obľúbeným námetom sú portréty a reportáž.






Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB12