Obnoviť stránku

Olympus 60 mm f/2,8 Macro (RECENZIA)

Recenzia

Aktualizované

Makroobjektívy patria v dnešnej dobe k veľmi obľúbeným, a preto je ich ponuka na trhu čoraz širšia, a to pre všetky systémy a značky. Pre používateľov systému Micro Four Thirds je k dispozícii okrem iného aj objektív Olympus M.Zuiko Digital ED 60 mm f/2,8 Macro, ktorý síce už nie je žiadnou horúcou novinkou, ale napriek tomu stále patrí v danej triede k tomu úplne najlepšiemu na trhu, a to nielen po stránke samotnej optickej kvality, ale aj s ohľadom na ergonómiu a odolnosť. V obvyklej redakčnej používateľskej recenzii sa preto na neho pozrieme podrobnejšie, a to vrátane ukážkových fotografií v plnom rozlíšení.

Olympus 60 mm f/2,8 Macro – robustný a kvalitne spracovaný objektív

Oproti doslova miniatúrnym rozmerom niektorých najnovších fotoaparátov značky Olympus, ako je napríklad Olympus PEN E-PL8, pôsobí objektív Olympus M.Zuiko Digital ED 60 mm f/2,8 Macro ako zdanlivo pomerne veľký. Je to ale skôr len optický klam daný malými rozmermi tela fotoaparátu, pretože rozmery približne 5,5 x 8 cm sú vzhľadom na ohnisko a svetelnosť doslova miniatúrne, a to až tak, že objektív pokojne môžete nosiť aj len tak vo vrecku a svojou hmotnosťou 185 g vám ho ani nepretrhne. Cez tieto kompaktné rozmery a nízku hmotnosť pôsobí objektív veľmi solídnym, a hlavne robustným dojmom, takže už na prvý dotyk je každému jasné, že nejde o nejakú lacnú plastovú hračku.

Olympus 60 mm f/2,8 Macro Olympus 60 mm f/2,8 Macro Olympus 60 mm f/2,8 Macro

Hoci objektív Olympus 60 mm f/2,8 Macro na prvý pohľad pôsobí robustným dojmom, sú jeho rozmery vzhľadom na ohnisko a svetelnosť doslova miniatúrne.

Kovový bajonet je samozrejmosťou, a aj niekoľko ďalších častí objektívu je kovových, aj keď pri kvalite súčasných plastov je už naozaj ťažké rozoznať, ktorý diel je vyrobený z ktorého materiálu. Tiež ostriaci prstenec je dostatočne robustný, a hlavne má priamo skvele jemný a plynulý chod bez najmenších náznakov nejakej vôle a tiež je dostatočne široký pre jednoduché ovládanie. Celkovú robustnosť mechanického vyhotovenia objektívu podčiarkuje aj sám výrobca, ktorý pri ňom garantuje odolnosť proti striekajúcej vode a prachu, čo je pri práci v teréne pomerne zásadné.

Na tele objektívu ďalej nájdeme štvorpolohový prepínač na obmedzenie rozsahu zaostrovania pre rýchlejšiu funkčnosť, pretože pri vhodnom nastavení nemusí systém automatického zaostrovania prechádzať celým rozsahom od najkratšej po najdlhšiu zaostriteľnú vzdialenosť, teda od 19 cm (od roviny čipu, takže od prednej šošovky je to cca len polovica) až po nekonečno.

i Makroobjektívy všeobecne väčšinou vynikajú vysokou ostrosťou a príjemným bokehom, čo je výhodné nielen pre samotnú makrofotografiu, ale tieto vlastnosti môžete skvele uplatniť aj v iných fotografických odboroch – napríklad pre fotografovanie portrétov, čo je vďaka dlhšiemu ohnisku aj prípad tohto objektívu.

Ďalej je na tele objektívu stupnica zobrazujúca zaostrenú vzdialenosť a pomer zobrazenia. Stupnica je skôr orientačná, ale napriek tomu veľmi zaujímavá už len svojím spôsobom vyhotovenia – pri väčšine objektívov sme totiž zvyknutí na klasickú otočnú stupnicu po obvode objektívu. Tu je ale stupnica realizovaná ako posuvná po dĺžke, teda v osi objektívu (zle sa to opisuje, pozri produktové fotografie), čo je skutočne veľmi netradičný spôsob. Nakoniec potom ešte musím spomenúť, že objektív Olympus M.Zuiko Digital ED 60 mm f/2,8 Macro má na prednej prírube klasický závit na fotografické filtre s priemerom 46 mm.

S Olympus 60 mm f/2,8 Macro zachytíte nádherné makrofotografie

Zarytí fanúšikovia makrofotografie najradšej zaostrujú ručne, čo možno samozrejme aj v tomto prípade, ale s objektívom Olympus M.Zuiko Digital ED 60 mm f/2,8 Macro nie je problém aj na detailnej makrofotografii používať automatické zaostrovanie, ktoré sa v pohode chytá aj na veľmi jemných detailoch (aj keď to je samozrejme otázka skôr použitého fotoaparátu, než objektívu). Automatické ostrenie je tiež dostatočne rýchle, a navyše aj plynulé, takže je objektív vhodný aj v prípadoch, kedy by ste ho chceli využiť na natáčanie videa s nutnosťou preostrovania z jedného motívu na druhý.

Olympus 60 mm f/2,8 Macro Olympus 60 mm f/2,8 Macro Olympus 60 mm f/2,8 Macro

Vôbec sa nebojte pri fotení použiť automatické zaostrovanie, je dostatočne rýchle aj plynulé.

Objektív nie je vybavený systémom optickej stabilizácie, pretože sa počíta so stabilizátorom v tele fotoaparátu. Stabilizáciu ale rovnako využijete skôr na portréty alebo bežné fotografie s väčším odstupom od fotografovaného motívu, pretože na skutočne detailné makrofotografie je viac-menej nutné využitie statívu – aj keď tu samozrejme veľmi záleží od konkrétnej situácie – teda fotografovanom motíve, osvetlení a pod.

Ohnisko 60 mm je ekvivalentným prepočtom 120 mm, takže na makroobjektív je skôr dlhší, čo má pri praktickom využití svoje výhody aj nevýhody. Hlavnými výhodami je väčší odstup od fotografovaného motívu, takže si napríklad v prírode nevyplašíte tak ľahko fotografovaný hmyz, netienite si sami sebe v zábere a dlhšie ohnisko lepšie využijete aj na portréty alebo ďalšie motívy, kde objektív použijete ako svetelný kratší teleobjektív.

Olympus 60 mm f/2,8 Macro Olympus 60 mm f/2,8 Macro Olympus 60 mm f/2,8 Macro

Vďaka dlhšiemu ohnisku budete mať vždy dostatočný odstup od fotografovaného motívu – v teréne si tak napríklad nevyplašíte fotografovaný hmyz.

Nevýhodou potom môže byť menšia hĺbka ostrosti a mierne vyššie nároky na presné zaostrenie či osvetlenie. To už si ale musí každý zvážiť sám podľa toho, aké motívy a situácie chce fotografovať. Ja osobne napríklad preferujem pri makroobjektíve práve dlhšie ohniská, a to najmä kvôli už spomínanému väčšiemu odstupu od motívu, kvôli častému tieneniu motívu, ktoré býva najväčším problémom (aj keď tiež riešiteľným) pri ohniskách kratších.

Hlavné technické špecifikácie objektívu Olympus 60 mm f/2,8 Macro:

ParametreOlympus 60 mm f/2,8 Macro
Ohnisková vzdialenosť60 mm
Svetelnosťf/2,8
Optická sústava13/10
Uhol záberu20°
Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť19 cm
Filtrový závit46 mm
Slnečná clonaLH-49 (voliteľná)
Odolnosť voči poveternostným vplyvomÁno
Bajonet – materiálKov
Rozmery56 × 82 mm
Hmotnosť185 g

Dokonalá ostrosť s akoukoľvek clonou

Pri samotnom praktickom fotografovaní na mňa najväčší dojem urobila doslova perfektná ostrosť snímok, a to v podstate bez ohľadu na použitú clonu, či zaostrenú vzdialenosť, dokonca aj v rohoch. Ostrosť ide mierne dole iba pri najvyššom zaclonení kvôli difrakcii. Pokiaľ budete fotografovať motívy, kde využijete veľmi malú hĺbku ostrosti, potom sa nemusíte vôbec báť fotiť aj na plnú dieru, teda na clonu f/2,8. Pokiaľ ale budete chcieť dosiahnuť naopak čo najväčšiu hĺbku ostrosti a súčasne z objektívu dostať čo najlepšiu kvalitu výstupu, tak je lepšie sa predsa len držať trošku bližšie stredným hodnotám a cloniť maximálne na f/11 alebo f/16. Maximálnej clone f/22 by som sa už radšej skôr vyhol, aj keď samozrejme aj v tomto prípade veľmi záleží od konkrétneho motívu a kvality osvetlenia. Rozhodne to nie je o tom, že clona f/22 by bola nepoužiteľná, ale jednoducho na f/11 až f/16 dosiahnete najlepšie výsledky súčasne s väčšou hĺbkou ostrosti.

Olympus 60 mm f/2,8 Macro Olympus 60 mm f/2,8 Macro Olympus 60 mm f/2,8 Macro Olympus 60 mm f/2,8 Macro Olympus 60 mm f/2,8 Macro Olympus 60 mm f/2,8 Macro

Všimnite si perfektnú ostrosť bez ohľadu na použitú clonu, iba s najvyššou clonou f/2,8 sa ostrosť mierne znižuje kvôli difrakcii.

Samotná clona je sedemlamelová s okrúhlym tvarom, vďaka čomu je bokeh veľmi príjemný a prirodzený, čo je pri makroobjektíve tiež veľmi podstatný parameter. Pokiaľ ide o ďalšie optické parametre, tak objektív má až prekvapivo (vzhľadom na ohnisko a svetelnosť) nízku vinetáciu, rovnako ako netrpí súdkovitým skreslením ani chromatickou aberáciou a veľmi dobre sa popasuje aj s protisvetlom, vrátane slnka v priamom zábere, aj keď takáto situácia asi rovnako vzhľadom na určenie objektívu nastane naozaj len minimálne.

Záverečné hodnotenie Olympus 60 mm f/2,8 Macro

Objektív Olympus M.Zuiko Digital ED 60 mm f/2,8 Macro je po všetkých stránkach mimoriadne vydarený a všetkým majiteľom kompatibilných fotoaparátov ho môžem len vrelo odporučiť. Navyše aj súčasná cena je veľmi prijateľná (aj keď nie vyslovene nízka), najmä pokiaľ využijete CashBack Olympus. Objektív je malý, ľahký a pritom odolný, navyše ho využijete nielen na makrofotografiu, ale aj na ďalšie fotografické motívy, a navyše pri vynikajúcej kvalite výstupu. Ako plus hodnotím tiež menej obvyklý fakt, že pri tomto objektíve možno vykonávať aktualizáciu firmwaru. Vzhľadom na štandardný filtrový závit potom možno na objektív použiť aj ďalšie príslušenstvo, najmä fotografické filtre. Pre vážnejších záujemcov o makrofotografiu potom napríklad tiež kruhové blesky alebo LED svetlá.

i Pri teste objektívu Olympus 60 mm f/2,8 Macro som použil nedávno recenzovanú štýlovú bezzrkadlovku Olympus E-PL8.

Pokiaľ ide o nedostatky, tak aj napriek detailnému skúmaniu ma napadá snáď len jediná nevýhoda, slnečná clona objektívu Olympus LH-49 nie je zahrnutá v cene. Cena za takto kvalitný objektív síce nie je vysoká, ale napriek tomu by som očakával slnečnú clonu v cene. Dvojnásobne potom naštve, že súčasná predajná cena tejto slnečnej clony je okolo 40 €, čo nemožno komentovať inak ako, že je to priam absurdné a teším sa na dobu, keď výrobcovia od podobných praktík konečne upustia.

Vzorové zábery v plnom rozlíšení

Hlavné výhody aj nevýhody Olympusu 60 mm f/2,8 Macro

Hodnotenie 93% Alza.sk
Hlavné parametre: Vyhotovenie
95 %
Obrazová kvalita
95 %
Pomer cena/výkon
90 %

Klady

  • Celkovo vynikajúca kvalita fotografií
  • Odolný voči vlhkosti a prachu
  • Malý, ľahký a kompaktný
  • Univerzálne využitie – nielen na makro
  • Možnosť aktualizácie FW
  • Obmedzovač zaostrenia
  • Rozumná cena

Zápory

  • Slnečná clona nie je v cene a je drahá
Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s radom prestížnych českých i zahraničných médií, vrátane Českej televízie, Českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB16