Obnoviť stránku

Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr (RECENZIA) – Akčné RPG z dystopického sveta

Aktualizované

Fenomén ponurého gotického sveta Warhammer 40,000 zmieta svetom nadšených sci-fi fanúšikov už nejaký ten piatok. Jeho obľúbenosť sa premieta do nespočetných príbehov v knižnej podobe, ale tiež do desiatok videoherných titulov, ktoré sme mali možnosť hrať. Maďarské nezávislé štúdio NeocoreGames sa pridalo k radu odvážlivcov a pustili sa do počítačového spracovania temnej budúcnosti. Využilo svoje skúsenosti s akčnými RPG (Van Helsing) a vytvorilo svoju víziu zo života cisárskeho inkvizítora. Poďte s nami a našou recenziou preskúmať Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr ktorý je už vydaný na PC a neskôr sa pozrie aj na konzole.

Žáner: Akčné RPG | Vývojár: NeocoreGames | Vydavateľ: NeocoreGames | Dátum vydania a Platformy: PC (5. júna 2018), PS4, Xbox One (5. júla 2018) | Homepage: neocoregames.com/en/games/warhammer-40k-inquisitor-martyr |

Obsah recenzie Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr

  1. Stratená loď Martyr v hlavnej úlohe
  2. Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr pôsobí ako šedá myška v dúhovom plášti
  3. Inquisitor – Martyr prináša detailnú tvorbu postavy
  4. Prečo dobré mechaniky nestačia?
  5. Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr predstavuje oriešok v hodnotení
  6. Recenzia Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr: záverečné hodnotenie
  7. HW nároky na hru Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr PC

Stratená loď Martyr v hlavnej úlohe

(6. 7. 2018) Inkvizítori nie sú medzi ľuďmi univerza Warhammeru 40k príliš obľúbení. Bojujú síce za Nesmrteľného Cisára, ale tiež sa starajú o nepoškvrnenosť vojska, aby sa v radoch poddaných najmocnejšieho vládcu nešíril vplyv nepriateľa. Označenie „nakazený Chaosom“ je rozsudkom smrti pre každého, na koho inkvizítori ukážu, takže nie je divu, že s nimi len málokto spolupracuje rád. V našej ceste po Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr sa vžijeme do kože jedného z propagátorov poriadku a odprevadíme ho na jeho ceste za tajomnou loďou Martyr, v ktorej sa ukrýva pradávne tajomstvo, ktoré môže narušiť rovnováhu konfliktu ľudí proti Chaosu.

Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr; screenshot: v plnej zbroji

Inkvizítori vo Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr disponujú tou najmodernejšou výbavou a telovými implantátmi.

Pre fanúšikov Warhammeru 40,000 pôjde o zaujímavú možnosť, ako rozšíriť už tak objemný kánon. V rámci celého univerza ide síce o obyčajnú epizódu, ale množstvo materiálu, ktorý si v jednotlivých misiách môžete prečítať, bude pre pobláznených hltajúcich každú zmienku o nekonečnom konflikte zlatou baňou. V inkvizítorskom brnení budeme totiž hľadať dôkazy o zradcoch v radoch mariňákov, pátrať po stopách odvážneho inkvizítora Klosterheima alebo určiť pôvod neznámej zbrane vnútri Martyru. V hlavnom príbehu nakoniec strávite okolo dvadsiatky hodín, veľmi totiž bude záležať na tom, ako sa necháte zlákať vedľajšími úlohami, globálnymi udalosťami a ďalšími zvodmi.

Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr pôsobí ako sivá myška v dúhovom plášti

Už z naznačenia vyššie sa môže počin NeocoreGames zdať ako veľmi obsiahly titul a zrejme by toto tvrdenie nebolo ani ďaleko od pravdy. Lenže z pohľadu tradičných hráčov akčných RPG namlsaného Diablom a Sacred je Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr prehliadkou generičnosti. Z paluby svojho domovského vesmírneho plavidla sa môžete vydávať plniť príbehovú kampaň, odskočiť si do ďalších planetárnych sústav riešiť problémy zadanej inkvizítorskou radou Svätého rádu, bojovať v arénach proti živým hráčom alebo hľadať pomocou magických tarot Uthera Tiberia planéty, na ktorých nájdete vytúžené vybavenie pre svojho avatara. V tom by problém nebol, keby všetky tieto činnosti neboli takmer úplne zameniteľné.

Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr gameplay: postavy Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr; gameplay: Utherove taroty Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr; gameplay: chaos

Obrázok 1: Trojica povolaní vo Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr má ešte svoje podtriedy. Obrázok 2: Pomocou magických Utherových kariet môžete cestovať po celej galaxii a hľadať vzácnu výbavu. Obrázok 3: Počas vašich výprav univerzom Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr narazíte na lokácie pohltené Chaosom.

Počas každého výsadku na planétu či invázie na kozmickú loď totiž plníte tie isté úlohy – zabiť démona/veliteľa vzbúrencov/inú odstránenia hodnú bytosť, hľadáte informácie, ochraňujete terminály alebo pomáhate imperiálnym jednotkám proti Chaosu. Občas sa síce vyskytne zaujímavejší quest, ale to je skôr výnimkou. Jednotlivé výpravy za splnením zadanej úlohy trvajú zhruba desať až pätnásť minút na základe zvolenej obťažnosti. Práve rastúca náročnosť ponúka aspoň čiastočnú výzvu, kvôli ktorej sa oplatí k Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr vracať.

Martyr prináša detailnú tvorbu postavy

Pritom z podstaty veci nepredviedlo štúdio NeocoreGames vôbec zlú prácu, v ktorej nadväzujú na svoju sériu The Incredible Adventures of Van Helsing. K dispozícii máte základné tri charaktery – psyker je svojou typológiou mág ovládajúci technologické skvosty ľudskej armády, ženský assassin je tradičný rogue charakter schopný šikovne uhýbať a crusader zastupuje hrubú silu. Každú postavu máte možnosť špecializovať na boj z blízka, z diaľky a kombinované zameranie. Ja som si vo Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr najviac obľúbili križiaka s mečom a štítom (veľmi sa blíži barbarovi z Diabla 3, nešlo odolať).

Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr; screenshot: hrdinovia

Tri základné charaktery reprezentujúce klasické členenie platné pre fantasy, aj sci-fi univerza: vrtký zabijak, ťažkotonážny bojovník a sofistikovaný mág (pardon, psyker).

Navrhovaná deviatka hrdinov sľubuje odlišné typy boja, ktoré ešte viac špecifikuje zvolená výbava, ktorú môžete nakúpiť či nájsť počas svojich výprav. Už voľba zbrane významne určuje, ako sa budete pohybovať po bojisku, pretože sa líšia špeciálnymi údermi dvojručnej čepele, dvoma mečmi či štítom, ak sa ho rozhodnete niesť. To radšej ani nehovorím o širokej škále všetkých variácií chladných zbraní, z ktorých u mňa jasne vedie čepeľ tvorená motorovou pílou.

Kontaktné súboje môžete voľne prekladať útokmi plazmovými kanónmi z diaľky. Podľa spôsobu masakrovania nepriateľov budete voliť tiež niektoré z mnohých brnení, očné implantáty či ďalšie vymoženosti opäť prinášajúce lákavé výhody proti nepriateľským hordám, ktoré sa na vás budú v Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr rútiť.

Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr gameplay: vývoj postavy Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr; gameplay: skilly Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr; gameplay: crafting

Obrázok 1: U svojho hrdinu vo Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr môžete sledovať vývoj do posledného detailu. Obrázok 2: Zručnosti charakteru sa otvárajú postupným plnením výziev, ale sú potom prístupné pre všetky postavy. Obrázok 3: Po bojiskách Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr sa váľa veľa vzácneho materiálu, ktorý využijete pri výrobe vlastnej zbroje u robotieho technika.

Sami prídete na skutočnosť, že v kontaktných súbojoch sa oplatí používať energetický štít, zatiaľ čo ostreľovači potrebujú omračovacie granáty, aby sa mohli presúvať medzi jednotlivými krytmi na bojisku. Snáď sa nezľaknete, keď ešte poznamenám, že u svojej postavy prideľujete skúsenostné body do zvolených vývojových vetiev otvárajúcich sa plnením kvót rozsekaných nepriateľov, rozhodujete o morálke inkvizítora pomocou príbehových volieb a premietate nad ďalšou hromadou iných ukazovateľov svojej postavy. Trúfnete si tvrdiť, že by sme po niekoľkých hodinách hrania Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr nenašli na celom svete dve úplne rovnaké postavy, čo niekoho poteší, ale nerozhodného jedinca rozhodne vystraší.

Prečo dobré mechaniky nestačia?

To je zrejme otázka, nad ktorou sa pozastaví každý fanúšik sveta Warhammer 40k, novinár aj obyčajný hráč. Prečo si dali vývojári toľko práce s vývojom postavy, ktorý je svojou komplexnosťou ubíjajúci, keď ju môžete využiť len v neustále sa opakujúcich misiách. Hoci je prostredie, v ktorom sa pohybujete, vymodelované veľmi pekne a drží sa doslova ako kliešť gotického poňatia Warhammer 40,000, čo len umocňuje majestátnosť obrovských lodí, časom sa opozerá. Rovnakú výčitku by sme mohli vzniesť tiež smerom k jednotlivým planétam či mestským bojiskám. Navyše vás občas potrápia prepady textúr či ich úplné vyskočenie, čo podstatne narušuje atmosféru.

Podobný problém mám aj so zložením nepriateľov – zástupcovia Chaosu a rebelujúcich mariňákov majú vo svojich radoch slabšie kusy sústrediace skôr na počet než na silu jednotlivca, stredne náročného veliteľa a samozrejme legendárnych bojovníkov obklopených pätolizačmi, ktorých likvidácia vám dá naozaj zabrať. Nakoniec zistíte, že sa potrava vašich zbraní začne postupne opakovať, takže budete radi, že so silnejším arzenálom premeníte bojisko v gejzíry krvi a slizu. Naozaj sa totiž nebojíme označiť Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr za gore záležitosť, ktorá si aj v izometrickom pohľade zaslúži ratingové označenie 18+.

Audiovizuálne spracovanie teda trpí rovnakou chybou ako hrateľnosť. Spočiatku nadchne a čudujete sa, či sa väčšina recenzentov nezbláznila, keď udeľujú len nadpriemerné hodnotenia. Ale po pár hodinách nedočkavo čakáte, s čím novým grafici Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr vyrukujú a ono stále nič neprichádza. Je pravdou, že vás potom poteší každý nový nepriateľ, mierne odlišná lokácia, ale čo z toho, keď tu zase plníte niekoľkokrát recyklovanú úlohu. My sme nakoniec kvôli zvýšeniu upadajúcej pozornosti vypli monumentálne inštrumentálne melódie a nahradili ich svižným Metalcore (napodiv to k sebe skvele ide).

Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr gameplay: bossovia Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr; gameplay: presila Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr; gameplay: roboti

Obrázok 1: Strety proti bossom sú vo Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr vždy napínavé a dostatočne krvavé. Obrázok 2: Nepriatelia sú vo Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr vždy v početnej prevahe, takže máte stále čo porciovať. Obrázok 3: Pre väčšiu intenzitu si môžete priblížiť kameru priamo do víru diania, avšak na úkor prehľadnosti.

Hodnotiť Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr je oriešok

Pomaly, ale isto sa blížime k bodu, na ktorý väčšina čitateľov v recenziách čaká – k finálnemu verdiktu. A musím sa priznať, že spravodlivo posúdiť Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr nie je ľahká práca. Z počiatku som bol nadšený z veľkého množstva možností, variability vývoja postavy, megalomanského dôrazu na šírke arzenálu, výroby predmetov a ďalších vedľajších aktivít. S nahratými hodinami však môj entuziazmus klesal a po desiatich hodinách som sa pristihol, že titul dohrávam iba z povinnosti, aby mohol vzniknúť tento text. Tým však nechcem povedať, že je dielo štúdia NeocoreGames vyložene zlé.

Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr gameplay: solárny systém Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr; gameplay: architektúra Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr; gameplay: plamene

Obrázok 1: Cestovanie svetom Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr je radosť. Každý solárny systém má svoju unikátnu atmosféru, ktorá sa však do samotných lokácií prenáša len minimálne. Obrázok 2: Dôraz na temnú gotickú atmosféru pocítite vo Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr na každom kroku. Obrázok 3: Grafici sa vybláznili na všetkých efektoch počas bojovej vravy, predovšetkým oheň pôsobí naozaj dobre.

Pre priaznivcov Warhammer 40k totiž môže ísť o veľmi výživný a očakávaný titul. Odhalenie postupov inkvizítorov, morálne voľby, ktorá sa s ich prácou nutne váži a možnosť navštevovať rôzne planetárne systémy, na ktorých môžu riešiť miestne problémy, sú veľkým lákadlom, ktoré môže v očiach fanúšika prekonať aj sústavnú recykláciu úloh. A ak sa ovládnu a budú si Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr dávkovať po kratších úsekoch, môže ich veľmi kvalitne zabaviť. Tejto skutočnosti nahráva starostlivé spracovanie kánonu, dizajn prostredia a krvavá dynamická akcie. Ďalšou možnosťou je nájsť podobne nadšených bojovníkov proti herézu a kosiť nájazdníkov Chaosu v kooperácii.

Z nášho pohľadu sa totiž recenzovaný titul rozhodne nehodí na sústredené hranie kvôli príbehu. Ten je rovnako zavalený veľkým množstvom klišé a určite nie je pre obyčajných priaznivcov akčných RPG takým lákadlom, aby sa mu jeho pobyt na vesmírnej lodi Martyr vyplatil. Ceníme si však komplexný systém vývoja postavy, čo vyzdvihuje Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr do mierne nadpriemerných vôd. Nami recenzovaná verzie na PC sa už dočkala niekoľkých updatov a globálnych udalostí, takže vývojári nad svojím dielom nezlomili palicu. Uvidíme, ako sa bude ich titulu dariť na konzolách.

Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr; screenshot: sústredenie

Inkvizítor možno môže privrie oči nad chybami titulu Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr, ale my to neurobíme.

Recenzia Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 68 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
75 %
Audiovizuálne spracovanie
75 %
Opätovná hrateľnosť
75 %
Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr; recenzia

Klady

  • Práca s kánonom Warhammeru 40k
  • Pocit, že máte stále čo na práci
  • Komplexné možnosti úpravy postavy
  • Graficky verné duchu predlohy

Zápory

  • Genericky sa opakujúce úlohy
  • Počas sústredeného hrania postupne nastupuje stereotyp až nuda
  • Občasná nutnosť grindu kvôli zvyšovaniu úrovne
  • Nepriatelia aj lokácie sa rýchlo okukajú
i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie!

HW nároky na hru Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr PC

Minimálne HW požiadavkyPredpokladané HW požiadavky
Operačný systémWindows 7 64-bitWindows 10 64-bit
ProcesorIntel Core i3-2120 3.3GHz/AMD FX-6300Intel Core i7-2600 4-Core 3.40GHz/AMD FX-8320
Grafická kartaNvidia GeForce GTX 760/Radeon HD 7850Nvidia GeForce GTX 1060/Radeon RX 480
DirectXDirectX 11.0DirectX 11.0
Operačná pamäť4 GB8 GB
Pevný disk30 GB30 GB

S akým herným PC na Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Lite GTX1050

Minimálne požiadavky:

Alza GameBox Lite GTX1050

Alza GameBox Lite GTX1060+

Odporúčané požiadavky:

Alza GameBox Lite GTX1060+

Alza GameBox GTX1080Ti

Pre náročných:

Alza GameBox GTX1080Ti

i Mohlo by vás zaujímať

Warhammer 40,000: Inquisitor Martyr vyšiel 5. júna 2018 na PC, neskôr v lete vychádza na PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme informovať.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB11