Obnoviť stránku

Je ultrawide monitor lepší ako dva klasické?

Článok

Aktualizované

Jeden monitor či dva? Pred príchodom takzvaných ultrawide monitorov sme na takúto otázku poznali odpoveď celkom rýchlo. Keď tu ale máme monitory, ktoré sa v počte jedného snažia nahradiť dva, čo vybrať? Pokúsime sa vám s výberom pomôcť a poradiť.

Ultrawide monitor

Ultrawide monitor, alebo dva vo dvojici? – OBSAH

  1. V čom sú ultrawide monitory tak zaujímavé?
  2. Ultrawide monitor: pre hráčov, pre filmových nadšencov a vlastne aj pre všetkých ostatných
  3. Aj dva monitory majú svoje nesporné výhody
  4. Niektorí dávajú dvom monitorom stále prednosť
  5. Ako nastaviť vo Windowse 10 druhý monitor

V čom sú ultrawide monitory tak zaujímavé?

Dnešným trendom sú širokouhlé monitory s pomerom strán 16 : 9 alebo 21 : 9. Ultrawide monitor, teda monitor s pomerom strán 21 : 9, síce zobrazovacou plochou dva širokouhlé monitory stopercentne nenahradí, na rozdiel od nich ale poskytne pracovnú plochu, ktorá je súvislá a bez akéhokoľvek delenia.

Ultrawide monitor LG
Jedným z populárnych ultrawide monitorov je aj LG 34UC99 Curved, okrem uhlopriečky 34" ponúkne tiež primerané podanie farieb, čistý dizajn alebo FreeSync pre hráčov.

Súvislú pracovnú plochu ultrawide monitorov oceníte nielen pri práci, ale aj pri sledovaní filmov či hranie hier. Nastavenie je jednoduché, pretože k svojmu počítaču pripájate iba jeden monitor. Zvyknúť si budete musieť akurát na trochu náročnejšiu prácu s oknami a virtuálnym delením obrazovky, aby sa vám vedľa seba súčasne zobrazovalo všetko, čo potrebujete.

Pretože sú ultrawide monitory, ako ich označenie napovedá, pomerne široké, mohlo by u väčších uhlopriečok dochádzať k nepríjemnému pozicovaniu okrajov obrazovky. Tie by boli v takom prípade od očí výrazne ďalej ako stred monitora. Aj preto začali výrobcovia vytvárať monitory s prehnutím. Obrazovka je pekne zaoblená, aby kopírovala obvod zorného poľa, a ponechala tak všetky svoje časti v zhruba konzistentnej vzdialenosti od očí.

Ultrawide monitor: pre hráčov, pre filmových nadšencov a vlastne aj pre všetkých ostatných

A pre koho presne by mohol byť ultrawide monitor to pravé? Pravdepodobne pre každého, vzhľadom na nadštandardnú cenu je ale potrebné zamyslieť sa, či ním poskytované benefity skutočne využijeme.

Ultrawide monitor Dell Alienware
Herným ultrawide monitorom s obnovovacou frekvenciou 144 Hz je napríklad Dell AW3418HW Alienware.

Monitor s pomerom strán 21 : 9 a ideálne rozlíšením 3 440 × 1 440 px by mohli využiť napríklad náruživí konzumenti multimediálneho obsahu a filmov, pretože pomer strán 21 : 9 je veľmi blízky dnes najpoužívanejšiemu formátu kín. To znamená, že ultrawide monitor eliminuje čierne pruhy pod aj nad obrazom a výsledná veľkosť plochy, na ktorú film zobrazuje, sa tak môže blížiť televíziám s oveľa väčšou uhlopriečkou.

Čo sa nákupu s úmyslom hrania hier týka, určite nie je ultrawide monitor zlá voľba, naopak. Iba je potrebné myslieť na fakt, že monitory s pomerom strán 21 : 9 zobrazujú o necelých 34 % viac pixelov než ich 16 : 9 ekvivalenty. Najčastejšie používané ultrawide rozlíšenia sú 2 560 × 1 080 px a 3 440 × 1 440 px. Na to je nutné brať ohľad najmä v kontexte výkonu grafickej karty, pretože vyššie rozlíšenie na ňu bude klásť oveľa vyššie nároky a ak nastane nedostatok výkonu, môže sa prejaviť výrazným poklesom snímok za sekundu.

Kolegovia z kanála AlzaTech sa pred nejakým časom pozreli na 38" ultrawide monitor 38" LG 38UC99.

Štandardné ultrawide monitory majú obvyklú obnovovaciu frekvenciu 60 Hz alebo aj 100 Hz, dostupné sú však aj modely s frekvenciou 144 Hz, takže ani kompetitívnejší hráči sa ultrawide báť nemusia.

Zoslaním z neba bude ultrawide monitor pravdepodobne aj pre všetkých, ktorí pracujú s grafikou a multimediálnym obsahom, najmä pre strihačov a editorov videa. Prečo? Používatelia strihového softvéru ako Adobe Premiere alebo Pinnacle Studio 21 Plus určite ocenia, že vďaka šírke monitora je široká a prehľadná aj časová os v spodnej časti okna a k tomu je aj okolo náhľadu plno miesta na panely nástrojov.

Aj dva monitory majú svoje výhody

Delenie obrazu medzi viacero monitorov je už celkom zažitá technika rozšírenia pracovnej plochy pri práci na PC. Oplatí sa ale? A v čom sú dva monitory lepšie ako jeden ultrawide?

Dva monitory
Pracovná plocha tvorená dvoma monitormi je pôvodný a stále obľúbený spôsob navýšenia produktivity pri práci s PC.

Okrem základnej skutočnosti, že druhý monitor rozširuje zobrazovanú plochu na dvojnásobok, čo je viac, než koľko dokáže ponúknuť ultrawide, pre mnohých hrá úlohu aj fyzické, a tým pádom aj virtuálne rozdelenie pracovnej plochy. Znamená to, že na každom monitore môžete mať dve okná pohodlne v režime celej obrazovky a nemusíte sa prehrabávať hordami neusporiadaných okien, ktorých prepínanie by vás mohlo zbytočne rozptyľovať.

Niektorí dávajú dvom monitorom stále prednosť

Predtým boli dva monitory, alebo aj viac, doménou najmä profesionálov v oblasti IT, v posledných rokoch si ale získavajú obľubu aj u hráčov, grafikov alebo editorov. Ako profesionála si môžeme vziať za príklad napríklad programátora webových stránok. Na jeho ideálnom stole pravdepodobne nájdeme tri monitory. Na jednom si zobrazí predlohu od grafika, na druhom bude kódovať a tretí nechá okupovať náhľadom výsledkov svojej práce. Takáto zostava monitorov môže až magicky zvýšiť produktivitu a zamedziť eskalácii frustrácie z prepínania okien, keď práca nejde tak hladko, ako by mala.

Samsung myšlienku ultrawide monitorov ešte trochu rozšíril a má teraz herné monštrum s pomerom strán 32 : 9, ktoré označuje ako SUPER ultrawide. AlzaTech sa pozrel aj na Samsung C49HG90.

Zostava aspoň dvoch monitorov je obľúbená aj inde a nemusí byť používaná len ako nástroj pri práci. Napríklad streameri počítačových hier na jednom monitore hrajú, na druhom si potom zobrazujú chat, v ktorom komunikujú s fanúšikmi. Takýto monitor na chat navyše najlepšie funguje, ak je orientovaný na výšku, takže by mal disponovať pivotom.

Dva monitory ale môžete používať aj doma, na jednom sa pozerať na video, na druhom prezerať web alebo odpisovať na sociálnych sieťach, na jednom vypĺňať formulár, na druhom pozerať do návodu. Dva monitory samozrejme vždy poslúžia lepšie ako jeden, je ale tiež potrebné zvážiť cenu, pretože jeden monitor bude lacnejší než dva.

Ako vo Windows 10 nastaviť druhý monitor

Operačný systém Windows 10 väčšinou pripojenie druhého monitoru bez problému automaticky spozná. Ak sa tak nestane, stlačte klávesy [Windows] + [P] a objaví sa okno, kde si vyberiete, aký typ zobrazenia chcete. Máte na výber z „Duplikovať“, teda zobraziť identický obsah na oboch monitoroch – to sa využíva hlavne pri pripojení projektora. Ďalšou možnosťou je „Rozšíriť“, kedy Windows zobrazí na druhom monitore prázdnu plochu a vy si tam môžete pomocou myši pohodlne presunúť obsah, aký potrebujete.

Dva monitory – ako pripojiť
Na nastavenie druhého monitora vo Windows 10 stlačte klávesovú skratku Win + P a vyberte z ponuky vyššie možnosť „Rozšíriť“.

V prípade starších Windows stačí kliknúť pravým tlačidlom kamkoľvek na plochu a zvoliť možnosť „Vlastnosti“. V nich si potom vyberiete kartu Nastavenie a kliknutím na ikonu druhého monitora ho môžete aktivovať. Nižšie nastavíte rozlíšenie monitora a vyberiete voľbu Rozšíriť plochu. Na monitore sa zobrazí prázdna plocha, na ktorú si môžete pokojne presunúť, čo potrebujete.

i Mohlo by vás zaujímať

Oba varianty, ultrawide monitor aj dva monitory, majú nesporné výhody, ktoré sú však subjektívne a nemusia platiť pre každého. Všeobecne možno tvrdiť, že ultrawide sa hodí ku konzumácii multimediálneho obsahu, jeho tvorbu či editáciu, zatiaľ čo zostava viacerých monitorov uspokojí prevádzkovateľa technickejších činností ako programovanie či kódovanie. Nie je to však pravidlom a jedno alebo druhé riešenie môže pokojne plne nahradiť svoj náprotivok, rozhodnutie preto nakoniec aj tak ostáva na osobných preferenciách.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB17