Obnoviť stránku

Flicker-free a filtre modrého svetla: ako chrániť svoje zdravie pri práci s PC

Aktualizované

Práca na počítači dnes môže zaberať významnú časť našej pracovnej doby a voľného času. Vo výsledku pred počítačom strávime aj niekoľko desiatok hodín týždenne. Nielen v tomto prípade by sme sa teda mali starať o to, aký vplyv má na nás svetelné žiarenie monitora a ako môžeme tie negatívne zmierniť alebo úplne zneškodniť.

Flicker-free a filtre modrého svetla

Flicker-free a filtre modrého svetla – OBSAH

  1. Čo je PWM a prečo potrebujeme flicker-free monitory?
  2. Filtre modrého svetla môžu vyriešiť nespavosť
  3. Okuliare proti modrému svetlu: Aký dávajú zmysel?
  4. Ergonómia monitora

Čo je PWM a prečo potrebujeme flicker-free monitory?

Každý bezpochyby vie, že počítačové monitory disponujú nastavením jasu. Skrátka otvoríte menu na displeji, vyhľadáte jas a stiahnete ho, ako potrebujete. Môže sa zdať, že v tom nie je žiadna veda, pretože podsvietenie monitora sa skrátka len „stmaví“. Omyl.

Flicker-free a filtre modrého svetla
Ničí monitor oči? Určině nie, unaviť ich však môže. Ochrana zraku pri práci s počítačom je dôležitá predovšetkým kvôli prevencii rôznych bolestí alebo napríklad nespavosti.

Výrobcovia monitorov používajú na reguláciu jasu rôzne spôsoby, z ktorých najobľúbenejším bola dlhú dobu pulzná šírková modulácia čiže PWM (Pulse-width modulation). Táto technika je lacná a efektívna, pre výrobcov teda ideálna. V elektronike sa používa často, v počítači napríklad na kontrolu otáčok ventilátorov chladenia. Monitor, ktorého jas je kontrolovaný cez PWM, v skutočnosti nedisponuje všetkými úrovňami jasu, ktoré v menu ponúka, ale len dvoma, 0 % a 100 %. Ak chcete, aby jas nadobúdal niektorú z úrovní medzi týmito hodnotami, štandardný monitor zapojí práve PWM.

Namiesto prostého zníženia žiarenia podsvietenia sa začne jeho úroveň vysokou frekvenciou meniť z 0 na 100 % a naopak. O výslednom jase potom rozhoduje pomer oboch hodnôt v rámci jednej periódy. Skrátene to teda znamená, že monitor s PWM bliká, človek to ale nespozoruje práve vďaka vysokej frekvencii, ktorá dokáže naše vedomie oklamať.

Flicker-free a filtre modrého svetla
Porovnanie redukcie jasu pomocou PWM a flicker-free monitora.

Hoci preblikávanie monitora nevnímame, naše oko ho stále pozoruje a očné zrenice menia svoju veľkosť. To môže viesť až k nepríjemným bolestiam hlavy, ktoré sú samozrejme nežiaduce a dokážu spoľahlivo prerušiť sústredenie. Veľká časť monitorov má frekvenciu podsvietenia niekde medzi 90 Hz a 400 Hz, existujú však aj monitory, ktorých PWM pracuje na frekvencii v jednotkách alebo desiatkach kHz.

i Pozor, frekvencia podsvietenia nemá nič spoločné s obnovovacou frekvenciou monitora. Kým frekvencia podsvietenia určuje, koľkokrát za sekundu preblikne LED podsvietenie, obnovovacia frekvencia udáva maximálny počet rôznych snímok, ktoré dokáže monitor za jednu sekundu zobraziť, rozhoduje teda o plynulosti obrazu.

Bolesti hlavy spôsobené pozeraním do monitora samozrejme nie sú nič príjemné a výrobcovia si to tiež začali uvedomovať. Prvým krokom v tomto boji bolo výrazné zvýšenie frekvencií, čo síce negatívny efekt zmiernilo, nie však úplne eliminovalo. Pravé riešenie predstavujú až flicker-free monitory, ktoré už na reguláciu jasu nevyužívajú PWM, ale iné špecializované obvody. Tieto obvody zaisťujú, že k LED diódam už nie sú privádzané len dve napäťové úrovne, ale celá ich škála. To znamená, že ak na flicker-free monitore znížime jas, svieti skutočne menej.

Pozitívny vplyv, ktorý na nás flicker-free monitory oproti PWM modelom majú, sa môže prejaviť v pohodlí, efektivite práce a nakoniec aj lepšej nálade.

Flicker-free a filtre modrého svetla
PWM môže byť jedným z faktorov, ktoré majú neblahý vplyv na vysychanie a následné slzenie očí pri počítači.

Filtre modrého svetla môžu vyriešiť nespavosť

Jedným z faktorov, ktoré môžu mať negatívny vplyv na ľudské zdravie a psychiku, je modré svetlo. V histórii sme boli vystavovaní spravidla slnku, ktoré malo všetky zložky vyrovnané, a sviečkam, ohňu alebo žiarovkám, v ktorých žltom svetle bola modrá časť spektra zastúpená len okrajovo.

i Zaujímavé monitory s funkciou filtra modrého svetla:

Predovšetkým vďaka veľmi nízkej spotrebe a vysokej svietivosti sa v posledných rokoch čoraz viac používajú svetlo emitujúce diódy – LED. Tie boli pre svet veľkým prínosom. S ich používaním sa ale spájajú aj isté nevýhody, ktoré predstavuje predovšetkým nevyrovnanosť farebného spektra vyžarovaného svetla. Jasne v ňom dominuje modrá zložka, ktorá má na ľudské telo podstatnejší vplyv. Ten môže byť v niektorých prípadoch žiaduci, ak ale vystavenie modrému svetlu nekontrolujeme, skôr nám škodí.

Flicker-free a filtre modrého svetla
Vo večerných hodinách je taktiež vhodné obmedziť svietenie bielym až modrým podsvietením, môže to mať podobný vplyv ako použitie filtra modrého svetla PC.

Ako? Svetlo má všeobecne značný vplyv na cirkadiánny (biologický) rytmus ľudského tela. Pri vystavení bežnému spektru je aj rytmus bežný a prirodzený, nevhodné vystavenie modrému svetlu ho však môže narušiť. Modré svetlo totiž podporuje aktivitu a účinne potláča hladinu hormónu, ktorý uľahčuje spánok. To znamená, že zatiaľ čo v ranných a popoludňajších hodinách je modré svetlo pre človeka vhodné, v tých večerných je priamo nežiaduce. Ak zdroje modrého svetla, medzi ktoré patria predovšetkým a hlavne moderné displeje s LED podsvietením, večer neobmedzíte, môžu nabúrať denný rytmus a znekvalitniť spánok alebo dokonca zapríčiniť nespavosť.

i Ak vás pri práci trápi bolesť očí z monitora, ktorá sa môže ľahko premeniť na bolesť hlavy, uistite sa, že nemáte monitor príliš blízko. Doprajte si dostatočné pauzy, pri ktorých hľadíte do diaľky, uvoľňuje to zaostrovacie svaly a predchádza bolesťi. Ďalšiou prevenciou môžu byť tiež napríklad okuliare na prácu s PC. Určite nepodceňte osvetlenie pri počítači, keď je tma. Nemusí byť všetkým príjemné, ale objektívne znižuje kontrast scény a pomáha pri únave očí.

Najjednoduchšou metódou obmedzenia modrého svetla je zníženie jasu displeja. Menej modrého svetla má na nás samozrejme menší vplyv. To sa spája s predchádzajúcou kapitolou. Ak nemáte flicker-free monitor, nemusí byť negatívny efekt žiarenia redukovaním jeho intenzity príliš ovplyvnený.

Za významný pokrok môžeme považovať filtre modrého svetla. Tie modrú zložku potláčajú, čím výrazne skresľujú farebné podanie monitora, pre grafickú prácu sa teda príliš nehodia. Avšak vďaka tomu, že sa dá filter modrého svetla ľubovoľne vypínať a zapínať, môžete ho použiť len vo chvíli, keď farebné podanie oželiete.

i Ak je váš spánok nekvalitný a doma svietite bielym až modrým svetlom, možno by bolo vhodné zvážiť, či neexistuje súvislosť. Medzi svietidlami a žiarovkami je ideálne vyberať také modely, ktorých farba je teplejšia než farba denného svetla. Ideálne sú svietidlá s nastaviteľnou farbou. Večerné svetlo by potom malo mať teplotu približne 2 000 – 3 000 K.

Takým filtrom môže disponovať počítačový monitor alebo softvér, je teda jedno, akým spôsobom sa modrá zložka obmedzí. Bez rozdielu vo vyhotovení by malo byť možné nastaviť úroveň intenzity potlačenia, softvérové filtre modrého svetla potom možno dokonca automaticky aktivovať v určitú hodinu, napríklad po západe slnka.

Okuliare proti modrému svetlu: Aký dávajú zmysel?

Alternatívou k softvérovým a iným filtrom sú okuliare blokujúce modré svetlo. Podľa niektorých ide o efektívny spôsob, ako vo večerných hodinách blokovať modré svetlo nielen z displejov, ktorým sa vystavujeme, ale aj z ďalších bielych svietidiel, s ktorými sa vo večerných hodinách stretávame. Okuliare na modré svetlo v takom prípade fungujú ako filtre pred očami. Nosiť také okuliare dlhšie ako len pred spaním je ale kontraproduktívne, pretože, ako sme si už povedali vyššie, cez deň modré svetlo potrebujeme.

Okuliare proti modrému svetlu
Že sú okuliare červené, ešte neznamená, že správne blokujú modré svetlo, aj keď ide o znak, ktorý tomu nasvedčuje. Tiež je ale dôležité, aby dobre obopínali tvár – klasické obrúčky preto príliš dobre nefungujú.

Ako napr. hovorí český vynálezca Hynek Medřický, najlepšie okuliare sú také, ktoré maximálne blokujú ako modrú, tak zelenú zložku svetelného spektra. Takéto okuliare sú spravidla výrazne červeno sfarbené. Od okuliarov, ktorým výrazné sfarbenie chýba, nemožno očakávať dobré výsledky. Podľa Medřického je dôležitý tiež tvar okuliarov. Klasické dioptrické obrúčky vám príliš dobre neposlúžia, pretože okolo nich stále preniká veľké množstvo svetla. Lepšie sú veľké sklá (avšak typicky plastové) a obrúčky, ktoré maximálne obopínajú tvár, takže blokujú aj svetlo zo strán.

Správna ergonómia monitora je základ úspechu

Ak pri počítači cítite nepohodlie, bolí vás hlava alebo sa skrátka nemôžete sústrediť, môže to byť spôsobené nielen nevhodným žiarením monitora, ale aj jeho neoptimálnym umiestnením. Rovnako ako sa oplatí investovať do kvalitnej kancelárskej stoličky, je vhodné nešetriť ani na ďalších ergonomických prvkoch. Jedným z nich môže byť držiak na monitor.

Flicker-free a filtre modrého svetla: Bolesť za krkom
Ak chcete pri počítači sedieť lepšie a obmedziť rôzne bolesti, môžete si prečítať článok Tá správna cesta k zdravšiemu sedeniu.

Ideálne je kúpiť monitor s nastaviteľným stojanom. Dôležitá je možnosť nastavenia výšky, naklopenie a natočenie. Ak plánujete nákup monitora bez prispôsobiteľného stojana, alebo doma už jeden taký máte, určite vás poteší, že možno zakúpiť držiaky na monitor zvlášť. Pripevňujú sa podľa štandardu VESA 100 × 100 mm alebo 75 × 75 mm.

Hoci sa môžu pri niektorých aplikáciách uplatniť držiaky monitora na stenu, oveľa jednoduchším riešením sú tie, ktoré sa pripevňujú k stolu. Nemusíte nič vŕtať, len dotiahnete skrutky a môžete monitor pripevniť. Veľkú výhodu predstavujú nielen široké možnosti nastavenia polohy, ale pri lepších modeloch tiež jednoduchý proces jej zmeny. Pružiny, ktoré simulujú protizávažie, umožňujú manipuláciu s monitorom pomocou jediného prsta. Vďaka tomu si môžete vždy nastaviť monitor tak, aby čo najlepšie zodpovedal vášmu aktuálnemu sedeniu.

Ak sa vám nechce investovať priamo do nastaviteľného držiaka na monitor, ale polohu monitora by ste radi zvýšili, ponúka sa ako riešenie ešte jednoduchší podstavec pod monitor.

i Samotný držiak na monitor ergonómiu nespasí. Základom je kvalitná stolička, ak sa nechcete zbavovať tej súčasnej, môžete zvážiť aspoň kúpu bedrovej opierky alebo podsedáka pre lepšie sedenie. Ak však novú stoličku kúpiť chcete, ale neviete akú, môžete si prečítať náš test kancelárskych stoličiek.

Vďaka držiakom na monitor možno dosiahnuť fantastickú ergonómiu, uľaviť krku od namáhania, a tak predísť jeho bolestiam. Keď to skĺbite s flicker-free monitorom, ste na dobrej ceste k pohodlnejšej práci na počítači. Ak k tomu ešte začnete používať filtre modrého svetla, je možné, že sa vám potom bude spať lepšie.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB19