Obnoviť stránku
Dňa 11.5.2024 (sobota) nebude možné na pobočke Alza Nitra vyzvihovať objemný tovar z dôvodu konajúcej sa akcie s hasičmi na parkovisku.

Syndróm karpálneho tunela. Čo to je a ako mu predchádzať

• Autor: Redakcia

Pre mnoho ľudí je práca pri počítači ich dennou náplňou – a pribúda ich. A rovnako ako každá iná práca, má aj tá kancelárska svoje choroby z povolania. Vedľa bolestí chrbta spôsobenej dlhodobo zlým sedením je s prehľadom najčastejšou syndróm karpálneho tunela. Tzv. karpálny tunel sa prejavuje mravenčením, bolesťou a pálením v jednej alebo obidvoch rukách a v tých najvážnejších prípadoch je potrebné siahnuť až k operačnému riešeniu. Čo tento problém spôsobuje, ako mu predchádzať a aké sú riešenia? Odpovieme v našom článku.

Syndróm karpálneho tunela

Syndróm karpálneho tunela – OBSAH

  1. Trocha anatómie
  2. Čo spôsobuje syndróm karpálneho tunela
  3. Syndrómu možno predchádzať správnou ergonómiou
  4. Liečba syndrómu karpálneho tunela

Trocha anatómie

Aby sme pochopili, v čom spočíva syndróm karpálneho tunela, musíme sa pozrieť takpovediac pod kožu vnútornej strany zápästia. To je totiž to kľúčové miesto, ktoré spôsobuje ťažkosti. Karpálny tunel (lat. canalis carpi) je oblasť prepájajúca predlaktie a zápästie, ktorou prechádzajú nervy, šľachy ohýbačov a drobné cievy. Väzivovou stenou je rozdelená na dve časti, ulnárny oddiel a menší, radiálny oddiel. Jeho najpodstatnejšou časťou je stredový nerv, okrem neho tu nájdeme štyri šľachy hlbokého ohýbača prstov, štyri šľachy povrchového ohýbača prstov a po jednej šľache dlhého ohýbača palca a vretenného ohýbača zápästia.

Syndróm karpálneho tunela
Príčinou syndrómu karpálneho tunela je dlhodobé utláčanie nervov v zápästí nesprávnou polohou ruky pri práci. Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Čo spôsobuje syndróm karpálneho tunela

Syndróm karpálneho tunela je útlakový syndróm spôsobený postihnutím stredného nervu v úzkom karpálnym tuneli. Môže vzniknúť po úraze, zápale šliach či väzov (akútna forma), avšak oveľa častejšia je forma chronická, vznikajúca nadmerným namáhaním oblasti pri nesprávnej ergonómii počas práce na počítači. Najohrozenejšou skupinou sú ženy v strednom veku.

Karpálny tunel sa najčastejšie prejavuje oslabenou citlivosťou oblasti, mravenčením, tŕpnutím a pálením, pričom tieto príznaky sa vyskytujú aj v pokojovom stave, veľmi často v noci. Pri diagnostike syndrómu karpálneho tunela sa využíva vyšetrenie nervového vedenia alebo metódy EMG.

i Sedavé zamestnanie často vedie k bolesti chrbta. Ako jej predchádzať a ako si pomôcť, keď už chrbát naozaj bolí? Poradíme v našom článku Tá správna cesta k zdravšiemu sedeniu.

Syndrómu možno predchádzať správnou ergonómiou

Príčinou chronického syndrómu karpálneho tunela je dlhodobé nesprávne namáhanie zápästia pri používaní počítačovej myši či klávesnice.

Pokiaľ nechcete hneď kupovať novú myš, je vhodné zauvažovať aspoň o ergonomickej podložke. Tá totiž disponuje vyvýšenou podložkou, ktorá umožní uvoľnené položenie zápästia, ktoré je potom v rovine, a nedochádza tak ku zaškrcovaniu karpálneho tunela.

i

Výhody ergonomických myší

Aké sú výhody ergonomických myší? Hodia sa na hranie PC hier? Viac informácií v našom článku: Výhody ergonomických myší.

Vertikálna myš Eternico
Vertikálne myši udržia ruku v správnej polohe, ktorá nie je tak namáhavá pre svaly a šľachy.

Vhodnejšie než klasické kancelárske sú tzv. vertikálne myši. Myš má totiž úplne iný úchop, pri ktorom nedochádza ku krúteniu zápästia a kríženiu kostí v predlaktí, na ktoré nie sú svaly stavané a reagujú bolesťou. Avšak, v pohybe a ovládaní počítača vám nič brániť nebude a zvyknete si veľmi rýchlo. Vertikálne myši sú na trhu ako drôtové, tak aj bezdrôtové a rozhodne je výhodné ich používať aj pri práci na notebooku, ktorá je na zápästie ďalšou náročnou výzvou. Vhodné sú aj pre hráčov. Zaujímavou alternatívou (napr. pre tvorcov hudby či grafiky) môže byť aj trackball, ktorý všetku námahu prenáša na prsty a zápästiu dá odpočinúť.

Nežiaducou námahou na zápästia a pochopiteľne aj karpálny tunel je aj písanie na klávesnici. Často totiž máme tendenciu sa zápästím opierať o dosku stola, čo je pozícia, ktorá dáva karpálnym tunelom dosť zabrať. Pomerne jednoduchým riešením sú podložky zápästia pod klávesnicu, prípadne ergonomické klávesnice, ktoré ale dosť menia spôsob písania a niektorým používateľom sa na ne zle zvyká.

i

Medzi ergonomickými verikálnymi myšami a podložkami pod myš u nás dominujú produkty značky Eternico, ktoré sa vyznačujú výborným pomerom ceny, hodnoty a kvality. Navyše ich nájdete exkluzívne iba na Alze!

Bolesť ruky od myši pomôže priebežne odstrániť aj jednoduché cvičenie a dodržiavanie niekoľkých pravidiel:

  1. Pri práci si robte pravidelné prestávky.
  2. V prípade bolesti si jemne ohýbajte zápästie či vytraste rukami.
  3. Odporúča sa aj umývanie rúk studenou vodou či pokladanie ľadu na zápästie.
  4. Z výživového hľadiska je dobré pridať do stravy viac vitamínu B6. Prirodzene je prítomný napr. v bravčovom mäse, droždí, banánoch, špenáte, avokáde a podobne. Je tiež súčasťou série výživových doplnkov.

Liečba syndrómu karpálneho tunela

Najlepšie samozrejme je, ako sme písali vyššie, problémom predchádzať vhodnou úpravou ergonómie pracovného miesta. Pokiaľ dôjde na lekára, pravdepodobne vás čaká nasledujúce: v prípade problémov v počiatočnej fáze pomôže cielená fyzioterapia, na noc sa postihnuté zápästie zafixuje pomocou ortézy, vo dne je odporúčaný pokoj. Pri ťažších prípadoch sa ordinujú injekcie kortikosteroidov. Pokiaľ to nepomôže, je potrebné sa uchýliť k chirurgickému riešeniu. To spočíva v uvoľnení tlaku (dekompresii) karpálneho tunela preťatím zápästných väzov. Operácia sa vykonáva ambulantne v lokálnej anestézii a trvá cca 30 minút. Nasleduje až desať dní šetriaceho režimu, celková rekonvalescencia trvá 8 až 10 týždňov.

Syndróm karpálneho tunela
Pri písaní bez opory máme tendenciu tlačiť zápästie v neprirodzenom uhle dole alebo naopak „levitovať“ nad klávesnicou. Ani jedna z možností nie je pre karpálny tunel v zápästí práve najvhodnejšia.
i Mohlo by vás zaujímať

Syndróm karpálneho tunela je chronickým ochorením, ktoré v rôznej podobe a miere závažnosti postihne veľký počet osôb pracujúcich s počítačom. Možno mu však pomerne ľahko predchádzať. Pokiaľ si pracovné miesto patrične vybavíte, ťažkostí sa môžete úplne zbaviť, prípadne významne znížite riziko ich vzniku.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB19