Obnoviť stránku

Tá správna cesta k zdravšiemu sedeniu

Aktualizované

Takmer každý sa už stretol s nevýhodami dlhodobého sedenia pri počítači. Typicky k nim patria strnulosť chrbtice, bolesti chrbtových svalov, šije, krčnej chrbtice, kŕče v bruchu a v oblasti rebier, mravčenie končatín. Všetky vymenované ťažkosti dokážu byť nielen veľmi nepríjemné, ale môžu mať aj trvalé následky horšieho charakteru. Pre zdravé sedenie pritom stačí málo. Zásadný je v tomto prípade vhodný výber stoličky a správny posed, prípadne tiež obstaranie rôznych ergonomických pomôcok podporujúcich zdravé sedenie pri počítači 

Zdravé sedenie

Tá správna cesta k zdravšiemu sedeniu – OBSAH

  1. Riziká sedavého spôsobu života
  2. Správne sedenie za PC alebo ako správne sedieť?
  3. Kvalitná stolička – základ zdravého sedenia
  4. Ergonomické pomôcky podporujú zdravé sedenie
  5. Najčastejšie chyby pri sedení
  6. Aktívne a pasívne sedenie, poznáte rozdiel?
  7. Standing office ako alternatíva sedenia
  8. Ako si pomôcť od bolesti chrbta?

Riziká sedavého spôsobu života

V dnešnej dobe veľmi veľa ľudí pracuje v kanceláriách, kde trávia svoj život sedením na ergonomicky nevhodných stoličkách. Väčšina stoličiek je tzv. pasívna, čo znamená, že neumožňujú sedieť tak, aby následky na zdravie obmedzili na minimum. Obzvlášť nebezpečné je nesprávne sedenie na nevhodných stoličkách pre ľudí, ktorí majú málo pohybu – nešportujú, necvičia, trávia hodiny a hodiny pri počítači. To všetko je väčšinou podporené aj hmotnosťou sediaceho, ktorá môže byť v kombinácii s nedostatkom pohybu a nevhodnou stravou naozaj veľkým problémom.

Následkom takého konania možno predchádzať, a to ako výberom správnej stoličky, tak aj umením samotného sedenia. Nesprávnym sedením si vytvárame nielen zdravotné problémy, ale aj horší pracovný výkon, ktorý nás v konečnom štádiu zbytočne stresuje a predlžuje dobu strávenú za počítačom. Správnym sedením si dlhšie udržíme koncentráciu, oddialime prípadnú únavu a splníme väčšie množstvo pracovných úloh. 

Správne sedenie za PC alebo ako správne sedieť?

Základom správneho sedu je vzpriamená pozícia a optimálne prehnutie v oblasti bedrovej chrbtice. Správny sed nám zaistí nielen dostatočný prísun kyslíka (teda nemôžeme sa na stoličke pri stole krčiť a schovávať sa do klbka), umožní aj voľné prúdenie krvi do všetkých končatín. Na stoličke máme sedieť na celej hĺbke sedadla, chrbát mať opretý v celej dĺžke o operadlo a nezabárať sa v ňom. Nevystrkujte bradu vpred bližšie k monitoru, ale prisuňte ho bližšie a nastavte si ho do výšky, pri ktorej sa môžeme pozerať rovno pred seba. Platí tu systém pravých uhlov – predlaktie máme opreté o opierky rúk v uhle 90 stupňov a chodidlá sú na zemi, pričom nohy s podlahou zvierajú tiež uhol 90 stupňov (môžu aj väčší, chodidlá však musia byť stále na zemi). 


Ergonomické sedenie, ako správne sedieť pri PC
Názorná ukážka, ako správne sedieť pri PC.

Kvalitná stolička – základ zdravého sedenia

Ak budete v kancelárskej stoličke tráviť väčšinu pracovného dňa, mali by ste byť obozretní pri jej výbere. Kvalitná kancelárska stolička alebo kancelárske kreslo podporujúce zdravé sedenie v kancelárii síce nie je najlacnejšou záležitosťou, investícia sa však rozhodne oplatí. Kvalitnejšie stoličky jednak mávajú oproti lacnejším plastovým modelom dlhšiu životnosť, jednak vďaka ergonomickým doplnkom podporujú zdravé sedenie pri počítači, čím pomáhajú predchádzať bolestiam chrbta a ďalším zdravotným komplikáciám. Rovnaké pravidlo platí aj pri výbere hernej stoličky, v ktorej vášnivý hráči často trávia dlhé hodiny ponorení do sveta počítačových hier či stratégií.

i Pre výber vhodnej stoličky vám poslúži náš článok: Ako vybrať stoličku alebo kreslo

Ergonomické pomôcky podporujú zdravé sedenie

Zdravé sedenie pri počítači môžete podporiť aj rôznymi ergomickými pomôckami, ktorá vám okrem pohodlia a lepšej koncentrácii prinesú tiež úľavu od rôznych zdravotných ťažkostí. V širokej ponuke ergonomických pomôcok nájdete napríklad opierky nôh, ktoré zlepšujú držanie tela aj krvný obeh, zároveň pomáhajú predchádzať nepríjemným opuchom. Vertikálna ergonomická myš je skvelou prevenciou proti poškodeniu karpálneho tunela a podstavec pod monitor vám umožní napolohovať obrazovku monitora tak, aby ste predišli svalovému napätiu krku a ramien. Medzi ďalšie vhodné ergonomické pomôcky podporujúce zdravé sedenie v kancelárii patria aj rôzne podsedáky alebo ergonomické podložky pod myš zmierňujúce tlak na zápästie pri práci.

Zdravé sedenie
Kvalitné zdravotné stoličky podporujúce zdravé sedenie vám pomôžu predísť mnohým zdravotným komplikáciám.

Najčastejšie chyby pri sedení

Bežnou chybou predovšetkým u žien je dávať si jednu nohu cez druhú. V takejto pozícii nemôže krv rovnomerne prúdiť do oboch nôh, zaistíme si tak nepríjemné mravčenie, v horších prípadoch napríklad aj problémy s kŕčovými žilami. To isté platí pre pozíciu so skríženými nohami alebo nohami, ktoré zahákneme za stoličku pod seba. Nikdy tiež neseďte len na prednej časti sedadla, odkrvujete si ďalšie potrebné partie svojho tela.

Aktívne a pasívne sedenie, poznáte rozdiel?

Okrem správneho sedu je dôležité poznať rozdiel medzi aktívnym a pasívnym sedením. Ak sediaci iba sedí, hoci sedí v správnej polohe, sedí pasívne. Zmyslom aktívneho sedenia sú pravidelné zmeny polôh, pri ktorých stále zostanete v kontakte so stoličkou. Pri aktívnom sedení je teda nevyhnutné, aby sa stolička dala maximálne polohovať a prispôsobovala sa našim proporciám a sedu.

Aktívne, teda zdravé sedenie pri počítači preto najviac podporíte obstaraním stoličky so synchrónnou mechanikou. Ide o systém nastavujúci operadlo v závislosti od polohy sedadla, čo umožní zabezpečiť optimálny uhoľ sedadla pre zdravé sedenie pri počítači. Pri stoličke so synchrónnou mechanikou možno vykonať rôzne spôsoby nastavenia presne podľa vašich potrieb, navyše disponuje vhodnými ergonomickými vlastnosťami, ktoré kopírujú pohyby vášho tela. Podporuje tak správne sedenie za PC a je vhodná na celodenné sedenie pri práci na počítači.

Oproti tomu stolička s asynchrónnou mechanikou je odporúčaná iba na sedenie na kratšiu dobu, nedisponuje totiž ergonomickými vlastnosťami, a teda nepodporuje zdravé sedenie. Môžete si pri nej zvlášť nastaviť sedadlo a operadlo, avšak na pracovné alebo študijné účely nie je podľa odborníkov tento typ stoličky vyhovujúci.

i Zháňate vhodnú stoličku do kancelárie? Poradí vám náš článok: Ako vybrať kancelársku stoličku 

Standing office ako alternatíva sedenia

Takzvaný standing office sa poslednou dobou stáva obľúbenou alternatívou sedavého zamestnania. Ako už názov napovedá, ide o prácu pri počítači, pri ktorej stojíte. Táto pracovná pozícia má kladný vplyv na vaše zdravie. Pri práci v stoji nebýva toľko zaťažované chrbtové svalstvo a vaše telo sa tak celkovo lepšie prekrvuje. Vďaka tomu predchádzate nepríjemným bolestiam chrbta, ktoré bývajú časté práve pri celodennom sedavom spôsobe zamestnania. Dôležitou podmienkou zdravého standing office je bezpochyby kvalitný polohovací stôl, ktorý si prispôsobíte presne podľa vlastných potrieb.

Zdravé sedenie
Odborníci odporúčajú striedať zdravé sedenie a standing office.
i Viac sa o spôsobe práce standing office dozviete v našom článku: Ako pracovať pri počítači postojačky alebo standing office

Ako si pomôcť od bolesti chrbta?

Od prípadných bolestí chrbta a tuhnutia svalov si možno pomôcť aj pravidelným preťahovaním a cvičením, ktoré možno vykonávať priamo na stoličke a pri sedení. Môže ísť o časté zmeny polôh, preťahovanie končatín, dychové cvičenia, používanie ergonomických pomôcok – bedrovej opory, podsedáka, podložky na nohy, gymnastickej lopty. Dostupné pomôcky nájdete v ponuke kancelárskych stoličiek v príslušenstve pri každom produkte. 


Kvalitná ergonomická stolička vám zaistí zdravé sedenie pri počítači ako v pracovnom, tak v domácom prostredí. Investícia do nej je v prvom rade investíciou do vlastného zdravia, v rade druhom vám poskytne príjemný pocit pohodlia pri práci.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB17