Obnoviť stránku

Plemená králikov

• Autor: Redakcia

Králiky sú milé zvieratá a z hľadiska chovu pomerne nenároční maznáčikovia. Bežné je aj ich využitie v tzv. komerčnom chove (mäsové či kožušinové plemená králikov). Pokiaľ ale začnete pátrať po tom, aké vlastne existujú plemená králikov, možno sa vydesíte. Je ich totiž niekoľko desiatok, a to v rôznych veľkostiach, podobách, s rôznym typom srsti či telesnej stavby. Ako sa teda vyznať medzi plemenami králikov a čím sa vyznačujú najznámejšie plemená? To vám zodpovieme v našom článku.

Plemená králikov

Plemená králikov – OBSAH

  1. Existuje viac ako sto plemien králikov
  2. Plemená králikov podľa veľkosti a pozície uší
  3. Plemená králikov podľa dĺžky srsti
  4. Povaha králikov
  5. Zaujímavé plemená králikov
  6. České plemená králikov

Existuje viac ako sto plemien králikov

Králik domáci je tzv. monofyletický živočích, na jeho vzniku sa podieľal iba jeden predok. Nie je ním nikto iný ako králik divoký. Vzorkovník plemien králikov by rozhodne presiahol možnosti samostatného článku, lebo po svete behá viac ako 100 plemien, pričom 65 z nich je označovaných ako základné, ostatné sú tzv. rexové (majú inak rastenú srsť, ktorá pôsobí jemným, až plyšovým dojmom) a zakrslé plemená.

Zoznam plemien králikov rozdeľujeme podľa:

  • telesného rámca, t. j. veľkosti a pozície uší;
  • úžitkovosti, t. j. mäsové (napr. kalifornský králik), vlnárske (napr. angora), kožušinové (králik saténový) a hobby plemená (napr. hermelín);
  • srsti, t. j. krátkosrsté, dlhosrsté plemená;
  • teritoriálneho pôvodu, t. j. miesta, kde bolo dané plemeno vyšľachtené.
Plemená králikov

Plemená králikov podľa veľkosti a pozície uší

Plemená králikov sa najčastejšie rozdeľujú podľa veľkosti a pozície uší. Ako hobby maznáčikovia sú najčastejšie vyhľadávané plemená malé a zakrslé, hoci naopak tie veľké vedia byť veľmi milými a prítulnými spoločníkmi. Ale poporiadku. Rozdelenie podľa veľkosti, spoločne s príkladmi plemien, vyzerá nasledovne:

Malé plemená králikov

Malé plemená králikov majú medzi jedným až tromi kilogramami. Patria sem napr.:

  • Český červený králik
  • Anglický strakáča
  • Malý baran
  • Holandský králik
  • Ruský králik

Stredné plemená králikov

Stredné plemená majú hmotnosť v rozmedzí 3,5 až 5 kilogramov. Do tejto skupiny patria napr.:

  • Anglický baran
  • Francúzsky strieborný králik
  • Maklenburský strakáč
  • Český strakáč
  • Burgundský králik

Veľké plemená králikov

Veľké plemeno králikov máva zvyčajne hmotnosť vyššiu ako päť kilogramov. Patria sem napr.:

  • Francúzsky baran
  • Moravský modrý králik
  • Belgický obor (najväčšie plemeno králika domáceho)

Ďalším poznávacím znakom sú uši. Tie majú králiky buď vzpriamené, alebo klopené.

Plemená králikov podľa dĺžky srsti

Zásadné je aj rozdelenie králikov podľa dĺžky ich srsti. Z tohto hľadiska sa plemená delia do štyroch skupín:

  • krátkosrsté – vo všeobecnosti všetky plemená králikov typu rex
  • dlhosrsté – angorský králik, králik líščí atď.
  • zakrslé s normálnou srsťou – strakáč, zakrpatený baran, hermelín
  • zvláštna štruktúra srsti – napr. králik saténový

Povaha králikov

Dôležitým faktorom pri výbere králika je bezpochyby aj to, akú má povahu. Avšak deliť plemená králikov podľa povahy je pomerne zradné. Povahové rysy aj chyby sa totiž často dedia. Všeobecne je ale možné povedať, že pokiaľ chcete mať pokojnejšieho, maznavého králika, vyberajte skôr medzi väčšími plemenami. Naopak menšie plemená bývajú omnoho živšie a energickejšie.

Zaujímavé plemená králikov

Ako sme už napísali vyššie, plemien králikov je niekoľko desiatok. Poďme si teda aspoň niektoré predstaviť, zhrnúť základné informácie a pridať pár tipov, ako dané plemeno chovať.

Králik Hyla

Králik Hyla je obľúbeným králičím hybridom, ktorý je vhodný na mäsový chov králikov pre svoj rýchly rast a vysokú výťažnosť. Chov králikov Hyla je jednoduchý, na kŕmenie si vystačíte s granulami. Na druhej strane, ide o geneticky vyšľachtené úžitkové plemeno, pri ktorom nie je zásadný vzhľad, a nie je tak príliš vhodný ako domáci hobby králik.

Plemená králikov, Hyla
Králik Hyla, zdroj obrázku: Kralikar.cz

Kalifornský králik

Kalifornský králik a jeho chov patrí k veľmi často rozšíreným, je jedným z najviac chovaných mäsových plemien u nás, avšak stretávame sa s nimi aj v úlohe domácich miláčikov. Ide o veľkého (hmotnosť 3,5 až 5 kg) krátkosrstého králika, ktorý pôsobí trochu zavalitým dojmom. Sú to priateľské králiky s vyváženým temperamentom, na chov veľmi nenároční. Pokiaľ ide o kŕmenie, ideálne je striedanie zeleného a suchého krmiva.

Plemená králikov, Kalifornský králík
Kalifornský králik, zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Teddy

Teddy je malé plemeno králika, ktorému dala meno jeho podoba s medvedíkom. Hmotnosť máva v rozsahu od 0,8 do 1,5 kg, je dlhosrstý, so vztýčenými ušami. Vďaka svojej roztomilosti aj malej veľkosti je ideálnym hobby králikom. Vyžaduje ale väčšiu starostlivosť, najmä o srsť, a potrebuje pomerne veľa času mimo klietky, aspoň štyri hodiny denne.

Plemená králikov, Teddy
Teddy, zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Belgický obor

Belgický obor (tiež iba belgický králik) je najväčším králičím plemenom na svete – môže dorásť až do hmotnosti 10 kilogramov. Najvýraznejším poznávacím znamením sú jeho mohutné, vztýčené uši. Ide o plemeno náročné na priestor aj množstvo krmiva (seno, ovos, kukurica a pod.), navyše je celkom náchylné na niektoré králičie choroby. Avšak sú to králiky kľudnej povahy, ako maznáčikovia sú v tomto ohľade vhodní.

Plemená králikov, Belgický obor
Belgický obor, zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Baránok

Tiež zakrpatený baran je ideálnym záujmovým plemenom králika. Jeho hmotnosť nepresahuje 2 kilogramy. Typickým znakom baranov sú ich uši, ktoré smerujú zvisle k zemi. Zakrpatený baran sa vyskytuje snáď vo všetkých mysliteľných farebných kombináciách. Ide o pomerne nenáročné plemeno na chov, základom potravy by malo byť seno a kŕmne granule.

Plemená králikov, Baránok
Baránok, zdroj obrázku: Pixabay.com

Králik strieborný

Tiež veľký strieborný králik patrí k obľúbeným výstavným a chovným plemenám. Ide o stredné plemeno s hmotnosťou v rozsahu od 4,5 do 5,5 kg. Ako už z názvu vyplýva, králiky majú svetlú srsť s mierne striebristým nádychom. V našich chovoch sa s nimi stretávame pomerne často.

Plemená králikov, Králik strieborný
Králik strieborný, zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Burgundský králik

Burgundský králik je cenený králik na mäso s vysokou jatočnou výťažnosťou. Radí sa do kategórie stredne veľkých králikov, dosahuje maximálnu hmotnosť 5,25 kilogramu. Burgundský králik má krátku srsť, v Slovenskej republike je za štandardnú považované plavá až žltočervená farba, avšak vo svete sa požiadavky na podobu plemena vo farebných odtieňoch trochu líšia. Telesná stavba je robustná, s malou hlavou.

Plemená králikov, Burgundský králik
Burgundský králik, zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Francúzsky baran

Francúzsky baran je zavalitým typom králika, ktorého hmotnosť môže presiahnuť až 5 kilogramov. Na pohľad ho poznáme podľa krátkych končatín a krku, a hlavne podľa zvesených uší. Srsť je hustá, cca s dĺžkou 3,5 až 4 cm. Existuje celý rad podôb tohto králika. Povahu má miernu, dobromyseľnú a hoci pôvodne ide o mäsové plemeno, je vhodný aj ako domáci maznáčik.

Plemená králikov, Francúzsky baran
Francúzsky baran, zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Novozélandský biely králik

Hoci názov napovedá niečo iné, toto plemeno bolo pôvodne vyšľachtené v Spojených štátoch amerických ako mäsové a kožušinové. Jeho srsť je na dotyk trochu hrubšia než pri iných plemenách. Novozélandský biely králik dosahuje dĺžku okolo 45 cm a maximálnu hmotnosť 5 kg. Je to otužilý, pokojný a spoľahlivý druh králika, z toho dôvodu je aj vhodný na domáci hobby chov.

Plemená králikov, Novozélandský biely králik
Novozélandský biely králik, zdroj obrázku: Wikimedia Commons

České plemená králikov

Pre zaujímavosť si ešte uveďme prehľad toho, aké plemená králikov radíme do českých národných plemien:

  • Český albín
  • Český červený králik
  • Český čiernopesíkatý
  • Český luštič
  • Český strakoš
  • Moravský biely hnedooký
  • Moravský modrý králik
Český albín Český červený králik
České plemená králikov. Vľavo český albín (zdroj obrázku: chovzvirat.cz), vpravo český červený králik (zdroj obrázku: ifauna.cz).

Konečný výber toho správneho králika závisí od vašich predstáv a tiež podmienkach na chov. V každom prípade je králik milým spoločníkom a ideálnym domácim miláčikom, najmä pre deti. Starostlivosť o neho nie je príliš náročná a väčšinou ide o pokojné zviera, ktoré si nebude za každú cenu vymáhať vašu pozornosť.

i Mohlo by vás zaujímať

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB03