Obnoviť stránku

Dovolenka so psom na Slovensku aj v zahraničí (TIPY A TRIKY)

Aktualizované

Koronavírus síce mnohým z nás nečakane skomplikoval plány na letnú dovolenku, ale obľúbené destinácie sa postupne znova otvárajú turistom. A tak plánujete dovolenku a uvažujete, že vezmete svojho psieho parťáka so sebou, pretože bez neho by to jednoducho nebolo ono. Premýšľate, čo všetko je potrebné zariadiť, aby sa dovolenka so psom zaobišla bez komplikácií? A čo všetko psovi zbaliť na cestu, na čo si dať pozor a čomu sa vyvarovať? Máme pre vás pár rád a tipov na dokonalú psiu dovolenku.

pes, krosná, cestovanie

Dovolenka so psom – OBSAH

  1. Bez čoho sa pes na dovolenke nezaobíde?
  2. Autom na dovolenku so psom
  3. Cestovanie so psom vlakom
  4. Pes v lietadle
  5. Dovolenka so psom v zahraničí
  6. So psom k moru

Bez čoho sa pes na dovolenke nezaobíde?

Ak vyrážate so psom na dovolenku, nikdy nezabudnite pribaliť jeho obľúbenú hračku, ktorá mu pomôže lepšie sa adaptovať na cudzie prostredie a zabaví ho aj pri nudnom cestovaní. Ak si nie ste istí, ako váš pes bude reagovať na neznáme prostredie, kúpte mu klietku alebo dostatočne veľký prepravný box. Budete mať záruku, že keď necháte psa chvíľku osamote, je v bezpečí a zároveň nemôže zničiť napríklad vybavenie hotelovej izby.

Ak váš chlpáč nie je zdržiavať sa v klietke alebo v prepravnom boxe zvyknutý, je veľmi dôležité pomôcť mu na neho navyknúť v domácom prostredí ktorom sa cíti bezpečne. Prepravku či klietku umiestnite doma na miesto, kde je psovi dobre, dajte mu do nej deky a obľúbené hračky. Dvierka nechávajte najprv otvorené, nech si váš psík zvykne na miesto chodiť, ale zároveň môže kedykoľvek von. Postupne potom môžete dvierka na krátky čas zatvárať, a psa tak na pobyt v klietke či prepravnom boxe adaptovať.

pes, hračkapes s hračkou
Obľúbená hračka bude psíkovi pripomínať domov, a ten tak bude pokojnejší aj na ceste alebo na cudzom mieste.

Čo musíte mať pri cestovaní so psom vždy so sebou:

  • Obojok so známkou, vodítko a náhubok
  • Očkovací preukaz, do zahraničia pas
  • Vodu na cestu, misky a krmivo
  • Pelech alebo deku a uterák
  • Cestovný box alebo bezpečnostný postroj do auta
  • Pláštenku, šaty a reflexný pásik či vestu
  • Vrecká na exkrementy
  • Lekárničku
i Lekárnička by mala obsahovať obväzy, dezinfekciu na rany, pinzetu na vytiahnutie kliešťov, teplomer a medikamenty podľa individuálnych potrieb psa.

Autom na dovolenku so psom

Či už sa rozhodnete prevážať psa na zadnom sedadle, alebo v kufri, v prepravnom boxe, klietke či s bezpečnostným postrojom, je dôležité, aby sa pes cítil v aute pohodlne a aby zároveň nemal možnosť vyrušovať vodiča pri riadení alebo neohrozil seba či spolucestujúcich. Pri prípadnej nehode sa totiž nepripútaný pes stáva neriadenú strelou. Veľká ponuka ochranných prvkov vám cestovanie so psom na dovolenku uľahčí a vďaka šikovným pomôckam bude tak pohodlné nielen pre psa, ale aj pre vás.

Pes; prepravný box; cestovanie so psom
Cestovný box pre psa vyberajte starostlivo podľa jeho veľkosti. Psíka je tiež dobré nechať na preprvný box zvykať už doma.

Pokiaľ pes cestuje na zadnom sedadle, určite sa nezaobídete bez ochrannej deky, poťahu či tašky, ktoré spoľahlivo ochránia zadné sedačky. Čo ale váš psí parťák na cestu autom naozaj nutne potrebuje, je špeciálny bezpečnostný postroj, vďaka ktorému psa pripojíte k pásovému úchytnému systému auta. Sponu jednoducho zacvakne rovnako ako bezpečnostný pás. Ak váš pes dáva prednosť batožinovému priestoru, potom mu podľa jeho veľkosti a potrieb kúpte pohodlnú a bezpečnú klietku alebo box. Nezabudnite si hlavne zmerať výšku zadných dverí, aby sa klietka dala ľahko z auta vybrať.

i Ako vybrať ideálnu veľkosť prepravnej klietky alebo boxu do auta? Hlavnou zásadou je, aby sa pes v klietke dokázal otočiť. Dbajte na to, že hlava psa ani špičky uší sa nesmú dotýkať vrchu prepravky. Pes musí mať vždy dostatok priestoru na to, aby si mohol ľahnúť a natiahnuť predné laby.

Pri cestovaní so psom v aute nezabudnite:

  • Na dostatok zastávok na ponaťahovanie a vykonanie potreby
  • Dávajte psovi pravidelne piť, majte napájačku vždy pri ruke
  • Na deku alebo pelech
  • Nenechávajte nikdy psa zatvoreného v aute na slnku

Cestovanie so psom vlakom

Ak sa rozhodnete cestovať sa psom na dovolenku vlakom, je potrebné, aby váš psí parťák zvládal základnú poslušnosť a dobre znášal cestovanie dopravnými prostriedkami. Mal by mať tiež náhubok a byť na vodítku nakrátko. Pre psí pokoj a pohodlie sú ideálne cestovné tašky, ktoré sú vhodné predovšetkým pre psov menších plemien. Väčší pes musí zostať celú cestu na podlahe, a aj keď má platný cestovný lístok, na sedadle sedieť nesmie. Na cestu vlakom mu nezabudnite vziať napájačku alebo misku, občerstvenie pri dlhej ceste totiž ocení každý pes.

pes vo vlaku
Ak plánujete dlhú cestu, je lepšie si nechať psa postupne zvykať na jazdu vlakom na kratších trasách.
i Vodiace a asistenčné psy jazdia vlakom zadarmo. Malého psa tiež môžete vziať so sebou do vlaku zadarmo, ak ho máte vo schránke s nepriepustným dnom s rozmermi maximálne 90 × 60 × 40 cm. Psy na vodítku potom majú vlastný cestovný lístok, ale so zvýhodnenou cenou.

Pes v lietadle

Ak uvažujete, že na dovolenku so psom poletíte lietadlom, dobre zvážte všetky pre a proti. Pre vášho psieho parťáka môže byť cesta lietadlom veľmi stresujúca. Všeobecne platí, že pes musí byť v uzatvárateľnom boxe, psy malých plemien do váhy 5 kg môžu byť na palube so svojím majiteľom, pričom váha psa spolu s prepravkou nesmie presiahnuť 8 kg. Psy nad 5 kg musia byť ale v batožinovom priestore ako batožina alebo cargo.

So psom v lietadle
Menšieho psíka si môžete vziať so sebou aj do priestoru pre cestujúcich.

Podmienky na prepravu psa sa však líšia a vždy záleží na konkrétnej leteckej spoločnosti, preprava aj celkom malého psa na palube lietadla môže byť v niektorých prípadoch podmienená súhlasom kapitána. Preto je potrebné sa vždy na konkrétnej možnosti a podmienky prepravy psa vopred informovať u príslušnej leteckej spoločnosti. Psom je možné pred cestou lietadlom, za dohľadu veterinára, podať tlmiace medikamenty, aby počas nej lepšie znášali manipuláciu a stres. Môžu byť tiež vystavení nadmernému hluku pri presune do nákladového priestoru spolu s ostatnou batožinou či vysokým teplotám na letiskovej ploche pri vykládke.

i Záchranárske a policajné psy v službe, rovnako ako asistenčné psy pre cestujúcich so zdravotným postihnutím, majú výnimku a sú spravidla prepravovaní v kabíne lietadla.

Prepravný box pre psa musí spĺňať normy na prepravu lietadlom a musí mať také rozmery, aby sa v ňom pes mohol pohodlne postaviť, otočiť, ľahnúť si aj sadnúť. Pes by mal mať tiež celú cestu prístup k vode. Na prepravnom boxe musia byť uvedené vaše iniciály kontakt na vás a samozrejme tiež informácie o psovi.

Dovolenka so psom v zahraničí

Než vyjdete za hranice, zistite si, čo všetko je potrebné zariadiť a aké pravidlá v danej krajine musíte dodržiavať, ak cestujete so psom. Niektoré štáty majú vlastné pravidlá alebo osobitné požiadavky, preto je potrebné, najmä ak cestujete mimo krajín EÚ, sa v dostatočnom predstihu obrátiť na Štátnej veterinárnej správy, kde sa dozviete presné a aktuálne informácie. Potrebné informácie o cestovaní so psom možno tiež získať na veľvyslanectve či konzuláte príslušnej krajiny. Podmienky, za ktorých môžete vycestovať so šteňatami do 4 mesiacov veku, aj výnimky, ktoré udeľujú jednotlivé krajiny, nájdete na stránkach Európskej komisie.

So psom do zahraničia
Pred cestou do zahraničia si preverte podmienky na vstup psov do verejných priestorov a ubytovacích zariadení.
i Nie všetky krajiny povoľujú vstup bojových plemien psov na svoje územia, napríklad do Chorvátska môžete so psom type bull len s preukazom pôvodu, psy bez preukazu pôvodu či kríženci bull plemien majú vstup do krajiny zakázaný. Aj do Nemecka je vstup psov a krížencov plemien pitbul, staford, stafordšírsky bulteriér a anglický bulteriér zakázaný.

Rizikové plemená pri cestách do zahraničia

Medzi rizikové plemená sa najčastejšie radí americký pitbulteriér, americký stafordšírsky teriér, americký buldog, stredoázijský pastiersky pes, tosa inu, kangal, kaukazský ovčiak, tornjak, brazílska fila, juhoruský ovčiak či juhoslovanský pastiersky pes.

Pred odchodom na dovolenku skontrolujte:

  • Platnosť psieho pasu – jednotný doklad platný vo všetkých štátoch EÚ, ktorý vydá registrovaný veterinárny lekár (cena sa pohybuje od 10 do 20 €)
  • Potvrdenie o očkovaní proti besnote
  • Že váš pes má mikročip, tetovanie je uznávané, len pokiaľ je jasne čitateľné a bolo preukázateľne vykonané pred 3. júlom 2011
  • Záznam v pase o odčervení – ak cestujete do Veľkej Británie, Fínska, Írska alebo na Maltu

    Pre pohodovú dovolenku kúpte svojmu psiemu cestovateľovi šikovné pomôcky, napríklad skladacie misky a napájačky alebo praktické cestovné tašky či deky a nezabudnite na vrecká na exkrementy.

    i Ak váš psí maznáčik poškriabe dvere izby, rozhrýzie matrac alebo vymyslí iné huncútstvo, môže sa vám dovolenka predražiť. Preto sa pred cestou oplatí vybaviť poistenie zodpovednosti za škody spôsobené psom.

    Dovolenka so psom na Slovensku

    Ak sa vydáte so svojim štvornohým parťákom na dovolenku na Slovensku, určite nebudete ľutovať. Ponúka krásnu prírodu a nepreberné množstvo psích výletov. Síce nie každý hotel alebo penzión vás so psom ubytuje, no ponuka ubytovania so psom v apartmánoch, chatkách či kempoch je pomerne široká, aj keď odporúčame rezervovať si ubytovanie radšej vopred. Do väčšiny reštaurácií na slovenskom majú psy vstup zakázaný, ale vonkajšie záhradky sú chlpáčom bežne prístupné.

    Dovolenka so psom na horáchNa dovolenou na hory se psem
    Na horské túry sa vydávajte starostlivo vybavení a zvážte tiež kondíciu svojho psa.

    Pozor si dajte pri plánovaní horských túr, na Slovensku je veľa turistických trás, napríklad v Slovenskom Raji či v Západných Tatrách, pre psov neschodných alebo nebezpečných kvôli kamenistému terénu, príkrym zrazom, rebríkom, istenie reťaze a podobne. Ak sa teda váš pes nezmestí do praktického psieho batohu s bezpečnostným pásom a karabínou proti nechcenému vypadnutiu, potom venujte príprave trasy veľkú pozornosť. Pohyb psov v Tatranskom národnom parku je možný len na vodítku a do lanovky na Lomnický štít vášho psieho spoločníka nepustia. Zato si ale môžete mimo verejnej pláže aj so psom zaplávať v Liptovskej Mare.

    i Na Slovensku sa môžete stretnúť s medveďmi pri horskej túre, lákajú ich ale aj kukuričné polia alebo záhrady s ovocnými stromami. Voľne pobehujúci zvedavý pes môže medveďa vyrušiť a podráždené zviera potom priviesť až k vám, preto je nutné mať psa stále na vodítku.

    So psom k moru

    Ak si chcete pobyt so svojím miláčikom na pláži naozaj užiť, vyberte si pláž určenú miestnymi úradmi priamo pre psov. Nájdete ich v Taliansku, Chorvátsku a napríklad na Rujane. Narazíte tam predovšetkým na psíčkarov, váš pes tu bude mať veľa kamarátov a nebude nikoho svojím vystrájaním rušiť. Krásnu dvojkilometrovú psiu pláž nájdete pri majáku v talianskom Bibione aj v Caorle alebo na chorvátskych ostrovoch Krk, Hvar, Mljet alebo Brač, pláže pre psy majú aj Dubrovník, Umag či Poreč. Na niektorých dog-friendly plážach nájdete okrem vreciek a košov na psie exkrementy aj prekážky na psie agility alebo ležadlá pre psov. Takáto psia pláž snov sa nachádza napríklad v chorvátskej Crikvenici alebo na ostrove Rab.

    So psom pri mori
    Väčšina psov vodu miluje a za pobyt na pláži vám budú naozaj vďační. Nezabudnite na stály prísun pitnej vody a tienisté miesto na odpočinok.

    Dovolenku sa psom v Chorvátsku či v Taliansku samozrejme môžete stráviť tiež na všetkých opustených či neupravených plážach, na ktorých nie je vstup so psami výslovne zakázaný, ak ostatní návštevníci nemajú s chlpáči problém. Nezabudnite ale na dovolenku k moru svojmu psovi pribaliť napájačku alebo skladacie misku, pri psích vodných športoch mu totiž určite vytrávi.

    Či už plánujete so svojím štvornohým kamarátom vyraziť na dovolenku k moru, či na hory, prípravu nesmiete podceniť. S praktickými a šikovnými pomôckami pre psov si dovolenku naozaj užijete a cestovanie bude skutočne psina.

    Na vašom súkromí nám záleží

    My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

    Viac informácií
    Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
    P-DC1-WEB01