Obnoviť stránku

Domáce zviera ako súčasť nášho života

Aktualizované

Zvieratá sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Podľa posledných výskumov sme dokonca v chove domácich maznáčikov v Európe úplne na špičke a štatistiky hovoria, že má doma miláčika viac ako polovica slovenských domácností. Tento údaj každý rok rastie. Maznáčikovia zaujali pevné miesto po našom boku, a dôvodov prečo si zaobstarať psa alebo mačku je veľa. Mladé páry si často zviera obstarávajú ako prípravu na bábätko, pretože starať sa o domáceho maznáčika je v mnohých smeroch podobné. Naučí nás to zodpovednosti a to, aby sme sa venovali potrebám niekoho iného. Starší ľudia si obstarávajú miláčikov, keď deti vyrastú a odsťahujú sa z domu, aby im nebolo smutno. V mnohých prípadoch je to aj o tom, že nám maznáčik pomáha udržiavať sa v kondícii. To platí predovšetkým v prípade psov, ktorých je potrebné niekoľkokrát denne venčiť a nútia nás tak k pohybu na čerstvom vzduchu. Mať domáceho miláčika je veľký záväzok, čo si ale z počiatku mnoho ľudí neuvedomí. Aké sú teda úskalia spolužitia človeka so zvieraťom? Na čo si dávať pozor a podľa čoho si zviera vybrať?

Domáce zviera ako súčasť nášho života – OBSAH

  1. Zvieracieho parťáka vyberajte s rozvahou
  2. Mačka a jej priestor
  3. Pes si vyžaduje hlavne čas
  4. Čo keď sa spolužitiu nedarí?

Zvieracieho parťáka vyberajte s rozvahou

Pred tým, než si kúpime psa, mačku, či iného domáceho maznáčika, by sme si mali odpovedať na niekoľko základných otázok. Najväčšou chybou je zaobstarať si zviera impulzívne, bez toho aby sme sa zamysleli nad tým, či sa zvládneme starať o jeho potreby a chceme sa mu venovať. Takto obstaraní maznáčikovia bohužiaľ často končia v útulkoch, pretože ich majitelia si dobre nepremysleli, či o zviera skutočne stoja. Veľmi podstatné je uvedomiť si prečo domáceho miláčika chceme, čo od toho očakávame. Zamyslieť sa musíme tiež nad naším životným štýlom – zmestí sa do nášho rozvrhu starostlivosť o zviera? Koľko času sme miláčikovi ochotní venovať, čo s ním budeme podnikať? Počítame so zvýšenými finančnými nákladmi na kŕmenie a zdravotnú starostlivosť zvieraťa?

Potrebné informácie pred zaobstaraním zvieracieho parťáka môžete načerpať z kníh. Na Alza.sk máme ako knihy o psoch a kynológii, tak knihy a časopisy o mačkách.

Ak sme sa po dôkladnom premyslení predsa len rozhodli domáceho maznáčika zaobstarať, prichádza na rad ďalšie rozhodovanie, a to akého maznáčika chceme a zvládneme. Určite nie je vhodné uvažovať o konkrétnej rase zvieraťa iba preto, že je práve v móde, alebo že sa nám páči. Každá psia aj mačacia rasa má svoje špecifiká, svoje povahové črty, a predovšetkým nároky na pohyb a pozornosť majiteľov. Napríklad ak bývame v byte bez záhrady, nemali by sme si kupovať aktívne plemená, ktoré denne vyžadujú veľké množstvo nabehaných kilometrov. V prípade, že si vyberieme nevhodnú rasu zvieraťa, končí to potom tým, že je nešťastné zviera aj majiteľ. Psy a mačky, ktorí vyžadujú prácu a pohyb sa totiž doma nudia a následne často likvidujú vybavenie bytu, aby vydali prebytočnú energiu.

Vhodné je poradiť sa s niekým, kto jednotlivým rasám rozumie a dokáže nám poradiť, aký maznáčik sa k nám bude najlepšie hodiť. Tiež je veľmi dôležité zvážiť odkiaľ si zviera kúpime. Odporúčajú sa iba overené chovné stanice, kde majiteľ danej rase naozaj rozumie, umožní nám prísť sa na zvieratká a podmienky v akých sú chované pozrieť a v neposlednom rade nám dokáže povedať, či je daná rasa vhodná pre náš životný štýl.
Ďalšou alternatívou sú útulky. Zaobstarať si zvieratko z útulku je šľachetné, a psík či mačička z útulku nám budú robiť rovnakú radosť ako „papierové“ zviera. Aj tu sú však isté úskalia. Počítajme s tým, že v útulku často nevedia, akej rasy zviera je, ak si teda berieme šteňa alebo mačiatko, prakticky nikdy nevieme, čo nám z neho vyrastie, ako veľkostne, tak povahovo. Zvieratá v útulku tiež občas trpia povahovými neduhmi, ako sú nadmerná plachosť či ľakavosť, občasné prejavy ľahkej agresivity a nezvládnuté hygienické návyky. S takým zvieratkom je teda mnohokrát viac práce, za to sa nám ale „útulkáči“ odvďačia láskou a vďačnosťou za nový domov.

Mačka a jej priestor

Mnoho ľudí si myslí, že mačka sa s nimi bude len maznať, spokojne spať v pelechu a priasť. Opak je ale často pravdou. Mačky sú síce maznavé, ale zároveň tiež veľmi teritoriálne tvory a ak nechceme mať škrabance na koži aj nábytku, je potrebné s týmto faktom počítať. Domnienka, že mačke stačí pelech a jedno malé škrabadlo niekde v kúte je úplne mylná. V mnohých prípadoch spolužitie končí tak, že mačka zhadzuje veci z poličiek, škriabe nábytok, lezie do kvetináčov a vykonáva podobné kúsky. Je to ale väčšinou tým, že u nás v byte či dome nemá svoj vymedzený priestor, svoje teritórium. Ak chceme, aby bola mačka naozaj spokojná, je vhodné jej zaobstarať niekoľko základných vecí.

Začnime kvalitným pelechom. Je pravda, že mačky často zaliezajú do rôznych tašiek či krabíc, páči sa im, keď priestor vyplnia a nie je na ne úplne vidieť. Preto sú na trhu domčeky a kukane pre mačky, do ktorých si môže naša mačka zaliezť a cítiť sa v pokoji a bezpečí. Rovnako tak neurobíme chybu ani so závesným pelechom na kúrenie, kam sa bude mačka s radosťou chodiť vyhrievať. Ďalšou investíciou je škrabadlo. Ak sa nám do bytu nezmestí veľké škrabadlo či ešte lepšie, mačací hrad, je dobré kúpiť niekoľko menších škrabadiel a umiestniť ich do rôznych kútov všetkých miestností. Eliminujeme tak pravdepodobnosť rozškriabaného nábytku. Mačky tiež radi skáču na vyvýšené miesta a ak im také miesto nedoprajeme, jednoducho si ho vytvoria. Riešením môže byť pripevnenie niekoľkých poličiek, ktoré na seba nadväzujú, aby sa po nich mačka mohla prechádzať či skákať. Samozrejmosťou sú potom mačacie záchody a toalety s kvalitnou podstielkou a rôzne hračky na zabavenie.

Pes si vyžaduje hlavne čas

Ako bolo povedané vyššie, pri výbere psa je potrebné myslieť predovšetkým na to, koľko času sme schopní a ochotní mu venovať a aké zázemie mu ponúkneme. Pes sa na rozdiel od mačky nezaobíde bez venčenia a v žiadnom prípade mu nestačí ísť trikrát denne von na 10 minút. Každý pes bez rozdielu veľkosti a rasy potrebuje denne aspoň jednu dlhšiu prechádzku, aktívnejšie plemená potom vyžadujú trasy pohybujúce sa v kilometroch a aktívne hranie. Ak teda nie sme pripravení na to, chodiť so psíkom von v každom počasí, mali by sme si jeho obstaranie dobre premyslieť.

Plemeno psa si vyberáme v závislosti na našom životnom štýle. Sme skôr leniví? V tom prípade si nekúpime aktívne plemeno typu border kólia, ktoré vyžaduje veľa pohybu a behania, ale nejakého „gaučáčika“. Pozor tiež na rozšírený omyl, že do bytu sa hodia malé plemená, z tohto nepravdivého presvedčenia pramení veľa problémov. Napríklad malý teriér Jacka Russella je hyperaktívne plemeno, ktoré potrebuje zamestnať nielen labky, ale aj hlavu. Ak sa mu týchto aktivít denne nedostáva, zamestná sa sám, napríklad rozhryznutím našich dverí, podlahy či postele. Naopak doga, ktorú by si v byte predstavil málokto s radosťou prespí na gauči kľudne 16 hodín denne.

Veľmi rozšírená a tiež chybná je myšlienka, že ak máme dom so záhradou, nie je potrebné psa venčiť, pretože sa vybehá sám. Je pravda, že vonkajší priestor nám uľahčí venčenie, avšak každý pes potrebuje prechádzky, hru a interakciu so svojím pánom či paničkou. Ak necháme psíka na záhrade samotného a nebudeme si ho všímať, bude úplne rovnako nešťastný, ako keby bol zavretý v byte.

Čo keď sa spolužitiu nedarí?

Domáci maznáčik nie je hračka a mnoho ľudí, predovšetkým prvomajiteľov, býva po zaobstaraní zvieraťa prekvapených, koľko času, starostlivosti a peňazí pes či mačka potrebuje. Nech už sa chystáme zaobstarať si akékoľvek zviera, dobre zvážme jeho nároky a potreby, aby sme sa vyhli budúcim problémom. Každé zviera potrebuje kvalitnú stravu, dostatočnú veterinárnu starostlivosť, ale predovšetkým náš čas, pretože práve o čas náš domáci maznáčik stojí najviac. Ak mu to nemôžeme dopriať, maznáčik trpí a trápi sa. Neoplatí sa teda naše sily preceňovať, ale reálne si povedať, či sme schopní sa o domáceho maznáčika veľa rokov starať.

Ak náhodou narazíte na problém v povahe zvieraťa, nezatracujte ho skôr, než sa problém pokúsite vyriešiť. Začať môžeme jednoduchými vecami – často pomôže napríklad obyčajná zmena stravy, potravinový doplnok alebo pridanie nového druhu pohybovej aktivity či hry. S komplikovanejšími psíkmi sa oplatí navštíviť cvičisko. Väčšina kynologických zväzov a klubov ponúka skupinové aj individuálne výcvikové lekcie psov. Rovnako tak nájdeme odborníkov na mačacie správanie, ktorí dokážu účinne poradiť. Ak teda máme mať spokojný život s naším miláčikom, je potrebné, aby sme na ňom spoločne pracovali a každý deň sa venovali budovaniu vzájomného vzťahu.

i Mohlo by vás zaujímať

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB16