Obnoviť stránku

Mačka v byte (NÁVOD) – ako na spokojné spolunažívanie

Aktualizované

Uvažujete o tom, že si zaobstaráte nového mačacieho maznáčika do bytu? Ako to ale zariadiť, aby mačke ani vám pri spoločnom súžití nič nechýbalo? Nielen o tom, ako mačičke žijúcej v byte zabezpečiť potrebnú starostlivosť, zábavu, ale aj výchovu, sa dočítate v tomto článku.

Kočka; schody

Mačka v byte – OBSAH

  1. Obstaranie mačky do bytu
  2. Ako sa starať o mačku
  3. Výchova mačky

Obstaranie mačky do bytu

Žijete v byte a váhate nad tým, či si domov zaobstarať mačičku? Hodí sa vôbec mačka do bytu?

Rovnako ako mačka vonkajšia, aj mačička žijúca v byte môže prežiť šťastný a naplnený život – je však dôležité myslieť na to, že sa od seba mačky navzájom líšia a nie každej môže vyhovovať bývanie v byte. Pri výbere by ste mali brať do úvahy to, akú má mačička povahu a potreby, akej je rasy, či je zvyknutá na vonkajší výbeh, alebo je od narodenia v byte, či sa dokáže zabaviť aj sama. V tomto smere je vždy dobré poradiť sa s predchádzajúcim majiteľom alebo útulkom, mali by ste si totiž vybrať takú mačku, ktorá je na pobyt vo vnútri zvyknutá, alebo ktorej by bývanie v byte mohlo vyhovovať.

Mačka sediaca na schodochMačka spiaca v posteli

Všeobecne by sa dalo povedať, že mačky, ktoré sú skôr pokojnej povahy, budú spokojnejšie v byte než mačky temperamentné. Rasa mačky môže tiež všeličo napovedať o jej temperamente, obľúbeným plemenom pre pobyt doma tak často býva napríklad britská, perzská, siamská alebo ragdollka. Vhodným miláčikom do bytu môže byť tiež mačička, ktorá nemá dobré skúsenosti z pobytu vonku a drží sa skôr doma, alebo mačka zdravotne znevýhodnená.

Zo všetkého najdôležitejšie je poskytnúť mačke vhodnú starostlivosť a láskyplný domov. Ako to teda zariadiť, aby vašej mačke doma nič nechýbalo?

Ako sa starať o mačku?

Ak sa pripravujete na príchod nového mačacieho maznáčika do domácnosti, je dobré vedieť, čo všetko taká starostlivosť o mačku vlastne obnáša, a byť pripravený.

Okrem kvalitného krmiva a vody, pohodlného pelechu a mačacej toalety vaša mačka potrebuje tiež niekde obrúsiť pazúriky (lepšie na škrabadle než na gauči) a poriadne sa vyblázniť s hračkami. V neposlednom rade však potrebuje aj vašu blízkosť.

maznanie; mačka; ruka

Krmivo a voda

Základom dobrej starostlivosti je kvalitné krmivo pre mačky, ktoré má vysoký podiel mäsa a je bohaté na vitamíny a minerály. Môžete kombinovať suché granule s mäsovými kapsičkami, konzervami, paštétami, prípadne aj s maškrtami za odmenu. Krmivo je lepšie dávkovať skôr po menších porciách viackrát denne. Keďže však nemá mačka doma toľko pohybu ako mačka vonkajšia, môže mať tendencie priberať na hmotnosti či trpieť obezitou.

Menej aktívnym mačkám je teda vhodné podávať diétne granule pre mačky alebo využiť dávkovač krmiva, ktorý mačku zabaví a zároveň obmedzí jej prísun kalórií. Mačka by mala mať doma tiež stály prístup k čerstvej vode. Šikovnou vychytávkou je potom vodná fontána pre mačky, s ktorou sa môžu zahrať a zároveň dodržiavať pitný režim.

Mačka a vodná fontánka

!

Pozor na jedovaté rastliny v byte

V rámci príprav na príchod novej mačky do domácnosti vám odporúčame zistiť, aké rastliny doma máte a skontrolovať, či nie sú jedovaté pre mačky (medzi jedovaté rastliny patrí napríklad ľalia, oleander či narcis). Mačacou špecialitou totiž niekedy býva okusovanie listov rastlín, čo môže v niektorých prípadoch veľmi ohroziť ich zdravie. Naopak pojedanie čerstvej trávy vedie u mačky ku zdravému tráveniu – doma to môžete vyriešiť tak, že zasadíte mačaciu trávu alebo bylinky prospešné mačaciemu tráveniu.

Pelech

Mačka potrebuje nejaké teplé, mäkké a pokojné miestečko na odpočinok a spánok – a v lepšom prípade nemá len jedno, ale hneď niekoľko. Možností je veľa – od klasických vankúšových pelechov a závesných pelechov na radiátor cez domčeky pre mačky až po vysoké mačacie odpočívadlá. Každý pelech má nejakú výhodu. Vankúš je mäkký, pri kúrení je teplúčko, v kukani je to ako v skrýši a na odpočívadle možno všetko pozorovať z výšky, čo mačky milujú. Avšak nie je nezvyčajné, že si vaša mačka niekedy nejaký ten pelech sama vytvorí – napríklad zavŕtaním sa do deky, perín alebo schovaním sa do skrine „vystlanej“ oblečením.

Mačací peliešok

Mačacia toaleta

Mačací záchod by mal byť umiestnený na nejakom pokojnom mieste, aby mačka nebola ničím rušená a zároveň mala súkromie pri vykonávaní potreby. Záchod by sa nemal ani vyskytovať v blízkosti misiek s krmivom a vodou. Existuje viac typov toaliet (otvorené, kryté, smart) a stelív (hrudkujúce, silikátové, prírodné) – zásadné však je, aby typ WC aj podstielky pre mačky bol vyhovujúci pre samotnú mačku, možno teda zo začiatku budete musieť vyskúšať viac možností. Ak si beriete novú mačičku domov, nie je na škodu zistiť si u majiteľa, na aký typ záchodu a podstielky je mačka zvyknutá a na jeho používanie pružne nadviazať.

Mačacia toaleta by sa mala čistiť pravidelne každý deň, úplne vymeniť stelivo je potom vhodné približne 1× týždenne. Predídete tak nepríjemnému zápachu, ktorý nelahodí nielen vášmu čuchu, ale ani čuchu mačaciemu. Väčšine mačiek totiž prekáža, keď ich záchod nie je čistý, a niektoré sa dokonca môžu rozhodnúť svoju potrebu vykonať inde. Viac o tom, ako naučiť chodiť mačku na WC, sa dočítate nižšie.

Mačací záchod

Škrabadlo

Ak chcete predísť poškriabaným nohám od stola alebo poničenej sedačke, kúpte mačičke škrabadlo. Je totiž veľmi dôležité nielen pre obrúsenie pazúrikov, ale škriabaním si mačka vyznačuje tiež svoje teritórium. Typov škrabadiel je viac, najvhodnejšie je však to, ktoré mačku prevyšuje a má pevný základ, aby sa do neho mohla poriadne oprieť. Škrabadlo možno zohnať samostatne, vo forme škrabacej plochy pripevnenej na stene aj vo forme valčeka, alebo v rámci odpočívadla. Výhodou odpočívadla je, že plní nielen funkciu pelechu, ale väčšinou aj mnohých škrabadiel naraz, a je veľmi stabilné. Čím viac plôch na škrabanie bude mačka mať k dispozícii, tým menšia pravdepodobnosť je, že sa vášmu nábytku stane nejaká „nehoda“. Viac o tom, ako naučiť mačku používať škrabadlo, sa dočítate nižšie.

Škrabadlo pre mačkuŠkrabadlo pre mačku

Starostlivosť o krásu

Áno, aj mačky dbajú o svoju krásu, a tak niekedy vyžadujú aj našu starostlivosť na zveľadenie ich zovňajšku. Síce veľkú časť zvládajú samy – brúsia si pazúriky, čistia si pravidelne srsť – len to ale vždy nestačí, a preto by ste im mali čas od času dopriať komfort domáceho „salónu krásy“. Ten by mal zahŕňať v prvom rade pravidelné zastrihávanie pazúrikov, a to pomocou špeciálnych klieštikov. Aj napriek tomu, že mačky využívajú škrabadlo, zostávajú často pazúriky ostré a je potrebné ich zastrihnúť, aby nedošlo k ich zarastaniu. Pri zastrihávaní pazúrikov by ste si mali dávať pozor najmä na to, aby ste nezastrihli príliš hlboko a neporanili tak nechtové lôžko (tmavšia časť pazúra), došlo by ku krvácaniu.

Stríhanie pazúrikov mačiekNožničky na pazúriky

Ďalšou „salónnou“ aktivitou je starostlivosť o srsť – česanie a umývanie kožúška. Pre zdravú a lesklú srsť je vždy dobré občas mačku vyčesať, môžete tak predísť vypadávaniu väčšieho množstva chlpov alebo, v prípade dlhosrstých mačiek, strapatej srsti. Ako je to však s umývaním mačiek? Mačky žijúce v byte svoju hygienu spravidla zvládajú samy, a teda nepotrebujú našu pomoc. Iné to je pri výstavných mačkách, ktoré vyžadujú zvýšenú starostlivosť o srsť, ktorá kúpele zahŕňa. Môže sa tiež stať, že sa vaša mačka o niečo zašpiní a kúpeľ skrátka potrebovať bude. Ako v takom prípade postupovať?

Ako vykúpať mačku?

Ako sme už písali vyššie – domácu mačku spravidla nie je potrebné kúpať vôbec. Všeobecne sa odporúča, aby ste mačku kúpali iba v prípade, že sa chystáte na výstavu alebo ak sa zašpiní vonku. Bežnú hygienu zvládne s prehľadom sama.

Čo ale robiť, ak už mačku musíte vykúpať? Ak vaša mačka nie je odmala na kúpeľ zvyknutá, bude možno zo začiatku trochu oriešok prinútiť ju k tomu, aby sedela vo vani pokojne a bez túžby vás počas kúpeľa poškriabať. Všetko sa robí lepšie vo dvojici, preto je dobré si prizvať na pomoc ešte ďalšiu osobu. Čo všetko si na kúpeľ pripraviť a ako to celé zvládnuť bez ujmy vašej aj mačičky?

  1. Príprava mačky: Nezabudnite pred kúpeľom mačke zastrihnúť pazúriky (nech vás neporaní) a vyčesať srsť. Na škodu nie je ani mačku pred kúpeľom unaviť, napríklad obľúbenou hrou, či zvoliť pre kúpeľ čas po kŕmení, kedy je mačka pokojnejšia.
  2. Príprava kúpeľne: Do vane prichystajte protišmykovú podložku (alebo uterák), aby sa mačke nekĺzalo, a prípadne aj nejaké mačacie hračky na rozptýlenie. Napustite do vane pár centimetrov príjemne teplej vody, a ak kúpete mačku prvýkrát, dajte bokom tiež kýblik s teplou vodou. Mačky totiž väčšinou nemajú veľmi v láske silný prúd vody, vhodnejšie teda je mačku pri kúpeli polievať vodou (pohodlné je naberať čistú vodu z vedierku pomocou téglika). Ďalej si pripravte uterák, kefu na srsť a navlečte sa do vhodného oblečenia – dlhého rukáva. Po presunutí mačičky do kúpeľne za sebou nezabudnite zavrieť dvere!
  3. Kúpanie mačky


  4. Kúpeľ: Mačičku opatrne položte do už pripravenej vane s vodou. Môžete ju skúsiť odreagovať hračkami. Dôležité však je, aby ste po celý čas kúpeľa hovorili čo možno najpokojnejším hlasom a v prípade komplikácií s mačkou nebojovali. Pri kúpeli umývame mačku vodou z vedierka (alebo, ak sa už nebojí, tečúcou vodou) od krku dole až po končatiny, a to v smere srsti. Pri umývaní môžete použiť špeciálny šampón pre mačky.
  5. Vysušenie: Uterákom sa snažte čo najviac vysušiť srsť mačičky. V prípade dlhosrstých mačiek je dobré čistý kožúšok ešte vyčesať do sucha. A máte hotovo! Za odmenu môžete dať svoje mačičke nejaký dobrú maškrtu a možno bude ďalší kúpeľ o to príjemnejší.
i A ako je to so starostlivosťou o zuby? Mačkám sa skôr než kazy tvorí zubný kameň a paradentóza. V tomto smere môžu pomôcť granule, ktorými sa pri žuvaní odstraňujú zvyšky potravy zo zubov. Je však možné mačke preventívne zuby vyčistiť – potom je ale dobré použiť špeciálnu kefku aj pastu pre mačky.

Starostlivosť o zdravie

Okrem vhodného krmiva a vyššie spomínanej starostlivosti o zovňajšok mačky by ste mali myslieť v rámci zdravia mačacieho maznáčika tiež na pravidelné návštevy veterinára. Očkovanie a odčervovanie mačky je základom dobrej prevencie proti chorobám.

Zároveň je veľmi vhodné nechať mačku vykastrovať, aj keď sa napríklad nikdy von za ďalšími mačkami nepozrie. Okolo 5. mesiaca života totiž mačka pohlavne a sexuálne dozrieva, čo sa prejavuje mraučaním – takáto mačička potom často trpí tým, že nemôže ísť von za kocúrmi. Pri kocúrikovi je to to isté, väčšinou dozrievajú okolo 6. mesiaca a začínajú si po byte značkovať svoje územie močom. Preto je vhodné nechať mačku žijúcu v byte vykastrovať a predísť tak možným komplikáciám.

Hračky

Mačka je tvor hravý. Nenechajte sa teda zmiasť tým, že často spí (približne 16 hodín denne), a teda záujem o hru nemá – naopak! Najmä s mačkou v byte je potrebné sa pravidelne hrať, teda aspoň 15 minút 1 – 2 krát denne. Mnohé problémy spojené so správaním mačiek vznikajú práve z dôvodu absencie hry, mačky sa totiž nudia a chýba im rozvíjanie toľko prirodzeného inštinktu lovu. Môžu potom zbytočne v byte tvoriť neplechu alebo trpieť psychickými problémami.

Hračky pre mačkyHračky pre mačky

Výber hračiek je na trhu veľmi široký, môžete teda postupne zisťovať, čo sa vašej mačičke najviac páči. Je skôr „lovec vtákov“? Kúpte jej hračku s pierkami. Alebo dáva radšej prednosť veciam pohybujúcim sa po zemi, je teda skôr „lovec myší“? Baviť ju budú rôzne loptičky a myšky. Mačky majú v obľube aj lovenie laserového svetielka, vyhrajú sa však často aj s jednoduchým povrázkom alebo krabicou, hračky svojej mačke teda môžete skúsiť niekedy vyrobiť aj sami. Možností je skrátka obrovské množstvo a pri ich objavovaní sa nebudete nudiť ani vy, ani vaša mačka.

Nezabudnite, že mačka by sa mala môcť zabaviť aj prípadne sama, keď nebudete doma, je preto dôležité jej dopriať výhľad z okna – pozorovanie okolitého diania, najmä lietajúcich vtákov mačky milujú a dokážu tým stráviť množstvo času. Dajte si však vždy pozor na otvorené okná a balkóny – zaistite ich radšej sieťkou, aby mačka nemohla vypadnúť dole a ublížiť si.

Mačka na okne

Nechajte mačičke doma k dispozícii nejakú hračku, napríklad myšku, s ktorou sa bude môcť hrať sama. Existujú aj rôzne interaktívne a elektronické hračky, ktoré mačku zabavia aj na dlhší čas. Ovšem tenkých a dlhých vecí, ako je povrázok, šnúrka či stuha, sa radšej vyvarujte – mačka by ich mohla prehltnúť. Dobrým riešením, ako pomôcť mačke prečkať čas, keď nie ste doma, môže byť aj odpočívadlo vo forme vysokej preliezačky. Tu môže nielen odpočívať, brúsiť si pazúriky, ale zároveň sa aj pohrať napríklad so zavesenou hračkou a zabaviť sa šplhom. Určite je teda dobré vždy myslieť na to, že mačka potrebuje nielen každý deň pokoj na spánok, ale aj čas na poriadne vybláznenie, aby sa nenudila a mala pohyb.

Výchova mačky

Základom účinnej výchovy je vytvorenie silného puta medzi vami a mačkou. Vaša mačka by sa vás nemala báť, je potrebné v nej vybudovať dôveru, a to isté platí aj naopak, v smere k mačke. Okrem spoločného maznania a hry by sme mali mačičku vedieť vychovávať, a to najmä v prípadoch, keď sa správa agresívne, ničí nábytok alebo vykonáva svoju potrebu inde ako vo svojom mačacom záchode. Mnohým problémom možno ale predísť alebo zabrániť, na tie najčastejšie sa spoločne pozrieme. Ale najskôr otázka – ako vlastne pristupovať k výchove mačky?

Ako vychovať mačku

Akonáhle máte už nového mačacieho člena rodiny doma, je dôležité sa už v prvých hodinách a dňoch zamerať na výchovu mačky. V prvých chvíľach v novom domove samozrejme nechávame mačku preskúmavať všetky možné zákutia bytu, ale už v tomto momente by sme mali zároveň sledovať, či mačka nezačne s nevhodným správaním (napríklad ohrýza rastliny, skočí na kuchynskú linku, napadne vás). V prípade neprijateľného správania povedzte mačke dôrazným hlasom káravé slovo, napríklad „nie“, „nesmieš“ alebo „fuj“ (možno použiť výraz, na ktorý bola mačka zvyknutá od pôvodného majiteľa) a premiestnite ju na iné miesto. Je dôležité si vybrať iba jedno káravé slovo (nie však meno mačky!), ktoré potom budete v prípade nevhodného správania používať, mačka mu ľahšie porozumie.

! Vo výchove mačky je kľúčové už obdobie detstva, kedy sa mačiatko učí základným návykom napodobňovaním mamičky a sociálnemu správaniu prostredníctvom súrodencov. Mačiatko by ste si preto mali brať domov najskôr od 3 mesiacov jeho veku, kedy je už plne pripravené na novú rodinu a má osvojené základné schopnosti a zručnosti – vie vykonať potrebu v mačacom záchode, krmivo je zvyknuté prijímať z misky, brúsi si pazúriky na škrabadle, má vyvinuté sociálne zručnosti.

Je možné tiež pri karhaní použiť tlesknutie alebo nejaký iný zvuk, ktorý naznačí vašu nevôľu. Nikdy by ste však mačku nemali telesne trestať, vyvolalo by to v nej strach a narušila by sa tak medzi vami dôvera. Okrem napomínania je súčasťou správnej výchovy samozrejme tiež pochvala – za dobré správanie (brúsi si pazúriky na škrabadle, vykonáva potrebu na toalete) mačku vždy pochváľte vrelým hlasom, a to znova pomocou nejakého jedného výrazu, napríklad „dobre“ či oslovením mačky – „dobrá Eliska“. Mačičku pohlaďte, prípadne ju odmeňte nejakou maškrtou.

Ako už sme spomínali vyššie, je potrebné mačke tiež dopriať pravidelnú hru a vytvoriť príležitosti na to, aby mohla uplatniť svoje lovecké inštinkty – v opačnom prípade totiž hrozí, že sa bude nudiť a svoju energiu si vybije napríklad na vašej sedačke. Dobrou prevenciou proti nevhodnému správaniu je teda dostatočné množstvo rôznych hračiek, škrabadiel a šplhadlo či odpočívadlo.

Mačka; hračka; myš

Výchova mačky je teda založená na základe napomenutia, pochvaly a odmeny, malo by sa s ňou začať čo najskôr. Nezabúdajte na to, že telesné tresty nič neriešia, skôr len narušia váš vzťah s mačkou. Poďme sa teraz bližšie pozrieť na dva problémy spojené so správaním mačiek – vykonávanie potreby mimo toaletu a škrabanie nábytku.

Ako naučiť mačku chodiť na záchod

Prvé dni s novým mačacím miláčikom sú v znamení poznávania, preskúmavania a vytvárania nových návykov. Nechajte teda mačičku, nech si v byte všetko v pokoji prehliadne a zoznámi sa s novým prostredím. Ak si mačička sama pri prvých prieskumoch nevšimne svoj záchod, pomôžte jej ho nájsť. Môžete ju napríklad postaviť na WC a naznačiť jej, že sa v ňom môže hrabať (napríklad tým, že jej jemne vezmete labky, ktorými prehrabnete stelivo). Väčšinou s tým žiadny problém nie je, a to najmä v prípade, keď máte doma rovnaký typ záchodu a podstielky, na ktorý bola mačka zvyknutá u svojho pôvodného majiteľa.

V prvých dňoch v novom domove sa však môže prihodiť jedna či dve nehody, kedy mačička vykoná potrebu mimo WC. Ak sa tak stalo, nemá cenu mačku nejako trestať či stresovať – výkaly naberte na lopatku a doneste ich do záchodu, a to spoločne s mačkou. S najväčšou pravdepodobnosťou kôpku zahrabe a bude si už pamätať, kam svoju potrebu vykonávať. Ak sa tento problém opakuje, buďte trpezliví a opakujte rovnaký postup. Ak spozorujete, že sa mačka ešte len chystá na vykonanie potreby mimo toaletu (prikrčí sa a ľahko zdvihne chvost), jemne ju môžete nadvihnúť a premiestniť na záchod.

MačkaMačasia toaleta

Môže ale nastať situácia, kedy vám mačka „ciká“ mimo záchod, a to pravidelne. Na vznik tohto problému môže mať vplyv mnoho vecí, a to napríklad zmena podstielky, premiestnenie či znečistenie toalety, nový člen domácnosti alebo aj zdravotné komplikácie. Je možné, že hodnú chvíľu zaberie, než sa vám podarí nájsť príčinu problému. Existuje ale pár trikov, ako odnaučiť mačku „čúrať“ mimo záchod:

  • Zvýšte počet záchodov. Najmä v prípade, keď máte doma mačiek viac, je potrebné myslieť na to, že každá mačička potrebuje svoje vlastné WC.
  • Zmeňte umiestnenie záchodu. Mačka potrebuje na vykonávanie potreby pokoj a súkromie. Záchod by nemal byť ani v blízkosti mištičiek s krmivom a vodou.
  • Zmeňte druh podstielky, prípadne záchodu. Mačky všeobecne lepšie znášajú skôr hrudkujúce než silikátové stelivo. Je však dobré spomenúť, že mačky sú skôr konzervatívnejšie tvory, teda sa zároveň neodporúča pravidelne typ podstielky meniť, ale u osvedčeného a vyhovujúceho už zostať. Existujú tiež rôzne typy záchodov, a to otvorené, ktoré sú viac prístupné, a toalety kryté, ktoré lepšie zachytávajú pachy a doprajú mačke súkromie.
  • V prípade krytého WC skúste odstrániť dvierka. Aj to môže mačke pomôcť v prístupnosti záchodu.
  • Veľkosť záchodu prispôsobte veľkosti mačky. Mačka sa nesmie cítiť na WC stiesnene.
  • Nezabudnite na pravidelné každodenné čistenie záchodu. Raz týždenne potom vymeňte celé stelivo. Bod, ktorý by sa rozhodne nemal podceňovať!

Ako naučiť mačku používať škrabadlo

Možno najčastejším problémom, s ktorým sa v byte stretávame v súvislosti so správaním mačičky, je poškodzovanie nábytku. Aby sa tomuto problému predišlo, je dobré mať v byte vždy dostatok plôch, kde môže mačka svoje pazúriky brúsiť, a to v podobe škrabadla. Čo však robiť, keď sa namiesto škrabadla mačke viac zapáči napríklad sedačka?

Ak pristihnete vášho maznáčika priamo „pri čine“, ako si brúsi pazúriky o nábytok, napomenťe ho a presuňte ku škrabadlu. Svojou rukou alebo mačacou labkou potom na škrabadlo naznačte škrabanie.

Účinným pomocníkom môže byť tiež použitie rôznych byliniek lákajúcich mačky. Takou bylinkou je napríklad valerián alebo kocúrnik. Na škrabadlo môžete bylinku naniesť vo forme kvapiek či spreja a sledovať, ako na ňu mačka reaguje. V prípade pozitívnej reakcie, kedy sa mačička o škrabadlo otiera a prípadne ho aj používa, môžete aplikáciu bylinky opakovať, kým si mačka na škrabadlo nezvykne.

Mačka za stolom

Ak však mačka stále dáva prednosť skôr nábytku než škrabadlu, vyskúšajte toto obľúbené miesto nábytku obaliť nejakou šuštiacou látkou (napríklad alobalom) a do jeho blízkosti umiestnite škrabadlo. Vo chvíľach, kedy si mačka postupne zvyká na brúsenie pazúrikov o škrabadlo, nezabudnite mačičku náležite pochváliť, prípadne jej dať odmenu vo forme maškrty.

i Mohlo by vás tiež zaujímať

Mačička žijúca v byte potrebuje nielen vašu starostlivosť, dostatok zábavy a dobrú výchovu, ale najmä domov, v ktorom sa cíti bezpečne a dobre po boku svojich majiteľov. Keď jej ho doprajete, odvďačí sa vám svojou neobmedzenou mačacou pradúcou láskou.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB16