Obnoviť stránku

Aký je rozdiel medzi USB 3.0 a USB 2.0?

Aktualizované

Najstaršia verzia rozhrania USB (Universal Serial Bus) vznikla v roku 1998 a mala nahradiť pestrú škálu sériových a paralelných rozhraní. Jediný štandard mal dovoliť pripojenie všetkých možných zariadení od klávesnice a myši až po externé disky. Základnou výhodou rozhrania USB bola jeho schopnosť pripojenia a odpojenia zariadenia za chodu počítača, čo dovtedy nebolo vôbec bežné. Až v roku 2000 ale dosiahla jeho vylepšená verzia s názvom USB 2.0 skutočne použiteľné rýchlosti aj pre výkonné zariadenia, ako sú skenery, tlačiarne a alebo externé disky. Teoretický limit bol 60 MB/s, v praxi sa dosahovalo až 35 – 40 MB/s. Teraz už je bežným rozhraním USB 3.0, resp. USB 3.1., a na trh čoskoro vstúpi aj USB 3.2. Ako sa štandardy líšia a čo ponúkajú? Ako to s príchodom USB 3.0 bolo? A čo vlastne môžeme od USB 3.2 očakávať?

Aký je rozdiel medzi USB 3.0 a USB 2.0? – OBSAH

  1. Štandard USB 3.0 navýšil rýchlosť
  2. Nový štandard USB, to znamená aj nové rozbočovače
  3. Vyššia prenosová rýchlosť USB, ale aj spätná kompatibilita
  4. USB 3.0 vs. USB 3.1
  5. USB 3.2 zdvojnásobuje doteraz dostupné maximum
  6. USB: porovnanie prenosových rýchlostí jednotlivých generácií

Štandard USB 3.0 navýšil rýchlosť

V roku 2008 rýchlosť 35 – 40 MB/s už prestala vyhovovať, a to najmä kvôli príchodu vysokokapacitných externých diskov. Vznikol preto nový štandard, USB 3.0, ktorý navýšil maximálnu teoretickú priepustnosť desaťnásobne. V praxi sa pri práci s externými diskami dosahuje bežne viac ako 120 MB/s. Pri práci s malými súbormi nie je nárast rýchlosti oproti USB 2.0 príliš výrazný, ale s veľkosťou súborov rastie a je zvyčajne dvojnásobný až trojnásobný. USB 3.0 prinieslo vítané zvýšenie prenosovej rýchlosti flash diskov (okrem iného) aj na pripojenie externých grafických kariet a rozširujúcich dokovacích staníc pre notebooky.

Nový štandard USB, to znamená aj nové rozbočovače

Nový štandard vyžadoval tiež nové rozbočovače (huby). Hub verzie 2.0 možno zapojiť do rozhrania USB 3.0, pritom ale dôjde k spomaleniu rýchlosti. Preto je veľmi vhodné zaobstarať hub štandardu 3.0, ktorý dovolí zapojenie vysokorýchlostných zariadení. Na okraj je potrebné poznamenať, že USB 3.0 nepodporuje pripojenie starých zariadení štandardu USB 1.1, ktoré po zapojení nemusia fungovať. Dnes je takýchto zariadení len úplné minimum a zvyčajne to nepredstavuje problém.

USB flash disk
So štandardom USB sa dnes a denne stretávame napríklad v prípade flash diskov.

Vyššia prenosová rýchlosť USB 3.0, ale aj spätná kompatibilita

Hoci konektor pre USB 3.0 vyzerá zvonku podobne ako pre USB 2.0, je zložitejší a obsahuje viac vodičov. Konektor v počítači (obdĺžnikový, Type A) je možné rozoznať zvyčajne podľa farby plastu: Konektor pre USB 3.0 má vnútri modrý plast (v prípade zariadení Razer je zelený), konektor pre USB 2.0 je čierny. Konektory USB 3.0 tiež bývajú často označené značkou SS (Super Speed). Je možné bezproblémovo pripojiť USB 3.0 zariadenia do konektoru pre USB 2.0 a naopak, v takom prípade ale dôjde k zníženiu rýchlosti USB 3.0 zariadení na rýchlosti zodpovedajúcej staršej verzii.

USB 3.0
USB 3.0 spoznáte veľmi jednoducho – vnútorná časť je modrá.

Konektorov na druhom konci kábla (Type B) je celý rad variantov, ktoré sa líšia hlavne podľa veľkosti. USB 2.0 podporuje tri veľkosti: štandardnú, mini a mikro. Dnes sa najčastejšie stretávame s mikro verziou, ktorá sa v prípade mobilných telefónov používa tiež na nabíjanie batérie. Rozhranie USB 3.0 má dve veľkosti, štandardnú a mikro. Štandardná sa objavuje menej často, je rozšírená o akýsi hrb, v ktorom sú dodatočné vodiče. Mikro verzia konektora USB 3.0 je veľmi podivná, obsahuje zdvojený konektor, kde sa vedľa konektora kompatibilného s USB 2.0 nachádza rozšírenie pre USB 3.0. Pretože sa konektor typu B v prípade káblov líšia, sú kompatibilné iba spätne. Kábel pre USB 2.0 je možné použiť na pripojenie USB 3.0 zariadení v zníženej rýchlosti, naopak to nefunguje.

USB 3.0 vs 3.1

Dnes je hojne používaným štandardom USB 3.1. Oproti predchodcovi prináša zdvojnásobenie rýchlosti, ale aj ďalšie výhody. Napríklad úplne nový typ konektora, USB-C, ktorý by mal napraviť nielen vzniknutý chaos, ale konečne aj vyriešiť večné problémy s tým, že „strkáte do zariadenia kábel naopak“. Kábel typu C má byť obojstranný a symetrický, takže by malo byť možné zapojiť do zariadenia ľubovoľný koniec kábla, a to ľubovoľnou stranou.

USB-C konektor
Konektor USB-C sa stále viac presadzuje v mobilných telefónoch a notebookoch.

Tiež by mal priniesť možnosť prenášať výrazne viac energie, než je dnes možné: Kým dnes staršie verzie prenesú len necelých 10 wattov (5 V, 1,8 A), nový štandard zvládne až 60 wattov (20 V, 5 A). To dovolí pomocou USB nabíjať aj náročnejšie zariadenia, ako sú napríklad notebooky.

USB 3.2 zdvojnásobuje doteraz dostupné maximum

Aktuálnou novinkou je štandard USB 3.2, ktorý zdvojnásobuje prenosovú rýchlosť až na 20 Gbit/s. Prvýkrát v praxi by sme sa s ním mali stretnúť v roku 2020. Novinka však zároveň zavádza nové, a je nutné priznať, pomerne neprehľadné značenie. Trochu jasno by do toho, ako sú teraz štandardy USB značené, mohla vniesť nasledujúca tabuľka.

Starý názov USB 3.0 USB 3.1 USB 3.2
Nový názov USB 3.2 Gen 1 USB 3.2 Gen 2 USB 3.2 Gen 2x2
Marketingový názov SuperSpeed USB SuperSpeed USB 10 Gbps SuperSpeed USB 20 Gbps
Šírka pásma 5 Gbps 10 Gbps 20 Gbps
Konektor USB-A a USB-C USB-A a USB-C Iba USB-C

USB 3.2 bude na rozdiel od všetkých predchádzajúcich verzií k dispozícii len pre univerzálny konektor USB-C, to znamená, že vyššiu prenosovú rýchlosť si užijete iba na modernejších zariadeniach, ktoré týmto konektorom disponujú.

USB: porovnanie prenosových rýchlostí jednotlivých generácií

Záverom si ešte prehľadnou tabuľkou zhrnieme, ako sú na tom jednotlivé USB štandardy čo sa týka prenosovej rýchlosti.

Štandard USB 1.1 low speed USB 1.1 high speed USB 2.0 USB 3.0/USB 3.2 Gen 1 USB 3.1/USB 3.2 Gen 2 USB 3.2/USB 3.2 Gen 2x2
Přenosová rychlost Až 1,5 Mbit/s Až 12 Mbit/s Až 480 Mbit/s Až 5 Gbit/s Až 10 Gbit/s Až 20 Gbit/s
i Mohlo by vás zaujímať

V súčasnosti sú najrozšírenejšími konektormi USB 2.0 a USB 3.0, stále obľúbenejší je ale aj USB 3.1. Čím vyššia novšia generácia, tým rýchlejší prenos. USB-C konektor je navyše symetrický a možno ho ľahšie zapájať. Nie je náhodou, že ho do notebookov a mobilných telefónov implementuje stále viac výrobcov vrátane Applu. V nasledujúcich rokoch sa potom bude stále viac presadzovať USB 3.2.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB03