Obnoviť stránku
Alza.sk USB 3.2 Alza.sk USB 3.2

USB štandard 3.2

až dvojnásobná rýchlosť

Zistiť viac »
Alza.sk USB 3.2
Alza.sk USB 3.2

USB je s novým štandardom 3.2 ešte rýchlejší

USB predstavuje najrozšírenejší konektor vo svete výpočtovej techniky. Aj preto je novo uvedený štandard USB 3.2 veľkou udalosťou. Hlavným ťahákom novej generácie USB je navýšenie rýchlosti, a to až na 20 Gbit/s. A ako bonus sme dostali aj nové značenie, ktoré je všetko, len nie prehľadné a intuitívne.

Alza.sk USB 3.2

Výhody štandardu USB 3.2: rýchlosť

Výhodou USB 3.2 je vyššia rýchlosť. Tá môže byť oproti štandardu 3.1 až dvojnásobná, teda 20 Gbit/s. Avšak ako sa dočítate nižšie, kvôli novému značeniu je potrebné byť obozretný. Samozrejmosťou je tiež spätná kompatibilita za cenu straty rýchlosti. USB-C so štandardom 3.2 teraz tiež zvládne vyšší prúd. Kým napätie sa nijako nezmenilo (zostáva teda na 5 V), maximálny prúd stúpol z 0,9 A hneď na 3 A, a to až do výkonu 15 W.

Alza.sk USB 3.2

USB 3.2 je štandard, nie konektor

V prvom rade by sme si mali ujasniť dva pojmy, a to štandard a konektor.A za predstavenie stojí aj multi-lane, ktorý v prípade USB 3.2 ovplyvňuje maximálnu rýchlosť.

Typ USB konektora označuje tvar

Vo svete USB sa pod pojmom konektor najčastejšie stretávame s USB-A a USB-C (umožňuje obojstranné zapojenie). Pri tlačiarňach je ale dodnes používaný konektor USB-B. USB konektor teda značí fyzické vlastnosti kábla alebo portu, nie jeho rýchlosť. Konektor a štandard spolu totiž vôbec nemusia súvisieť.

USB štandard určuje (nielen) rýchlosť

Pokiaľ chcete mať ten najrýchlejší prenos, bude vás zaujímať predovšetkým štandard USB kábla/portu. V súčasnosti patria medzi najrozšírenejšie štandardy tie s označením 3.1 (až 10 Gbit/s) a 3.0 (až 5 Gbit/s). Pokiaľ si teda kúpite flashdisk so štandardom 3.2 a konektorom USB-A, bez problému ho pripojíte aj k zariadeniam s USB-A 3.0. Budete však musieť počítať s obmedzením rýchlosti.

Multi-lane: počet liniek v USB

Tretí pojem, ktorý by ste mali poznať, je multi-lane. Skrýva sa pod ním najnovšia technológia, ktorá umožňuje značné urýchlenie prenosu. Kým štandardy 3.1 a staršie podporovali iba jednu „linku“, a tak boli značne obmedzované, s príchodom konektoru USB-C sa sprístupnila možnosť využiť až štyri linky naraz.


Alza.sk USB 3.2

S novým štandardom USB 3.2 prichádza aj nové značenie

V prípade USB 3.2 budete k spoľahlivému určeniu rýchlosti prenosu potrebovať poznať buď generáciu, alebo označenie USB. V prípade nepozornosti by sa vám totiž pokojne mohlo stať, že si kúpite zariadenie s USB 3.2 s rovnakou rýchlosťou ako USB 3.0.

Nový názov
Starý názov
Rýchlosť
Marketingové označenie
Konektor
USB 3.2 Gen 2×2
USB 3.1 Gen 3 (ešte predchádzajúci názov USB 3.2)
20 Gbit/s
SuperSpeed USB 20 Gbps
USB-C
USB 3.2 Gen 2
USB 3.1 Gen 3 (ešte predchádzajúci názov USB 3.1)
10 Gbit/s
SuperSpeed USB 10 Gbps
USB-C a USB-A
USB 3.2 Gen 1
USB 3.1 Gen 1 (ešte predchádzajúci názov USB 3.0)
5 Gbit/s
SuperSpeed USB
USB-C a USB-A
USB 2.0
USB 2.0
480 Mbit/s
High Speed
USB-C a USB-A
USB 1.1
USB 1.1
12 Mbit/s
Full Speed
USB-A
USB 1.0
USB 1.0
1,5 Mbit/s
Low Speed
USB-A

Ako sme spomenuli vyššie, multi-lane je výsadou USB-C, a tak multi-lane štandardy nebudú dostupné pre USB-A ani USB-B. S kartami ale pravdepodobne čoskoro zamieša v marci aj notifikovaný štandard USB 4.0, ktorý by sa mal dostať na úroveň rýchlosti prenosu Lightning káblov so štandardom Thunderbolt 3, teda 40 Gbit/s.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06