Obnoviť stránku

Libra – kryptomenový projekt spoločnosti Facebook

Aktualizované

Facebook minulý týždeň predstavil svetu svoj „kryptomenový“ projekt Libra. Whitepaper je plný buzzwordov a kontradikcií. Prekvapivo pôjde o výrazne centralizovaný projekt. Napriek tomu má veľkú nádej na úspech a jeho vplyv na kryptomeny možno zatiaľ len ťažko odhadnúť.

Kryptomenový projekt Libra – OBSAH ČLÁNKU

  1. Čo je projekt Libra a aký je vzťah k Facebooku?
  2. Kto tvorí Libra Association a čo má táto organizácia za úlohu?
  3. Čo je Libra coin?
  4. Libra Reserve a peňaženka Calibra – skvelý business model
  5. Čo je Libra blockchain a programovací jazyk Move?
  6. Libra, adopcia a kryptomeny

i

V polovici júna uzrel svetlo sveta projekt, okolo ktorého panovali v uplynulých mesiacoch početné špekulácie – coin z dielne spoločnosti s viac ako dvomi miliardami používateľov, Facebooku. Ide o projekt Libra. Názov je pravdepodobne šťuchnutím do kryptomenovej burzy Gemini, ktorú založili bratia Winklevossovi, s ktorými zdieľa Mark Zuckerberg zaujímavú minulosť z počiatkov Facebooku. Zverejnené boli najmä whitepaper, popis zastrešujúci Libra Association, popis Libra Reserve, technická dokumentácia Libra blockchainu a zdrojový kód na GitHub. Tento článok rozoberie primárne prvé tri netechnické dokumenty popisujúce ambície projektu a povahu Libra coin.

Čo je projekt Libra a aký je vzťah k Facebooku?

Libra je projekt navrhnutý a spravovaný neziskovou organizáciou Libra Association sídliacou vo Švajčiarsku. Švajčiarska organizácia, rovnako ako celý projekt Libra, je manifestáciou dlhodobého zámeru spoločnosti Facebook podieľať sa na vytvorení vlastnej digitálnej meny. Ambície projektu Libra sú podľa whitepaper vytvoriť platobný prostriedok, ktorý sa vyznačuje stabilitou, nízkou infláciou, globálnou akceptáciou a fungibilitu (zameniteľnosťou účtovných jednotiek). Namiesto štandardnej kryptomeny ako Bitcoin či Ethereum ide skôr o stablecoin – platobný nástroj s nízkou cenovou volatilitou.

Libra; facebook; kryptomeny
Podľa niektorých môže za všetko Matt a jeho šesť rokov starý tweet.

i

Ohľadom vzťahu Facebooku a projektu Libra je vo whitepaper uvedené: „Tímy Facebooku zohrali kľúčovú úlohu pri založení Libra Association a Libra Blockchain. Hoci finálnou rozhodovacou autoritou bude asociácia, Facebook si do konca roka 2019 ponecháva úlohu vodcu.“

Obavy o prepojení dát zo sociálnej siete s dátami finančnými Facebook upokojuje tým, že na svoju participáciu v Libra Association vytvára dcérsku spoločnosť s názvom Calibra. Na mieste je však upozorniť na skutočnosť, že Facebook už v minulosti bol súčasťou dvoch škandálov ohľadom nakladania s používateľskými dátami: roku 2013 v rámci Snowdenových informácií o účasti Facebooku v sledovacom programe PRISM, roku 2015 v súvislosti s analýzou dát spoločnosti Cambridge Analytica. Uistenie zo strany tejto spoločnosti ohľadom súkromia používateľských dát je teda radno brať s nutnou dávkou skepsy.

libra; facebook; kryptoměny
Mark Zuckerberg mal k používateľským dátam svojrázny prístup už od začiatku (zdroj).

Kto tvorí Libra Association a čo má táto organizácia za úlohu?

Než sa ponoríme do Libra Coin samotného, je vhodné ešte sa pozastaviť nad tým, kto (okrem Facebooku) je členom Libra Association (ďalej len Asociácia). V prvej verzii verejného whitepaper je celkom uvedených 27 zakladajúcich členov z radov globálnych platobných, technologických, telekomunikačných korporácií, fondov rizikového kapitálu a niekoľkých neziskových organizácií. Medzi najznámejšie mená patrí okrem Facebooku Visa, Mastercard, PayPal, Spotify, Uber, Vodafone, Coinbase, Xapo, Andreessen Horowitz. Ide teda predovšetkým o korporácie so sídlom na území Spojených štátov – tj. v jurisdikcii s jednou z najprísnejších regulácií finančných operácií na svete, najmä čo sa týka nakladania s americkými dolármi v zahraničí. Táto skutočnosť bude mať na možnosti projektu Libra veľký dopad, ako si rozoberieme ďalej v článku.

Libra; facebook; kryptomeny
Libra Association tvorí celkom 27 zakladajúcich členov, ktorí sídlia prevažne na území USA.

Podmienkou na získanie členstva v Asociácii a práva na prevádzkovanie validačného uzla je investícia v minimálnej výške 10 miliónov dolárov. Vzhľadom na to, že cieľom Asociácie je získať v priebehu jedného roka 100 členov, bude mať táto organizácia kapitál vo výške minimálne jednej miliardy dolárov.

Asociácia je v zásade finálnym rozhodcom ohľadom všetkého, čo sa týka fungovania a smerovania projektu Libra. Členovia Asociácie sú jedinými povolenými „validátormi“ stavu účtovnej knihy a sú to tiež členovia Asociácie, ktorí rozhodujú o technologickom vývoji projektu. Hoci zdrojový kód projektu Libra je zverejnený na GitHub, nemožno očakávať, že do neho bude môcť ktokoľvek prispievať. Asociácia si už od počiatku vyhradzuje právo rozhodovať o implementácii zmien. Vzhľadom na zloženie členov Asociácie aj samotný jazyk zverejnených dokumentov (zmieňujúcu nutnosť spolupráce s regulátormi) je pomerne zrejmé, že napr. technológia posilňujúca súkromie používateľov a ich transakcií nebudú v projekte vítané. Asociácia ďalej rozhoduje o Libra Reserve – koši aktív, ktoré predstavujú krytie Libra coin.

!

Asociácia je ďalej entitou, ktorá môže vytvárať nové Libra Coin a sťahovať ich z obehu, prípadne poveriť touto aktivitou koncesionárov Libra Coin (popisujeme ďalej v texte).

Čo je Libra coin?

Libra coin je digitálna mena vydávaná a spravovaná Asociáciou. Libra coin nemá hodnotu sám o sebe, ako je tomu napr. pri bitcoine, monero či zlatej minci. Libra coin je skôr retailovou obdobou už existujúcich Special Drawing Rights, ktoré vydáva Medzinárodný menový fond. To znamená, že ide o účtovnú jednotku, ktorej hodnota je odvodená od podkladového koša aktív. V prípade Libra Coin to znamená aktíva, ktoré sú spravované Asociáciou v rámci Libra Reserve.

Prísne vzaté nejde o stablecoin, keďže hodnota Libra Coin nie je naviazaná na jednu konkrétnu fiat menu, ako je tomu pri stablecoinoch ako sú Tether či DAI. Vhodnejšie je skôr hovoriť o coine s nízkou cenovou volatilitou. Vzhľadom na to, že medzi zakladajúcich členov Asociácie patrí Coinbase je pravdepodobné, že Libra coin bude po svojom uvedení možné obchodovať práve tu. Vzhľadom na nastavenie coinu čoby nízko volatilného krytého aktíva samozrejme nemožno očakávať, že by coin sprevádzali klasické kryptomenové „pumpy a dumpy“.

Libra; facebook; kryptomeny
Na rozdiel od skutočných kryptomien disponuje Libra coin potenciálom stať sa platobným prostriedkom s dobre predvídateľnou hodnotou.

Ambíciou Libra Coin je stať sa globálne prístupným platobným spôsobom s predvídateľnou hodnotou. Vo whitepaperi je ako základná motivácia na založenie projektu uvedená skutočnosť, že na svete je okolo 1,7 miliardy dospelých ľudí bez prístupu k bankovým službám, hoci vyše miliardy týchto ľudí vlastnia smartfóny (a veľmi pravdepodobne aj účet na Facebooku). Vlajkovým produktom projektu Libra tak pravdepodobne bude ľahká mobilná peňaženka, integrovaná do existujúcich služieb.

Libra Reserve a peňaženka Calibra – skvelý business model

Už sme spomenuli, že Libra coin je krytý košom aktív. Tieto aktíva sú spravované Asociáciou v rámci tzv. Libra Reserve (ďalej len Rezerva). Členovia Asociácie majú rozhodovacie právo ohľadom toho, aké aktíva sú v Rezerve držané; medzi hlavné kritériá patrí vysoká cenová stabilita a likvidita držaných aktív. Dominantnými aktívami v Rezerve tak budú štátne dlhopisy, bankové vklady a ďalšie finančné operácie s nízkym rizikom. Libra coin potom bude definovaný ako podiel na Rezerve, jeho cena bude kolísať podľa trhovej ceny aktív v Rezerve (napr. kurz držaných mien).

i

Základný vklad do Rezervy tvoria príspevky členov Asociácie (10 miliónov dolárov za jedno členstvo). Za príspevok dostávajú členovia tzv. investičné tokeny. Tieto investičné tokeny generujú držiteľom výnos – ide o výnos z držaných aktív v Rezerve – tj. úrok na štátnych dlhopisoch alebo úrok na bankových vkladoch a ďalších operáciách. Samotný Libra coin totiž úrok svojim držiteľom neponesie – držitelia Libra Coin tak ponesú plnú váhu inflácie podkladových aktív (fiat mien).

Základné vklady členov Asociácie však nie sú jediným spôsobom, ako môže objem aktív v Rezerve rásť. Dlhodobo dominantná bude zmena fiat mien a iných kryptomien za Libra coin – množstvo Libra Coin v obehu totiž rastie iba vtedy, ak sú do Rezervy vložené aktíva s rovnakou hodnotou. Počiatočný vklad do Rezervy bude 1 miliarda dolárov (100 členov krát 10 miliónov dolárov) – to znamená, že spočiatku môžu byť v obehu len Libra coiny v hodnote 1 miliardy dolárov. Pokiaľ má hodnota Libra Coin v obehu rásť a zároveň zostať ich cena viac-menej konštantná, budú potrebné ďalšie vklady do Rezervy. O prísun týchto vkladov sa postarajú tzv. „authorised resellers“, ktorí budú môcť do Rezervy vkladať a vyberať z nej a zároveň tak tlačiť a páliť Libra coiny v zodpovedajúcej hodnote. Používatelia samotní nebudú mať možnosť priamej konverzie Libra coinu za podkladové aktíva, tí sú odkázaní na dôveru v autorizovanej predajni.

Libra; facebook; kryptomeny
Známy odporca Bitcoin Nouriel Roubini nemá v láske ani centralizované korporátne projekty.

Z uvedenej mechaniky je zrejmé, že v prípade väčšieho rozšírenia Libra coinu budú členovia Asociácie/držitelia investičného tokenu masívne profitovať. Pokiaľ podkladové aktíva ponesú výnos vo výške 1 % ročne (americké štátne dlhopisy s jednoročnou maturitou nesú okolo 2 % ročne) a v Rezerve budú aktíva v hodnote 100 miliárd dolárov, ročný výnos bude 1 miliarda dolárov – to je 100 % ročný výnos z pôvodného vkladu pre členov Asociácie. Na porovnanie trhová kapitalizácia Bitcoinu je v čase písania článku 200 miliárd dolárov, dolárová menová zásoba v podobe agregátu M3 je cez 14 tisíc miliárd dolárov. Je jasné, že členovia Asociácie budú mať vysoký záujem na čo najväčšom rozšírení Libra coinu.

Na mieste je otázka, prečo vlastne Facebook púšťa do tak profitabilného systému 99 ďalších členov. Odpoveď je dvojaká: po prvé, skutočný „Facebook coin“ by svet neprijal. Konzorcium korporácií a neziskoviek, v ktorom Facebook hrá iba minoritnú úlohu, pôsobí neutrálnym dojmom. Partneri sa navyše postarajú o rozšírení Libra coinu vo vlastných službách (napr. PayPal a eBay majú vysokú motiváciu Libra coin pretlačiť svojim používateľom). Po druhé, výnos z investičných tokenov nie je pre Facebook až tak zaujímavý – v rukáve má totiž vlastné eso v podobe peňaženky Calibra.

i Mohlo by vás zaujímať
1. Coinmarketcap. Majte prehľad o kryptomenách!
2. Ako na ťažbu kryptomeny so Simplemining.net. Návod v článku
3. Ako používať Bitcoin anonymne?. Máme pre vás návod.
4. Bitcoin a ekológia. Na čo aktivisti zabúdajú?
5. Kryptomenové forky. Všetko, čo chcete vedieť!
6. Čo je to vlastne ten blockchain? Podrobne a zrozumiteľne!
7. Kryptomena (NOVINKY A SPRÁVY) Tie najvýznamnejšie kryptonovinky!
8. Kryptomeny (KURZY). TOP 15 najznámejších kryptomien!

Hoci je projekt Libra aspoň nominálne open source, veľkú úlohu tu bude hrať sieťový efekt. Facebook už pri spustení bude mať pripravenú vlastnú peňaženku, ktorú chce integrovať so svojimi službami Messenger a WhatsApp. Miliardy používateľov tak budú mať priamo pred očami peňaženku z dielne Facebooku. Dôjde tak k plnej integrácii e-commerce služieb pod krídlami Facebooku – zatiaľ čo doteraz bol Facebook primárne spoločnosťou zarábajúcou na predaji reklamného priestoru, po spustení Libry a Calibry môže fungovať aj ako poskytovateľ platobného styku. Inými slovami, môže si brať percentuálne poplatky z objemu platieb, čo je oveľa zaujímavejší balík peňazí, než pár desiatok miliónov dolárov výnosu z investičných tokenov.

Nie je samozrejme tiež prekvapením, že hneď v prvej zverejnenej dokumentácii Calibry sa hovorí o preverovaní používateľov podľa praktík KYC/AML/CFT, s využitím najnovších technológií na identifikáciu podozrivých používateľov a platieb, ako je machine learning.

i

Ako výstižne zhŕňa Andreas Antonopoulos v úvodnom videu: „Libra nie je kryptomena. Je to banka.“ Banka, v ktorej všetok úrok poberajú bankári a v ktorej o vás vedia viac, než vaša vlastná matka.

Čo je Libra blockchain a programovací jazyk Move?

Hoci sa v materiáloch hovorí o „Libra blockchain“, o blockchain v pravom zmysle nejde – transakcie nie sú radené do blokov, ktoré by tvorili reťaz (chain of blocks). Jeden komentátor upozorňuje, že ide skôr o jediný Merkle tree, ďalší zase poukazuje na nápadnú podobnosť s Ethereom, pretože účtovná kniha nie je založená na UTXO modeli (ako pri Bitcoine), ale na existencii účtov a ich stavov. Ide jednoducho o databázu, ktorá sa inšpirovala niektorými kryptomenami, pričom vyhodila prvky, ktoré sú v centralizovanom systéme zbytočné – radenie transakcií do nadväzujúcich blokov a proof of work.

Validátori Libry totiž nič neťažia, iba potvrdzujú. Konsenzus sa dá najlepšie opísať orwellovským termínom Proof of Authority – o stave účtovnej knihy rozhodujú tí, ktorí na to majú oprávnenie. Trochu zvláštne potom je zahrnutie Byzantine fault tolerant (BFT) mechaniky, ktorá dáva zmysel len v otvorených projektoch, kde neznámi účastníci môžu mať motiváciu podvádzať. Validatori tu však budú známi a prísne predvybraní – BFT tak nedáva zmysel. Dosť pravdepodobne ide o obyčajnú obetu decentralizácie.

i

Rôzne spôsoby dosahovania konsenzu

V decentralizovaných ekosystémoch, ako je Bitcoin, je potrebné dosahovať jednotné zhody (konsenzu) ohľadom histórie transakcií a aktuálneho stavu účtovnej knihy. V súčasnosti rôzne kryptomeny pracujú s rôznymi spôsobmi, ako konsenzus dosiahnuť:

  • Proof of Work – matematická lotérie, kedy právo vyťažiť nový blok pripadne ťažiarovi, ktorý vynaložil dostatočný výpočtový výkon na nájdenie správneho hashu. Využíva napríklad Bitcoin, Litecoin, Monero.
  • Proof of Stake – namiesto pravidelne vynakladaného výkonu zamykajú validátori natívne coiny (t. j. dokazujú, že majú určitý podiel). Využíva Peercoin, Nxt, je plánovaný v Etherea.
  • Delegated Proof of Stake – validátori zamykajúci definovaný počet coinov sú volení. Využíva EOS.
  • Proof of Authority – validátori majú na právo definovať konsenzus licencie, ktorá sa odvodzuje od známej identity, reputácie a nemalej finančnej investície.

Ve whitepaperi je „počiatočná“ centralizácia ospravedlňovaná tým, že jedine v centralizovanom systéme je možné dnes dosiahnuť vysoké transakčné kapacity (okolo 1000 tx/s). Počas nasledujúcich piatich rokov má údajne začať výskum, ktorý bude smerovať k postupnému otvoreniu a decentralizácii Libry. Ide však o veľmi vágne vyjadrenie a žiadny skutočný plán Facebook ani Asociácia nepredkladajú. Je len ťažko predstaviteľné, ako by sa mohol už rozbehnutý projekt manipulujúci s obrím množstvom štátnych dlhopisov a bankových vkladov decentralizovať. Po niekoľkých rokoch totiž nepôjde už o technický, ale skôr businessový a politický problém, kde hlavní aktéri nebudú mať na decentralizáciu najmenší záujem.

Jednou zaujímavou inováciou môže byť programovací jazyk Move. Ten má slúžiť k bezpečnému písaniu smart contractov. Podľa prvých komentárov môže ísť o prvý skutočne bezpečný jazyk, v ktorom by nemalo dochádzať k „zádrhelom“ ako bol hack The DAO či Parity. Je pokojne možné, že sa veľká časť decentralizovaných aplikácií (dApps), ktoré v skutočnosti nepotrebujú decentralizáciu a necenzurovateľnosť, presunie do Libry, pretože na Etherea je každá interakcia s týmito aplikáciami veľmi drahá a budúcnosť aplikácií na Etherea veľmi depresívna.

Libra, adopcia a kryptomena

Ak je skutočným cieľom Libry poskytnutie plnohodnotného platobného nástroja ľuďom v tretích krajinách, je veľmi sporné, či a akým spôsobom možno tento cieľ dosiahnuť. Ako sme už uviedli, Asociácia pozostáva predovšetkým z amerických korporácií, a v Rezerve budú mať takmer určite veľkú váhu americké aktíva (doláre a federálne dlhopisy). Toto môže byť veľký problém na širšiu adopciu, najmä v krajinách s menej prísnou finančnou reguláciou. Americké úrady totiž v rámci zákonov ako sú FATCA a Patriot Act dohliadajú nad nakladaním so zahraničnými dolárovými vkladami. V minulosti dopadli niektoré pokusy o neštátne digitálne peniaze veľmi tragicky, práve na základe porušenia týchto zákonov (hoci projekty ani nesídlili na území Spojených štátov).

libra; facebook; kryptoměny
Ľuďom, ktorí nemajú možnosť preukázať svoju identitu, projekt Libra nepomôže.

Facebook a Asociácia tieto skutočnosti samozrejme začleňuje – vo whitepaperi aj prvej dokumentácii peňaženky Calibra je mnohokrát uvedené, že používatelia budú podstupovať procesy zisťovania identity a celý projekt bude aktívne spolupracovať s regulátormi a policajnými orgánmi. Na mieste je potom otázka, ako svoju identitu budú preukazovať ľudia, ktorí tú možnosť nemajú – podľa Svetovej banky je na svete okolo jednej miliardy ľudí, ktorá svoju identitu nemá ako dokázať. Možno predpokladať, že prienik medzi ľuďmi bez identity a s mobilným telefónom, no bez prístupu k finančnému systému, je dosť veľký. Libra teda týmto ľuďom nemá ako pomôcť.

Dopad projektu Libra na skutočné kryptomeny

Na záver sa poďme zamyslieť, aký dopad môže mať Libra na skutočné kryptomeny, ako je Bitcoin či Monero. V prípade úspechu a väčšieho rozšírenia Libry možno očakávať dve možné cesty vývoja:

  1. Libra si získa vysokú mieru adopcie, najmä vplyvom obrieho sieťového efektu Facebooku a ďalších členov Asociácie. Libra sa bude vyznačovať jednoduchosťou, pohodlnosťou, ochranou používateľov v podobe vratnosti transakcií, vysoko kvalitným UX. Keďže pôjde o „plne regulovanú kryptomenu“, kryptoanarchistické alternatívy v podobe skutočných kryptomien budú podozrelé, dosť možno aj mimo zákon. Korporácie a štáty budú mať o občanoch a ich správaní dokonalý prehľad, disidenti či podozriví budú preventívne odstrihávaní od platobných možností. Dystopia hodná Orwella či epizódy seriálu Black Mirror.
  2. Projekt Libra a zastrešujúca Asociácia bude jednoduchým cieľom pre vlády a spriatelené bankové domy. Na rozdiel od Bitcoinu tu bude jasné, na koho si došliapnuť. Už teraz sa ozývajú politické hlasy tvrdiace, že Libre nedajú vzniknúť. Bitcoin (a ďalšie skutočné kryptomeny) by tak mohol získať niekoľko rokov k dobru, kedy nebude hlavným tŕňom v oku regulátorov a bankárov. Goliáš v podobe Libry vyzerá oveľa hrozivejšie, než malinký David Bitcoin.

Nech bude vývoj akýkoľvek, bude potrebné dať vývoj Libry a zloženie Asociácie do budúcnosti sledovať. Akokoľvek sa môže zdať, že ide o naivný pokus korporácií o vlastný, lepší Bitcoin, v skutočnosti ide o pomerne dobre premyslený systém, ktorý môže v budúcnosti ovládnuť svet online platieb a inteligentných kontraktov.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB03