Obnoviť stránku

Ethereum (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ)

Aktualizované

Po bitcoine je druhou aktuálne najpopulárnejšou kryptomenou ethereum. Tejto kryptomene sa už od jej vzniku v roku 2015 prorokuje žiarivá budúcnosť. Ethereum je totiž oveľa viac než len prostriedok zmeny, a to hlavne vďaka odlišnej technológii, než je tá, ktorú využíva jeho predchodca Bitcoin. Čo je liek Ethereum? Môže zosadiť Bitcoin z trónu? Ako ho kúpiť a držať na krypto peňaženke? V našom článku sa dozviete všetko, čo chcete o Ethereu vedieť! 

Ethereum (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ) – OBSAH

  1. Čo je liek Ethereum?
  2. Ako Ethereum vzniklo?
  3. Ethereum nie je priamym konkurentom Bitcoinu
  4. Ako funguje Ethereum a čo je to ether? 
  5. Významné Ethereum upgrady
  6. Ethereum a jeho využitie
  7. Ethereum a jeho rivali
  8. Ako kúpiť ethereum? 
  9. Ako vybrať najlepšiu ethereum peňaženku?
  10. Aktuálny kurz a cena ETH
  11. Ako ťažiť ethereum? 
  12. Na čo si v etherovej sieti dávať pozor? 

Čo je liek Ethereum?

Ethereum je, podobne ako Bitcoin, digitálna sieť založená na decentralizovanej databáze, ktorá uchováva a chráni neustále sa zvyšujúci počet záznamov. V informatike je tento špeciálny druh databázy označovaný anglickým slovom blockchain. Zároveň však ide o decentralizovaný virtuálny stroj na beh takzvaných „smart contractov” (inteligentných zmlúv). 

i „Blockchain je pre Bitcoin to isté, čo je internet pre email – veľký elektronický systém, nad ktorým môžete budovať aplikácie. Mena je len jednou z týchto aplikácií.” Sally Davies
Ethereum – symbol
Symbol Etherea navrhnutý dizajnérom Richardom Stottom.

Ako Ethereum vzniklo?

Vznik Etherea je často vnímaný ako pokus o vytvorenie vylepšeného súpera Bitcoinu, čo však úplne nezodpovedá skutočnosti. Za projektom stojí rusko-kanadský programátor a vývojár Vitalik Buterin, ktorý sa okrem iného podieľal aj na vývoji samotného Bitcoinu a bol súčasťou jadra bitcoinovej komunity približne od roku 2011. S postupom času, ako prenikal hlbšie do tajov technológie blockchainu, došiel k názoru, že by mal mať Bitcoin širšie možnosti programovateľnosti, aby ho šlo lepšie integrovať do dnešného zložitého finančného sveta a sveta technológií celkovo. Tieto návrhy sa však nepáčili väčšine ostatných z jadra bitcoinovej vývojárskej komunity. Zaznievali argumenty, že základný bitcoinový protokol musí zostať jednoduchý a robustný, pretože len tak môže dobre slúžiť na zabezpečenie a fungovanie siete, ktorá má pre spoločnosť predstavovať nové nezávislé, necenzurovateľné peniaze. Buterinovi teda nezostalo nič iné ako začať v súkromí pracovať na novom projekte podľa svojich vlastných predstáv.

Vitalik Buterin na titulke časopisu Time.

Skôr než o vytvorenie nových a lepších digitálnych peňazí išlo ale o to, aby vznikla zdieľaná výpočtová platforma umožňujúca využiť blockchain na prevádzku decentralizovaných aplikácií. Celý vývoj bol financovaný formou crowdfundingu a vybralo sa necelých 20 miliónov eur. Sieť Etherea bola následne spustená 30. júla 2015, zhruba po dvoch rokoch od popísania celého konceptu (v tzv. whitepaperi).

i Viete, že Vitalik Buterin v roku 2011 spoluzaložil dnes už slávny Bitcoin Magazine a stal sa jeho hlavným autorom?

Ethereum nie je priamym konkurentom Bitcoinu

Vzhľadom na realitu vzniku Etherea sa teda pristane poznamenať, že nie je priamym konkurentom Bitcoinu, aj keď to tak môže občas vyzerať z vyjadrenia zástupcov komunít oboch projektov. Bitcoin predstavuje digitálne peniaze, novodobý peer to peer prostriedok smeny nezávislý od centrálnych autorít, s prvkami anonymity a pod. Ethereum je potom v podstate čiastočným rozšírením jeho vlastností stavajúcich na decentralizáciu, necenzurovateľnosti či anonymite, aj keď v mnohých ohľadoch týmto princípom nedostojí tak suverénne ako práve Bitcoin. Ethereum kladie dôraz skôr na snahu o to byť akýmsi svetovým superpočítačom, na ktorom v budúcnosti pobeží všetko možné od finančných služieb až po napríklad aplikácie sociálnych sietí. 

Ethereum vs. Bitcoin
Bitcoin vs. Ethereum – neexistujúci súboj.

Hlavné rozdiely Ethereum vs. Bitcoin

Ethereum a Bitcoin sa v mnohých ohľadoch podobajú, ide o siete založené na verejnej a do rôznej miery decentralizovanej blockchainovej databáze a obe siete sú tiež napríklad zabezpečované systémom proof-of-work. Ako už ale bolo povedané, výrazne sa líšia primárnym účelom, schopnosťami a existujú medzi nimi aj významné technické či ekonomické rozdiely. 

Po prvé, Ethereum pracuje s dlhodobo inflačným ekonomickým modelom, v prípade ktorého nenájdete pevne stanovený maximálny počet mincí. Rýchlosť vzniku nových mincí je síce zastropovaná maximálnym ročným nárastom ich počtu a vďaka najnovším aktualizáciám tiež redukovaná ich čiastočným „pálením“ (vyraďovaním z obehu), nič ako definitívny maximálny počet jednotiek v obehu u Etherea však neexistuje. V prípade Bitcoinu je jasne stanovený na 21 miliónov. 

Nekonečne inflačné Ethereum
Koľko bude v budúcnosti etherov v obehu, nikto nevie. 

Druhým významným rozdielom je škálovateľnosť alebo rýchlosť základnej vrstvy siete. Blockchain Etherea zvláda za sekundu spracovať o dosť väčšie množstvo dát ako ten bitcoinový. Je však potrebné podotknúť, že oba blockchainy sa na transakčnej úrovni stretávajú s problémami okolo nedostatočnej škálovateľnosti a využívajú tak riešenie druhých vrstiev. 

Tretím výrazným rozdielom je potom priebeh vývoja a s ním spojená pružnosť siete. Zatiaľ čo Bitcoin je už od svojich začiatkov silne decentralizovaný a presadzovanie akýchkoľvek zmien uňho zaberie dlhú dobu a spravidla ide o iba opatrné úpravy, Ethereum leží oveľa viac v rukách svojho vývojárskeho tímu a jadra komunity projektu a zmeny na ňom prebiehajú radikálnejšie. To by malo sieti umožňovať efektívnejšie rozširovať jej možnosti a postupne zdokonaľovať svoje základné parametre, napríklad decentralizáciu. Táto stratégia vývoja je však spojená aj s párom nepopulárnych udalostí projektu, o ktorých si ešte povieme neskôr v texte. 

i Užitočné odkazy
1. Bitperia – Objavte svet kryptomien.
2. Ethereum (ETH) podľa Wikipédie.
3. Ethereum.org – oficiálny web kryptomeny.
4. Kryptomeny (NOVINKY A SPRÁVY) Čo dôležité sa udialo? Čítajte v našom krypto mesačníku.
5. Kryptomeny (KURZY). TOP najznámejšie kryptomeny a ich aktuálny cenový vývoj!

Ako teda funguje Ethereum a čo je to ether? 

Primárnou funkciou Etherea je teda zdokonalenie inteligentných zmlúv a ich rozšírenie do širokej praxe, kde by napríklad mohli nahradiť a svojim spôsobom decentralizovať všetky klasické zmluvy a dohody. Ale ako je to vlastne možné? 

i Z definície je za inteligentnú zmluvu označovaný akýkoľvek protokol či softvér, ktorý zaisťuje, overuje alebo vynucuje vyjednanie alebo vykonanie kontraktu (zmluvy). Zatiaľ čo štandardná zmluva popisuje podmienky vzťahu (zvyčajne vynútiteľné zákonom), inteligentné kontrakty presadzujú tieto podmienky pomocou kryptografického kódu.

Bitcoin bol prvou technológiou, ktorá podporovala základné inteligentné kontrakty napríklad v tom zmysle, že sieť dokáže previesť hodnotu z jednej osoby na druhú. Celá sieť uzlov potvrdí a schváli transakciu iba v tom prípade, že sú splnené všetky určené podmienky. Bitcoin je však viac-menej obmedzený hlavne na prípad prostriedku zmeny, dokonca aj všetky ďalšie možné smart contract akcie sú v ňom vopred nadefinované. Naproti tomu, v prípade Etherea, sa hovorí o tzv. blockchainovom Turingovom stroji, ktorý tu predstavuje EVM (Ethereum Virtual Machine). Za turingovsky kompletný je označovaný každý systém, ktorý umožňuje vytvorenie programu na vyriešenie akéhokoľvek výpočtového problému. 

Ethereum smart kontrakty

Smart kontrakty v etherovej sieti sú vlastne programy, ktoré vykonávajú presne to, čo nastavia ich tvorcovia. Pomôžu vám transparentným a nekonfliktným procesom vymieňať hodnotu medzi jednotlivcami, ale navyše zvládnu aj veľmi pokročilé finančné operácie s tokenizovanými aktívami a pod. To všetko bez zásahov tretích strán (právnik, notár). 

Nick Szabo prvýkrát hovoril o inteligentných zmluvách už v roku 1994. 

Programovací jazyk Ethereum smart kontraktov

Ethereum nahradilo veľmi ohraničený skriptovací jazyk Bitcoinu (obsahuje iba zhruba 100 skriptov) Turingovsky kompletným systémom programovacích jazykov, ktorý umožňuje vytvárať programy so širokými možnosťami. Hlavným jazykom, ktorý sa používa na písanie etherových smart kontraktov, je Solidity. Je možné ho prirovnať napríklad k Javascriptu, ktorý je ľahko použiteľný pre vývojárov. 

Kód inteligentných zmlúv však nemožno spustiť priamo z vysokoúrovňových jazykov, ako je Solidity, ale namiesto toho je potrebné ho transformovať do tzv. opkódov, čo sú vlastne nízkoúrovňové strojové inštrukcie. Práve sady týchto inštrukcií v EVM umožňujú, aby Ethereum bolo turingovsky kompletné. 

Twitterové vlákno o turingovskej úplnosti, EVM a Solidity.

Zabezpečenie siete a interná mena ether

Fungovanie inteligentných zmlúv je pre chod celej siete úplne zásadné a na aktivite ich využívania v podstate stojí jej použiteľnosť. Zabezpečenie blockchainu Etherea totiž obstaráva proof-of-work systém, v rámci ktorého sú ťažiari a validátori závislí od správne nastavených ekonomických incentív celého ekosystému. 

Každá akcia v Ethereum sieti stojí určité množstvo „paliva“, ktoré je určené potrebným výpočtovým výkonom a dĺžkou behu akcie. Namiesto toho, aby ether fungoval ako klasická virtuálna mena, je využívaný práve ako digitálne palivo celej siete. 

Ether ako palivo
Ether slúži ako palivo etherovej siete. 

Ťažiari v rámci systému proof-of-work na popud správcu smart kontraktu vyvolajú časť programu (zmena, zmazanie, úprava) a sprocesovaním dát ťaženého bloku sa snažia vyriešiť jednoduchú výpočtovú operáciu. Pokiaľ sa im to podarí, pridajú novo vyťažený blok do etherového blockchainu a nechajú jeho dáta schváliť validačnými uzlami. Akonáhle je blok schválený a definitívne zapísaný na poslednú pozíciu v blockchainovej databáze, sú ťažiari odmenení v etheroch. Odmena sa skladá z celkovej pevnej odmeny za vyťažený blok (čím protokol vytvára nové ethery), a navyše do nej pripadnú aj všetky poplatky zaplatené za transakcie v rámci daného bloku. Preto bežná transakcia napríklad stojí 50 jednotiek paliva (gwei), toto číslo sa následne prepočíta na ethery a výsledná čiastka funguje ako transakčný poplatok. 

Ether prevody jednotiek
Ako je to s prevodmi jednotiek pri etheri? Takto. 

Veľkosť poplatku (gwei) môže navýšiť väčšie zaťaženie siete, vyššiu zložitosť transakcie alebo dopyt na rýchlejšie spracovanie transakcie. Čím vyšší poplatok používateľ pri transakcii nastaví, tým pravdepodobnejšie ním vykonávanú operáciu spracujú ťažiari prioritne, pretože ich motivuje vyššia odmena.

Ether poplatky
Na portáli etherchain.org môžete sledovať výšku poplatkov podľa rýchlosti transakcie.

Pri preposielaní etheru a ďalších tokenizovaných aktív či interakciách so smart kontraktmi v rámci etherovej siete je potrebné počítať s tým, že musíte mať vždy dostatok etheru na vykonanie všetkých transakcií. Je preto dobré sledovať zaťaženie siete a s ním spojenú výšku aktuálnych poplatkov, tá totiž môže byť pri vysokom zaťažení siete naozaj astronomická. Všeobecne býva výhodnejšie transakcie vykonávať cez víkend alebo v nočných hodinách, kedy sa aktivita na sieti znižuje. Pokiaľ chcete mať dobrý prehľad o aktuálnej výške poplatkov, sledujte aktuálne hodnoty gwei na weboch ako etherchain.org, ethgasstation.info alebo etherscan.io.

i Obdobie v rokoch 2021 až 2023 znamená pre Ethereum veľké zmeny, či už ide o čiastkové upgrady pôvodnej povahy systému, alebo zásadnú premenu charakteru „starého Etherea“ v podobe prechodu na proof-of-stake.

Významné Ethereum upgrady

Ethereum si za dobu svojej existencie prešlo niekoľkými významnými upgradmi a ten najväčší ho ešte stále čaká. S technickými zmenami a inováciami na sieti prišli do krypto sveta aj niektoré zaujímavé fenomény. Vývoj ale nebol vždy len prechádzka ružovým sadom, vlastne to bolo skôr naopak. Poďte sa pozrieť, ako prebiehali a čo priniesli najväčšie upgrady a čo veľkého projekt čaká v budúcnosti alebo akými najväčšími otrasmi si Ethereum prešlo.

Ethereum London hard fork – stabilnejšie poplatky a miernejšia inflácia

S posledným veľkým upgradom Ethereum siete boli nasadené zmeny navrhnuté v rámci EIP-1559 (Ethereum Improvement Protocol), ktoré majú stabilizovať poplatky na sieti a zmierniť navyšovanie zásoby etherov. Zásadnou novinkou bolo zavedenie tzv. „base fee“. To rieši aukčný boj o miesto v najbližšom bloku a rýchle spracovanie transakcie, ktorý sa prejavoval neúmerným nadstreľovaním poplatkov. Base fee funguje tak, že podľa zaťaženia siete upravuje a signalizuje optimálny poplatok, za ktorý by sa mal používateľ s transakciou dostať do najbližšieho bloku. Zároveň majú používatelia prehľad o realite na sieti a nie sú neúmerným nasadzovaním poplatkov falošne uvádzaní do predstavy, že takto vysoké poplatky sú v poriadku. Base fee je však stále možné doplniť o tzv. „tip“ (prepitné), ktorým môžete poistiť rýchle spracovanie napríklad pri dôležitej transakcii. Base fee je ďalej nástroj, ktorý priamo pomáha redukovať infláciu Etherea. Namiesto prerozdelenia medzi ťažiarov a validátormi sa totiž tieto časti poplatkov novo „pália“ posielaním na mŕtve adresy, čím sú ethery vyradené z obehu. Ťažiarom potom zostáva len pevná odmena za vyťaženie bloku + zložka poplatkov, ktorá bola zadaná ako spomínané prepitné.

Ďalšou úpravou na urýchlenie transakcií a stabilizáciu poplatkov je zdvojnásobenie priestoru v bloku, respektíve navýšenie maximálneho počtu transakcií v bloku o 100 %.

S EIP-1559 už pracujú aj krypto peňaženky a nadväzujú naň sprehľadnením používateľskej skúsenosti pri práci s poplatkami.

Aj keď aukčný boj o zahrnutie transakcie do najbližšieho bloku nebol úplne eliminovaný kvôli zachovaniu možnosti nasadzovania poplatku pomocou prepitného, vylepšenia v rámci EIP-1559 minimálne vniesli do celého systému poplatkov lepšiu prehľadnosť pre používateľov.

Ethereum 2.0 (Merge) – veľkolepý prechod na proof-of-stake

Eth1, Eth2, Ethereum 2.0, Ethereum, Merge, Docking – to všetko zaznieva, keď sa hovorí o dlho očakávanom prechode siete zo stystému proof-of-work na proof-of-stake. Ethereum sa týmto upgradom snaží vysporiadať predovšetkým s obmedzenými možnosťami škálovania na základnej vrstve, ktoré ho trápili v posledných rokoch a mohli by byť do budúcnosti zničujúce.

V praxi to má vyzerať tak, že dôjde na zlúčenie súčasného Ethereum Mainnetu (Eth1) s predvojovým proof-of-stake systémom Etherea, Beacon Chainom (Eth2), a vznikne akési nové Ethereum (áno, jednoducho Ethereum). Táto nová podoba blockchainu vo svojej sieti zabezpečovateľov vôbec nepočíta s ťažiarmi. Transakcie a bloky budú novo procesovať validátori, ktorí majú za poctivé overovanie záznamov v blockchaine ručiť vlastnými ethermi. Tento nový systém je založený na proof-of-stake konsenzu, ktorý sa dnes často stavia do úlohy konkurenta konsenzu proof-of-work, známeho predovšetkým z bitcoinového blockchainu.

Nové Ethereum bude uvedené v troch hlavných fázach:

  • Fáza 0 (spustenie Beacon Chainu) odštartovala v decembri 2020, jej hlavným cieľom je položenie základu pre samotný upgrade a uvedenie systému proof-of-stake.
  • Fáza 1 (Docking mainnetu) má predstavovať samotné zlúčenie Ethereum Mainnetu s Beacon Chainom a plný prechod na proof-of-stake konsenzus.
  • Fáza 2 (Shard chains) má byť samostatným pokročilým upgradom nového Etherea, ktorý s pomocou shardingu dosiahne vylepšenie škálovateľnosti siete. Pôvodný etherový blockchain sa v úvode tejto fázy stane shardom seba samého na novom Ethereu (2.0).
Ethereum Merge časová os
Časová os s upgradmi vedúcimi k Ethereum Merge.

Celý Ethereum Merge je v krypto svete celkom sledovanou udalosťou, ktorá ale vzbudzuje aj dosť neistoty. Dôvodom je technická obťažnosť, nesúhlas s celou zmenou konceptu etherového blockchainu, ale aj neustále posúvanie finálneho deadlinu.

V rámci príprav na samotný Merge, spustili vývojári prvý „shadow fork” mainnetu (skúšobný fork). Jeho účelom je vierohodná simulácia a záťažové testovanie procesu transformácie hlavnej siete za použitia testovacích sietí (testnety).

Od prechodu Etherea na proof-of-stake sa teda očakáva hlavne zlepšenie škálovateľnosti, navýšenie rýchlosti spracovávania transakcií, zredukovanie energetickej náročnosti pri overovaní a zabezpečovaní siete a postupom času s ďalšími upgradmi taktiež zdokonalenie interoperability s ďalšími vrstvami alebo inými blockchainmi. Často sa diskutuje aj o vyššej bezpečnosti oproti proof-of-work, ale v tomto prípade sú na mieste pochybnosti.

Niektorí skeptici proof-of-stake systému na Ethereu nesúhlasia nielen s tvrdeniami o vylepšení zabezpečenia siete.

Zaujímavosťou k otázke úrovne zabezpečenia proof-of-work (PoW) vs. proof-of-stake (PoS) systémov sú samotné taktiky potenciálnych útokov. Pri oboch systémoch je pre úspešný útok potrebné ovládnuť viac ako 50 % siete. Pri PoW však takáto operácia vyžaduje nahromadenie obrovskej výpočtovej sily, spotrebovanie veľkého množstva elektrickej energie a na udržanie vlády nad sieťou je nutné kontinuálne pokračovanie v jej uzurpácii. Naproti tomu pri PoS stačí „iba“ získať kontrolu nad viac ako 50 % stakovaných mincí a sieť je možné definitívne ovládnuť navždy bez potreby ďalšieho pokračovania útoku. Veľkou nevýhodou je v prípade PoS princíp zabezpečenia úplne oddelený od zdrojov fyzického sveta a možnosť dokonalého maskovania útoku, kedy môže jeden aktér alebo koordinovaná skupina aktérov rozdeliť svoje stakované mince na mnoho validačných účtov. Útočný plán teda môže byť v procese v podstate od spustenia proof-of-stake systému a nikto nemusí nič tušiť.

Shard chains – škálovateľnejšie Ethereum

Shard chains je viacfázový upgrade, v ktorom dôjde k horizontálnemu rozdeleniu databázy. To by malo výrazne prispieť k zlepšeniu škálovateľnosti základnej vrstvy, zvýšeniu maximálneho počtu transakcií spracovaných za sekundu a zamedziť tak budúcemu preťažovaniu siete.

V detaile ide o rozdelenie celej siete Etherea na viac častí nazvaných „shardy“ (črepy). Každý shard bude obsahovať vlastný nezávislý stav blockchainu, čo znamená jedinečnú sadu smart kontraktov a zostatkov na účtoch. Vďaka shardom nebudú všetky validačné uzly zodpovedné za spracovanie každej transakcie v etherovej sieti a nebudú musieť pracovať s celým blockchainom o budúcej veľkosti v radoch terabajtov.

Prečo je sharding skvelý podľa Vitalika Buterina a niečo málo o trilema škálovateľnosti.

V rámci shardov sú potom náhodne vyberaní validátori, ktorí pravidelne hlasujú o platnosti blokov. Tieto hlasy sú potom overené validátormi v hlavnom reťazci Etherea a zlúčené prostredníctvom tzv. sharding manager kontraktu. Všetky shardy sú kryptograficky prepojené s hlavným reťazcom a dohromady s ním tvorí jeden validný blockchain.

i Upgrade Shard chains bol pôvodne naplánovaný na obdobie pred samotným Mergom. Vďaka zlepšeniu škálovania pomocou efektívnych riešení na druhej vrstve bol však nakoniec odložený.

Rollupy – riešenie druhej etherovej vrstvy

Problémy so škálovaním, rýchlosťou a cenou transakcií mal pôvodne vyriešiť predovšetkým sharding, a preto bol považovaný za prioritný upgrade, ktorý bol naplánovaný ešte na obdobie pred samotným Mergom. To sa ale zmenilo, pretože sa v poslednom čase objavili účinné riešenia na druhej vrstve – tzv. „rollupy“. Tie kombinujú najlepšie vlastnosti z iných riešení druhej vrstvy, ako sú state channels alebo sidechainy, a ponúkajú tak plné zabezpečenie blockchainom Etherea aj plnú kompatibilitu s EVM a schopnosť škálovať decentralizované aplikácie na najrôznejšie účely.

Rollupy odbavujú transakcie mimo hlavného reťazca (offchain) a potom zoskupujú dáta transakcií, komprimujú ich a odosielajú na vysporiadanie do hlavného reťazca. Tým sa znižuje zaťaženie hlavnej siete Etherea, čím klesajú poplatky a zvyšuje sa rýchlosť spracovania transakcií. Celý princíp je možné v základe prirovnať k Lightning Networku na Bitcoine, zámer je v podstate totožný.

i Medzi najpopulárnejšie rollup riešenie pre druhú vrstvu Etherea patrí Optimism, Arbitrum, Loopring alebo zkSync.

Ethereum aktuality a upgrady, ako šiel čas

Najdôležitejšie upgrady a aktuality Etherea, z ktorých sú niektoré dnes len horkou spomienkou, niektoré oživia pocity nádeje a iné nasadzujú chrobáka do hlavy pre budúcnosť.

Ethereum upgrady a novinky

Ethereum rozbieha Beacon Chain – 12/2020

Do staking kontraktu bol vložený dostatok etheru na bezpečné spustenie Beacon Chainu, koordinačného mechanizmu novej proof-of-stake siete Etherea. Ten začal produkovať nové bloky a stal sa základným kameňom pre budúci vznik Ethereum 2.0.

Ethereum spúšťa deposity pre staking – 10/2020

Ethereum robí prvý väčší krok v ústrety prechodu na proof-of-stake. V rámci nového upgradu umožnilo používateľom zasielať prostriedky na vkladový kontrakt pre staking, ktorý by mal v budúcnosti slúžiť ako nová zabezpečovacia a overovacia metóda blockchainu Etherea.

Palm: nový projekt Etherea umožňujúci tokenizáciu herných predmetov – 05/2018

Projekt Palm umožňuje za pomoci nástrojov Unreal Enginu štrukturalizovať herné predmety podľa vzoru ERC-712 tokenov, ktoré sa tak následne môžu zapojiť do smart kontraktov ehtereum siete. Možnosť použitia takýchto tokenov (herných predmetov) bude úplne voliteľná a iba na hráčoch – predstavte si napríklad, že by ste si svoj poctivo „vygrindený“ legendárny predmet mohli počas žmurknutia oka preniesť z jednej hry do druhej (podmienkou je samozrejme kompatibilný systém herných predmetov v oboch hrách). Čo sa ale vývojárom Etherea páčilo natoľko, že bez váhania tento projekt zasahujúci do herného priemyslu schválili? Odpoveď nám poskytol sám tvorca Palm, Timothy Clancy. Podľa jeho slov je projekt zaujímavý svojou schopnosťou zaujať malé indie herné štúdiá, ktorým dokáže vďaka svojmu blockchainovému základu poskytnúť silnú transakčnú ochranu. K tomu všetkému navyše ide o originálny projekt okato vybočujúci z radu doterajších business modelov.

EEA prichádza s novou špecifikáciou pre svoj systém. Čo prinesie? – 05/2018

Minulý týždeň sa na oficiálnom webe EEA (Enterprise Ethereum Aliance) objavila na stiahnutie nová špecifikácia pre klienta s označením Enterprise Ethereum Client Specification (CS) 1.0. V skratke ide o multiplatformný blockchain systém pre správu smart kontraktov v ethereum sieti, ktorého základy sú postavené na nedávno vyvinutom architektonickom balíčku (EEAS). Podľa oficiálneho oznámenia by mala táto nová špecifikácia pomôcť efektívne nahradiť drahé a často úplne nevyhovujúce sieťové protokoly a tým umožniť jednotlivým firmám v aliancii budovanie vlastných systémov, ktoré budú vyhovovať ich špecifickým potrebám. Enterprise Ethereum Client Specification (CS) 1.0 je samozrejme open-source a stiahnuť ju môže každý úplne zadarmo.

Boj proti ASIC minerom alebo hrozí ethereu centralizácia ťažby? – 04/2018

Jeden z popredných ethereum developerov, Piper Merriam, pred časom predložil komunite ďalší zo zlepšovacích návrhov (#958) pre Ethereum platformu. Obsahom je modifikácia ťažby cielená proti extrémne výkonným ASIC minerom, v prípade ktorých hrozí, že sa stanú dominantnou silou pri ťažbe etherov. Ide tak o reakciu na nedávny postup čínskej spoločnosti Bitmain, ktorá sa rozhodla uviesť na trh nový Antminer E3 pracujúci s algoritmom Etash. Podľa mnohých používateľov tu preto hrozí vysoké riziko centralizácie ťažby, a teda aj podrytia decentralizovaného a slobodného systému kryptomeny ethereum. Avšak sám Vitalik Buterin vyzýva na pokoj s tým, že presne proti takejto centralizácii je ether už dnes dostatočne chránený. Piperov návrh bol o niekoľko dní neskôr po takmer hodinovej diskusii vývojárov neprijatý, hoci podľa hlasovania na sociálnej sieti Twitter by si väčšinová časť komunity priala, aby to tak nebolo.

Kryptomačiatka pobláznili svet – 12/2017

CryptoKitties je jedna z prvej blockchainových hier vôbec. Hráči si môžu za ethery (ETH) kúpiť virtuálne mačiatko (CryptoKitty), pričom každé mačiatko je úplne jedinečné svojim vzhľadom alebo vlastnosťami. Tieto mačiatka môžu vlastníci tiež chovať a tým vytvárať nových unikátnych spoločníkov, ktorých následne predávajú. Hra si získala neuveriteľnú popularitu naprieč celým internetom – podľa štatistík zo serveru ETH Gas Station tvoria platby spojené s CryptoKitties aktuálne najväčšiu časť transakcií v celej Ethereum sieti.

Byzantium upgrade znižuje odmeny ťažiarom a rieši škálovateľnosť – 10/2017

V rámci Byzantium upgradu došlo prvýkrát k zníženiu odmien ťažiarom za vyťažený blok z 5 na 3 ETH. Ďalej boli okrem iného pridané nové kryptografické metódy umožňujúce riešiť škálovanie na druhej vrstve, čím Ethereum bojuje so zahltenou sieťou a vysokými transakčnými poplatkami.

Ethereum po DAO hacku 10 – 11/2016

Po reakcii na tzv. DAO hack v podobe rollbacku riešia vývojári Etherea lepšie zabezpečenie a nastavenie siete, aby boli do budúcnosti proti podobným útokom odolnejšie. Tesne po sebe tak prichádzajú hneď dva upgrady – Tangerine whistle a Spurious Dragon, v rámci ktorých bola pridaná aj ochrana proti replay útokom.

Za dobu vývoja projektu zostalo v skrini pár kostlivcov

Nielen Bitcoin si prešiel rozdelením na dve vetvy aj Ethereum si zažilo kritický hard fork. Zlomový okamih prišiel v roku 2016, kedy vznikla organizácia DAO (Distributed Autonomous Organization). Cieľom DAO bolo pomocou smart kontraktov na etherovej sieti poskytnúť decentralizovaný obchodný model komerčným, ale aj neziskovým spoločnostiam. Počas necelého mesiaca sa na tento ambiciózny projekt vybrala čiastka vo výške 150 miliónov dolárov. Problém nastal o ďalší mesiac neskôr, keď došlo k hackerskému útoku na organizáciu, pri ktorom anonymná skupina odcudzila 50 miliónov dolárov v etheroch.

i Narážka na rozvetvenie Bitcoinu odkazuje na hard fork, ktorý prebehol 1. augusta 2017. Ako to celé prebiehalo, to sa dozviete v našom článku Bitcoin verzus Bitcoin Cash.

Udalosť vyvolala v celej komunite značné pozdvihnutie a nakoniec viedla až k jej rozdeleniu. Jedna časť podporovala vrátenie peňazí späť k investorom, čo by však vyžadovalo vykonať veľké zmeny a rozvetviť celú Ethereum sieť, zatiaľ čo druhá časť komunity podporovala pokračovanie v súčasnej sieti bez väčších zmien. Nakoniec zvíťazil radikálnejší variant rozdelenia siete alebo „hard fork“, a celá blockchain databáza sa tak rozdelila do dvoch odlišných vetiev – na Ethereum (o ktorom je článok) a Ethereum Classic.

Buterin vysvetľuje komunite, že rollback alebol rollbackom.

Novovzniknuté Ethereum pri rozdelení pomocou tzv. „rollbacku“ zmenilo stav svojej účtovnej knihy a DAO hack bol prakticky vymazaný. Dodnes je táto udalosť veľmi kritizovaná. Rozhodujúceho hlasovania o zmenách v etherovom blockchaine sa zúčastnilo prachbiednych 860 používateľov a zároveň bol celý priebeh tohto hard forku opakovane pod útokom hackerov.

i Podobne kontroverznou udalosťou bolo aj samotné spustenie projektu. Tomu totiž predchádzal tzv. „premine“ (predťaženie), v rámci ktorého bolo vytvorených a ponúknutých na predaj okolo 70 miliónov etherov, aby sa vybrali financie na dokončenie vývoja. Veľkú časť týchto predťažených mincí však zhrabli vývojári a ďalší insideri a v nasledujúcich rokoch ich vo veľkom predávali. Táto taktika spúšťania projektu dnes už nie je typická len pre Ethereum a hovorí sa jej ICO (Initial Coin Offering).

Ethereum a jeho využitie

Platforma smart kontraktov Etherea umožňuje vydávanie najrôznejších tokenizovaných aktív, prevádzku decentralizovaných aplikácií rôznych podôb, ponúka široké možnosti pre decentralizované finančné nástroje (DeFi) a ďalej na nej bežia mnohé decentralizované organizácie, blockchainové hry a mintujú sa tu NFTs.

Existujú projekty venujúce sa vývoju decentralizovaných aplikácií sociálnych sietí, streamovacích služieb či zmenární digitálnych aktív a interakcie s etherom už podporujú aj niektoré webové prehliadače. Umenie a zberateľské digitálne predmety môžete vymieňať a obchodovať hneď na niekoľkých NFT trhoviskách. Pokiaľ fandíte gamingu, ethery budete môcť hraním získavať nielen v jednoduchých strategických kartových hrách, ale aj v pokročilých adventúrach, napríklad pri preskúmavaní vesmíru. Získané ethery potom možno utrácať napríklad za virtuálne pozemky v metaverse svetoch.

Uniswap
Takto jednoduché a prehľadné je prostredie obľúbenej decentralizovanej zmenárne Uniswap.

Zďaleka najrozvinutejším sektorom je však už spomínané DeFi, ktoré prináša alternatívu k tradičným finančným produktom, bankovým službám a pod. Svet decentralizovaných financií ponúkne okrem zmenární digitálnych aktív aj pôžičky, poistenie, nebankové platformy na platby a správu financií, ale aj peer-to-peer pákový trading alebo kurzové stávkovanie na športy a lotérii. V ekosystéme Etherea funguje hneď niekoľko tzv. stablecoinov, čo sú digitálne tokeny kopírujúce cenu dolára, ktoré uľahčujú používateľom a investorom prácu s vlastnými digitálnymi prostriedkami.

Ethereum štatistiky na Defipulse
Na webe defipulse.com nájdete najrôznejšie dáta o sektore decentralizovaných financií, napríklad dolárové vyjadrenie množstva uzamknutých etherov v smart kontraktoch pre pôžičky.

Ethereum a jeho rivali

Ethereum nie je priamym konkurentom Bitcoinu, ale v krypto svete má konkurenciu širokú. Onedlho po vzniku Etherea sa začali objavovať ďalšie platformy pre smart kontrakty a na niektorých z nich už dnes fungujú decentralizované aplikácie alebo alternatívne finančné produkty podobne ako na etherovej sieti. Medzi najpopulárnejšie patrí Polkadot, Cardano, Solana, Avalanche alebo Binancia Smart Chain.

i Vedeli ste, že platforma pre smart kontrakty vzniká aj na Bitcoine ako riešenie 3. vrstvy? Prečítajte si o nádejnom projekte RGB.

Ako kúpiť ethereum?

Ethereum môžete kúpiť tromi spôsobmi:

  1. Na ethereum burze alebo zmenárniBitfinex, Coinbase, Binance alebo českom Anycoine.
  2. V ETH automatoch – v automate v Paralelný Polis nakúpite ethery aj za české koruny.
  3. Dohodnúť nákup osobne – facebookové skupiny či internetové diskusné fóra.

Na internetových burzách a v zmenárňach môžete ethereum vymeniť za väčšinu svetových mien (EUR, USD, GBP), ale aj za bitcoiny a ďalšie kryptomeny. Podmienkou na nákup je aktívna ethereum peňaženka a registrácia s overením identity, kedy je nutné doložiť kópiu občianskeho preukazu a dokumentu s vašou adresou (napríklad výpis z účtu). Prehľad tých najlepších ethereum zmenární nájdete na stránkach hongkiat.

Ako kúpiť ethereum na burze Coinbase – NÁVOD

Najjednoduchší a zároveň aj najbezpečnejší spôsob, ako kúpiť ethereum, je cez bitcoinovú burzu, ktorá ethereum podporuje.

Tu je návod, ako kúpiť ethereum cez konkrétnu burzu Coinbase v niekoľkých krokoch:

  1. Zaregistrujte sa, a vytvorte si tak účet na stránke Coinbase.
  2. Pridajte svoj preferovaný spôsob platby (kreditná karta, debetná karta, bankový účet).
  3. Po overení platobnej metódy začnite ihneď nakupovať ethereum v kategórii „Buy/Sell“.
  4. Zvoľte požadovanú čiastku v etheroch.
  5. Potvrďte nákup kliknutím na „Buy Ethereum“.

Ako kúpiť ethereum?; coinbase

Teraz sú vaše ethery bezpečne uchované a prepojené s vašim účtom na Coinbase. V prípade potreby si môžete stiahnuť aj elektronickú peňaženku Coinbase, kde budete mať ethery stále k dispozícii, a to pre platformu Android alebo iOS.

i Majte na pamäti, že pri nákupe na kryptomenových burzách je nutné prejsť tzv. KYC overením, pri ktorom centralizovaná platforma získa všetky vaše osobné údaje a neskôr ich spojí s vašimi kryptomenovými nákupmi a predajmi. Akonáhle má niektoré kryptomenové transakcie spojené s vašou identitou burza, kedykoľvek sa o nich môžu dozvedieť aj úrady. 

Ako vybrať najlepšiu ethereum peňaženku?

Pre koncového používateľa, ktorý ethereum iba vlastní alebo vlastniť chce, je najdôležitejšie mať ethery kde ukladať. Rovnako, ako v prípade bitcoinov, najjednoduchším riešením je založenie ethereum peňaženky. Týchto elektronických peňaženiek existuje niekoľko druhov – vyberať môžete z klasických desktopových peňaženiek pre váš počítač, mobilných peňaženiek v podobe aplikácií do inteligentných telefónov alebo čisto online peňaženiek dostupných iba cez prehliadač vo vašom zariadení. Prehľad tých najlepších ethereum peňaženiek nájdete na stránkach coinstura.

Ethereum peňaženka Metamask
Obľúbenú Ethereum peňaženku Metamask si stiahnete ako mobilnú aplikáciu alebo rozšírenie do desktopového prehliadača.

V histórii sa však už niekoľkokrát stalo, že nielen peňaženky prišli kvôli útokom hackerov o veľké množstvo uložených kryptomien. Najbezpečnejším riešením, ako ethereum ukladať, sú preto hardvérové peňaženky. Tie fungujú obdobným spôsobom ako softvérové peňaženky, avšak všetky uchovávané súkromné kľúče používateľa sa nachádzajú v bezpečnom hardvérovom zariadení, a sú tak imúnne voči počítačovým vírusom a útokom hackerov. Taktiež potvrdenie transakcií prebieha mimo PC s niekoľkonásobným overením a iba jednosmernou cestou.

Aktuálny kurz a cena ETH

Ak by ste hľadali jednu spoločnú vlastnosť väčšiny súčasných kryptomien, potom bezpochyby ide o extrémnu volatilitu. Ethereum nie je výnimkou – ide o vysoko rizikovú investíciu. Na druhej strane, z hľadiska celkovej trhovej kapitalizácie sa Ethereum už dlhodobo drží v závese za vedúcim Bitcoinom a predstavuje tak jednu z najstabilnejších súčastí kryptosveta. Aktuálny kurz spolu s grafom reflektujúcim vývoj ceny nájdete pod týmto odsekom.

i Na webe BTCtip.cz nájdete pravidelné analýzy bitcoinového trhu a taktiež veľké množstvo užitočných informácií zo sveta kryptomien.

Ako ťažiť ethereum?

S trochou pomoci a správnym mining vybavením má ťažba etherov stále vysoký potenciál a môže byť výnosná aj v prípade sólo-miningu. Ethereum sa najlepšie ťaží pomocou GPU (grafických kariet), ktoré môžete efektívne poskladať do tzv. mining rigu, a vytvoriť si tak zostavu špeciálne určenú na ťažbu kryptomien. Následne je možné efektivitu ťažby zvýšiť tým, že sa zapojíte do niektorého združenia ťažiarov (mining pool), ktorí sa na Ethereum zameriavajú, vybrať si môžete napríklad na stránke cryptocompare.

i Ako zložiť PC na ťažbu?
Na maximalizáciu zisku z ťažby kryptomien je potrebné nájsť ideálnu rovnováhu medzi výkonom a spotrebou elektrickej energie každého jednotlivého komponentu počítača. Najdôležitejším prvkom klasickej ťažby je výkonná grafická karta, zároveň základná doska musí pojať čo najviac týchto grafických jednotiek. Pri zdroji je vyžadovaný nadpriemerný výkon, naopak v prípade procesora je žiaduca hlavne úspora energie.

Pokiaľ stále váhate, či pre vás môže byť ťažba výhodná, pomôže vám špeciálna kalkulačka, ktorá vypočíta čistý zisk z ťažby na základe vašej výpočtovej sily a ceny za elektrinu. Skvelý spôsob, ako začať kryptomeny ťažiť, odhalíte v našom jednoduchom, ale podrobnom návode – Ako na ťažbu kryptomien so Simplemining.net.

Ethereum mining rigy
Mining rigy vo veľkom.

Koniec ťažby etherea s prechodom na proof-of-stake

S prechodom Etherea na proof-of-stake ťažba naozaj skončí po spustení tzv. „difficulty bomb“, ktorá zvýši obťažnosť na takú úroveň, že sa ťažba naďalej neoplatí a ťažiari ju budú nútení ukončiť a začať získavať odmeny účasťou na stakingu. Mnoho z nich ale zatiaľ verí, že prechod na proof-of-stake príde s ešte väčším oneskorením, a tak stále rozširujú svoje ťažobné kapacity.

Na čo si v ethereovej sieti dávať pozor?

Ethereová sieť môže byť so svojimi smart kontraktmi a zložitými protokolmi dosť nebezpečná najmä pre začiatočníkov. Majte na pamäti, že v prostredí decentralizovaných aplikácií nesiete za svoje financie zodpovednosť iba vy, a pokiaľ urobíte chybu pri zadávaní transakcie alebo interakcii so smart kontraktom, nikto to už nezvráti (pravdepodobne ani Vitalik Buterin). Pokiaľ si ďalej neviete overiť bezchybnosť smart kontraktov sami, spoliehajte sa ideálne iba na tie, ktoré sú hojne používané, zavedené a skontrolované množstvom iných znalcov odboru. Odporúčame do ekosystému Etherea vkladať iba takú čiastku, ktorej prípadná strata pre vás nebude likvidačná.

Ethereum si počas svojej existencie získalo mnoho fanúšikov aj aktívnych používateľov a zatiaľ to vyzerá, že mu právom patrí druhá priečka na rebríčku najpopulárnejších kryptomien. Či ho ale potrebuje a zvládne pochopiť aj zvyšok sveta, to ukáže až čas. Ethereum má pred sebou veľké zmeny a do budúcnosti bude musieť čeliť aj svojim konkurentom. Tak čo myslíte vy? Má Ethereum šancu?


Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB17