Obnoviť stránku

Coinmarketcap (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ) – majte prehľad o kryptomenách

Aktualizované

Populárna stránka www.CoinMarketCap.com poskytuje základný prehľad o trhu kryptomien a tokenov. Čo všetko tam nájdeme, ako sa na stránke orientovať, a na čo by sme si v súvislosti s touto stránkou mali dať pozor?

Čo sa v článku o CoinMarketCap dozviete? – OBSAH

  1. Čo je to CoinMarketCap?
  2. Prvé altcoiny v roku 2013
  3. Trhová kapitalizácia meny – ako sa počíta?
  4. Circulating/Total/Max Supply. Aký je rozdiel?
  5. Filtrovanie coinov a tokenov
  6. Kde sa coiny a tokeny obchodujú?
  7. Agregátne grafy – prehľad dominancie kryptomien
  8. Historické pohľady
  9. Kritika CoinMarketCap
  10. Alternatívy k CMC

Čo je to CoinMarketCap?

CoinMarketCap predstavuje jednu z najnavštevovanejších stránok z oblasti kryptomenovej problematiky. Ponúka základný prehľad hodnoty jednotlivých kryptomien, na akých burzách a v akých menových pároch sú obchodované, aký je historický vývoj ceny a trhovej kapitalizácie. Orientácia na stránkach a v jednotlivých metrikách ušetrí veľa času hľadaním informácií, ktoré sú tu na dosah ruky.

Prvé altcoiny v roku 2013

CoinMarketCap.com (bežne sa skracuje CMC, budeme používať aj v tomto článku) vznikol v apríli 2013 a spočiatku išlo o zaujímavú, no nie príliš užitočnú stránku. Jej pôvodnú podobu, resp. informácie, ktoré ponúkala, je možné vidieť na obrázku nižšie.

CoinMarketCap; kryptomeny; orientácia; screenshot

V čase začiatku existencie stránky CoinMarketCap na trhu nebolo viac ako 7 kryptomien, pričom trhová kapitalizácia a objemy všetkých kryptomien boli veľmi nízke. Altcoiny boli zaujímavým experimentom, ale z hľadiska obchodovania nešlo žiadne sofistikované analýzy vykonávať, pretože nízka likvidita bola príčinou veľkých cenových výkyvov.

i Zaujímajú vás kryptomeny a radi by ste sa o nich dozvedeli niečo viac? Potom si pozrite naše články, kde sme si posvietili na populárne kryptomeny, ktoré sa na CoinMarketCap už dlhodobo držia v TOP 10 z hľadiska celkovej trhovej kapitalizácie – Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC).

Postupom času sa však ekosystém aj hodnota altcoinov začali rozrastať a po páde prvej veľkej burzy Mt GOX vznikli burzy s množstvom obchodovateľných coinov (na čele s Poloniex vzniknutým v januári 2014). Trh dozrel a CoinMarketCap sa stal dominantným nástrojom na rýchlu analýzu a orientáciu na kryptotrhu.

V čase písania článku je CoinMarketCap podľa stránok Alexa 124. najnavštevovanejšou stránkou sveta. Zaujímavou skutočnosťou však je, že tvorca a prevádzkovateľ stránky zostáva do dnešného dňa neznámy, čo je v prípade takto vplyvnej stránky nevídané, no poplatné odvetviu kryptomien.

Trhová kapitalizácia meny – ako sa počíta?

Základnú metriku, podľa ktorej sa koniec-koncov CoinMarketCap volá, predstavuje trhová kapitalizácia. Ide o jednoduchý ukazovateľ, spočítaný podľa znázornených parametrov.

CoinMarketCap; kryptomeny; orientácia; screenshot

Trhová kapitalizácia bitcoinu bola v čase písania článku podľa CoinMarketCap 141 miliárd dolárov. Hoci tento údaj býva vykladaný ako hodnota všetkých bitcoinov či dokonca objem peňazí, ktorý sa do bitcoinov postupom času prelial, v skutočnosti ním nie je. Ide len o nominálnu hodnotu všetkých coinov spočítaných na základe posledných obchodov, pri ktorých sa zobchoduje iba zlomok z celkového počtu coinov. Výraznejšie nákupy či predaje môžu s cenou a tým aj kapitalizáciou výrazne zahýbať – a v tomto nám napovie ukazovateľ 24 h objemu (Volume).

i Trhová kapitalizácia = trhová cena x počet coinov v obehu Vysvetlime si to na príklade bitcoinu: v čase písania článku mal trhovú cenu 8 339,49 USD. Trhová cena je vážený priemer posledných obchodov všetkých verejných búrz, kde sa bitcoin obchoduje. Počet coinov v obehu (circulating supply) zodpovedá všetkým doposiaľ vyťaženým bitcoinom. Ak si dosadíme hodnoty do vzorca na výpočet trhovej kapitalizácie, dostaneme tento výsledok.

8 339,49 x 16 940 387 = 141 274 187 983 USD

Ukazovateľ objemu na CoinMarketCap nám ukazuje, koľko sa v priebehu 24 hodín skutočne v bitcoinoch pretočí peňazí (na burzách, nie v transakciách). A obchodovaný objem je samozrejme zlomkom trhovej kapitalizácie. To znamená, že pri vyššej chuti nakupovať, či predávať sa cena výraznejšie hýbe hore, či dole a s ňou aj celková kapitalizácia. Obchody v rádoch miliónov dolárov tak pokojne môžu hýbať s kapitalizáciou o miliardy dolárov (najmä v prípade coinov s nízkymi dennými objemami).

Hoci má kapitalizácia svoje muchy, je cenným ukazovateľom pri porovnávaní rôznych coinov a ich rastového potenciálu. Na začiatku roka 2018, v dobe strmého rastu ceny XRP, niektorí ľudia predpokladali, že pri jednotkovej cene dvoch až troch dolárov má to najlepšie ešte pred sebou. „Pozrite sa na Bitcoin, tiež vzrástol z pár dolárov na tisíce – ripple čaká to isté!“, Jasali nadšenci opojení rýchlymi ziskami. Zabudli však na trhovú kapitalizáciu.

CoinMarketCap; kryptomeny; orientácia; screenshot

Jednotková cena XRP sa totiž násobí rádovo väčším počtom coinov než v prípade bitcoinu. Na začiatku januára 2018 stál XRP 3,19 USD – trhová kapitalizácia však predstavovala ohromných 123 miliárd dolárov, čo bola takmer polovica kapitalizácie bitcoinu. Opomeňme teraz následný prepad hodnoty o 80 % – prepad zažil celý kryptomenový trh – dôležité si však je uvedomiť, že jednotkové ceny v rádoch stoviek až tisícov dolárov dosiahne taký token len veľmi ťažko. Kapitalizácia by potom predstavovala desiatok biliónov dolárov.

Circulating/Total/Max Supply. Aký je rozdiel?

Počet coinov v obehu (circulating supply) však nie je jediná metrika zásoby coinov. Veľmi dôležité sú aj celkový počet Coin (Total supply) a maximálny počet Coin (Max supply). Tieto metriky si na CoinMarketCap zobrazíme kliknutím na názov coinu.

CoinMarketCap; kryptomeny; orientácia; screenshot

Ak klikneme na bitcoin, dostaneme nasledujúci obrázok. Circulating supply už poznáme, Max supply je celkové množstvo bitcoinov, ktoré kedy budú vyťažené. To znamená, že celková zásoba bitcoinov sa navýši ešte o ďalšie štyri milióny kusov, a potom už bude konštantná (ak vynecháme straty privátnych kľúčov).

CoinMarketCap; kryptomeny; orientácia; screenshot

Poďme sa však pozrieť napríklad na XRP. Tu vidíme navyše Total supply, ktorý je výrazne vyšší, než circulating supply. Rozdiel činí okolo 61 miliárd tokenov. Tieto tokeny má v držbe Ripple foundation a jednotliví zakladatelia, väčšina ich je uzamknutá pod časovým zámkom. Avšak stále je to Ripple foundation a hŕstka zakladateľov, kto vlastní väčšinu tokenov a zásadne ovplyvňuje celkovú ponuku a kapitalizáciu. Takmer dve tretiny existujúcich tokenov sú tak teraz mimo trhu; to by si mali investori zohľadňujúci nízku jednotkovú cenu uvedomiť.

CoinMarketCap; kryptomeny; orientácia; screenshot

Zaujímavé sú aj prípady coiny, kde nie je definovaný Max supply. Na CoinMarketCap ide napríklad o monero a ethereum. Monero bude mať od roku 2022 konštantnú infláciu 157 788 XMR (menej ako 1 % ročne a klesajúcu), v prípade etherea ešte nie je budúca miera inflácie istá; posledné predpoklady hovoria o 500 000 ETH ročne (okolo 0,5 % ročne a klesajúce).

Je dôležité nepliesť si Total supply s Max supply. Pokiaľ má coin na CoinMarketCap vyplnený prvý a druhý chýba (alebo chýbajú oboje), znamená to, že nie je definovaný maximálny počet emitovaných coinov – potom je potrebné skúmať, či coin nemá vysokú infláciu, ktorá by prípadného investora mala skôr odradiť. Podobne aj veľký rozdiel medzi circulating supply a Total supply značí, že tím zakladateľov disponuje značným množstvom coinov, ktoré sa skôr či neskôr môžu objaviť na trhu.

Filtrovanie coinov a tokenov

Šikovnou funkciou CoinMarketCap je filtrovanie, ktoré nájdete v záhlaví prehľadu.

CoinMarketCap; kryptomeny; orientácia; screenshot

Pod filtrom All máte možnosť prepnúť si do zobrazenia Full list, ktoré je oveľa užitočnejšie než defaultných Top 100 – v pravých stĺpcoch tabuľky sa vám totiž zobrazia indikátory zmeny za 1 hodinu, 24 hodín a 7 dní. Posledný menovaný faktor dáva o niečo lepší obrázok o aktuálnom vývoji ako defaultných 24 hodín.

CoinMarketCap; kryptomeny; orientácia; screenshot

Filtre Coins a Tokens umožňujú zúženie pohľadu na jednotlivé skupiny kryptoaktiv. Pod filtrom Coins ponúka CoinMarketCap užitočnú funkciu Filter non-minable (ide o projekty, ktoré majú u svojho circulating supply hviezdičku, teda napríklad Ripple). Tým odfiltruje tzv. predťažené projekty, pri ktorých typicky väčšinu coinov kontroluje tím zakladateľov a nejde tak o klasické decentralizované kryptomeny s postupným uvoľňovaním menovej zásoby prostredníctvom transparentnej metódy Proof-of-work.

i Coiny vs. tokeny na CoinMarketCap

CoinMarketCap umožňuje oddeliť zobrazenie tzv. coinov a tokenov. V stručnosti je rozdiel nasledujúci:

Coiny sú plnohodnotné projekty, typicky s vlastným blockchainom (či inou technológiou, ako je DAG u IOTA). Ide o plne samostatné ekosystémy, technologicky nezávislé na prepojení s inou kryptomenou.

Tokeny si môžeme predstaviť ako dcérske projekty už existujúcej kryptomeny, ktorá zároveň funguje ako platforma pre správu tokenov. Typickým príkladom je ethereum, ktoré slúži ako platforma pre množstvo tokenov. Tokeny nemajú vlastný blockchain ani formát adries – fungujú ako „prílepok“ materského blockchainu. Preto pri posielaní ERC-20 tokenov musíte disponovať drobnými jednotkami ETH, aby ste zaplatili transakčný poplatok (v podobe tzv. gas).

Ak si vyfiltrujeme Tokens-Full list, získame nasledovný pohľad, ktorý nám zároveň prezrádza, na akej platforme sú dané tokeny založené.

CoinMarketCap; kryptomeny; orientácia screenshot

Užitočný tip – keďže ide často o projekty vyplývajúce z Initial coin offering a nakupované za menu platformy (napr. ETH u ERC-20 tokenov), je vhodné si na CoinMarketCap zmeniť zobrazovanú menu z USD na Platform. Získate tak oveľa viac vypovedajúci pohľad na aktuálnu hodnotu v mene, za ktorú ste token skutočne kupovali.

CoinMarketCap; kryptomeny; orientácia; screenshotCoinMarketCap; kryptomeny; orientácia; screenshot

Kde sa coiny a tokeny obchodujú?

Veľmi užitočnou funkciou je hľadanie búrz, na ktorých sa jednotlivé coiny a tokeny obchodujú. Na CoinMarketCap je nájdeme po kliknutí na danú menu a záložku Markets. Potom vidíme, na akej burze a v akých menových pároch sa náš favorit obchoduje.

CoinMarketCap; kryptomeny; orientácia; screenshot

Agregátne grafy – prehľad dominancie kryptomien

Ak si klikneme si na hlavnej stránke CoinMarketCap na záložku Tools, dostaneme sa k ďalším dvom užitočným nástrojom – agregátnym grafom (Global Charts) a historickým pohľadom (Historical Snapshots).

CoinMarketCap; kryptomeny; orientácia; screenshot

V agregátnych grafoch je najpoužiteľnejším grafom prehľad dominancie jednotlivých kryptomien. Dominanciu si môžeme predstaviť ako „trhový podiel“ meny, počítaný podľa trhovej kapitalizácie. Pri pohybe kurzorom myši nad grafom dôjde k zobrazeniu legendy s jednotlivými údajmi.

CoinMarketCap; kryptomeny; orientácia; screenshot

Tento graf je jeden z najviac vypovedajúcich grafov na CoinMarketCap, čo sa altcoinovej rally v roku 2017 týka. S nástupom množstva nových altcoinov a posilnením tých existujúcich došlo k zásadným zmenám v dominancii bitcoinu, kedy prvýkrát v histórii padol pod úroveň 50 %. Množstvo altcoinov však bolo značne precenených a postupom času môžeme pozorovať tendenciu ku korekcii a návrate dominantného postavenia kryptomenového kráľa.

Historické pohľady

CoinMarketCap umožňuje užívateľom aj nazerať do minulosti. Tools-Historical Snapshots umožní zobraziť si stav trhu od apríla 2013 až dodnes. Náhľady sú týždenné – ceny zodpovedajú stavu k polnoci daného dňa (vždy ide o nedeľu). Môžeme sa tak nostalgicky pozerať na ceny coinov a stav trhu pred rokom, dvoma...

CoinMarketCap; kryptomeny; orientácia; screenshot

Niektorí však nemajú podobné pohľady späť zo záhadného dôvodu radi. Pred klikaním touto časťou CoinMarketCap si teda odporúčame najprv uvedomiť, že stroj času ani vešteckú guľu nemá nikto z nás. Koniec-koncov, to najlepšie môže byť stále ešte pred nami.

CoinMarketCap; kryptomeny; orientácia; screenshot

Kritika CoinMarketCap

Ako sme si ukázali vyššie, stránka CoinMarketCap je pomerne užitočná. Je zároveň aj veľmi vplyvná. Že svoje postavenie môžu (neznámi) správcovia zneužívať, sa začalo šuškať na začiatku roka 2018.

Manipulácia s burzovými dátami

Dňa 8. januára CoinMarketCap bez predošlého upozornenia odstránil z výpočtu váženej ceny (a trhovej kapitalizácie) najväčšie juhokórejske burzy. Dôvod bol pomerne racionálny – ceny na týchto burzách boli výrazne vyššie ako kdekoľvek inde, pretože kórejské ceny nešlo dosť dobre arbitrovať so svetovými burzami.

Dopadom neočakávanej zmeny však bola krátkodobá panika a výpredaje – do určitej miery možno povedať, že tento krok zlomil väz cenovej rally XRP, ktorý bol krátko pred odstránením búrz z výpočtu na svojom cenovom maxime.

Na scénu prichádza CoinMarketCap'd

Na konci marca 2018 sa tak na blogu Medium a sieti Twitter objavuje účet CoinMarketCap'd, ktorý začína upozorňovať na nepresnosti v metrikách stránok CoinMarketCap. Väčšina kritiky vyplýva z nejasností ohľadom počtu coinov v obehu jednotlivých altcoinov. Jedným z najväčších problémov je údajne počet coinov v obehu kryptomeny cardano. Podľa kritika je počet coinov v obehu nesprávne ponížený o 5 miliárd Coin (16 % existujúcich coinov), čím je celková trhová kapitalizácia umelo znížená takmer o miliardu dolárov.

i Mohlo by vás zaujímať
1. Čo je to vlastne ten blockchain? Vysvetlíme do posledných detailov!
2. Kryptomenové forky. Ako sa rozdeľujú kryptomeny?
3. Hardvérové peňaženky – alebo, ľudia, updatnite!
4. Monero (XMR). Kryptomena ponúkajúca úplnú anonymitu.
5. Neo (NEO). Platforma zameraná na inteligentné kontrakty.

Naopak, kryptomena stellar, má údajne nadhodnotený počet coinov v obehu, a to dokonca o stovky percent – CoinMarketCap udáva 18,5 milióna coinov, zatiaľ čo správny údaj má byť 8,1 milióna (pretože väčšina coinov je uzamknutá a nie je tak v obehu). Keďže je stellar v kryptomenovej Top 10, je toto obvinenie pomerne závažné – ak by sa mal počet coinov v obehu takto drasticky ponížiť, prepadne sa pozícia tejto kryptomeny o viac ako desať priečok a príde tak o vysoké postavenie, z ktorého možno vyplýva aj trvajúci záujem investorov, obchodníkov a špekulantov.

Hoci účet CoinMarketCap'd obviňuje prevádzkovateľa CMC z manipulácie s trhom, na mieste je uvažovať aj o možnosti, že lepšie niektoré dáta zostaviť jednoducho nejdú. Veľké množstvo altcoinov je totiž čiastočne predťažených či pochádzajú z ICO, pri ktorom si tím ponechal časť ponuky – a s postupom času sa ťažko určuje, aké množstvo coinov je stále takto držané mimo trhu. Ideálnym riešením problému s definíciou coinov v obehu by bolo, keby samotný prevádzkovateľ CoinMarketCap vydal metodiku, ktorou jednotlivé coiny posudzuje, a túto naďalej sám dodržiaval.

Propagácia Ponziho schémy Bitconnect (a iných)

Nezabudnime tiež na skutočnosť, že stránky CoinMarketCap niesli aj dlhodobú reklamu na Ponziho schému Bitconnect, ktorá sa zrútila v januári 2018. A nešlo o jedinú pochybnú reklamu – ako ukazuje starší post na Steemit, v jednu dobu ukazovali tri hlavné reklamné bannery reklamu na Ponziho schémy (vrátane Bitconnectu).

CoinMarketCap; kryptomeny; orientácia; Bitconnect

Iste, možno namietnuť, že majiteľ stránky si konkrétnu reklamu nevyberá – mal by však blacklistovať aspoň tie najväčšie podvody, najmä ak ide o jednu z výkladných skríň kryptomenového odvetvia. A skutočnosť, že Bitconnect je očividný podvod, bola všeobecne známa už mesiace pred samotným zrútením.

Alternatívy k CMC

  1. https://coin360.io/
  2. https://www.worldcoinindex.com/
  3. https://www.livecoinwatch.com/
  4. https://www.cryptocompare.com/

Hoci alternatív existuje hneď niekoľko, faktom zostáva, že CoinMarketCap sa spolu s rastom popularity kryptomien dostala medzi jedny z najnavštevovanejších webových stránok sveta. Kombinácia veľmi jednoduchého, ale účelného používateľského rozhrania a enormného množstva dát, ktoré dnes hýbu finančným svetom, skrátka nemohla zostať nepovšimnutá.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB16