Spoločenské hry a hlavolamy prinášajú veľa zábavy aj nových vedomostí. Deliť ich môžeme podľa typu, veku či počtu hráčov. Ako vybrať vhodné spoločenské hry a čo všetko nájdete v ponuke?
Spoločenské hry sú jednoducho všetky hry s vopred dohodnutými pravidlami, ku ktorým sú potrební minimálne dvaja hráči. Niečo iné sú ale kolektívne športy – k nim je nutná aj fyzická aktivita.
i
Človek je od prírody spoločenský a hravý tvor, takže si rôzne spoločné hry vymýšľal už od dávnoveku. Napríklad taká hracia kocka je stará asi 5 000 rokov.
Hlavolamy precvičia váš mozog
Aj hlavolamy sú staré ako ľudstvo samo. Aj keď ide v prvom rade o zábavu, často vyžadujú dobrú pamäť a pokročilé znalosti z matematiky a logiky. Princíp býva vždy podobný. Ide o to nájsť ten správny postup, ktorým hlavolam zložíte, alebo naopak rozložíte.
Rubikova kocka a ježko v klietke sú klasickým príkladom hlavolamov.
Sudoku a krížovky sa tiež počítajú medzi hlavolamy.
Existujú tiež hlavolamy zamerané na zručnosť. Skôr než mozgové závity patrične precvičia vašu trpezlivosť. Medzi najobľúbenejšie patria Perplex a spinnery.
Ako spoločenské hry delíme?
Spoločenské hry môžeme rozdeliť rôznymi spôsobmi. Primárne podľa typov, kde najpočetnejšou kategóriou budú stolové hry (vo zvyšku nájdete napríklad kolky). Ďalej podľa veku, počtu hráčov a tiež podľa rôznych žánrov.
Na stolové hry treba pevnú podložku
Stolové hry sú všetky hry, ku ktorým potrebujete pevnú hraciu podložku (najlepšie stôl). Stolová a dosková spoločenská hra teda nie je to isté, aj keď všetky doskové hry spoločenské sa za stolné považovať dajú. Ktoré typy hier sem radíme?
Klasické doskové hry s hracou plochou (doskou), po ktorej sa pohybujete figúrkami.
Kockové hry, kde je tým najdôležitejším prvkom hracia kocka.
Chcete vedieť, ktoré tituly sú považované za najlepšie spoločenské hry? Recenzie zákazníkov vám v tomto smere napovedia viac než rebríčky na internete. Pokiaľ máte obmedzený budget, lacné spoločenské hry ponúkajú rovnako široký a zaujímavý výber.
Spoločenské hry majú vždy minimálny a maximálny počet hráčov
Spoločenské hry vyžadujú tiež určitý počet hráčov. Minimálne sú na hranie väčšinou potrebný dvaja. Maximálny počet hráčov sa môže pohybovať od 4 do 16. Pri niektorých hrách je dokonca neobmedzený.
Medzi najznámejšie spoločenské hry pre dvoch určite patrí šach. Ich história je spletitá a vedie do starovekej Indie.
Všetky spoločenské hry a hlavolamy majú svoj odporúčaný vek
Ponúkané spoločenské hry aj hlavolamy majú na krabici klauzulu „vhodné od“, ktorá vám napovie, s kým si ju môžete zahrať. Takto môžeme všetky rozdeliť do dvoch kategórií: na spoločenské hry pre deti a spoločenské hry pre dospelákov.
i
Objednajte si spoločenské hry online u nás a zahrať si ich môžete už druhý deň.
Spoločenské hry pre deti rozvíjajú zručnosti
Spoločenské hry pre deti zastrešujú všetky tituly vhodné od 1 do 17 rokov. Pokiaľ práve nejde o nejakú erotickú hru, berte toto odporúčanie skôr orientačne. Veľa titulov pre deti ocenia aj dospelí a bystré ratolesti zvládnu aj zložitejšie hry pre dospelých. Nejde ale len o obtiažnosť.
Rodinné hry myslia aj na dospelých hráčov. Často medzi nimi nájdete rôzne vedomostné súťaže.
Hľadáte zábavu na dovolenku? Nudia vás cesty autobusom? Skúste spoločenské hry na cesty. Nájdete tu zmenšené verzie obľúbených titulov, ktoré vám nezaberú veľa miesta v kufri.
Obrázkové pexeso je klasická spoločenská hra pre najmenších. Rozvíja pamäť aj motoriku a svojho potomka na ňom naučíte aj nové slová.
Spoločenské hry pre dospelých sú skvelou zábavou na večer
Spoločenské hry pre dospelých sa hodia predovšetkým na párty alebo romantické večery vo dvoch. Pomáhajú pri zoznamovaní a sú lepšou a aktívnejšou zábavou ako spoločné sledovanie televízora.
Spoločenské hry na párty rozprúdia zábavu aj bez alkoholu. Mnohé z nich sú vhodné aj na detské oslavy.
Hľadáte nejaké zábavné kolektívne hry na večer s priateľmi? Karaoke nikdy nesklame. To, ale aj ďalšie hudobné a pohybové hry si môžete zaobstarať na konzolu PlayStation 4.
Spoločenské hry môžeme deliť aj podľa žánrov
Spoločenské hry sa tiež dajú rozdeliť na rôzne žánre podľa toho, aké vedomosti a zručnosti pri nich využijete.
Logické hry precvičia vašu orientáciu v priestore, schopnosť plánovať, dedukovať aj počítať.
Strategické hry vás naučia kooperácii, taktike a premýšľaniu ťahov. Patria medzi najobľúbenejšie.
Športové hry sa hodia pre fanúšikov pohybu a súťaživé typy. Nájdete tu napríklad stolný futbal.
Vedomostné hry vyžadujú znalosti z oblasti prírody, histórie, zemepisu, športu, hudby či jazykov.
i
V kategórii tematické hry nájdete aj rôzne úzko zamerané tituly: napríklad horory, sci-fi, rozprávky alebo fantasy, dopravné hry a hry podľa filmových predlôh.
Jedna partia strategickej doskovej hry sa môže ťahať celé hodiny. Dôležité je mať vopred naplánovaný každý ťah.
Ktorá spoločenská hra alebo hlavolam je ten pravý?
Stále neviete, ktorá spoločenská hra alebo hlavolam vám bude krátiť dlhé chvíle? Skúste si odpovedať na nasledujúce otázky:
Pre koho hru kupujete? Aké hry vás bavia, aké herné skúsenosti hráči majú a koľko im je rokov?
V koľkých ľuďoch ju budete najčastejšie hrať?
Aký typ hry uprednostňujete? Niečo jednoduché a zábavné, alebo skôr stratégiu?
Koľko času chcete hraním hry tráviť? Hry majú totiž rôznu dobu hrania.
Akú čiastku ste ochotní do spoločenskej hry investovať?
Stolové hry sú medzi ľuďmi už po mnohé stáročia a stále plnia rovnakú funkciu, ktorou je zábava. Spoločenské hry ani vo svete počítačov neomrzia a pobavia každú vekovú kategóriu. Okrem zábavy dokážu stmeliť aj rodinu či priateľov a tvoria tak skvelú atmosféru doma aj na dovolenke. Dnes existuje nespočetné množstvo typov a druhov spoločenských hier pre deti aj dospelých. Spoločenské hry delíme na doskové, kartové a také, ku ktorým nepotrebujeme žiadne hracie pomôcky, takže si každý príde na svoje.
Vďaka spoločenským hrám pre deti sa vaše ratolesti môžu pomerne zábavným spôsobom naučiť veľa nových vecí a vylepšiť si svoje komunikačné schopnosti. Skvelým spôsobom na precvičenie rozprávania je napríklad detská spoločenská hra Rozhýb svoj jazýček alebo logopédia hrou. Doskové hry pre deti sú dobré nielen na precvičenie logiky a pobavenie, ale zároveň sú dobrým spôsobom, ako sa naučiť prijať prehru.
Spoločenské hry na párty
Na párty často stretávame veľa nových ľudí, ako teda prelomiť ľady? Jedným z najlepších spôsobov ako nadviazať rozhovor sú práve spoločenské hry na párty. Či už sú to hry doskové alebo kartové, vždy upevnia kolektív. Jednou z najobľúbenejších hier, ktorá pobaví každého, sú Activity Špeciál, vďaka ktorým sa nielen zoznámite, ale aj poriadne nasmejete.
Spoločenské hry pre dvoch a viac hráčov
Ak sa chcete zabaviť aj vo dvojici a radi by ste si skrátili cestu autobusom, môžete si zahrať známe spoločenské hry, ku ktorým nepotrebujete žiadne hracie pomôcky – slovný futbal, mestečko Palermo alebo klasiku Kameň, papier, nožnice. Spoločenské hry pre dvoch a viac hráčov sú tiež často vo forme kariet. Väčšina z nich je jednoduchá na pochopenie a zahrať si ich môžete aj s deťmi.
Rodinné hry
Zábavu do kruhu rodiny a priateľov môžu vniesť aj všetkým dobre známe doskové hry pre dvoch a viac hráčov, ako je Človeče, nehnevaj sa alebo Šach. Tieto rodinné hry naozaj nikdy neomrzia žiadnu generáciu. Prečo ale nevyskúšať aj nové populárne hry, ako napríklad kamióny po Európe alebo Monopoly? Tieto doskové rodinné hry sú vhodné aj pre dvoch hráčov, takže nemusíte čakať, kým sa zídu všetci známi.