Kto z nás si občas nechce užiť grilovanie na záhradnom posedení, na obed alebo na večierku. Už sa nemôžete dočkať posedenia s priateľmi pri výbornom jedle a pití? Vhodne vybraný gril umožní organizovať vlastné barbecue party nielen na záhrade, ale aj na terase, balkóne, a dokonca aj v uzavretých priestoroch. Vyberať môžete hneď z niekoľkých základných typov grilov.
Medzi základné typy záhradných grilov patrí gril elektrický, plynový a na drevené uhlie. Každý má svoje výhody a nevýhody a všetky sa hodia na niečo trochu iné. S výberom toho ideálneho vám pomôžu nasledujúce otázky.
Po zvážení kľúčových otázok sa pozrite na konkrétne rozdiely medzi jednotlivými grilmi.
Tento typ grilu je vhodný iba na využívanie vo vonkajších priestoroch, pretože sa počas grilovania uvoľňuje dráždivý dym. Pokrmy získavajú vďaka uhliu aj briketám lahodnú chuť s nádychom dymu. Niektoré modely sú dokonca vybavené udiarňou. Príprava grilovaných pochúťok na uhlí a briketách vám však zaberie viac času a námahy.
Rozohriatie grilu trvá pomerne dlhý čas, asi 20 až 30 minút. Oproti ostatným typom sa však dokáže rozpáliť na oveľa vyššiu teplotu. Vďaka tomu pripravíte pokrmy za výrazne kratší čas. Pri výbere sa pozrite, či je gril vybavený špeciálnou funkciou ľahkého zapálenia a uhasenia (Quick Start a Quick Stop), ktorá vám ušetrí veľa starostí. Tento typ grilu vyniká oproti ostatným aj nižšou obstarávacou cenou, čo môže byť kompenzované nákladmi za uhlie či brikety.
Gril na uhlie často nedisponuje funkciou regulácie teploty, a preto sa menej skúseným kuchárom môže ľahko prihodiť, že pokrm omylom pripália. Nevýhodou môže byť aj náročnejšia údržba. Počas grilovania odkvapkáva uvoľnený tuk priamo do ohňa, čo má za následok uvoľňovanie škodlivých látok. Tomu sa dá zabrániť použitím hliníkovej tácky. Gril je navyše potrebné poriadne vyčistiť a vydrhnúť, pretože sa vďaka uhliu a častým pripáleninám veľmi zašpiní. Využité uhlie je po grilovaní nutné vždy bezpečne zlikvidovať – vždy pred vyhodením počkajte, než úplne vyhasne, prípadne ho polejte vodou.
Ponúka väčší komfort počas grilovania a je vhodný aj pre menej skúsených kuchárov. Využijete ho pri grilovaní na záhrade, balkóne aj terase, pretože neuvoľňuje štipľavý dym. Na ohrev je nutné zabezpečiť dostatok plynu z propán-butánovej fľaše, ktorá je drahšia než klasické drevené uhlie a brikety. Poteší vás však jednoduchým a rýchlym zapaľovaním aj rozohriatím už do 10 minút. Výhodou je funkcia tzv. piezoelektrického zapaľovania bez nutnosti využitia zapaľovača či zápaliek.
Prednosťou je funkcia regulácie teploty, ktorá vám umožní dosiahnuť požadované prepečenie. Plynový gril vyniká aj veľmi ľahkou údržbou. Často disponuje vymeniteľným stredom a neodkvapkáva z neho tuk ako pri grile na drevené uhlie. Plynový gril vám však neponúkne intenzívnu chuť dymovej arómy. Ako kompenzáciu môžete využiť špeciálny aróma systém, ktorý sa skladá z misiek. Tie možno naplniť napríklad vínom, pivom alebo korením. Mínusom môže byť vyššia nákupná cena grilu aj samotného paliva, avšak plynové grily disponujú pomerne dlhou životnosťou .
Ide o skladný gril kompaktnejších rozmerov, ktorý možno pohodlne využívať aj v uzavretých priestoroch. Počas grilovania sa totiž neuvoľňuje dráždivý dym. Výhodou je veľmi rýchle rozohriatie, jednoduché použitie, komfortné čistenie, ľahká regulácia teploty a napájanie zo siete. Príprava pokrmov na grile nie je príliš náročná a nevyžaduje toľko skúseností. Grilované jedlá však nebudú mať lahodnú chuť s nádychom dymu ako z grilu na drevené uhlie. Elektrický gril možno využívať po celý rok, nehľadiac na ročné obdobie. Poteší vás aj pomerne nízka obstarávacia cena.
Pri výbere grilu by ste sa mali riadiť dôležitými parametrami. Ktoré to sú?
Každý kuchár a milovník grilovania vám povie, že pracovné náradie robí polovicu pokrmu. Ku grilu sa preto hodí vybrať aj správne príslušenstvo. V súprave grilovacieho náradia nájdete obracačky, kliešte, vidličky a veľa ďalšieho náčinia, vďaka ktorému si budete môcť s jedlom naozaj vyhrať. Vo vybavení sa potom určite nestratí ani grilovacie panvice a riad. A keď grilovačka skončí, obal gril ochráni pred vonkajšími vplyvmi.
Či už grilujete za pekného počasia vonku, alebo v zimných mesiacoch na elektrickom grile doma, grilovanie je bezpochyby jednou z najobľúbenejších malých spoločenských udalostí. Na príjemnom zážitku má nemalý podiel tiež správny gril. Ako ho vybrať, sme vám, veríme, poradili.