Obnoviť stránku

Fade to Silence (RECENZIA) – survival, ktorý vás nechá zamrznúť v čase

Aktualizované

Vydavateľ THQ Nordic nám 30. apríla priniesol hru vývojárskeho štúdia Black Forest Games charakterizovanú ako RPG Survival – zaujímavo vyzerajúci projekt, ktorý práve opustil early access. Fade to Silence je pozvánkou do postapokalyptického sveta, kde nič nie je, ako má byť. Okolo vládne treskúca zima, príroda je ničená neznámou nákazou a ku všetkému zlému sa v nej pohybujú monštrá ako vystrihnuté z hororu. Prečítajte si, ako sa hre darilo v našej recenzii.

Recenzia (PC)


• Žáner: RPG survival • Multiplayer: Áno (online, co-op) • Vývojár: Black Forest Games • Vydavateľ: THQ Nordic • Platformy a Dátum vydania: PC, PS4, Xbox One (30. apríla 2019) • Homepage: fadetosilence.com • Čeština: Nie


Obsah recenzie Fade to Silence (PC)

  1. Explorer alebo Survival, to je to, o čo tu ide
  2. Tvrdohlaví osadníci vás vo Fade to Silence pripravia o dosť času
  3. Fade to Silence vám predvedie kakofóniu víchrice a škvŕkajúcich útrob
  4. Keď aj vlčiemu záprahu dôjde dych pred cieľovou páskou
  5. Recenzia Fade to Silence: záverečné hodnotenie
  6. HW nároky pre Fade to Silence PC

Explorer alebo Survival, to je to, o čo tu ide

• Recenzia: 7. 5. 2019 • Autor: Jiřina Formánková

Do nehostinného prostredia Fade to Silence zavítate ako chlapík menom Ash, ktorého motiváciu prežiť a zistiť, čo sa to okolo dočerta deje umocňuje prítomnosť malej dcérky, o ktorú sa musí postarať a udržať ju v bezpečí. Postupom času sa k vám pri rôznych príležitostiach pridávajú ďalší preživší, ktorí si spočítali, že vo väčšej skupine ich šance prežiť prudko stúpnu. Je len na vás, či sa rozhodnete brať takpovediac všetko, čo sa vám pripletie do cesty, alebo hneď na začiatku vykonáte menšiu selekciu. Niektorí záujemcovia sú totiž mierne povedané dosť svojrázni, čo môže, ale tiež nemusí byť zábava.

Hneď na začiatku máte na výber z dvoch obtiažností, a to jednoduchšieho Explorer, alebo ťažšieho Survival variantu. Prvý spomenutý je určite vhodnejší pre hráčov, ktorí si chcú vychutnať pohodovejšiu verziu prežívania – keďže o tieto princípy tu rozhodne neprídu, len nimi nebudú tlačení do kúta každú minútu hry: suroviny na výstavbu základne nie sú obmedzené na minimum a tiež, čo je zásadný rozdiel oproti druhej možnosti, vám dá do vienka neobmedzený počet životov. A o tie ide v prvom rade.

Fade To Silence; wallpaper: cover

Úvodný obrázok Fade to Silence síce pôsobí impozantne, skutočnosť v hre je už ale trochu iná.

Obtiažnosť Survival oproti tomu ponúka, nebojím sa povedať, až hard core obtiažnosť a obyčajné tri životy na začiatok. Čo, ako zrejme pri hraní čoskoro zistíte, je žalostne málo. Fade to Silence vám samozrejme spočiatku ponúkne základný návod, ako biedne nezahynúť počas prvých pár minút, zaobstarať si základné komodity, ako drevo a jedlo, ale aj tak je možné, že než sa trochu porozhliadnete po okolí, život či dva urobia PUF ...a sú viete kde.

V momente, keď vyčerpáte spomínané tri počiatočné životy, totiž hra končí, a to vrátane všetkého predchádzajúceho progresu. Vo Fade to Silence je tak úplne jedno kam až ste sa dostali, koľko ľudí ste do osady priviedli a čo všetko vybudovali. Jednoducho smola, začínate od základov. Ako chabú cenu útechy získate možnosť vybrať si jeden z bonusov, z ktorých sa mi ako najpraktickejší javí navýšenie života na štyri body. Existujú aj ďalšie miesta, kde sa k bodíkom navyše dostanete, napr. po vyčistení veží, na ktoré pri prechode hrou narazíte. Aj tak nejde o žiadny zber húb po daždi.

Fade to Silence – lov jeleňa (gameplay)

Natočiť aj len 13 minutový úryvok bez pádu hry bol naozaj oriešok.

Hoci je hra žánrovo radená aj do RPG, v tomto konkrétnom prípade survival valcuje všetko okolo, vrátane príbehového pozadia, pretože určuje každý váš krok a čin. Môže sa pokojne stať, že medzitým, čo vediete „zoznamovací“ rozhovor s novým adeptom vašej rozrastajúcej sa komunity, pomaly, ale isto zamŕzate a len sa modlíte, aby dotknutá osoba hovorila pokiaľ možno rýchlejšie a zbavila vás tak nutnosti potupne utiecť obďaleč a postaviť si prístrešok, v ktorom sa dáte trochu dokopy.

S atmosférou hry je to bohužiaľ podobné, od momentu, kedy mi prvýkrát začali na hlavu padať vraky áut z po nebi sa vznášajúceho guľového šrotoviska ako vystrihnutého z béčkového filmu, išla uveriteľnosť aj túžba dopátrať sa podstaty príbehu trochu „do kytek“. Nehľadiac na to, že postupom času sa z tohto prvku (guľovitého nezmyslu a dažďa áut) stáva dosť otravný kolorit.

Fade To Silence; gameplay: osadníci Fade To Silence; gameplay: krajina Fade To Silence; gameplay: vlčí záprah

Vzhľadom na obtiažnosť Fade to Silence budete mať často plné ruky práce so zabezpečením chodu osady, najmä ak si vaši nasledovníci každú chvíľu musia zdriemnuť. Vlčí záprah by bol jednou z najväčších devíz hry za predpokladu, že by hra pri jeho použití nemala tendencie padať ...

Hra ponúka okrem klasickej singleplayer akcie tiež co-op variant. Znie to síce lákavo, avšak to, že vám jednu potenciálnu pracovnú silu v osade zaberie spoluhráč, aby s vami chodil na výpravy, je v konečnom dôsledku kontraproduktívne. Predovšetkým preto, že vaši osadníci môžu mať problém zvládnuť množstvo pridelenej práce a postarať sa tak o hladký chod základne. Každý jednotlivec tu má isté špecializácie, čo vám pri výrobe nevyhnutností neumožní nahradiť kohokoľvek kýmkoľvek.

Tvrdohlaví osadníci vás vo Fade to Silence pripravia o dosť času

Čím sa dostávame k ďalšiemu kameňu úrazu. Osadníci majú akési zvláštne a nepochopiteľné nutkanie odskakovať k práci, ktorú nemajú zadanú, medzitým čo napríklad vyrábajú predmet, bez ktorého sa neposuniete ďalej ...alebo si rovno hodia šlofíka (najlepšie všetci naraz), aby sa potom bolo prečo čudovať, že nemajú čo jesť a mrznú. Budovanie základne je jedným z hlavných prvkov celého projektu a ponúkne celkom rozumné množstvo výrobných staníc na spracovanie a výrobu základných komodít. Na rozmiestnenie jednotlivých budov však máte dosť obmedzený priestor, keď pripočítame aj umiestnenie základných obranných prvkov, ako sú palisády.

Fade To Silence; gameplay: budování základny

Systém budovania základne je jedným z podarených prvkov Fade to Silence. Len nesmiete zabúdať na to, že miesto nie je nafukovacie.

Domovské stanovište je potom doplnené o niekoľko záchytných objektov rozmiestnených v rôznych častiach mapy, ktoré musíte najskôr získať porazením nepriateľov. Potom sa medzi nimi môžete premiestňovať pomocou teleportačného kryštálu. Ďalším pre mnohých lákavým variantom je presun pomocou vlčieho záprahu (za predpokladu, že sa k nemu v nejakom rozumnom čase dopracujete, prípadne vám pri jeho použití nebude padať hra). Inak ste odkázaní na zdĺhavé pobehovanie, čo celé už tak úmorne pomalé tempo ešte viac naťahuje.

Mapa je vo Fade to Silence rozdelená na niekoľko častí a pri bližšom preskúmaní zistíte, že je perfektne prehľadná – nájdete na nej lokácie surovín, lovnej zveri aj najdôležitejšie miesta, ktoré by ste nemali minúť. Pri orientácii vám taktiež veľmi dobre pomôže špeciálna schopnosť, ktorá dokáže vysvietiť zdroje aj nepriateľov vo vašom okolí.

Fade To Silence; gameplay: mapa

Mapa je vo Fade to Silence jedným z najlepšie spracovaných prvkov, čo sa bohužiaľ nedá povedať o množstve iných vecí.

Výrazne horší pocit budí inventár. Po celú dobu som sa potýkala s chronickým nedostatkom miesta. Nielen že slotov na jednotlivé predmety a suroviny je aj po možnom rozšírení minimum, ale všetko na výrobu toho mála, čo môžete vytvoriť sami, musíte mať v daný moment fyzicky pri sebe. Vo chvíli, keď si nasadíte akúkoľvek vec, môžete ju iba nahradiť, nie zložiť. Na nejaké údaje o tom, čo máte práve na sebe, či o zbrani, ktorú nosíte, rovno zabudnite. Ak dávate rovnako ako ja prednosť luku pred zbraňami na blízko, bude vás inventár doslova trestať nedostatkom miesta ešte zreteľnejšie. Šípy vám totiž vďaka ich skladaniu po 24 kusoch zaberú pokojne polovicu voľných slotov.

Fade To Silence; gameplay: inventář

Stále sa nemôžem ubrániť pocitu, že inventár vo Fade to Silence skrýva nejakú snahu pripraviť hráčov o nervy.

Fade to Silence vám predvedie kakofóniu víchrice a škvŕkajúcich útrob

Audiovizuálne spracovanie Fade to Silence rozhodne nepatrí medzi špičku, aj keď pri hraní samotnom rušia skôr „kozmetické“ chyby, kedy vám postava zmizne nevedno kam a pohybuje sa iba nasadená zbraň alebo podobné lahôdky. Čo je spracované doslova žalostne, je však úvodné video Asha prebúdzajúceho sa v krypte. Vzhľadom na to, že sa s ním možno (rovnako ako ja) stretnete častejšie, je mi záhadou, prečo pôsobí tak zúfalo zastaralo. Audio je v hre spracované dobre, meluzína skučí tak, ako má, a aj ostatné zvuky, ako škvŕkanie žalúdka sú uveriteľné. Občas sa žiaľ aj sem vlúdi chybička, takže si môžete na výprave do sýtosti užiť jednu hlášku zopakovanú napríklad 350-krát.

Fade To Silence; gameplay: bug Fade To Silence; gameplay: bug Fade To Silence; gameplay: bug

S podobnými úkazmi sa bohužiaľ budete stretávať často. Alebo aké to je, keď vám spoluhráč odlevituje kamsi do neznáma.

Keď aj vlčiemu záprahu dôjde dych pred cieľovou páskou

Čo je však vo Fade to Silence vyslovene na pováženie, je optimalizácia. Pády hry, ako v co-op, tak singleplayeri sú bohužiaľ dosť bežné. Aj pre hru v tejto cenovej relácii sa mi to zdá ako veľký problém a je prekvapujúce, prečo ju autori pustili do predaja v tomto stave. Okrem už spomínaných občasných chýb v rámci audiovizuálnej stránky sa tu stretnete aj s ďalšími, napr. keď sa vám luk rozhodne bohvieprečo strieľať tri metre na ktorúkoľvek stranu od zameriavača a tak podobne.

Bohužiaľ nemôžem Fade to Silence odporúčiť ako dorobený a zábavný titul, v ktorý som pôvodne dúfala. Množstvo chýb a miestami, trúfam si povedať až odfláknutá práca, kazí celkový dojem. Zdĺhavé tempo v rozprávaní príbehu a otravné nedostatky (opakované zadávanie činností osadníkom, pády hry pri jazde na vlčích záprahoch) robia z potenciálne chytľavej hry únavne sa vlečúcu záležitosť, ktorú si užijú naozaj len masochisti alebo supertolerantní a trpezlivosťou oplývajúci fanúšikovia survivalu.

Táto recenzia bola napísaná pre PC verziu.

• Zdroje: Vlastné

Recenzia Fade to Silence: záverečné hodnotenie

       Hodnotenie 53 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
55 %
Audiovizuálne spracovanie
50 %
Znovu hrateľnosť
50 %
Fade To Silence; recenze

Klady

  • Hutný survival
  • Prehľadná mapa
  • Vlčie záprahy

Zápory

  • Optimalizácia
  • Nie vždy funkčné zadávanie činností osadníkom
  • Pomalé tempo progresu aj príbehu
  • Často štrajkujúce zameriavanie lukom
iPozrite sa na všetky články z hernej sekcie. Ďalšie novinky zo sveta hier, eSportu a technológií nájdete na facebooku a instagrame Alza Gaming.

HW nároky pre Fade to Silence PC


Minimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-2400 3.1GHz/AMD FX-8320 Intel Core i7-3770 4-Core 3.4GHz/AMD FX-8350
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 760/Radeon R9 270 v2 NVIDIA GeForce GTX 1060/Radeon RX 480 4GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operačná pamäť 8 GB 12 GB
Pevný disk 30 GB 30 GB

S akým herným PC na Fade to Silence?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox GTX1060

Minimálne požiadavky:

Alza GameBox GTX1060

Alza GameBox GTX1080

Odporúčané požiadavky:

Alza GameBox GTX1080

Alza BattleBox RTX2080

Pre náročných:

Alza BattleBox RTX2080

i Mohlo by vás zaujímať

Fade to Silence vyšlo 30. apríla 2019 na PC, PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme informovať.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB04