Obnoviť stránku

Ako vyčistiť odpad – rady profesionálne aj ľudové

Aktualizované

Upchatý odtok v domácnosti je pomerne častým problémom, s ktorým sa môžete stretnúť v kuchyni, v kúpeľni aj na WC. Najčastejšie sa prejavuje pomalým odtokom vody, a ak ponecháte upchatý odtok dlhší čas, nemusí voda odtekať vôbec. Domácnosťou sa následne šíri zápach z odpadu a nezostáva nič iné, než sa pustiť do čistenia vodovodných trubiek.

Jak vyčistit odpad

Ako vyčistiť odpad – OBSAH

  1. Kedy je nutné čistenie odpadového potrubia
  2. Čistenie potrubia mechanicky
  3. Čistenie odpadového potrubia biologickou cestou
  4. Čistenie odpadu chemickou cestou
  5. Čistenie odpadu perom
  6. Babské rady na čistenie odpadu

Kedy je nutné čistenie odpadového potrubia

Upchatý odpad spoznáte ľahko. Neodtekajúca bublinkujúca voda a stupňujúci sa zápach z odpadu, pričom za upchatý odtok v kúpeľni, ktorého následkom býva napríklad upchatá vaňa, môžu najčastejšie usadené vlasy a chlpy. Upchatý odtok v kuchyni zasa spôsobujú spláchnuté zvyšky jedla, ktoré v ňom postupne zahnívajú.

Čo najčastejšie spôsobuje upchatý odtok v kúpeľni

Sifóny pri umývadlách a pri vaniach bývajú najviac zanesené vlasmi, ktoré po nejakom čase spôsobia upchatý odpad, ktorým prestane pretekať voda. Chcete predísť tomu, že budete mať doma upchatý odtok vo vani aj následnému čisteniu potrubia? Je to veľmi jednoduché. Stačí si len zaobstarať sitko v rozmeroch výlevky, ktoré zachytí všetky hrubé nečistoty a ktoré jednoducho raz za čas prečistíte a prepláchnete. Táto vychytávka stojí pár eur a rozhodne sa oplatí viac, než riešiť otázku ako vyčistiť sifón.

Upchatý záchod zase najčastejšie spôsobia väčšie predmety, ktoré do neho splachujeme (najčastejším problémom býva upchatý záchod papierom). Tie sa logicky vzpriečia v potrubí a nám nezostáva nič iné, než riešiť, ako na upchatý záchod. Upchatý odpad však nemusí byť vždy spôsobený len nejakými mechanickými prekážkami. Svoju úlohu môže hrať aj nadmerná tvorba vodného kameňa alebo zle položené alebo deformované vodovodné potrubie.

Čo najčastejšie spôsobuje upchatý odtok v kuchyni

V kuchyni je upchatý odtok najčastejšie spôsobený stuhnutým tukom, ktorý v potrubí vytvorí doslova nepriepustný štupeľ. Keď k tuku ešte pridáme zvyšky potravín, vaječné škrupiny alebo napríklad úlomky kostí, vznikne nám zmes, ktorá produkuje naozaj nepríjemný zápach z odpadu. Aj v kuchyni by ste mali používať sitko, avšak je nutné počítať s tým, že ani to nezachytí všetky nečistoty a raz za čas bude potrebné vykonať čistenie odpadového potrubia. Preventívne sa odporúča, aby ste odpad v kuchyni preliali aspoň raz týždenne troma litrami horúcej vody.

Čistenie potrubia mechanicky

Mechanické čistenie potrubia funguje ako prvá pomoc v prípade, že upchatý odtok bráni prietoku vody. Do ruky si môžete vziať niekoľko pomocníkov, niekedy však pomôže iba dôkladné rozobratie a prečistenie sifónu.

Upratovacie prostriedky na čistenie odpadu
Než sa vrhnete do čistenia potrubia mechanickou cestou, pripravte si ochranné rukavice a upratovacie prostriedky.

Čistenie odpadového potrubia zvonom

Kto by nepoznal klasický zvon z gumy! Väčšina domácností ho máva vo svojej bežnej výbave a častokrát predstavuje záchranu v prípade, že vás doma trápi upchatý záchod. Pravdou tiež je, že čistenie odpadového potrubia s ním väčšinou zvládnete. Stačí len priložiť zvon na otvor výpuste a pumpovať tak, aby vznikol potrebný podtlak, ktorým sa uvoľnia usadené nečistoty. Ak sa okolo výpuste začne tvoriť vodný vír, ide o znamenie, že je odtok znovu funkčný a priechodný.

Čistenie odpadu rozobratím sifónu

Ak zlyhá pumpovanie zvonom, budete si musieť nasadiť ochranné rukavice a pustiť sa do rozobratia sifónu. Ako vyčistiť sifón? Do ruky si vezmite vedro s handrou, nech máte kam zachytiť zvyšnú vodu po rozskrutkovaní sifónu. Pri tejto príležitosti nezabudnite skontrolovať aj gumové tesnenie a v prípade, že bude poškodené alebo stvrdnuté, radšej ho vymeňte. Akonáhle budete mať sifón rozobratý, dôkladne z neho odstráňte všetky nečistoty a naskrutkujte ho naspäť.

Ako vyčistiť upchatý záchod

Ak vás zaujíma, ako na upchatý záchod, aj v tomto prípade pre vás máme riešenie. Je ním tlaková a čistiaca pumpa, ktorá uvoľní upchatý záchod sacou silou. Pred manipuláciou s ňou radšej zakryte podlahu okolo toalety igelitom a nasaďte si gumové rukavice. Pumpu zastrčte ku dnu toalety a gumovou časťou utesnite jej odpad. Potom už len ostáva pumpovať držadlom hore a dole a nechať pôsobiť účinky sacej sily, ktorá by mala upchatý záchod uvoľniť.

Čistenie odpadového potrubia biologickou cestou

Biologické enzymatické prípravky sú tiež užitočnými pomocníkmi pri čistení odpadov. Ide v podstate o neškodné baktérie, ktoré dokážu rozložiť usadené organické látky v potrubí, bez toho aby narušili jeho povrch. Prípravky na čistenie potrubia obsahujúce baktérie sa používajú ideálne počas noci, aby mohli minimálne osem hodín pôsobiť. Cenovo ide o drahší variant, ako vyčistiť upchatý odpad, sú však šetrnejšie k životnému prostrediu než klasické chemické prostriedky na čistenie upchatého odpadu, a tiež dokážu oddialiť profesionálne čistenie odpadu až o niekoľko rokov.

Čistenie odpadu chemickou cestou

Po chemickom prostriedku na čistenie odpadu siahnite v prípade, že výsledok po mechanickom čistení potrubia nie je príliš znateľný. Väčšinou ide o prípravky na báze lúhu, ktoré sú rýchle, účinné a zoženiete aj také, ktoré nevytvárajú žiadne toxické výpary. Každopádne si vždy pri čistení odpadu chemickými prípravkami nasaďte ochranné rukavice a pokiaľ možno aj okuliare a dôkladne si preštudujte písomnú informáciu prostriedku aj poučenie o správnej aplikácii.

Medzi osvedčené prostriedky patrí už roky čistenie potrubia hydroxidom sodným. Postup je veľmi jednoduchý, odpad stačí najskôr preliať horúcou vodou, nasypať do neho určené množstvo prípravku, nechať ho chvíľu pôsobiť a nakoniec všetko spláchnuť horúcou vodou z varnej kanvice.

Čistenie odpadu chemickou cestou
Na trhu dnes zoženiete veľké množstvo prostriedkov na čistenie upchatého odpadu.

Čistenie odpadu perom

Ak sa usadené nečistoty ukrývajú hlboko v odpadových rúrkach a nepomáha vám ani mechanické či iné čistenie odpadov, bude potrebné vykonať hĺbkové čistenie vodovodných rúr. Na túto činnosť vám poslúži špeciálne kanalizačné pero, ktoré zoženiete v predajniach pre inštalatérov alebo v niektorých hobby marketoch. Ak nie ste príliš manuálne zruční, radšej si na čistenie potrubia prizvite odborníka. Je na to totiž nutná spolupráca dvoch ľudí, ktorá prebieha tak, že jeden vkladá pružinu do odpadovej trubky a smeruje ju k upchatému miestu, zatiaľ čo druhý podľa potreby otáča pružinou proti smeru hodinových ručičiek.

i Ako na upratovanie kúpeľne a toalety? Prečítajte si všetko o kompletnom upratovaní sanitárneho zariadenia.

Babské rady na čistenie odpadu

Na upchatý odtok môžete vyskúšať aj niektoré rokmi overené recepty z domácich zdrojov. Len na úvod podotýkame, že tieto domáce prípravky nie sú tak agresívne ako chemické prostriedky na čistenie upchatého odpadu, a je preto nutné počítať s dlhšou dobou ich pôsobenia.

Čistenie odpadu jedlou sódou

Na čistenie odpadov sódou použite jedno veľké balenie jedlej sódy. Sódu nasypte do sifónu a pridajte k nej 200 ml octu. Následne prelejte sódu s octom vriacou vodou. Celý proces je potrebné niekoľkokrát zopakovať a tiež počítať s vodným gejzírom, ktorý vznikne po vliatí vriacej vody do odpadu.

Jedlá sóda na čistenie odpadov
Jedlá sóda je účinný pomocník v prípade, že vás trápi upchatý odpad.

Čistenie odpadu octom s práškom do pečiva

Upchatý odpad nerobí problémy ani octu v kombinácii s práškom do pečiva. Postup je rovnaký ako v prípade čistenia odpadov sódou, oplatí sa však 15 minút počkať, než odpad prepláchnete horúcou vodou.

Čistenie odpadu pomocou soli

Kuchynská soľ je ďalší z overených babských receptov na čistenie odpadov. Stačí len niekoľko lyžíc tejto nad zlato sa považujúcej látky vsypať do odpadu a následne preliať vriacou vodou.

i Mohlo by vás zaujímať:

Vyskúšajte niektorý z našich tipov, ako vyčistiť odpad, nech je vaša domácnosť ako zo škatuľky nielen na povrchu, ale aj vo vnútri.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB03