Obnoviť stránku

Ako vyčistiť práčku (TIPY A TRIKY)

Aktualizované

Každým praním sa v útrobách práčky usadzujú zvyšky pracieho prášku, nečistôt z oblečenia, neodparená voda a toľko preslávený vodný kameň. Vlhko a usadené nečistoty sú živnou pôdou pre plesne, baktérie a následný zápach. Preto čím častejšie periete, tým väčšiu pozornosť by ste mali venovať čisteniu práčky. Kto chce mať skutočne čistú a voňavú bielizeň a chce predísť tomu, aby mu automatická práčka predčasne vypovedala službu, musí ju pravidelne čistiť. Ale ako na čistenie práčky a čím vyčistiť práčku? Poradíme vám, ako vyčistiť práčku krok za krokom, aké čistiace prostriedky na práčku sú vhodné, ale aj ako na domáce čistenie práčky octom, sódou alebo savom.

Ako vyčistiť práčku

Ako vyčistiť práčku – OBSAH

 1. Prečo je čistenie práčky dôležité
 2. Čistenie práčky
 3. Čistiace prostriedky vhodné na čistenie práčky
 4. Čistenie práčky octom, jedlou sódou, savom alebo kyselinou citrónovou
 5. Odvápnenie práčky alebo ako vyčistiť práčku od vodného kameňa
 6. Akú práčku kúpiť? Naši sprievodcovia výberom vám poradia
 7. Zapojenie práčky

Prečo je čistenie práčky dôležité

Neodparená voda, zvyšky pracieho prášku a aviváže, nečistoty, nitky a vlasy z oblečenia. To všetko pri každom praní pomaly, ale isto práčku zanáša a vytvára v nej vlhké prostredie, v ktorom sa výborne darí baktériám a plesni. Veľakrát si to ani neuvedomujeme, pretože práčka je na pohľad čistá, antikorový bubon sa leskne a vďaka inováciám si pri niektorých modeloch práčok už nemusíme robiť vrásky ani s vodným kameňom. Možno až zapáchajúca práčka nás upozorní na to, že čistenie práčky je už nevyhnutné.

Avšak automatická práčka nie je len o antikorovom bubne a čistom skle na dvierkach. To najdôležitejšie, čo má v starostlivosti aj naša bielizeň, je vo vnútri práčky. Je to nádrž na vodu, v ktorej sa točí bubon, hadice, cez ktoré prúdi prací prášok a aviváž, a hlavne početné tesnenia s rôznymi záhybmi. A práve tieto skryté miesta bývajú najviac znečistené nánosom uviaznutých nečistôt, zaschnutého prášku, neodparenou vodou a mnohokrát aj vodným kameňom. Ak necháme práčku bez čistenia, skôr alebo neskôr sa nevyhneme zápachu, a dokonca aj možnému poškodeniu práčky. Nehľadiac na to, že vzniknuté plesne, baktérie a nánosy sa späť dostávajú aj do našej, na pohľad čisto vypranej, bielizne.

Ako vyčistiť práčku
Aby práčka dlho a dobre fungovala, musí byť čistá a udržiavaná aj zvnútra. Pravidelné čistenie práčky teda nepodceňujte.

Čistenie práčky

Pravidelné čistenie automatickej práčky je teda ako pre odevy, tak pre práčku samotnú dôležité. Ale neľakajte sa. Nejde o žiadny veľký zásah do vášho voľného času či peňaženky. Stačí si osvojiť zopár nenáročných úkonov, ktoré vás nezaťažia a práčke pomôžu dlhšie sa udržať v kondícii. Čistenie práčky spočíva v niekoľkých krokoch, ktoré si podrobnejšie popíšeme nižšie:

 1. Najprv je nutné vyčistiť gumové tesnenie, v ktorom sa často usadzujú zvyšky pracích prostriedkov aj nánosy z bielizne.
 2. Ďalej vyberte a dôkladne vymyte zásobník na prací prášok a aviváž.
 3. Pri čistení práčky nezabudnite na vybratie a vyčistenie filtra práčky.
 4. V závere čistenia práčky pomocou špeciálneho čistiaceho prostriedku a pracieho programu spustite čistenie bubna a vnútra práčky.

Ako vyčistiť gumové tesnenie dverí práčky

Pokiaľ vás trápi zapáchajúca práčka, pravdepodobne za to môžu nánosy z bielizne, aviváže a pracieho prášku, ktoré sa hromadia v tesnení dvierok práčky. Tu sa drží aj voda a často sa tu tvorí pleseň a množia baktérie.

Gumové tesnenie dverí práčky čistite ideálne po každom praní. Rukou vyberte veľké nečistoty zo záhybov. Suchou handričkou vytrite gumové tesnenie dosucha. Pokiaľ nejaká špina odoláva, vezmite si na pomoc napríklad starú zubnú kefku. Dvierka od práčky ponechajte pootvorené. Nemusíte dokorán, postačí 10 cm.

Ako vyčistiť práčku
V gumovom tesnení dverí práčky sa často drží voda a usadzujú nečistoty. Vznik plesní tak na seba nenechá dlho čakať a výsledkom je nepríjemne zapáchajúca práčka.

Ako vyčistiť zásobník na prací prášok a aviváž

V dávkovači pracieho prášku a aviváže zostávajú zvyšky týchto prostriedkov, a aj tu sa rada tvorí pleseň. Zo špinavej priehradky sa potom šíri zápach.

Na umývanie vyberte zásobník z priehradky (niektoré stačí potiahnuť, pri iných zásobníkoch sú tlačidlá na uvoľnenie) a vypláchnite ho v umývadle pod prúdom teplej vody. Ak sú zvyšky prášku či gélu už zaschnuté po stenách zásobníka a tečúca voda ich neodstráni, použite opäť starú zubnú kefku a vhodný prípravok na čistenie práčky. Malou kefkou vyčistite výklenok, ktorý sa vám otvoril po vytiahnutí zásobníka. Po umytí zásobník utrite dosucha a vložte späť na miesto. Nechajte ho ale ešte pár hodín pootvorený. Zásobník na prací prášok a aviváž je vhodné vypláchnuť po každom praní. Dôkladnejšie ho vyčistite 1× za mesiac.

i Naše tipy na novú pračku

Ako vyčistiť filter práčky

Filter zachytáva najrôznejšie predmety, ktoré sme ponechali vo vreckách oblečenia, ale aj prach, vlasy a chlpy. Ak by sa filter práčky upchal, hrozí poškodenie pračky, preto na čistenie filtra práčky nezabúdajte.

Filter sa nachádza v spodnej časti práčky za dvierkami. Podrobný návod, ako tento filter vybrať a vyčistiť, nájdete v manuáli každého modelu práčky. Počítajte s tým, že po otvorení filtra z neho vytečie trochu vody. Preto než otvoríte kryt, položte pred neho suchú handru. Hrubé nečistoty môžete odstrániť rukou alebo mokrou handričkou. Potom filter prepláchnite pod horúcou tečúcou vodou. Nie je nutné používať špeciálny prostriedok na čistenie práčky, a hlavne nepoužívajte žiadne agresívne čistiace prostriedky. Čistenie filtra v práčke opakujte aspoň 2× ročne.

Ako vyčistiť práčku
Vyťahujete zapáchajúcu bielizeň z práčky? Po vyčistení práčky bude vaša bielizeň opäť čistá, svieža a navoňaná.

Ako vyčistiť bubon práčky

K bubnu práčky sa bohužiaľ bez kompletného rozobrania spotrebiča nedostanete a ani to radšej neskúšajte. Bubon práčky možno dôkladne vyčistiť aj iným spôsobom.

Na čistenie bubna práčky a vlastne aj vnútra práčky použite špeciálne čističe, s ktorými raz za čas vyperiete práčku naprázdno na vysokú teplotu. Tieto čističe vyčistia vnútro bubna a rozpustia zvyšky práškov, gélových tabliet aj aviváže v záhyboch tesnenia a v rúrkach na vedenie pracieho prášku a aviváže. Postarajú sa tak nielen o čistý bubon, ale aj o vodný kameň a odstránia tiež zápach z práčky. Bubon a vnútrajšky práčky takto preplachujte cca každé tri mesiace.

Aj keď sa pravidelnému čisteniu úplne nevyhnete, vždy je lepšie tvorbe plesniam a zápachu čo najviac predchádzať a eliminovať ich. Tu je pár základných tipov, ktoré sa oplatí si zautomatizovať:

 • Prací prášok dávkujte podľa návodu a tvrdosti vody. Rovnako aj aviváž. Rozhodne to s práškom na pranie a avivážou nepreháňajte.
 • Aby vás netrápila zapáchajúca práčka, ponechajte dvierka práčky po dopraní pootvorené, aby mohol bubon uschnúť. Rovnako tak aj zásobník na prací prášok a aviváž, pričom ho môžete predtým ešte vypláchnuť pod prúdom vody.
 • Samotnú miestnosť, kde je práčka umiestnená, dobre a pravidelne vetrajte.
 • Aspoň 1×, ideálne 2× do mesiaca perte várku bielizne na 60 °C alebo 90 °C. Určite sa v domácnosti nájdu uteráky, posteľná bielizeň či kuchynské utierky, ktorým to tiež prospeje.
Ako vyčistiť práčku
Ak vaša práčka nie je vybavená keramickým výhrevným telesom, je potrebné ju chrániť pred vodným kameňom.

Ako vyčistiť hadicu od práčky

Čistenie vypúšťacej hadice práčky je rovnako dôležité, ako čistenie bubna práčky alebo čistenie filtra od práčky. Zanesená hadica môže byť totiž príčinou pomalého napúšťania vody do práčky. A ako na čistenie odtokovej hadice práčky? Najskôr zastavte prívod vody a pripravte si kýblik na únik zvyškovej vody z hadice. Odskrutkujte prívodnú hadicu od tela práčky aj od kanalizácie. Samotné čistenie hadice sa vykonáva pomocou špeciálneho nekovového kábla Kevlar, na ktorého špičke je umiestnená malá kefa, ktorá odstraňuje usadené nečistoty. Pokiaľ ho nemáte, môžete si vyrobiť podobné zariadenie za pomoci dlhšieho oceľového kábla. Jeden koniec kábla ohnete a pevne okolo neho oviniete kus látky. Kábel na čistenie alebo vyrobený drôt vložte do hadice a pohybujte s ním tam a späť kým neočistíte vrstvu nečistôt od stien rúry. Nakoniec hadicu ešte prepláchnite.

Čistiace prostriedky vhodné na čistenie práčky

Na výber máte z niekoľkých typov prípravkov na čistenie práčky. Niektoré práčku zbavujú predovšetkým zápachu a usadených nečistôt v jej útrobách, iné ju zbavia dokonca aj vodného kameňa.

 • Tekuté čistiace prostriedky, ktoré sa väčšinou zriedia trochou vody. Týmto roztokom potom účinne a jednoducho umyjete gumové tesnenie, zásobník, aj vnútornú časť dvierok. Hlbšie vnútro práčky vyčistíte tak, že čistič práčky vlejete do zásobníka na prací prášok a spustíte prací program na teplotu 60 alebo 90 °C. Z útrob tohto pomocníka tak odstránite nečistoty, usadeniny pracích prostriedkov, zápach v práčke a vodný kameň.
 • Čistiace tablety majú podobný účinok. Tiež zbavia vašu práčku od nečistôt, zápachu aj vodného kameňa v ťažko dostupných miestach a predlžujú tak jej životnosť. Tablety stačí vložiť do prázdneho bubna a spustiť prací program na 60 °C.
 • Vreckový čistič práčky je ďalšou možnosťou, kedy obsah vrecka nasypete do bubna. V prípade práčky s predným plnením zapnete program na pranie bavlny na 60 °C. Pri práčke s horným plnením nastavíte najvyššiu teplotu a najdlhší prací program.
 • Čistiace obrúsky sú určené na jednoduché a účinné odstránenie nečistoty a zvyškov pracieho prípravku zo všetkých povrchov práčky. Znečistené miesta stačí pretrieť čistiacim obrúskom bez ďalšieho oplachovania.
Ako vyčistiť pračku Ako vyčistiť pračku
Pri čistení práčky sa oplatí investovať do čistiacich prostriedkov, ktoré sa o vašu práčku postarajú bezpečne a bez poškodenia. Zbavia vnútro práčky usadenín, zápachu a vodného kameňa.

Čistenie práčky octom, jedlou sódou, savom alebo kyselinou citrónovou

Okrem špeciálnych čistiacich prostriedkov, sú samozrejme aj ďalšie možnosti, čím vyčistiť práčku. Celkom iste ste počuli babské rady, ako vyčistiť práčku octom, jedlou sódou alebo kyselinou citrónovou. Väčšina výrobcov síce varuje, že ocot do práčky nepatrí, avšak niektoré gazdinky si čistenie práčky octom nemôžu vynachváliť. Je to jednoduchý a účinný spôsob, ako vyčistiť práčku od zápachu a usadenín a zároveň pôsobí aj ako dezinfekcia práčky. Tu sú teda tipy, ako čistiť práčku octom, jedlou sódou, savom alebo kyselinou citrónovou.

Ako vyčistiť práčku octom, kyselinou citrónovou alebo sódou

Ako vyčistiť práčku octom

Čistenie práčky octom je známou a jednoduchou záležitosťou, ktorú využívali už naše babičky. Ocot je schopný účinne pohlcovať pachy aj dezinfikovať práčku, tiež ju zbavuje baktérií aj vodného kameňa. Na čistenie práčky octom vám postačí približne 300 ml octu, teda približne 2 plné šálky. Ocot do práčky jednoducho vlejete, práčku zapnete na najdlhší prací program a nastavíte na najvyššiu možnú teplotu.

Ako vyčistiť práčku kryštalickou sódou

Čistenie práčky kryštalickou sódou je ďalšou z možností, ktorá prebieha úplne rovnako ako čistenie práčky octom, iba vymeníte čistiaci prostriedok. Tiež pri čistení práčky sódou platí, že do bubna práčky nasypete 2 šálky jedlej sódy a práčku zapnete na najdlhší možný prací program s najvyššou možnou teplotou. Čistenie práčky sódou vás zbaví nepríjemného zápachu a odstránite aj nečistoty a usadeniny z bubna aj hadice práčky.

Ako vyčistiť práčku octom a jedlou sódou

Na dokonalé čistenie práčky môžete vyskúšať kombinované čistenie práčky octom a sódou. Tentoraz sódu nesypete do bubna práčky, ani ocot do práčky nelejete napriamo, ale približne pol šálky sódy vsypete do priehradky určenej na prací prášok a octom naplníte časť na plákanie. Do bubna práčky môžete vsypať praciu sódu, ktorú bežne zakúpite v drogérii. Nasleduje rovnaký postup, ako pri čistení práčky octom alebo jedlou sódou, to znamená, že práčku spustíte na najdlhší prací program s najvyššou teplotou.

Ako vyčistiť práčku kyselinou citrónovou

Čistenie práčky kyselinou citrónovou prebieha nasledovne: odmeriame si približne 250 gramov kyseliny citrónovej, ktorú vsypete do prázdneho bubna práčky. Potom už len zapnete prací program na 60 °C a počkáte, ako sa kyselina citrónová pri čistení práčky osvedčí. Vašu práčku by mala zbaviť vodného kameňa, baktérií aj plesní, ktoré sú častým dôvodom nepríjemného zápachu práčky.

Ako na čistenie práčky savom

Pokiaľ sa rozhodnete na čistenie práčky savom, vyberte ideálny prípravok s názvom Savo čistič práčky. Savo do práčky odstraňuje zvyšky pracieho prášku, nečistoty, vodný kameň a zbavuje práčku zápachu. Zmiešajte v nádobe 35 – 40 ml prípravku Savo do práčky s 3 litrami teplej vody. Do tohto kúpeľa ponorte zásobník na pracie prípravky a nechajte pôsobiť minimálne 30 minút. Zásobník potom umyte a vložte späť. Pomocou handričky vymyte týmto roztokom tiež vnútorný priestor na zásobník pracích prípravkov a vnútornú časť dvierok. Starostlivo umyté gumové tesnenie okolo dvierok vrátane všetkých jeho záhybov. Zvyšný obsah prípravku vlejte do zásobníka na prací prípravok a spustite prací program bez predpierania s minimálnou teplotou 60 °C.

Odvápnenie práčky alebo ako vyčistiť práčku od vodného kameňa

Vodný kameň v práčke vzniká postupným uvoľňovaním minerálov z vody. Ide predovšetkým o uhličitan vápenatý a uhličitan horečnatý. Intenzita usadzovania závisí predovšetkým od tvrdosti vody, teda čím je voda tvrdšia, tým viac týchto minerálov obsahuje. Pri práčkach je najväčší problém, že vodný kameň sa usadzuje nielen v bubne, ale aj v hadiciach a na vykurovacom telese, vďaka čomu sa zvyšuje spotreba energie a znižuje kvalita prania. Pokiaľ máte práčku s keramickým výhrevným telesom, vodný kameň vás v tomto smere nebude trápiť. Avšak pri práčkach s kovovým vykurovacím telesom odporúčame venovať vodnému kameňu určite pozornosť.

Najlepšou ochranou pred vodným kameňom je prevencia. Zmäkčovač vody do práčky alebo tiež inštalácia magnetického odvápňovača nebudem skvelým riešením.

Zmäkčovač vody do práčky sa používa spolu s pracím prostriedkom. Pri každom praní ho pridajte k praciemu prášku. Môžete použiť tiež praciu sódu, ktorá tiež pôsobí ako zmäkčovač vody. Niektorý čistič práčky už zmäkčovač obsahuje, takže nie je nič jednoduchšie, než zvoliť prostriedok na čistenie práčky so zmäkčovačom.

Magnetický odvápňovač sa inštaluje na prívodnú hadicu, kde vplyvom magnetického poľa získava voda vlastnosti mäkkej vody. Voda tak nevytvára tvrdé usadeniny, ale len mäkké alebo žiadne.

Ako vyčistiť práčku Ako vyčistiť práčku
Ak pridáte zmäkčovač vody do práčky pri každom cykle, chránite svoju práčku pred vodným kameňom.
i Či už máte doma tvrdú vodu alebo jednoducho chcete chrániť svoju práčku, máme pre vás tip, ktorý je skvelou a jednoduchou prevenciou vodného kameňa. Odvápňovač určený na inštaláciu na prívodnú hadicu zabraňuje prípadnému usadzovaniu vodného kameňa a predlžuje tak životnosť vašej práčky.  

Ako vyčistiť práčku od vodného kameňa

Vodný kameň v práčke rozhodne nikdy neodstraňujte mechanicky. Na vodný kameň v práčke najlepšie účinkuje prostriedok na čistenie práčky, ktorý vodný kameň šetrne a účinne rozpustí. Podľa toho, aký prípravok na čistenie práčky na vodný kameň zakúpite, vložíte ho do zásobníka na prací prášok alebo do bubna. Pustíte program na teplotu 60 °C alebo na 90 °C – podľa pokynov na obale. Čistiace prostriedky proti vodnému kameňu sa odporúčajú používať aj preventívne cca 1× za štvrť roka.

Akú práčku kúpiť? Naši sprievodcovia výberom vám poradia

Dosluhuje vám vaša stará práčka? Už ani dôkladné čistenie práčky nepomôže? Výber kvalitnej práčky nie je nič jednoduché, lebo po rozkliknutí ponuky je človek doslova zavalený množstvom modelov najrôznejších značiek s rôznymi inováciami, programami a funkciami. Aké sú výhody či nevýhody jednotlivých typov práčok, na aké parametre sa pri výbere práčky sústrediť, ktoré funkcie budú pre vás užitočné? Ako vybrať práčku vám prehľadne poradia naši sprievodcovia výberom, v ktorých nájdete odpovede nielen na tieto otázky.

i Radcovia, ktorí vám pomôžu s výberom práčky

Recenzia práčky je jej najlepšou vizitkou

Aká je najlepšia práčka v pomere cena výkon? Aká je najlepšia práčka so sušičkou? Dôveryhodnú odpoveď na tieto otázky môžete získať od zákazníka, ktorý už daný produkt zakúpil a sám vyskúšal. Vy tak nemusíte kupovať mačku vo vreci. Pozrite sa na recenzie práčok, ale aj recenzie práčok so sušičkou a ďalších podobných kategórií. Môžete si prečítať názory ľudí a zúžiť si výber na spoľahlivé práčky či práčky so sušičkou, do ktorých sa oplatí investovať.

i Práčky recenzie
i Práčka so sušičkou recenzie

Zapojenie práčky

Ak máte už svoju práčku vybranú či ju dokonca máte už doma, čaká vás inštalácia práčky, ktorú si mnoho ľudí nechá vykonať odborníkom. Pokiaľ ste sa ale rozhodli zapojiť práčku svojpomocne, máme pre vás pár rád, ako na to. Zapojenie práčky do prevádzky v domácnosti je totiž pomerne jednoduchá záležitosť a v podstate vám zaberie pol hodiny. Napriek tomu ale odporúčame prečítať si najskôr návod k danému modelu práčky a odporúčania výrobcu.

Ako vyčistiť práčku
Zaobstarali ste si novú práčku a potrebujete ju zapojiť? Inštalácia práčky nie je nič zložité.

Každá automatická práčka je zaistená proti poškodeniu pri transporte. Preto pri rozbaľovaní krabice nájdete pri práčke kľúč na odskrutkovanie skrutiek, ktoré zaisťujú bubon, aby sa pri transporte nehýbal a nepoškodil sa. V zadnej časti práčky sú aretačné skrutky, ktoré uvoľníte pomocou tohto kľúča. Tieto skrutky po vybratí uschovajte. Budú sa vám hodiť pri akomkoľvek ďalšom transporte práčky. Či už pri sťahovaní alebo pri reklamácii. Diery po skrutkách zaslepte záklopkou.

i Je dobré občas skontrolovať hadicu, či nie je popraskaná, skôr než vytopíte susedov. V prípade akéhokoľvek poškodenia je nutné, aby sa hadica na práčku vymenila. Rovnako tak skontrolujte aj tesnenie, či stále dobre tesní a nekvapká z nej voda.

Pripojenie práčky na vodu

Vnútri práčky sa nachádza hadica na prívod vody do práčky. Jeden koniec hadice priskrutkujete na zadnú stranu práčky a druhý k prívodu vody. Je dôležité, aby sa hadica na práčku dôkladne utiahla. Ak si ale budete pomáhať napríklad hasákom, veľmi to nepreháňajte, aby plast na hadici nepraskol. Skôr než budete druhý koniec hadice napájať na vodovodný rad, odpustite trochu vody, aby sa prípadné nečistoty nedostali na nové sito v hadici. Skontrolujte si tesnenie a potom už len dôkladne dotiahnite hadicu.

V zásade máte dve možnosti, ako na vypustenie vody z práčky. Jednou je, že sa vypúšťacia hadica na práčku vloží do plastového kolienka a zavesí na okraj práčky či umývadla. Ide však o pomerne nevzhľadný a z pohľadu vytopenia susedov aj nebezpečný variant. Lepšie je priame pripojenie práčky na odpad a zaistenie hadicovou sponou.

Po umiestnení práčky na jej miesto skontrolujte vodováhou, či práčka stojí skutočne rovno. Umiestnenie v úplne rovnej polohe je dôležité preto, aby práčka pri žmýkaní neposkakovala. V prípade, že je potrebné ju trochu upraviť, vyrovnajte ju pomocou skrutkovacích nožičiek. Poslúži vám na to opäť kľúč, ktorý bol súčasťou výbavy práčky. Potom už len práčku zapojte do samostatnej zásuvky (rozdvojku alebo predlžovačku radšej nepoužívajte).

i Mohlo by vás zaujímať

Či už práčka automatická alebo práčka so sušičkou – hoci berieme jej služby ako samozrejmosť, v podstate na ňu spoliehame každý deň a život bez nej si už ani nevieme predstaviť. Preto je tak dôležité mať doma spoľahlivú a kvalitnú práčku. Ktorá sa páči vám?

P-DC1-WEB11