Obnoviť stránku

Ako vyčistiť sklokeramickú dosku (TIPY A TRIKY)

Aktualizované

Jednou z výhod sklokeramickej dosky je jej ľahká údržba. Avšak to neznamená, že by ste sa jej čisteniu vyhli. Či už si podľa dizajnu svojej kuchyne vyberiete čiernu alebo bielu sklokeramickú dosku, tak ako tak na nej budú nečistoty vidieť, ako na ktorejkoľvek inej varnej doske. A škvrny a pripáleniny samozrejme nevyzerajú vôbec pekne. Ako vyčistiť sklokeramickú dosku efektívne a rýchlo? Poradíme vám.

Ako vyčistiť sklokeramickú dosku

Ako vyčistiť sklokeramickú dosku – OBSAH

 1. Prečo sa má čistiť sklokeramická varná doska
 2. Ako vyčistiť sklokeramickú dosku
 3. Prostriedky na čistenie sklokeramickej dosky
 4. Ako vybrať sklokeramickú dosku
 5. Čo by ste ešte mali vedieť o sklokeramickej doske

Prečo sa má čistiť sklokeramická varná doska

O varnú dosku je potrebné sa starať, aby nestratila na kráse. A to platí aj na tú sklokeramickú. Nedostatočnou údržbou by ste len zbytočne skrátili dĺžku jej životnosti a navyše by svoju špinavosťou hyzdila pôvab vašej kuchyne. Naopak správnou starostlivosťou zamedzíte jej poškodeniu z hľadiska funkčnosti a predídete nebezpečným situáciám v podobe skratov.

Ako vyčistiť sklokeramickú dosku

Čistenie sklokeramickej dosky je jednoduché a zvládnete ho bez väčšej námahy, pretože má hladký povrch. Avšak jednoducho to ide najmä v prípade pravidelnej údržby. To si vystačíte s handričkou namočenou v teplej vode a s kvapkou kuchynskej jari. V prípade zaschnutých kvapiek mastnoty a pripečených zvyškov jedla bude nutné zakročiť trochu svojráznejšie a použiť čistiace prostriedky do kuchyne so silnejším účinkom.

i Sklokeramickú dosku čistite ihneď po každom varení. Keď nenecháte škvrny zaschnúť, bude odstraňovanie nečistôt o poznanie ľahšie a príjemnejšie.
Základné čistenie sklokeramickej dosky
Pravidelné čistenie sklokeramickej dosky zvládnete s použitím kuchynskej hubky alebo jemnej handričky.

Ako vyčistiť sklokeramickú dosku krok za krokom

 1. Nechajte varné platne vychladnúť – varné platne na sklokeramickej doske zostávajú po varení dlho horúce. Než sa pustíte do čistenia, nezabudnite, že varná doska musí byť dostatočne vychladnutá.
 2. Zbavte varnú dosku nečistôt – pretrite sklokeramické varné dosky mäkkou tkaninou alebo hubkou na riad a čistiacim prostriedkom vhodným na varné dosky sklokeramické.
 3. Odstráňte z varnej dosky pripečenú a zaschnutú špinu – pokiaľ sa na varnej doske nachádzajú pripečené nečistoty, použite škrabku špeciálne určenú na čistenie sklokeramickej dosky, ktorá by mala byť súčasťou balenia varnej dosky.
i Na povrch sklokeramickej dosky nikdy nepoužívajte drôtenku alebo iné ostré predmety, nenávratne by varnú dosku poškodili. Do rýh by sa mohli hromadiť nečistoty a tým by sa zhoršila aj funkčnosť celej dosky.
Škrabka na sklokeramickú dosku
Škrabka špeciálne určená na sklokeramické varné dosky vám pomôže rýchlo a pohodlne odstrániť zaschnuté nečistoty.

Prostriedky na čistenie sklokeramickej dosky

Na čistenie sklokeramickej dosky sú najvhodnejšie čistiace prostriedky a nástroje na to priamo určené. Sú ale aj také, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Na účinné čistenie však môžete použiť aj domáce prostriedky, ktoré vás tiež zbavia zaschnutej špiny.

Čo používať na čistenie sklokeramickej dosky

 • Špachtlička, ktorá aj keď má ostrú hranu, tak sa nemusíte pri jej použití báť, že by sa vaša varná doska poškodila. Vďaka špeciálnemu uhlu po povrchu sklokeramickej dosky krásne kĺže.
 • Kuchynská jar a mäkká, jemná špongia na umývanie riadu. Alternatívou k umývacej hubke je jemná handrička.
 • Špeciálne prípravky na čistenie sklokeramickej dosky sú najlepšou voľbou. Sú odpoveďou na otázku, ako vyčistiť sklokeramickú dosku. Na varnej doske zanechávajú ochranný film, vďaka ktorému na nej nečistoty nepriľnú a jej čistenie je ešte jednoduchšie.

Čo nepoužívať na čistenie sklokeramickej dosky

 • Čistiace piesky.
 • Drôtenky a drsné hubky na umývanie riadu.
 • Nože ani iné ostré predmety.

Domáce prostriedky na čistenie sklokeramickej dosky

 • Vytlačená citrónová šťava, ktorá dokáže zaschnutú špinu naleptať a vy ju potom ľahko odstránite. Stačí ju nechať pôsobiť len pár minút.
 • Zmes umývacieho prostriedku, prášku do pečiva a peroxidu vodíka účinne odstráni aj naozaj odolnú špinu.
 • Riedka pasta zo sódovky a kuchynskej soli alebo jedlej sódy je veľmi šetrným domácim čističom. Po pol hodine pôsobenia nečistoty ľahko zotriete jemnou handričkou. Namiesto sódovky môžete použiť aj ocot.
Domáce prostriedky na čistenie sklokeramickej dosky
Domáce čistiace prostriedky si vedia tiež veľmi dobre poradiť so zašlou špinou na sklokeramickej doske.

Ako vybrať sklokeramickú dosku

Výber sklokeramickej dosky nie je žiadna veda, ale aj v tomto prípade nájdete niekoľko rôznych variantov. Dostupné sú dve farby sklokeramickej varnej platne s rôznym ovládaním a špeciálnymi funkciami na ešte väčšiu bezpečnosť. O čo presne ide a čo zvoliť?

i Viete, čím sa sklokeramická varná doska líši od indukčnej? Prečítajte si, aký je rozdiel medzi sklokeramickou a indukčnou doskou.

Dve farby sklokeramickej dosky

Do vašej kuchyne sa ponúkajú dva varianty – čierny a biely. Nie každý si trúfne na bielu, preto sa čierna používa najčastejšie. Avšak biela keramická doska sa hodí ako do modernej, tak do tradičnej kuchyne. Vyberajte predovšetkým podľa doplnkov, či sú skôr svetlé alebo tmavé. Tomu prispôsobte sklokeramickú dosku.

Keramická varná doska s dvomi alebo štyrmi platničkami

So štvorplatňovou sklokeramickou doskou sa stretneme asi najčastejšie. Hodí sa do domácností, kde sa pripravuje aj viac jedál zároveň. Jednotlivci alebo páry, ktorí varia iba občas, si vystačia so sklokeramickou doskou s dvomi platničkami. Tento variant sa výborne hodí najmä do garsónky alebo na chatu, kde je vítaná úspora miesta.

Ovládanie sklokeramickej varnej dosky a jej špeciálne funkcie

Pri výbere sklokeramickej dosky venujte pozornosť jej ovládaniu. Varenie potom pre vás bude oveľa príjemnejšie. Dostupné sú moderné varné dosky sklokeramické s dotykovým ovládaním so zvukovou odozvou pri každom dotyku. Tradičné modely disponujú otočnými gombíkmi, ktoré vystupujú z varnej dosky v porovnaní s tými dotykovými. Pri oboch typoch sklokeramických dosiek samozrejme nechýba intuitívna regulácia teploty. Sklokeramická doska býva vybavená doplnkovými funkciami, z ktorých môžeme spomenúť napríklad:

 • Booster na extrémne rýchly ohrev
 • Flexi zóna na automatickú úpravu rozmeru varnej zóny
 • Stop & Go na rýchle zastavenie a opätovné spustenie varnej zóny
 • Časovač na nastavenie doby varenia
 • Detská poistka na blokáciu ovládacieho panelu
 • Automatické vypnutie na pozastavenie funkcií pri nečinnosti spotrebiča
 • Kontrolka zvyškového tepla na upozornenie na horúce varné platne
i Aké sú najčastejšie typy varných dosiek, na čo sa pri výbere zamerať, a teda ako vybrať varnú dosku, vám pomôže odhaliť náš sprievodca výberom.

Sklokeramické varné dosky s ochranou pred poškodením

Ako už sme vyššie uviedli, sklokeramické varné platne sa veľmi dobre udržujú a ľahko sa čistia vďaka svojmu hladkému povrchu. Ponúka sa však ešte jeden variant, ktorý vašu varnú dosku ochráni pred mechanickým poškodením, respektíve jej okraje. Ide o sklokeramické varné dosky s antikorovým rámčekom.

Sklokeramická varná doska a jej výhdoy
Sklokeramická doska sa ľahko udržiava a vďaka nerezovému rámiku je chránená pred mechanickým poškodením.

Čo by ste ešte mali vedieť o sklokeramickej doske

 • Fungujú na nej všetky druhy riadu.
 • Pri zapojení elektrickej varnej dosky záleží na hodnote prúdového ističa, ktorý máte na rozvodovej doske, a priereze kábla vedenia. Ak si ani po starostlivom prečítaní postupu inštalácie varnej dosky nie ste istý, ako na to, radšej zavolajte odborníka. Predovšetkým z hľadiska bezpečnosti.
i Mohlo by vás zajímat

Sklokeramická varná doska sa ľahko udržuje, má odolný povrch a je cenovo dostupná. Pripravíte na nej chutné pokrmy bez mihnutia oka a po varení ju pretrite vlhkou handričkou a je hotovo. Vyberte si takú sklokeramickú dosku, ktorá bude presne vyhovovať vašim potrebám.

P-DC1-WEB11