Neustále nahrávanie diania môže kedykoľvek zachytiť nepríjemnú udalosť. Záznam slúži ako dôležitý dôkazový materiál pre políciu a poisťovňu, ochráni vás teda pre stratou poistného bonusu. Navyše, s autokamerou získate väčší pocit bezpečia počas šoférovania.
Rad kamier do auta je vybavený citlivým senzorom a vysokou svetelnosťou optiky, takže nahrávať možno kvalitne aj za šera alebo v noci v meste, kde je pouličné osvetlenie. Najlepšie senzory a svetelnosť f/1.4, prípadne f/1.6 poskytnú kvalitné zábery v noci aj mimo obce.
Duálne kamery, napríklad MIO MiVue 698 DUAL, majú aj zadnú kameru, takže zaznamenávajú diania aj za vozidlom. Zachytia teda všetky nárazy a kolízie aj za vaším automobilom.
Vytvorený záznam prenesiete von z kamery najlepšie na SD karte, na ktorú sa záznam ukladá. Je skladná a možno ju jednoducho vybrať a vložiť do čítačky kariet v notebooku alebo počítači. Ďalšou možnosťou je prenos cez USB konektor, kedy kamera slúži ako USB flash disk. Do televízora sa záznam prenáša cez HDMI kábel.
Čím vyššie rozlíšenie, tým detailnejší bude výsledný záznam, ale aj veľkosť súboru. Vyriešite to jednoducho pamäťovou kartou s veľkou kapacitou.
Bežné rozlíšenie
– SD (640 × 480)
– HD Ready (1280 × 720)
– Full HD (1920 × 1080)
Pozorovací uhol je šírka záberu, ktorý kamera zaznamenáva. Ideálny pozorovací uhol je v rozmedzí 110° – 150°. Pri uhle okolo 90° totiž nespadajú prechádzajúce autá do zorného poľa kamery a v prípade nehody vám bude chýbať dôkaz. So širšom uhlom záberu získate lepšiu perspektívu, avšak pri uhloch väčších ako 150° vzniká efekt rybieho oka a klesá kvalita obrazu v detailoch, pretože nasnímaný obraz je väčší.
Užitočná funkcia, ktorá nevyžaduje manuálne zapínanie pri automatickom štarte auta.
Často využívaná funkcia, ktorá vkladá aktuálny dátum a čas priamo do videa. Uľahčuje hľadanie videoklipu na pamäťovej karte a zvyšuje dôveryhodnosť pri policajnom vyšetrovaní.
Na záznam trasy sa využíva systém GPS (Global Positioning System). Ide o rádiový navigačný systém na určovanie polohy s následným zobrazením na mape. Táto funkcia je často využívaná na sledovanie pohybu zamestnancov, čím sa znižujú firemné náklady.
Táto funkcia sa nepoužíva pri klasickom nahrávaní počas jazdy, ale pri parkovacom režime. Pri detekcii pohybu sa zapne prístroj a spustí nahrávanie.
G-senzor, ináč nazývaný aj senzor nárazu, umožňuje uložiť video (získané napr. v okamihu nárazu alebo náhleho zabrzdenia) do osobitnej zložky na pamäťovej karte, ktorá je chránená pred prepísaním. Kamera na to použije niekoľko desiatok sekúnd pred a po náraze. Citlivosť by nemala byť príliš vysoká, aby nedochádzalo k zbytočnému uzamknutiu záznamov a naopak príliš nízka, aby sa spustilo nahrávanie.
Nočné videnie závisí na svetelnej priepustnosti a citlivosti senzora, neznamená to teda, že kamera vidí aj pri absolútnej tme. Kvalitné kamery sú však schopné nahrávať v noci v meste pri pouličnom osvetlení, niektoré aj mimo obce. Veľmi dobrá svetelnosť je f/1.4, prípadne f/1.6.
Duálnou kamerou nazývame modely s dvoma kamerami – predné a zadné. Nahrávajú teda priestor pred aj za vozidlom.
Slovník pojmov
Obrazový snímač
V dnešných kamerách do auta sa môžeme stretnúť s dvoma typmi obrazových snímačov.
CCD snímače – citlivejšie na svetlo, čo sa odráža v lepšej kvalite zobrazenia v zhoršených svetelných podmienkach. Využívajú sa v kamerách s vyšším rozlíšením. Nevýhodou je vyššia cena.
CMOS snímače – horšia citlivosť na svetlo, ako v prípade CCD snímačov. Naopak, sú lacnejšie a umožňujú výrobu kamery menších fyzických rozmerov.