Obnoviť stránku

ZigBee

Pomocou jednej centrálnej jednotky ZigBee jednoducho spojíte rôznorodé produkty a budete ich pohodlne a interaktívne spravovať z počítača, mobilného telefónu alebo tabletu. Ďalším benefitom uvedeného systému je razantné zníženie obstarávacích nákladov k automatizácii celého domova a široké možnosti budúceho rozšírenia.

použiteľnosť ZigBee

Hlavné benefity

  • spoľahlivá a bezpečná bezdrôtová komunikácia
  • kooperácia zariadení rôznych značiek (kompatibilita musí byť povolená zo strany výrobcov konkrétnych produktov)
  • jednoduchá inštalácia vlastnými silami
  • minimálna spotreba elektrickej energie
  • ovládateľnosť na diaľku cez internet aj lokálne z domova
  • veľké množstvo dostupných zariadení
  • nízke obstarávacie náklady a jednoduchá rozšíriteľnosť
  • vyžaduje iba riadiacu jednotku a snímače, ktoré využijete

Aké zariadenia možno obsluhovať?

Protokol ZigBee využívajú termostaty, snímače (teplota, vlhkosť, intenzita svetla, CO2), senzory pohybu, alarmy, osvetlenie, klimatizácie, vzduchotechnika, merače spotreby energie, IP kamery, zámky na dvere, elektrické zásuvky, ovládače audio/video techniky či moduly na ovládanie žalúzií, roliet a garážových brán.

variabilita ZigBee

Philips Hue – systém inteligentného osvetlenia

Špeciálny uzavretý systém inteligentného osvetlenia, ktorý nepodporuje produkty iných výrobcov a využíva protokol ZigBee, sa nazýva Philips Hue. Združené svietidlá môžete obsluhovať pohodlne prostredníctvom vášho telefónu či tabletu aj vzdialene niekoľko kilometrov od domova.

S funkciou geolokácie, ktorá využíva čip GPS vo vašom mobile, môže inteligentné osvetlenie rozsvietiť či zhasnúť, keď dosiahnete určitý bod. Dokáže napríklad rozsvietiť svetlá na príjazdovej ceste, keď ste 50 m od domu. Philips Hue navyše spolupracuje s aplikáciou Apple HomeKit, takže vám sprístupní dokonca aj ovládanie hlasom.

Apple Homekit

IFTTT

Ak je systém ZigBee kompatibilný s IFTTT môže reagovať na určité spúšťače, napríklad notifikácie telefónu alebo zmeny v počasí. V prípade napojenia na rôznorodé senzory, svetelné snímače, termostaty a pod. Dokáže spracovávať schémy, kedy sa má rozsvecovať a zhasínať a s akým nastavením.

IFTTT

Ako funguje bezdrôtové spojenie?

V Európe využíva ZigBee bezdrôtový prenos na frekvencii 868 MHz. Je preto rezistentný voči rušeniu od WiFi na frekvenciách 2,4 aj 5 GHz, rovnako ako mikrovlnných rúr a ďalších zariadení. Bežný dosah riadiacej jednotky je 100 metrov v otvorenom priestore a 50 m vnútri budovy. Keďže však väčšinou využíva topológiu siete typu Mesh, jednotlivé zariadenia si odovzdávajú signál aj medzi sebou a tým efektívne dosah navyšujú – čím viac máte zariadení, tým väčší máte dosah.

Z hľadiska dopadov na ľudský organizmus je dôležité aj minimálne vyžarovanie. Produkty ZigBee majú 4000-krát nižšie vyžarovanie v porovnaní s mobilnými telefónmi.

topológia mesh

Je to jednoduché!

S produktmi ZigBee obslúžite celú domácnosť z obrazovky vášho telefónu, aj keď ste preč. Pomocou senzorov jednoducho overíte, či sa nedeje niečo náhle a pri okamihu takejto udalosti ste automaticky upozornení. Bez problémov môžete domov pustiť aj návštevu, keď tam práve nie ste.

Systém ZigBee rozpozná vašu polohu a môže tak automaticky rozsvietiť, spustiť kúrenie, nastaviť žalúzie do správnej polohy a veľa ďalšieho. V okamihu vášho odchodu zhasne, aktivuje alarm, zníži teplotu a urobí akúkoľvek ďalšiu činnosť, ktorá mu zveríte. Ušetríte si tak čas, starosti aj peniaze.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB12