Čo to je centrálna jednotka, ako funguje a prečo je nevyhnutná?
Centrálna jednotka je srdcom inteligentnej domácnosti a slúži ako prostredník medzi používateľom a jednotlivými prvkami inteligentnej domácnosti. Kým používateľ s centrálnou jednotkou komunikuje väčšinou cez Wi-Fi alebo sieťový kábel, centrálna jednotka je so zvyškom domácnosti prepojená prostredníctvom špecifických komunikačných protokolov – napríklad cez ZigBee alebo Z-Wave. Hlavným cieľom týchto protokolov je zjednotenie komunikácie medzi stovkami smarthome zariadeniami od rôznych výrobcov.
Prečo nemôže všetko komunikovať iba cez Wi-Fi?
Protokoly ZigBee a Z-Wave sú založené na topológiu siete typu Mesh. Signál tak „preskakuje“ z jedného zariadenia na druhé, pokiaľ nedosiahne centrálnu jednotku – to umožňuje oproti Wi-Fi komunikácii na podstatne väčšie vzdialenosti, hoci dané zariadenie k tomu potrebuje len minimum energie. Vďaka tomu je možné vybudovať naozaj komplexnú domácnosť až s niekoľkými desiatkami inteligentných zariadení.
- ZigBee – využíva frekvenciu 2,4 GHz a 128-bitové šifrovanie.
- Z-Wave – využíva frekvenciu 868 MHz v Európe, 908 MHz v USA a Kanade a 128-bitové šifrovanie.
Pri rozhodovaní medzi ZigBee a Z-Wave sa zamerajte na to, či všetky zariadenia, ktoré chcete kúpiť, využívajú rovnaký komunikačný protokol (napríklad termostat kompatibilný so ZigBee nekomunikuje so Z-Wave a naopak).
Spôsoby ovládania inteligentnej domácnosti
Inteligentnú domácnosť môžete ovládať cez:
- Wi-Fi – najlepší spôsob ovládania, ak ste doma.
- Internet – na ovládanie domácnosti z akéhokoľvek miesta na svete. Príde vhod najmä v situácii, keď chcete na diaľku vypnúť nejaký spotrebič, ktorý ste zabudli vypnúť pri odchode, stlmiť termostat, prípadne ste na dovolenke a potrebujete nasimulovať pohyb v dome náhodným rozsvietením svetiel. Zároveň vidíte zábery z kamerového systému, môžete sledovať spotrebu energie a podobne.
Na ovládanie inteligentnej domácnosti môžete použiť:
- Mobilné zariadenia – smartfón alebo tablet s OS Android či iOS.
- Webový prehliadač – stačí mať počítač alebo notebook s ľubovoľným operačným systémom.
- SmartTV – v prípade niektorých jednotiek je práve vaáš SmartTV tým centrálnym ovládačom.
V čom sa centrálne jednotky líšia
Na trhu existuje niekoľko typov centrálnych jednotiek v cenovej relácii od 75 eur do 750 eur. Líšia sa predovšetkým v týchto oblastiach:
- Hardvérová výbava – výkon procesora, kapacita operačnej pamäte, USB porty a podobne.
- Komunikačný protokol – najčastejšie sa používa Zigbee alebo Z-Wave.
- Vyhotovenie:
- integrovaná v dotykovom displeji
- voľne stojaca – svojím vyhotovením pripomína router
- v USB adaptéri, ktorý je určený pre inteligentné dátové úložiská (NASy)
- súčasť Starter Kitu – ten obsahuje aj základné SmartHome zariadení
Inštalácia centrálnej jednotky pre inteligentnú domácnosť
Inštaláciu zvládne po naštudovaní návodu aj menej technicky zdatný používateľ. Centrálna jednotku je nutné len zapojiť do elektrickej zásuvky a pripojiť sieťovým káblom k vášmu routeru. Potom už len stačí cez webový prehliadač vykonať základné nastavenie, prípadne stiahnuť príslušnú aplikáciu pre smartfón alebo tablet.
Inštalácia jednotlivých SmartHome zariadení
Inštalácia doplnkových SmartHome zariadení, ako sú napríklad inteligentné žiarovky, pohybové senzory k alarmom alebo termostatické hlavice k vykurovacím telesám, je väčšinou intuitívna a vyžaduje minimum úsilia. Používateľ sa tak zaobíde bez vŕtačky a sekania do steny – príslušenstvo možno jednoducho prichytiť napríklad obojstrannou lepiacou páskou alebo pár skrutkami.
Po inštalácii daného zariadenia a sprevádzkovaní inteligentnej jednotky každý systém umožňuje prehľadanie okolia a spárovanie nových prírastkov. Potom už ich stačí len v aplikácii pomenovať, priradiť ich k jednotlivým miestnostiam alebo ich zakomponovať do automatizovaných scén či profilov.
Scény a profily v inteligentnej domácnosti
Hádam najväčšou výhodou systémov inteligentnej domácnosti sú scény a profily. Len čo vami vybraný profil aktivujete, centrálna jednotka spustí sekvenciu príkazov, ktorými ovláda niekoľko zariadení naraz. Pozrite sa na príkladové profily:
- Profil „Ráno“ – zapne rýchlovarnú kanvicu, roztiahne žalúzie, zvýši teplotu termostatu a rozsvieti svetla.
- Profil „Príchod domov“ – odomkne vstupné dvere, rozsvieti svetlá a zapne termostat.
- Profil „Ísť spať“ – zhasne svetlá v domácnosti, až na lampičky na nočnom stolíku, zatiahne žalúzie, zamkne dvere a stlmí termostat.
Profily sa navyše môžu spúšťať automaticky na základe nastavenia času alebo miesta. Môžete tak jednoducho nastaviť, v koľko hodín sa stlmí termostat, prípadne čo všetko sa má stať v dome pri vašom odchode.
Najčastejšie typy produktov pre SmartHome
- Osvetlenie.
- Elektroinštalácia.
- Termostaty.
- Zabezpečenie.
- Kamery.
- Meteostanice.