Obnoviť stránku

Ako na zapojenie sieťových káblov?

Aktualizované

Funguje vám doma internet? V tom prípade s najväčšou pravdepodobnosťou môžete ďakovať štruktúrovanej kabeláži zakončenej konektorom typu RJ-45. Ten sa však môže napríklad pri maľovaní poškodiť, a potom budete mať problém. A pritom opraviť takú koncovku nie je vôbec ťažké. Ukážeme vám, ako na to.

Krytka na RJ-45

Ako na zapojenie sieťových káblov? – OBSAH

  1. Na čo je štruktúrovaná kabeláž v čase WiFi?
  2. CAT5e vs. CAT6: Akú použiť kabeláž?
  3. Ako na zapojenie koncovky typu RJ-45?
  4. Montáž sieťovej zásuvky
  5. Testovanie nacvaknutých konektorov

Na čo je štruktúrovaná kabeláž v čase WiFi?

Štruktúrovaná kabeláž sa používa ako na prívod internetu k modemu alebo routeru, tak aj v rámci lokálnej siete. Najčastejšie je zakončená pomocou konektorov RJ-45. Teda z pohľadu používateľa ide o úplne rovnaký typ konektorov, aké sú na sieťových kartách. Často sa tiež môžete stretnúť s pojmom Ethernet, ktorý možno považovať za súhrnný názov pre káblovú sieť využívajúcu stáčané páry (prípadne optické káble na väčšiu vzdialenosť a vyššiu rýchlosť) na komunikáciu s rôznymi prenosovými rýchlosťami.

Originálny patch kábel
Profesionálne vyrobený patch kábel vrátane zatavených krytiek.

Na trhu je niekoľko druhov sieťových káblov – najviac sú zastúpené CAT5e a CAT6. Na trhu je však dostupný aj kábel CAT7 s garantovanou podporou protokolu 10GBASE-T a zvýšenou odolnosťou voči okolitému rušeniu. Ďalej sú k dispozícii sieťové káble s koncovkami (tzv. patch káble) aj bez koncoviek (v ľubovoľnej metráži). Hoci sa dnes neustále rozširujú bezdrôtové prenosy dát, v mnohých prípadoch je lepšie kvôli vyššej stabilite a rýchlosti dátových prenosov použiť na úkor WiFi sieťový kábel – napríklad pri streamovaní videa v 4K rozlíšení z Nasu do Smart TV.

CAT5e vs. CAT6: Akú použiť kabeláž?

Aj keď sa to vôbec nezdá, použitý typ kábla je mimoriadne dôležitá vlastnosť pri návrhu štruktúrovanej kabeláže. Od nej sa okrem iného očakáva, že bude fungovať prakticky bez údržby dlhé roky. V prípade novostavby je kabeláž zasekaná v múroch a jej oprava by bola finančne náročná a zložitá zároveň. V prípade rekonštrukcií sa kabeláž často ukrýva do plastových líšt, prípadne podhľadov. V každom prípade však v dnešnej dobe použite vždy kábel kategórie 6.

Najčastejšia používaná kabeláž
Najčastejšie používaná kabeláž CAT5e vs. CAT6.

Prečo? Jednoducho preto, že zvláda prenosové rýchlosti až na úrovni 10 Gbps. To je samozrejme z dnešného pohľadu v domácnosti zbytočne veľa, ale o pár rokov sa to bude určite hodiť. Maximálna dosiahnuteľná rýchlosť v prípade nižšej kategórie 5e je totiž len 1 Gbps (protokol 1000 BaseT alebo tiež tzv. Gigabit Ethernet). To je dnes štandard v každej sieti, ale bez možnosti upgradu na vyššiu rýchlosť.

Keď si to celé zhrnieme, kabeláž triedy 6 je síce o niečo drahšia, ale je menej náchylná na rušenie. Každopádne ide o investíciu do budúcnosti, ktorú o pár rokov oceníte.

Ako na zapojenie koncovky typu RJ-45?

A teraz sa dostávame k disciplíne, ktorá preverí vašu trpezlivosť a pracovitosť. Ide samozrejme o nacvaknutie konektorov RJ-45 na UTP kábel. Ak napríklad preťahujete kábel cez niekoľko múrov, je vhodné použiť samotný kábel bez koncoviek a tie nacvaknúť až po bezpečnom uložení kábla na finálne miesto. Čo budete potrebovať?

Samozrejme niekoľko konektorov RJ-45 a plastové krytky (návleky), ktoré dosadnú na správne umiestnený konektor. Najdôležitejším potrebným príslušenstvom sú však krimpovacie kliešte. Bez nich to jednoducho nepôjde.

Krimpovanie UTP kábla na konektor RJ-45

  • Na koniec kábla nasadíme plastovú krytku a následne z kábla odstránime niekoľko centimetrov izolácie (bužírky).
  • Je nutné starostlivo rozmotať jednotlivé žily kábla a zoradiť ich podľa jasne daných farieb normy T568B.
  • Konce jednotlivých žíl je nutné zarovnať a následne skrátiť tak, aby žily vyčnievali len na dĺžku nasadzovaného konektora RJ-45.
  • Konektor je treba opatrne nasadiť (jednotlivé farebné žily sa nesmú pomiešať) a vo finále zatlačiť až na koniec konektora.
  • Nasadený konektor vložte do otvoru na krimpovacích kliešťach a silne ich stlačte. Potom skontrolujte, že sú farebné žily zatlačené až na samotný koniec a môžete sa pustiť do nacvaknutia konektora na druhú stranu kábla.
  • Na oboch stranách je nutné dodržať farebné poradie žíl podľa normy T568B.

Štandard T568B na priame pripojenie k routeru/switchu

Zastavme sa ešte pri doposiaľ tajomnej norme T568B, s ktorou sa stretnete v 99,9 % prípadov. Tá sa totiž používa na pripojenie napríklad počítača s routerom alebo switchom. Zjednodušene riešené sú obe strany kábla zapojené rovnako. Môžete si síce farby zoradiť úplne ľubovoľne, ale z vlastných skúseností odporúčame držať sa jasne daného štandardu.

Farebná norma T568B
Farebná norma T568B – oranžovo-biela, oranžová, zeleno-biela, modrá, modro-biela, zelená, hnedo-biela, hnedá.

Štandard T568A na krížené prepojenie PC – PC

Druhú farebnú normu predstavuje štandard T568A, ktorý sa používa na prepojenie dvoch PC medzi sebou. Ide už o úplne ojedinelý spôsob vzhľadom na to, že router alebo switch je dnes ľahko dostupný a cenovo nenáročný. Avšak ak ho skutočne potrebujete, je nutné kábel nacvaknúť z jednej strany podľa štandardu T568A a z druhej T568B.

Farebná norma T568A
Farebná norma T568A – zeleno-biela, zelená, oranžovo-biela, bielo-hnedá, hnedá, oranžová, modrá, modro-biela.

Na čo slúži a ako sa zapája konektor RJ-11?

V praxi sa môžete ešte stretnúť s malým konektorom typu RJ-11. Ten sa najčastejšie používa na ukončenie telefónnych liniek a samozrejme na internetové pripojenie typu DSL. V našich končinách je tvorený dvoma pármi vodičov. Pričom na prenos sa využíva iba jeden pár a druhý slúži ako rezerva. Opäť je nutné dbať na to, aby obe koncovky mali identicky poskladané farby jednotlivých vodičov. Dobrou správou je fakt, že väčšina krimpovacích klieští pre konektory typu RJ-45 má na svojom tele aj otvor zodpovedajúci konektoru RJ-11.

Montáž sieťovej zásuvky

Pokiaľ chcete mať štruktúrovanú kabeláž v úplnom poriadku a v dlhodobo bezproblémovom stave, je potrebné využiť sieťové zásuvky. Tak sa privŕta na stenu a vďaka pevnému usadeniu odolá náročnejšiemu používaniu. Zapojenie modernej sieťovej zásuvky je pomerne jednoduché a v podstate potrebujete len kliešte na odstrihnutie prebytočných drôtikov.

Postup je rovnaký ako pri krimpovaní konektora RJ-45. Po odhalení jednotlivých žíl kábla je nutné ich starostlivé rozmotanie a následné vloženie farebných žil do zárezov na konektore sieťovej zásuvky. Opäť je potrebné dodržať zvolený farebný štandard. Potom nacvakneme protikus, ktorý zacvaknutím drží všetko pevne na jednom mieste. Následne sa odstráni prebytočná dĺžka žíl a zásuvkový konektor sa nasadí na kryciu krabičku. Tú je možné potom jednoducho privŕtať k stene.

Súčasti sieťovej zásuvky
Rozložená dátová zásuvka vrátane inštalačného rámčeka a jednotlivých konektorov na ukončenie UTP kábla.

Tiež sa možno stretnúť so starším typom dátových zásuviek, kde je po usadení farebných žíl do vymedzených dráh nutné použiť nástroj na zarezávanie. Ide o zložitejší a pracnejší spôsob, ale často je lepšie opraviť tento typ zásuvky než hneď vyhotovovať úplne novú.

Testovanie nacvaknutých konektorov

Každý nacvaknutý konektor na UTP káble je nutné starostlivo otestovať. Prvým dobrým znamením je, že po vsunutí kábla do dierky sieťovej karty dôjde k rozblikaniu kontroliek. Aj vo Windows 10 uvidíte behom pár sekúnd, že je pripojenie k dátovej sieti aktívne. To možno overiť aj pomocou legendárneho príkazu PING. Stačí kliknúť na tlačidlo štart a napísať ping www.alza.cz -t.

Legendárny príkaz PING.
Otvorené dialógové okno príkazu PING na Alza.cz. Na obrázku vidíte ideálnu situáciu – žiadne výpadky a odozva len 3 ms. Zle nacvaknutá koncovka RJ-45 sa môže prejaviť výpadkami a vysokým číslom odozvy.

Pri správe väčších dátových sietí potom oceníte aj sieťový tester, ktorý slúži na zistenie, či kábel nie je prerušený alebo skratovaný. Súčasťou výbavy je aj vysielač na pripojenie na druhý koniec na detegovanie kábla. Pre ľahší prehľad poslúži vstavaný displej.

Sieťový tester Gamebird.
Sieťový tester Gembird NCT-2 vám pomôže rýchlo nájsť poruchu v sieti.
i Mohlo by vás zaujímať:

Vidíte sami, že práca s krimpovacími kliešťami a konektormi RJ-45 nie je žiadna raketová veda. A pritom ide o dôležitú súčasť internetového pripojenia vašej domácnosti. Teraz už viete, ako prípadné problémy s konektorom alebo zásuvkou sami rýchlo opravíte.

Zdroje obrázkov: Napovedy.cz

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB11