Vizualizér dokáže nasnímať fotku, list papiera s textom, predmety a mnohé ďalšie a previesť ich do digitálnej podoby. Následne ich môžete zobraziť na obrazovke počítača alebo ich premietať prostredníctvom projektora. Vizualizér využijete pri prednáškach, prezentáciách aj videohovoroch. Poradíme vám s výberom toho správneho.
Vizualizér sa funkciou veľmi podobá na meotar, teda spätný projektor. Jeho podstata spočíva v snímaní objektu a jeho následného premietaniu v počítači, a prípadne aj ďalej do dataprojektoru. Vizualizér najčastejšie nájdete na školách, pretože dokáže premietnuť určitý obraz pre všetkých študentov zároveň a umožní ľahký opis daného predmetu.
i
V čom sa líšia meotary a vizualizéry?
Meotary a vizualizéry fungujú na veľmi podobnom princípe. Obidve zariadenia snímajú a potom premietajú daný materiál. Vizualizér ho ale prevádza do digitálnej podoby, zatiaľ čo meotary využívajú šošovky a zrkadlá na zväčšenie a premietanie obrazu na stenu alebo plátno.
Ako vybrať vizualizér?
Vizualizér odporúčame vyberať podľa nasledujúcich aspektov a parametrov.
Rozlíšenie vizualizéra určuje kvalitu obrazu
Jednotlivé vizualizéry sa od seba navzájom líšia predovšetkým v rozlíšení, ktoré má vplyv na kvalitu premietaného obrazu. Vyššie rozlíšenie poskytuje vyššiu kvalitu aj ostrosť obrazu. Pre väčšinu predmetov odporúčame vizualizér najmenej Full HD (1 920 × 1 080 px), nižšie rozlíšenie môže spôsobiť rozmazaný, nečitateľný obraz bez detailov.
Oblasť snímania vizualizéra alebo čo plánujete snímať?
Parameter oblasti snímania ovplyvňuje veľkosť plochy, ktoré vizualizér dokáže snímať. Tieto hodnoty výrobcovia udávajú buď v milimetroch, alebo formátoch papierov. Vyberte si ten správny vizualizér podľa potrebného miesta na snímanie. V tabuľke nájdete prevody medzi milimetre a formáty papierov.
Formát papiera
Rozmery v mm (Š × V)
A2
420 × 594
A3
297 × 420
A4
210 × 297
Vďaka maximálnej hmotnosti do 3 kg je vizualizér pomerne kompaktným zariadením. Spoločne s menším notebookom si ho môžete vziať von do slnečného dňa a využiť ho ako mini meotar. Žiaci potom môžu skúmať prírodné javy s maximálnymi detailmi.
Typ priblíženia má vplyv na kvalitu premietaného obrazu
Na niektoré predmety je lepšie si vizualizér priblížiť na plné detaily. Priblíženie zaistí optický alebo digitálny zoom.
Vizualizér s digitálnym priblížením stráca s vyšším priblížením kvalitu obrazu.
Vizualizér s optickým priblížením zachováva kvalitu obrazu, ale zvyčajne si zaň musíte priplatiť.
Plynulosť obrazu zaistí vysoká obnovovacia frekvencia vizualizéra
Obnovovacia frekvencia je vyznačená snímkami za sekundu (FPS) a určuje, koľko snímok dokáže vizualizér snímať za jednu sekundu. Vyššie hodnoty teda poskytujú plynulejší obraz bez zaseknutí. Na bežné účely postačí 30 snímok za sekundu, ak je pre vás plynulosť obrazu veľmi dôležitá, odporúčame vizualizér so 60 snímkami za sekundu.
Osvetlenie vizualizéra: tajná ingrediencia pre ostrý obraz
Aby vizualizér mohol spoľahlivo snímať predmety, musí obsahovať zdroj svetla. Väčšina zariadení dnes už zahŕňa LED lampu umiestnenú vedľa kamery. Vizualizér so silnejším zdrojom svetla sa tak nemusí spoliehať na okolité osvetlenie a zaistí ostrejší obraz vrátane odstránenia vizuálneho šumu.
i
Kvalitu obrazu ovplyvňuje aj samotný snímač vizualizéra. Konkrétne ide o parameter megapixelov (Mpx), ktorý určuje rozlíšenie. Prvotriedny vizualizér je vybavený aj 13 Mpx senzormi.
Zapájame vizualizér pre školy
Pred kúpou skontrolujte, či vizualizér disponuje aspoň jedným rovnakým obrazovým portom ako zariadenie, ku ktorému ho plánujete pripojiť. Ak tomu tak nie je, vizualizér k nemu nepripojíte.
HDMI je veľmi obľúbené, moderné pripojenie, ktoré zabezpečí kvalitný prenos obrazu aj zvuku.
USB je najrozšírenejším pripojením, ktoré zvládne audio aj video, ale v o niečo nižšej kvalite.
VGA/D-Sub je dnes už zastarané analógové pripojenie. Poskytuje nižšiu kvalitu a neprenáša zvuk.
Aké funkcie ponúkne vizualizér pre školy?
Vizualizér môže disponovať širokým rozsahom funkcií, ktoré sa vám môžu hodiť:
Anotačné nástroje uľahčia tvorbu poznámok.
Automatické zaostrenie sa postará o vysoké detaily za vás.
Režimy osvetlenia umožní upraviť intenzitu LED lampy podľa potreby.
Funkcia zamrznutia (Freeze) zastaví živý obraz a vytvorí dočasný záber.
Vstavaným mikrofónom oslovíte publikum, čo napríklad uľahčí popisovanie predmetu.
Vnútorná pamäť slúži na ukladanie snímok alebo videí. Niekedy ju možno rozšíriť SD kartou.
Duálne zobrazenie dokáže premietať živý a uložený obraz zároveň na zdôraznenie rozdielov.
Nastaviteľné rameno možno umiestniť do polohy, kde môže snímať 3D objekt z bočnej strany.
Vizualizér možno využiť aj na dištančnú výučbu. Stačí ho pripojiť k počítaču a v príslušnom programe zdieľať obrazovku s ostatnými.
My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.